דלג לתוכן

פסיכולוג תעסוקתי, ארגוני (Occupational Psychologist)

2 דקות קריאה

פסיכולוגיה ארגונית/ תעסוקתית היא תחום העוסק בקשר בין עולמו הפנימי ואישיותו של הפרט לבין השתלבותו בקבוצות שונות ובאופן ספציפי במערכת התעסוקתית.

תחום הפסיכולוגיה הארגונית ממוקד בהתאמת האדם לתחום תעסוקתו, התקדמותו בעולם הקריירה והתנהגותו במסגרות תעסוקתיות, ארגוניות וחברתיות. בנוסף, עוסק התחום במנהיגות, קידום והנעת עובדים, התנהגות ושינויים ארגוניים, שייכותו והזדהותו של העובד עם מקום עבודתו ועוד.

מתוך הבנה וחקירה של היבטים הללו ואחרים, מתמקדת הפסיכולוגיה הארגונית בשיפור יעילותו ותפקודו של הארגון תוך שמירה מירבית על בריאותם הפיסית והנפשית ושביעות רצונם של העובדים בו.

כמו כן, עוסקים פסיכולוגים ארגוניים בפיתוח ויישום שיטות מיון, אבחון, ייעוץ והתערבות הנוגעים להיבטים שונים הנוגעים לתחום התעסוקתי- ארגוני.

פסיכולוג ארגוני/תעסוקתי הינו איש מקצוע אשר סיים לפחות תואר שני בפסיכולוגיה, התמחה בתחום התעסוקתי-ארגוני, והשלים את בחינת המומחיות.

עבודתו של הפסיכולוג הארגוני/תעסוקתי נוגעת לארבעה תחומים מרכזיים:

א.ייעוץ תעסוקתי - העבודה תופסת מקום מרכזי בחיינו ולפיכך, חלק משמעותי בזהות ובתפיסה העצמית שלנו מבוסס על תחום העיסוק בו בחרנו. על כן, מתמקד הייעוץ התעסוקתי בניסיון להתאים בין יכולותיו ואישיותו של האדם לבחירותיו המקצועיות. בתהליך הייעוץ התעסוקתי גדלה מודעותו של האדם ליכולותיו, כישוריו וקשייו ולאפשרויות התעסוקתיות העומדות בפניו לאור נתונים אלו.

ב. ייעוץ ארגוני-  ייעוץ ארגוני הינו תחום העוסק בהבנת תהליכים בארגון והבנת התנהגותו של האדם במסגרת התעסוקתית, על מנת לשפר את יעילותו של הארגון ואת רווחתם של העובדים בו. הייעוץ הארגוני נשען על ידע מתחומים שונים כפסיכולוגיה, סוציולוגיה, ניהול, תעשייה ועוד. תחום הייעוץ הארגוני מתבסס על היכולת לזהות ולאבחן את צרכי הארגון ובהתאם לסייע בהיבטים שונים הנוגעים לתפקודו של הארגון, כמו למשל בשיפור יכולות הניהול, דאגה לרווחתו של העובד ופתרון בעיות וקונפליקטים במסגרת העבודה (יחסי הנהלה-עובדים, ירידה ביעילות העבודה וכד'). שירותי היועץ הארגוני יכולים להינתן במסגרת יעוץ אישי, סדנאות, פיתוח מנהלים, ליווי צוותים ועוד.

ג. מיון והערכה - תחום זה מתרכז בהערכת ובחירת התאמתם של בעלי המקצוע לתפקידים ספציפיים לאור יכולותיהם, כישוריהם ודרישות התפקיד. הערכה זו נעשית על סמך ראיונות ומבחנים פסיכוטכניים, פסיכולוגיים, אישיים וקבוצתיים.

ד. פסיכולוגיה של הנדסת אנוש - תחום זה עוסק בהתאמת מערכות טכנולוגיות לרווחתו הפסיכולוגית והפיסיולוגית של העובד, על מנת שהעובד לא יפגע תוך שימוש במכשירים השונים. בד"כ מורכבים צוותי הפסיכולוגיה של הנדסת האנוש גם מרופאים, מהנדסים, מעצבים ועוד.
רופאים בתחום
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
מרפאת מרקוביץ'- מרכז מומחים ברפואת שיניים
מרפאת מרקוביץ'- מרכז מומחים ברפואת שיניים רפואת שיניים
4.9
( 31 חוות דעת )
"רופא אדיב ומקצועי"
ד"ר שרון דמול אליעז
ד"ר שרון דמול אליעז אנדוקרינולוגיה ילדים
5.0
( 14 חוות דעת )
"תודה רבה מקרב לב לדר׳ דמול. היתה לנו חווית טיפול טובה מאוד עם רופאה מעולה!"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו