דלג לתוכן

טיפול ייעוץ ארגוני (Organizational Consultation)

1 דקות קריאה
"הצבא צועד על קיבתו"; "הפרד ומשול"; "אילו הייתי מצווה על גנרל להפוך לציפור-ים, והגנרל היה ממרה את פי, לא הייתה זו אשמת הגנרל, אלא אשמתי אני" (מתוך 'הנסיך הקטן').
פתגמים אלו ואחרים משקפים את העיסוק התרבותי הרב בשאלות הנוגעות להנהגה, ניהול צוותים והגדלת יעילותן של קבוצות, השאלות אשר מעסיקות כמעט כל מנהל ובעל עסק.

החל משנות ה-60' התבססה ההכרה בכך שטיפול בקשיים ובקונפליקטים הפנימיים של ארגונים עשוי להביא לשיפור משמעותי בתפקודם ותפוקתם, מאז הולך ומתבסס תחום הייעוץ הארגוני.

ייעוץ ארגוני הוא תחום הממוקד בהבנת תהליכים המתרחשים בארגון והקניית מיומנויות מקצועיות להתערבות בתהליכים הללו. במסגרת הכשרתו רוכש היועץ הארגוני מיומנויות המאפשרות לו לזהות את הקשיים והמכשולים הפנימיים הפוגעים בתפקודו של הארגון, ולכוון את ראשי הארגון באופן שיביא צמיחה והתפתחות.

ייעוץ ארגוני נפתח באבחון הקשיים והשלב ההתפתחותי בו נמצא הארגון וכן בזיהוי קשיים בתחום יחסי האנוש (תקשורת עובדים-מנהלים, דפוסי עבודת הצוות וכד'). בהתאם לתוצאות האבחון מותאמת תכנית אשר מכוונת לקדם תהליכים בארגון. התוכניות הללו עשויות לכלול תחומים שונים כהדרכת מנהלים, פיתוח מנהיגות, יצירת קבוצות ייעוץ של חברי הארגון, ייעוץ בכניסה לתפקיד חדש, בניית ופיתוח עבודת צוות וכן הלאה.

בעלי מקצוע שונים עשויים להציע שירותי ייעוץ ארגוני ותנאי הקבלה ללימודי ייעוץ תעסוקתי משתנים ממוסד למוסד, על כן יש לוודא מהי הכשרתו והשכלתו של היועץ הארגוני. במרבית המקרים מדובר בבוגרי תואר ראשון או שני בפסיכולוגיה, סוציולוגיה, חינוך, עבודה סוציאלית, לימודי עבודה, מנהל עסקים וכדומה.
רופאים בתחום
ד"ר דב לקסמן
ד"ר דב לקסמן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר איתן ראט
ד"ר איתן ראט עיניים
ד"ר יונתן אברהם דמה
ד"ר יונתן אברהם דמה כירורגיה

מאמרים בנושא טיפול ייעוץ ארגוני

מחקר: עבודה במשמרות פוגעת ביכולות המנטליות
מחקר: עבודה במשמרות פוגעת ביכולות המנטליות
אמילי האודי, מערכת אינפומד מאת: אמילי האודי, מערכת אינפומד 10/11/2014

עובדים מסביב לשעון? מחקר חדש מראה כי עבודה בשעות לא קבועות ובמשמרות משתנות עלולה לפגוע בזיכרון וביכולות הקוגניטיביו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו