דלג לתוכן

הפריה (fertilization, fecundation)

ערוץ בריאות האישה
2 דקות קריאה
הפריה היא מיזוג של ביצית עם תא זרע ליצירת התא הראשון של עובר חדש. זהו תהליך רב-שלבי המסתיים תוך 24 שעות. תא זרע זכרי פוגש ביצית מנקבה ויוצר זיגוטה (תא מופרה), וזו הנקודה בה מתחיל ההיריון[1].

חלוקה לתאים בתהליך הפריה
צילום: shutterstock | Nixx Photography


ההתעברות קשורה קשר הדוק למחזור החודשי של האישה. מחזור חודשי מתאר את רצף האירועים המתרחשים בגוף בזמן שהוא מתכונן לאפשרות של הריון בכל חודש. נשים מבייצות במהלך המחזור החודשי שלהם. ביוץ מתרחש כאשר השחלה משחררת ביצית להפריה דרך החצוצרות לכיוון הרחם. במהלך המסע הזה, בחצוצרות, הביצית יכולה להיות מופרית על ידי זרע. ייצור הזרע מתחיל באשכים של גברים. במהלך השפיכה, מיליוני תאי זרע משתחררים לחופשי במטרה למצוא ביצית להפריה. בעת קיום יחסי מין לא מוגנים, תאי זרע שוחים דרך נרתיק האישה אל החצוצרות. מיליוני זרע נאבקים להגיע ולחדור אל הביצית, אך רק אחד פורץ את השכבה החיצונית של הביצית כדי להפרות אותה. אם הזרע אינו מפרה ביצית, הביצית מתמוססת. אם זרע מצליח להפרות ביצית, הביצית המופרית כעת (המכונה זיגוטה) ממשיכה לנוע במורד החצוצרה, מתחלקת לשני תאים, לאחר מכן לארבעה תאים, ולאחר מכן לתאים נוספים. כשבוע לאחר שהזרע הפרה את הביצית, היא כבר ברחם ויש מקבץ גדל של כ-100 תאים הנקראים בלסטוציסט[2].

הפריה היא למעשה היתוך של החומר התורשתי של שני תאי מין שונים (גמטות), שכל אחד מהם נושא מחצית ממספר הכרומוזומים האופייני למין. האירוע המשמעותי הראשון בהפריה הוא איחוי הקרומים של שתי הגמטות (תא מין הנושא חומר תורשתי), וכתוצאה מכך נוצר מעבר של חומר מתא אחד למשנהו. האיחוי מלווה בחדירה לביצית על ידי זרע בודד. לא יכולה להתרחש התקשרות וחדירה של יותר מזרע אחד. התוצאה של ההפריה היא הפעלת הביצית, המאפשרת לה לעבור חלוקת תאים. כאמור, לאחר שהביצית מופרית היא משתחררת מהשחלות ועוברת אל הרחם, שם היא גדלה ומתפתחת לעובר[3].
רופאים בתחום
פרופ' דב פלדברג
פרופ' דב פלדברג יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מנהל ביה"ח לנשים ע"ש הלן שניידר במרכז הרפואי רבין
ד"ר רונית עשת
ד"ר רונית עשת יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 3 חוות דעת )
"רופאה מקסימה.. נעימה ומקצועית 🫶🏿"
ד"ר נסיה לנג פרנקו
ד"ר נסיה לנג פרנקו יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
4.9
( 43 חוות דעת )
"ד"ר נסיה לנג היא רופאה מדהימה, מקצועית ומלאת רגישות. אני נוסעת אליה מרחוק כי אין כמוהה- שילוב של מקצועיות שיא ואנושיות מדהימה. תודה על האפשרות להיות מטופלת שלה."

שאלות מתוך פורום אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

בניהולו של פרופ' ירון צלאל
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו