דלג לתוכן

סגנון חיים (Style of life)

1 דקות קריאה
אלפרד אדלר, פסיכואנליטיקאי אשר ייסד את זרם הפסיכולוגיה האינדיווידואליסטית, הגדיר סגנון חיים כמכלול האמונות שאדם מחזיק ביחס לעצמו, ביחס לאחרים וביחס לחיים בכללותם.

סגנון החיים מתפתח בהתאם לפרשנות האישית שנותן האדם לתחושת הנחיתות שלו (המתעוררת באופן טבעי מתוך חוסר האונים של הילד אל מול המבוגרים סביבו), ובהתאם לדרך שבה הוא ניגש ופותר את המטלות המרכזיות בחיים (עבודה, אהבה, חברות). שני המימדים המרכזיים הקובעים את סגנון החיים הם העניין החברתי ורמת האקטיביות ("רמת האנרגיה") של הפרט.

אדלר הגדיר בהתאם לממדים אלה, מספר טיפוסים בסיסיים:

הטיפוס השולט: בעל רמת אקטיביות גבוהה ועניין חברתי מועט. טיפוס זה פועל באופן אגרסיבי ואסרטיבי, תוך התחשבות מינימלית בצרכי הסביבה. דוגמא לטיפוס שולט הינו אדם עם הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית.

הטיפוס המקבל: בעל רמת אקטיביות נמוכה וללא עניין חברתי. אלו הם אנשים הנשענים על אחרים לסיפוק צרכיהם, אך מבלי לפגוע בהם באופן אקטיבי. דוגמא לטיפוס מקבל הינו אדם עם הפרעת אישיות תלותית.

הטיפוס הנמנע: חסרי אקטיביות ועניין חברתי. אלו אנשים שהפחד מכישלון בהתמודדות עם מטלות החיים כה גדול אצלם, שהם נמנעים לחלוטין. דוגמא לטיפוס כזה הינו אדם עם הפרעת אישיות נמנעת.

הטיפוס היעיל חברתית: בעל רמה גבוהה של אקטיביות ועניין חברתי רב. אלו הם האנשים הבריאים נפשית, אשר באמצעות דו-שיח ושיתוף פעולה עם הסביבה מתמודדים היטב עם המטלות המרכזיות בחיים.
רופאים בתחום
ד"ר גלעד חבצלת
ד"ר גלעד חבצלת הפרעות קשב וריכוז
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה
ד"ר האני ג'יריס
ד"ר האני ג'יריס עור ומין
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו