ריפוי בעיסוק לתינוקות ( Occupational therapy for babies ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


ריפוי בעיסוק לתינוקות הינו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי המסייע לתינוקות לתפקד באופן תקין במשימות הרלוונטיות לגילם. ריפוי בעיסוק לתינוקות עובד על שיפורן של מגוון מיומנויות שהתינוק עשוי להתקשות בהן, בתחום המוטוריקה, החישה, הקוגניציה ועוד.

ריפוי בעיסוק לתינוקות – מתי פונים?

ריפוי בעיסוק בכללותו הינו טיפול הרלוונטי בכל גיל, ואשר מתמקד בהקניית המיומנויות החיוניות להתפתחות ולתפקוד התקין של האדם. ישנו ריפוי בעיסוק למבוגרים, ריפוי בעיסוק לילדים, וריפוי בעיסוק לתינוקות. ריפוי בעיסוק לתינוקות מכוון לסט הכישורים שעל התינוק לפתח בשלבים הראשונים של חייו, כישורים המהווים אבני הבסיס עליהן יבנו בהמשך כישורים נוספים. להלן מספר דוגמאות לכישורים בהם עשויים להתעורר קשיים:

1. קשיים במוטוריקה גסה ועדינה - תינוקות לומדים בחודשים ובשנים הראשונות לחייהם כיצד להשתמש במפרקים על מנת לבצע מגוון פעילויות בסיסיות. למשל, הפעלת מפרקים גדולים החיוניים לזחילה וריצה, והפעלת מפרקים קטנים החיוניים לפעילויות מעודנות יותר כגון אחיזה, משיכה ועוד. ריפוי בעיסוק לתינוקות מאפשר לאבחן את הסיבה לקושי, כגון מתח שרירים נמוך או תכנון לקוי, ולאחר מכן מאפשר עבודה עם התינוק באמצעות סדרה מותאמת של תרגילים.

2. הפרעות בוויסות החושי - ישנם תינוקות המתמודדים עם סוגים שונים של הפרעות בוויסות החושי, כגון רגישות מוגברת או מופחתת לגירויים בסביבה. למשל, רגישות לחום, לרעשים, למגע ועוד. קשיים אלו עשויים להופיע גם בזמן הטיפול הבסיסי שהתינוק מקבל מהוריו: בזמן ההאכלה, הרחיצה וההלבשה. ריפוי בעיסוק לתינוקות מאפשר למקד את סוג הרגישות ולסייע לסביבה להתאים את עצמה לתינוק, כמו גם להקנות בהדרגה לתינוק דרכים להתמודדות עם הגירויים שמקשים עליו.

3. עיכובים התפתחותיים נוספים - ריפוי בעיסוק לתינוקות מסייע לתינוק לגשר על מגוון פערים התפתחותיים העשויים להופיע. למשל, בתחום הקוגניטיבי עשויות להופיע בעיות בשיום, תפיסה וסריקה. בתחום החברתי, עלולים להתעורר קשיים באשר ליכולת לקרוא את הסביבה ולהגיב כלפיה.

4. הפרעות התפתחותיות ומקרים של נכות -הפרעות התפתחותיות כגון אוטיזם, פיגור שכלי או אספרגר, מאופיינות בדרגות שונות של קושי במשימות התפתחותיות. תינוקות המאובחנים כסובלים מאחת מהפרעות אלו מתקשים לא פעם בהיבטים מוטוריים, קוגניטיביים רגשיים וחברתיים. ריפוי בעיסוק לתינוקות חיוני על מנת לסייע להם להתמודד עם פערים אלו כבר משלב מוקדם. ריפוי בעיסוק לתינוקות רלוונטי גם במקרים בהם קיימת נכות מוטורית. במצב זה ריפוי בעיסוק לתינוקות מספק ליווי מקצועי המסייע לתינוק להתמודד עם הנכות באופן שימזער את השפעותיה.

ריפוי בעיסוק לתינוקות – כיצד הטיפול עובד?

ריפוי בעיסוק לתינוקות כולל סדרה של מפגשים בהם נוכחים התינוק ואחד מהוריו לפחות. את הטיפול מבצע לרוב מרפא בעיסוק, איש מקצוע אשר קיבל הכשרה ייעודית בתחום. ברוב המקרים ריפוי בעיסוק לתינוקות מתקיים בפורמט של טיפול קצר מועד, המתחיל בשלב של אבחון, בו מוגדרת מטרת הטיפול, אשר כוללת את סט הכישורים עליו יעבוד המטפל עם ההורים והתינוק במשולב. לאחר האבחון נגזרת תכנית עבודה המתמקדת בתרגול עם התינוק, ההורים ושניהם יחד. לעיתים חלק מהמפגשים יתקיימו בנוכחות ההורים בלבד, מתוך רצון לעבוד עמם באופן ממוקד על הדרך שבה יוכלו להתאים את התנהלותם ואת הסביבה לקושי עמו מתמודד התינוק. שילוב ההורים בתוכנית הנו חיוני שכן בכוחם להפעיל בהתאם את שאר המעגלים אשר באים במגע עם התינוק. כך למשל, ההורים יכולים להנחות את המטפלת בפעוטון ואת שאר קרובי המשפחה, לגבי האופן בו יוכלו לסייע לתינוק ולהקל עליו.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
10 דברים אשר לא ידעתם על גידולי מערכת העיכול


מערכת העיכול מורכבת ממספר איברים המחוברים זה לזה ויוצרים מעין צינור ארוך שתחילתו בפה וסופו בפי הטבעת. מערכת העיכול מתחילה בוושט, דרך הקיבה, הלבלב, הכבד, המעי הדק, המעי הגס ולבסוף החלחולת...

שחזור שופכה (אורתרופלסטיה): מתי מומלץ לבחור בפתרון הניתוחי?


היצרות שופכה היא תגובה צלקתית המתפתחת בשופכה כתוצאה מגירוי, פציעה או דלקת וגורמת להפרעות בהשתנה ולסימפטומים אחרים הקשורים בהטלת השתן. 

בעבר, מקורם של רוב מקרי ההיצרות ...

פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?


מפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף י...

לא רק בסוכות: סיבות מפתיעות שבגללן מומלץ לאכול בצוותא


זה לא חייב להיות רק בסוכות וגם לא רק בארוחות ערב: לארוחה משפחתית יש מגוון יתרונות מפתיעים, גם לילדים וגם למתבגרים, ובהחלט שווה לאמץ אותן לשגרת הבית.

במשך למעלה משני עשורים ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!