דלג לתוכן

נוירופידבק (Neurofeedback)

ניתוחי גוף
2 דקות קריאה

נוירופידבק היא שיטת טיפול המשלבת טכנולוגיות מחשוב עם מחקרים מתחום מדעי המוח. בשיטה זו לומד המטופל לשלוט באזורי מוח שונים ולהשפיע על פעולתם. השיטה מבוססת על כך שיש קשר בין תסמינים מסוימים לבין תפקוד המוח. ידוע, למשל, שבבדיקות הדמיה של נבדקים עם הפרעת קשב וריכוז יש תת פעילות באזורי מוח שונים ובעיקר באונה הקדמית של המוח. 


 ABO PHOTOGRAPHY | Shutterstock

בתחילת הטיפול מתבצע מיפוי של פעילות המוח, על מנת לקבוע איזה אזור במוח לא מתפקד כפי הרצוי. לאחר מכן, המטופל מחובר למערכת אשר מאמנת אותו לשנות באופן רצוני את הפעילות המוחית באזור הספציפי. הפרוטוקול הטיפולי מתמקד באזורי מוח ספציפיים והוא אינדיווידואלי למטופל ולהפרעה שהוא סובל ממנה.

מתי מתבצע

טכנולוגיית נוירופידבק מטפלת במצבים הנובעים מאי סדירות בפעילות המוח ובהם הפרעות דיכאון וחרדה, הפרעות קשב, הפרעות התנהגות, הפרעות שינה, מיגרנות, אפילפסיה, אוטיזם ותופעות הנובעות מאירוע מוחי או חבלות ראש.

הכנות לטיפול

נוירופידבק אינו מצריך הכנה מראש מצידו של המטופל.

בזמן הטיפול

ניורופידבק הוא אינו טיפול חודרני, בשום שלב לא מוכנס דבר למוח. הטיפול אינו כואב והוא מבוצע כשהמטופל ער לחלוטין. הטיפול אורך כשעה ויש צורך במספר מפגשים לצורך השגת תוצאות. 

בעת הטיפול בנוירופידבק, מוצמדות לראשו של המטופל אלקטרודות הקולטות את הפעילות החשמלית המוחית. המחשב מעבד את האותות שנקלטו ולפי התוצאות נקבע פרוטוקול טיפולי המתמקד באזור מסוים במוח. במהלך הטיפול לומד המטופל לשנות את הפעילות המוחית שלו כתגובה לשינוי במוזיקה לה הוא מאזין או תמונה המוצגת לו על גבי המסך. כך, מוחו של המטופל לומד איזו פעילות רצויה ואיזו אינה רצויה. 

אחרי הטיפול

הטיפול איננו מצריך שינוי תרופתי או הפסקת טיפול אחר אותו מקבל המטופל בשגרה. כמו כן, אין צורך באשפוז לאחר הטיפול. 

סיכונים 

נוירופידבק היא לרוב שיטה בטוחה, אך כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני התחלת הטיפול. לטיפול יכולות להיות תופעות לוואי כמו עייפות, כאבי ראש, בחילות ועוד. 

תוצאות הטיפול

טיפול בנויורופידבק הוא טיפול ארוך טווח, שתוצאותיו מופיעות רק לאחר מספר מפגשי טיפול לאורך כמה חודשים. 

שייך לתחום: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

רופאים בתחום
ד"ר דוד אוריון
ד"ר דוד אוריון נוירולוגיה
פרופ' אביזהר (זהר) ארגוב
פרופ' אביזהר (זהר) ארגוב נוירולוגיה
ד"ר רחל בן חיון
ד"ר רחל בן חיון נוירולוגיה

מאמרים בנושא נוירופידבק

התופעה המסתורית שנקראת צמרמורת מוח
התופעה המסתורית שנקראת צמרמורת מוח
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/09/2020

צמרמורת מוח מתארת תחושה של התחשמלות קצרה במוח, והיא מיוחסת בעיקר לאנשים שמפחיתים או מפסיקים שימוש בנוגדי דיכאון. למ... לכתבה המלאה

האם נמצא הטיפול האופטימאלי לבעיות נפשיות?
האם נמצא הטיפול האופטימאלי לבעיות נפשיות?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2021

הטיפול ברוב המחלות הפסיכיאטריות רחוק מלהיות אופטימלי לאור תופעות הלוואי ושיעורי הפסקת הטיפול, כמו גם חוסר יכולת להת... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו