דלג לתוכן

ריפוי בעיסוק למבוגרים (Occupational therapy for adults)

Occupational therapy for adults
המומחים של Infomed מסבירים:

ריפוי בעיסוק למבוגרים הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי המסייע לאדם לפתח תחושת יכולת ועצמאות במגוון המטלות התפקודיות הרלוונטיות לגילו, בהיבטים פיזיים, רגשיים, קוגניטיביים, חברתיים ועוד.

ריפוי בעיסוק – מתי פונים?

ריפוי בעיסוק רלוונטי בכל שלב בחיים. כך, ישנו ריפוי בעיסוק לגיל הרך, ריפוי בעיסוק לילדים וריפוי בעיסוק למבוגרים, כולל קשישים. כאשר מדובר במבוגרים, ריפוי בעיסוק רלוונטי בעיקר כאשר ישנה התמודדות עם פגיעה פיזית או קוגניטיבית, כזו הנובעת מפציעה, מחלה, נכות, או מהתדרדרות הקשורה לזקנה.

ריפוי בעיסוק – מסגרת הטיפול

ריפוי בעיסוק למבוגרים מתבצע על ידי מרפא בעיסוק, אשר קיבל הכשרה ייעודית בתחום. לרוב מדובר במסגרת של טיפול קצר מועד הנמשכת חודשים בודדים. תחילה, ריפוי בעיסוק למבוגרים מתרכז באבחון הקשיים עמם מתמודד המטופל. תהליך האבחון כולל לרוב שיחה עם המטופל, ובמקביל צפייה בו, בשעה שהוא מתמודד עם מגוון משימות. לדוגמא, מטלות הבוחנות מיומנויות מוטוריות כגון הליכה, תפעול כלי בית, יכולות כתיבה ועוד. לאחר שאובחנו הקשיים, מוגדרים היעדים הרלוונטים, לצד האמצעים אשר יכוונו להגשמתם. במקרים בהם הקשיים של המטופל מסבים לו מצוקה רגשית רבה, מומלץ להפנותו במקביל לטיפול באמצעות פסיכותרפיה המתבצעת על ידי פסיכולוג. במידה והמצוקה הרגשית חריפה במיוחד, תיתכן הפניה לפגישה עם פסיכיאטר, לשם הערכת הצורך במתן תרופות פסיכיאטריות אשר יתכן כי יביאו להקלה.

ריפוי בעיסוק למבוגרים – כיצד הטיפול עובד?

1. הרכבת תכנית תרגילים אישית - ריפוי בעיסוק למבוגרים כולל הרכבה של תכנית תרגילים המותאמת לקשייו של המטופל. התרגילים מתרכזים בחיזוק מיומנויות חלשות, או בשיפור מיומנויות שנפגעו, באם אלו יכולות מוטוריות, קוגניטיביות, חברתיות ועוד. חלק מהתרגילים מתבצעים תחילה בטיפול עצמו, בליווי המטפל, ובהמשך באופן עצמאי מחוץ לטיפול, כאשר המטופל חוזר ומדווח בפגישות על התנסותו ומידת השיפור.

2. התאמת הסביבה - ריפוי בעיסוק למבוגרים מתרכז לא רק במטופל עצמו, כי אם בהתאמת סביבת המחייה שלו. כך למשל, במקרים של קשיים מוטוריים, התאמת הסביבה עשויה להתבטא בהתקנה של מעקה, בשינויי גובה הרהיטים, וברכישת מכשור מיוחד שיוכל להקל על התנהלותו העצמאית של המטופל בביתו.

3. רתימת דמויות מפתח - היבט סביבתי נוסף של ריפוי בעיסוק למבוגרים, קשור למעורבות של אנשים נוספים בתהליך השיקום. מקורבים כגון חברים ובני משפחה יכולים לסייע למטופל. למשל לעזור לו לבצע מחוץ לחדר הטיפולים את התרגילים שלמד, להעלות את המורל שלו, ולעזור לו לתפקד במשימות יום יומיות. יש פעמים שריפוי בעיסוק למבוגרים כולל פגישות בשיתוף קרוביו של המטופל, על מנת שיוכלו ללמוד על מצבו ועל הדרכים בהן יוכלו לעזור לו להתקדם.

  רופאים בתחום

  כירורגיית פה ולסת
  ד"ר אלי רוזנפלד רופא בכיר במחלקה לכירורגיית פה ולסתות בביה"ח בילינסון, מרכז רפואי רבין בפתח תקווה.
  קראו עליי עוד
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר מירב שגב
  5.0
  ( 8 חוות דעת )
  "ד"ר שגב רופאה מקצועית, נעימה, רגישה ואדיבה, רואה את טובת המטופלת וקשובה לה. היא הרבה מעבר לגניקולוגית, היא אשה מדהימה! אני מטופלת שלה כבר מספר שנים, לאחרונה ליוותה אותי בהריון מאתגר ותמכה בי לאורכו. היא נתנה מענה לכל שאלה שלי תוך כדי טיפול מקצועי, יסודי ומסור ואני ממליצה עליה בחום!"
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  ד"ר עמנואל סגייה
  5.0
  ( 9 חוות דעת )
  "רופאה מדהימה, אנושית, מסבירה בפירוט ומקצועית ביותר"
  קראו עליי עודלקביעת תור
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו