דלג לתוכן

ריפוי בעיסוק לפגים (Occupational therapy for premature babies)

לידה
1 דקות קריאה

ריפוי בעיסוק לפגים הנו טיפול המסייע לתינוק והוריו להתמודד עם קשיים ורגישויות שאופייניים ללידה מוקדמת. הטיפול כולל הערכה מקיפה והתאמה של תוכנית עבודה אישית, שמטרתן להקל על התינוק ולקדם אותו מבחינה התפתחותית.

ריפוי בעיסוק לפגים – אתגרים של לידה מוקדמת

תינוק המכונה פג הוא תינוק אשר נולד טרם השלמה של תקופה הריון מלאה. בחלק מהמקרים, על אף הלידה המוקדמת, התינוק והוריו לא מתמודדים עם קשיים מיוחדים. לעומת זאת, במקרים אחרים, בעיקר בלידה מוקדמת במיוחד, קיים צורך בסיוע מקצועי במגוון תחומים. מטרת הריפוי בעיסוק לפגים הינה לסייע לתינוק ולהוריו לקיים שגרה יומית עשירה ובריאה, אשר תקדם את התינוק באופן תקין מבחינה התפתחותית. ישנם מקרים בהם, פסיכולוג התפתחותי מבצע תחילה אבחון התפתחותי, שמסייע למקד את התחומים בהם התינוק זקוק לעזרה.

ריפוי בעיסוק לפגים – מוקדי הטיפול

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-חינוכי-שיקומי, שמטרתו לאפשר לאדם להתנהל באופן עצמאי ומספק בשגרה היומית שלו. הטיפול מותאם למגוון שכבות גיל וסוגי בעיות. כך למשל ישנו ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, ריפוי בעיסוק לאוטיסטים, ריפוי בעיסוק לגיל השלישי ועוד. ריפוי בעיסוק לפגים מתמקד בתינוק ובהוריו, ומטרתו לאפשר להם להתנהל ביום יום באופן שמותאם לצרכים ולקשיים של התינוק. לדוגמא, ישנם תינוקות אשר מתמודדים עם רגישות חושית גבוהה למגע, צלילים או אורות, מה שעלול ליצור מצוקה בשלבי ההאכלה, הרחצה, או כאשר נושאים אותם. אחרים מתמודדים עם קשיים מוטוריים בהפעלת המפרקים. ריפוי בעיסוק לפגים מתאים לכל תינוק תכנית עבודה אישית בהתאם לקשייו. תכנית זו כוללת תרגולים, משחקים ומשימות, חלקם מתבצעים על ידי המרפא בעיסוק וחלקם על ידי ההורים שמקבלים הדרכה.
רופאים בתחום
פרופ' מרדכי גוטמן
פרופ' מרדכי גוטמן כירורגיה
ד"ר אוה ניב
ד"ר אוה ניב גסטרואנטרולוגיה
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ילדים

מאמרים בנושא ריפוי בעיסוק לפגים

מה עושים כשלתינוק יש חום?
מה עושים כשלתינוק יש חום?
יעל כחלון, מערכת אינפומד מאת: יעל כחלון, מערכת אינפומד 05/11/2014

מדוע החום עולה כשחולים? מה נחשב חום גבוה בתינוקות? מה ניתן לעשות? ומתי חייבים לקחת את הפעוט לבדיקת רופא? לכתבה המלאה

כישלון בשגשוג: מה זה אומר - וכיצד מטפלים
כישלון בשגשוג: מה זה אומר - וכיצד מטפלים
פרופ' אתי גרנות מאת: פרופ' אתי גרנות 23/07/2015

הורים רבים לתינוקות נתקלים אצל רופא הילדים או אחות טיפת חלב במושג "כישלון בשגשוג". מה זה בדיוק אומר, איך מאבחנים את... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו