דלג לתוכן
המומחים של Infomed מסבירים:

רובנו רגילים לחשוב על טיפול נפשי כמבוסס על שיחה, אך בעשורים האחרונים התפתחו שיטות טיפוליות שעושות שימוש באמצעים נוספים כמו מוסיקה, דרמה, בעלי חיים ועוד. אחת השיטות הטיפוליות הייחודיות שפותחו לאחרונה היא שיטת הטבע תרפיה, שרואה מפגש עם הטבע כבסיס לעבודה טיפולית והעצמה אישית.

הריפוי שבטבע

אנתרופולוגים וחוקרי תרבויות יעידו שכבר משחר ההיסטוריה האנושית נעשה שימוש בטבע בתהליכים טיפוליים. שימוש זה רווח בטקסים שמאניים למיניהם, אך גם בתקופות מאוחרות יותר זוהו כוחותיו המרפאים של הטבע: "מנוחה בהרים" נחשבה לטיפולית, כפי שהעידה הנטייה להקים בתי מרפא רבים באזורים מרוחקים מהעיר, ואריקסון, מתלמידיו של פרויד, היה שולח את מטופליו לנוח בהרים כחלק מהתהליך הטיפולי (Berger & McLeod, 2006).

עוד לפני שהתפתחה גישת הטבע תרפיה פותחו גישות ומודלים טיפוליים שונים המתבססים על השימוש בטבע.
הטיפול האתגרי התבסס על יציאה לטבע והתמודדות עם האתגרים שבו כדי לקדם תהליכים טיפוליים כמו גיבוש קבוצתי, העצמה אישית וקבוצתית, חיזוק תחושת היכולת, פיתוח משאבי התמודדות וחיזוק כישורים חברתיים. בהתאם, התערבות טיפולית זו מכוונת בדרך כלל לקבוצות מוחלשות באוכלוסייה כנוער בסיכון, מכורים לסמים וכדומה. בשנים האחרונות נעשה שימוש בגישה טיפולית זו גם במסגרת ספורט אתגרי שאינו מתקיים בטבע (ברגר, תאריך לא ידוע).

תחום נוסף שעושה שימוש בטבע הוא הגינון הטיפולי, שמתבסס על פעילות גינון הנערכת בטבע כבסיס לשיקום, החלמה, שיפור של איכות החיים ושל מיומנויות תפקודיות וחברתיות בקרב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. הגינון הטיפולי משויך לתחום הריפוי בעיסוק ומותאם לנפגעי נפש, קשישים, ילדים ונוער בסיכון/ במסגרות החינוך המיוחד, בעלי נכויות ועוד. בהתאם לצרכים והקשיים, הגינון הטיפולי תורם לשיפור מיומנויות תפקודיות, קוגניטיביות, מוטוריות, רגשיות ובין אישיות ולחיזוק חווית היכולת והביטחון העצמי.

הטיפול האתגרי והגינון הטיפולי נעזרים באמצעים שמציע הטבע כדי לבסס ולחזק מיומנויות שונות. הטבע תרפיה, לעומתם, מציעה תפיסה שונה של מקום הטבע בתהליך הטיפולי.

מהי טבע תרפיה?

טבע תרפיה היא שיטת טיפול שפותחה על ידי ד"ר רונן ברגר, בהתבסס על ההנחה כי הקשר והדיאלוג בין האדם לטבע מהווים מקור לריפוי, העצמה וצמיחה רגשית. התפיסה שבבסיס השיטה רואה בטבע כמרחב טיפולי דינאמי ומשתנה שהמפגש עמו וההתנהלות בתוכו מעלים תכנים רגשיים משמעותיים. למשל, אחד מיישומי הגישה הוא בניית "בית בטבע" אשר מאפשר העלאה של תכנים הנוגעים ל-מהו בית, עד כמה ניתן לשמור עליו, מה הוא מכיל וממה הוא בנוי, עד כמה הוא קשור לסביבתו וכדומה. במהלך הטיפול יוצא המטפל עם האדם או הקבוצה אל הטבע ובמסגרת המפגש עמו מוצעות פעילויות שונות שמותאמות לתוכנית הטיפול: פעולות "טקסיות" קבועות של הבערת מדורה והכנת תה, משימות אתגריות, חיפוש אלמנטים בטבע שאליהם המטופל חש חיבור, הליכה וטיול בטבע ועוד. העיבוד הרגשי של התכנים המתעוררים במפגש עם הטבע הוא שמהווה את הבסיס לריפוי והעיבוד הרגשי.

במקור הותאמה שיטת הטבע תרפיה לעבודה קבוצתית עם קבוצות סיכון (ילדים ונוער, בעלי צרכים מיוחדים) וקבוצות המתמודדות עם משבר (למשל, ילדים שנחשפו לחוויות טראומטיות במלחמת לבנון השנייה). עם זאת, ממשיכיו של ברגר התאימו את המודל גם לעבודה פרטנית, זוגית ומשפחתית בטבע.

  רופאים בתחום

  רפואה אסתטית
  ד"ר אלי שולמן
  5.0
  ( 3 חוות דעת )
  "דר שולמן איש נעים ומיומן חזרתי אליו לטיפול חוזר. נעים וסבלני!"
  קראו עליי עוד
  גסטרואנטרולוגיה
  ד"ר חורחה פפר מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
  קראו עליי עודלקביעת תור
  כירורגיה פלסטית
  פרופ' יצחק צילינסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ולניתוחי מוז (Mohs)
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא טבע תרפיה

  משתמשים בחלב עזים לא מפוסטר נגד אפטות? כל הסכנות
  משתמשים בחלב עזים לא מפוסטר נגד אפטות? כל הסכנות
  לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד מאת: לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד 16/05/2016

  חלב שאינו מפוסטר נחשב לתרופת סבתא עבור כיבים בפה ומחלת הפה והגפיים, אך מדובר באחת הדרכים העיקריות להידבקות בקדחת המ... לכתבה המלאה

  אחת ולתמיד: האם כדאי להשקיע במוצרי טיפוח אורגניים לתינוקות
  אחת ולתמיד: האם כדאי להשקיע במוצרי טיפוח אורגניים לתינוקות
  מיכל הלפרין, מערכת אינפומד מאת: מיכל הלפרין, מערכת אינפומד 13/03/2016

  כל הורה רוצה את מוצרי הטיפוח הטובים והאיכותיים ביותר עבור התינוק שלו, אבל מה כדאי לקנות: אורגני? או אולי טבעי? ומה ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו