חושבת לעבור לשימוש בהתקן תוך רחמי? כדאי שתקראי

דורות רבים של נשים גדלים על הפחדות ואזהרות מפני המצאת המאה הקודמת – התקן תוך רחמי. אך האם כל המיתוסים נכונים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


דורות רבים של נשים גדלים על הפחדות ואזהרות מפני המצאת המאה הקודמת – התקן תוך רחמי. אך האם כל המיתוסים נכונים? ההיסטוריה שהובילה לכך ארוכה, וחלק מן הסיבות קשורות להתקן תוך רחמי בשם "דלקון שילדס" שנחשב בעבר מוצלח וזכה לפופולריות רבה, ולכן הומלץ לשימוש בנשים צעירות שטרם ילדו, בעדיפות על גלולות בניסיון להימנע מחשיפה הורמונלית. אך בהמשך התברר כי מבנהו הקפיץ מאד את שיעור הזיהומים בנערות ונשים צעירות אלה ובעקבות כך גרם לבעיות אי פריון בשל פגיעה בחצוצרות.

תופעות לוואי שליליות אלו הביאו לנידוי מסוים של שיטת התקן תוך רחמי, למרות שהתקנים תוך רחמיים אחרים בעלי מבנה שונה לא גרמו תוצאות אלה.

מחקרים מאוחרים יותר על התקן תוך רחמי, שנעשו בהתקנים המודרניים לא הראו עליה בשיעורי אי-פריון כתוצאה משימוש בהם, זאת בהשוואה לשימוש בגלולות או לאי שימוש באמצעי מניעה.

האם התקן תוך רחמי גורם לדלקות?


קיים לעיתים רחוקות קשר בין התקן תוך רחמי לבין דלקות אברי המין, בזמן המיידי לאחר החדרת ההתקן. את הסיכוי לדלקת ניתן להפחית על ידי חיטוי יסודי לפני החדרת ההתקן התוך רחמי.

התקן תוך רחמי מומלץ לנשים שלא סבלו מדלקות חיידקיות לפני ההחדרה, ונשים שאינן מקיימות יחסי מין בתדירות גבוהה. נשים ללא גורמי סיכון לא יסבלו מזיהומי יתר עם התקן תוך רחמי.

חשוב לזכור כי בעת מגע עם פרטנר לא מוכר / שעלול לשאת מחלת מין, יש להקפיד על שימוש בקונדום.

הדבר החשוב ביותר הוא לבחור נכון את הנשים המתאימות לשימוש בהתקן תוך רחמי, ולבצע את החדרת ההתקן במקצועיות, שכן סיבוך אפשרי נוסף הוא חדירה לאיברים סמוכים. מדובר בסיבוך נדיר, אך כזה שעלול לקרות גם בידיים מיומנות.

ניפוץ מיתוסים על התקן תוך רחמי:

1. אישה שעברה הריון חוץ רחמי, יכולה להשתמש בהתקן תוך רחמי.

2. גם נשים הסובלות מדימום רב בווסת, אשר מלווה כאבים כולל נשים עם הפרעות דימומיות או נשים הנוטלות נוגדי קרישה יכולות (ואף מומלץ להן) להשתמש בהתקן תוך רחמי (מסוג של מירנה).

3. לנשים עם סוכרת מותר גם כן השימוש בהתקן תוך רחמי.

4. החדרת התקן תוך רחמי בנשים מניקות מותר ואף קל יותר מאשר בנשים לא מניקות ושיעור הפליטה שלו אינו מוגבר.

5. התקן תוך רחמי אינו מגביר את הסיכוי להריון חוץ רחמי. ללא אמצעי מניעה יש פי 15 סיכוי להריון חוץ רחמי מאשר עם התקן.

6. התקן תוך רחמי אינו גורם להפלות, באם הוצא לפני ההריון.

7. זיהום כתוצאה מהתקן תוך רחמי מודרני יכול לקרות רק בסמוך להחדרה, וזיהומים כמעט מוכחדים על ידי בחירה נכונה של המטופלת והחדרה נכונה.

8. שיעור הכישלונות בשנה ראשונה עומד על 0.5-0.8% בהתקן הרגיל המקובל, ו-0.2% בהתקן מירנה. שיעור הפליטה של התקן תוך רחמי נע סביב כ-5% בשנה הראשונה, ולכן חשובה בדיקה עצמית.

פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תנועות עובר מור 15/10/2020 20:37
  • תנועות עובר בחודש שמיני, שומעת אחת לכמה ימים יחד עם התנועה רעש של "קנאק", מעין תנועת מפרק באזור שקרוב לצלעות שלי. הגיוני? יש ממה לחשוש או צורך לבדוק?

  • + הוסף תגובה
תנועות עובר צלאל 16/10/2020 08:25
  • נשמע תקין כל עוד את מרגישה תנועות אם יש לך חשש פני לרופר המטפל / למוקד לבדיקה בהצלחה

  • + הוסף תגובה
פאפ לא תקין ווירוס פפילומה רחלי 06/10/2020 18:11
  • שלום פרופ', אני חודשיים וחצי אחרי לידה ויצאה לי בדיקת פאפ לא תקינה. הבנתי שיש תאים טרום סרטניים ושמעתי שהרופא אמר CIN1 אבל לא קיבלתי את התוצאות ולא ראיתי אם יש עוד ממצא (הרופאים לא שיתפו אותי). הופנתי לקולפוסקופיה להמשך בירור. השאלה- 1. קיימתי יחסים רק עם בעלי והוא רק איתי- איך יתכן שנידבק בוירוס פפילומה?? הבנתי שממצא כזה זה רק מהוירוס.. 2. האם התינוק שלי יכול להידבק ממני בלידה?? תודה!

  • + הוסף תגובה
מחזור לא סדיר ותוצאה לא ברורה באולטרסאונד אסתר 15/09/2020 19:21
  • שלום פרופ', עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
ממצא ברחם צלאל 22/09/2020 17:56
  • אם הרופא לא ידע לאבחן איך נעזור לך דרך המייל? אם את רוצה להגיע לבדיקה בבקשה או למכון אולטרהסאונד של הקופה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!