חושבת לעבור לשימוש בהתקן תוך רחמי? כדאי שתקראי

דורות רבים של נשים גדלים על הפחדות ואזהרות מפני המצאת המאה הקודמת – התקן תוך רחמי. אך האם כל המיתוסים נכונים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/08/2012
דורות רבים של נשים גדלים על הפחדות ואזהרות מפני המצאת המאה הקודמת – התקן תוך רחמי. אך האם כל המיתוסים נכונים? ההיסטוריה שהובילה לכך ארוכה, וחלק מן הסיבות קשורות להתקן תוך רחמי בשם "דלקון שילדס" שנחשב בעבר מוצלח וזכה לפופולריות רבה, ולכן הומלץ לשימוש בנשים צעירות שטרם ילדו, בעדיפות על גלולות בניסיון להימנע מחשיפה הורמונלית. אך בהמשך התברר כי מבנהו הקפיץ מאד את שיעור הזיהומים בנערות ונשים צעירות אלה ובעקבות כך גרם לבעיות אי פריון בשל פגיעה בחצוצרות.

תופעות לוואי שליליות אלו הביאו לנידוי מסוים של שיטת התקן תוך רחמי, למרות שהתקנים תוך רחמיים אחרים בעלי מבנה שונה לא גרמו תוצאות אלה.

מחקרים מאוחרים יותר על התקן תוך רחמי, שנעשו בהתקנים המודרניים לא הראו עליה בשיעורי אי-פריון כתוצאה משימוש בהם, זאת בהשוואה לשימוש בגלולות או לאי שימוש באמצעי מניעה.

האם התקן תוך רחמי גורם לדלקות?


קיים לעיתים רחוקות קשר בין התקן תוך רחמי לבין דלקות אברי המין, בזמן המיידי לאחר החדרת ההתקן. את הסיכוי לדלקת ניתן להפחית על ידי חיטוי יסודי לפני החדרת ההתקן התוך רחמי.

התקן תוך רחמי מומלץ לנשים שלא סבלו מדלקות חיידקיות לפני ההחדרה, ונשים שאינן מקיימות יחסי מין בתדירות גבוהה. נשים ללא גורמי סיכון לא יסבלו מזיהומי יתר עם התקן תוך רחמי.

חשוב לזכור כי בעת מגע עם פרטנר לא מוכר / שעלול לשאת מחלת מין, יש להקפיד על שימוש בקונדום.

הדבר החשוב ביותר הוא לבחור נכון את הנשים המתאימות לשימוש בהתקן תוך רחמי, ולבצע את החדרת ההתקן במקצועיות, שכן סיבוך אפשרי נוסף הוא חדירה לאיברים סמוכים. מדובר בסיבוך נדיר, אך כזה שעלול לקרות גם בידיים מיומנות.

ניפוץ מיתוסים על התקן תוך רחמי:

1. אישה שעברה הריון חוץ רחמי, יכולה להשתמש בהתקן תוך רחמי.

2. גם נשים הסובלות מדימום רב בווסת, אשר מלווה כאבים כולל נשים עם הפרעות דימומיות או נשים הנוטלות נוגדי קרישה יכולות (ואף מומלץ להן) להשתמש בהתקן תוך רחמי (מסוג של מירנה).

3. לנשים עם סוכרת מותר גם כן השימוש בהתקן תוך רחמי.

4. החדרת התקן תוך רחמי בנשים מניקות מותר ואף קל יותר מאשר בנשים לא מניקות ושיעור הפליטה שלו אינו מוגבר.

5. התקן תוך רחמי אינו מגביר את הסיכוי להריון חוץ רחמי. ללא אמצעי מניעה יש פי 15 סיכוי להריון חוץ רחמי מאשר עם התקן.

6. התקן תוך רחמי אינו גורם להפלות, באם הוצא לפני ההריון.

7. זיהום כתוצאה מהתקן תוך רחמי מודרני יכול לקרות רק בסמוך להחדרה, וזיהומים כמעט מוכחדים על ידי בחירה נכונה של המטופלת והחדרה נכונה.

8. שיעור הכישלונות בשנה ראשונה עומד על 0.5-0.8% בהתקן הרגיל המקובל, ו-0.2% בהתקן מירנה. שיעור הפליטה של התקן תוך רחמי נע סביב כ-5% בשנה הראשונה, ולכן חשובה בדיקה עצמית.

פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 15 טיסה עם המטומה מאשה 14/11/2019 19:14
 • שלום, אני עם המטומה שקטנה ב אולטראסאונד האחרון מ60*35 (בשקיפות הרופא קבע שזו הפרדות קרומים). באולטרסאונד לאחר 10 ימים המטומה קטנה 50*15 זאת לאחר שבשבוע 10 היה לי דימום (דם אדום) ומאז ועד לפני יומיים בעיקר הפרשות חומות וכיווצים בבטן שבנתיים כבר פחתו לגמרי. עוד שבוע מתוכננת לי טיסה לאירופה האם אפשר לטוס....למה בכלל יש מניעה כזו לנשים עם המטומה? האם זה בגלל הטיסה, הביטוח? האם יעזור לדחות את הטיסה?

 • + הוסף תגובה
המטומה וטיסה דר' יפעת גדות 14/11/2019 23:43
 • שלום רב. כשיש המטומה וכאבים (שהם ככל הנראה צירים) מה שצריך לעשות זה לנוח בבית. לא ללכת הרבה ברגל, לא להתאמץ, לא לקיים יחסי מין. אני לא ממליצה לטוס לחול. בחול את ככל הנראה לא תנוחי. כאשר יש המטומה וכאבים ממשיכים זה בדרך כלל גורם להמטומה להשאר "פעילה" ומונע מההמטומה לקטון משמעותית. המטומה הוא מצב בדרך כלל של הפרדות קרומים קטנה מה שעלול לגרום להפלה או בהמשך ההריון ללידה מוקדמת ולכן חשיבות המנוחה המקסימלית לתקופה ארוכה של מספר חודשים. בכל מקרה כאשר טסים לחול צריך לטוס למקום שנותן שירותי רפואה טובים ולהיות עם ביטוח בריאות טוב. ככלל אני לא ממליצה להיות בחול אחרי שבוע 24. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה מאשה 15/11/2019 08:20
 • האם הטיסה עצמה היא זו שמסכנת (לחץבמטוס) או העובדה שהולכים/ מסתובבים לרוב יותר בטיול? אשמח מאוד גם להתייחסות על בדיקת במי שפיר בעת המטומה. האם לאחר שההמטומה נעלמת אפשר להתייחס להיריון ככל היריון רגיל?

 • + הוסף תגובה
מי שפיר וההמטומה מאשה 15/11/2019 06:56
 • בהמשך למה ששאלתי, אני מעוניינת לשאול אם מתוכננת לי בדיקת מי שפיר לשבוע 18 האם אפשר לעשות אותה אם ההמטומה הצטמצמה או לחלופין נספגה לגמרי? תיקון ההמטומה שלי עכשיו שבוע 15 הצטמצמה 50אורך*0.6 רוחב תודה

 • + הוסף תגובה
נטילת אספירין בשל BMI גבוה דּניאלה 13/11/2019 17:58
 • שלום רב: בהריון ראשון, BMI 35 רופא נשים חדש אליו עברתי אמר שעליי ליטוול אספירין (הקודם לא אמר דבר). הבדיקות תקינות, האם יש צורך? האם ניתן לעשות בדיקות כלשהן ואז להחליט? אציין שאני במהלך שבוע 16 (קראתי שאספירין יש ליטול לפני שבוע 16 כדי שיהיה אפקטיבי). תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
אספירין וbmi 35 בהריון ראשון דר' יפעת גדות 13/11/2019 20:21
 • שלום רב. מטרת אספירין היא למניעת רעלת הריון. אספירין מוריד את הסיכוי לכך ב70%. רעלת הריון היא מחלה קשה שעלולה לגרום לנזקים לאשה ההרה ולגרום להאטה משמעותית בגדילת העובר. לעיתים יש צורך ביילוד מוקדם לאור החמרת הרעלת והסיכון לאשה. גורמי סיכון לרעלת הן הריון ראשון, השמנת יתר, גיל מבוגר, גיל צעיר, יתר לחץ דם, סכרת , הריון מרובה עוברים ועוד. לאור כך שאת לקראת לידה ראשונה ועם bmi 35 אני ממליצה על מתן אספירין 100 מג ליום למניעת רעלת . מומלץ להתחיל טיפול בין שבוע 12 ל16. לאור היותך בשבוע 16 אני ממליצה להתחיל טיפול בימים הקרובים . במידה ותבצעי דיקור מי שפיר יש להפסיק טיפול שבוע לפני הדיקור ולחדש יום אחרי. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
שאלון קצר לנשים בהריון ועד 3 חודשים אחרי לידה אביגיל 12/11/2019 22:51
 • נשמח להשתתפותכן!!! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!