דלג לתוכן

הריון מחוץ לרחם

Ectopic pregnancy
המומחים של Infomed מסבירים:
הריון מחוץ לרחם (המ"ל) הוא מצב שבו מתפתח שק הריון מחוץ לחלל הרחם. כאחד מכל מאה הריונות מתפתח מחוץ לחלל הרחם, ולמעלה מ-95% מהריונות אלה מתפתחים בחצוצרה.
החצוצרות הן שתי צינוריות צרות המחברות בין חלל הרחם לחלל הבטן, בסמוך לשחלות. החצוצרה קולטת את הביצית הנפלטת מהשחלה בתהליך הביוץ, בתוכה מתקיימת הפריית הביצית על ידי תא הזרע, וחלה ההתפתחות הראשונית של העובר הצעיר. רק כשלושה ימים לאחר ההפריה חודר העובר לתוך חלל הרחם ושם ממשיך ההריון לגדול. בהריון חצוצרתי הביצית המופרית אינה מתקדמת לחלל הרחם והיא ממשיכה להתפתח בתוך החצוצרה. במקרים האחרים מדובר בהריון המתפתח בצוואר הרחם על גבי השחלה, ואף באיברים אחרים בחלל הבטן.
הסיכון לפתח בהמ"ל עולה במצבים שבהם נגרם נזק לחצוצרה, כגון זיהום או ניתוח בעבר, או החדרת התקן תוך-רחמי בהווה. היארעות של הריון חוץ-רחמי בעבר מעידה גם היא על בעיה בתפקוד החצוצרות, ומגבירה את הסיכון ללקות בהריון חוץ-רחמי נוסף.
ככלל, בהריון שהשתרש מחוץ לחלל הרחם לא מתקיימים התנאים המתאימים להתפתחותו התקינה. במחצית המקרים לערך נפסקת גדילת שק ההריון באופן טבעי בשלב מסוים. הריון המתפתח בתוך החצוצרה עלול לגרום לקרע של דופן החצוצרה, ולדימום מכלי הדם הרבים המזינים את שק ההריון המתפתח אל תוך חלל הבטן. דמם זה עלול להביא להלם המודינמי ולסכנת חיים.

ד"ר אבי צפריר

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים וכירורגיה

כירורגיה
ד"ר ולדימיר סורין כירורג ומנתח בביה"ח אסותא ראשון לציון
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ישראל מייזנר מנהל יחידת האולטרה-סאונד בבי"ח בילינסון
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא הריון מחוץ לרחם

אישה חשבה שהיא בהריון ו"ילדה" גידול של 5 ק"ג
אישה חשבה שהיא בהריון ו"ילדה" גידול של 5 ק"ג
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/04/2015

במשך חודשים תפחה בטנה של אישה בת 42 מרומניה, והיא הייתה בטוחה שהיא בהריון. כחשה "צירים" התברר: בבטנה יש גידול ששוקל... לכתבה המלאה

גלולות או התקן? מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר
גלולות או התקן? מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר
ד"ר גיא רופא מאת: ד"ר גיא רופא 19/07/2015

מה יותר יעיל: קונדום או גלולות? האם קשירת חצוצרות היא הפיכה? ואיזה אמצעי מניעה יעיל כמעט ב-100%? המדריך המלא שיעזור... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אמצעי מניעה והתקנים

בניהולו של ד"ר אילן ברעם
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו