פזילה תינוקות

פזילה תינוקות

כתבה פרסומית כתבת חסות


אחוז גבוה של התינוקות נולדים עם פזילה כלפי פנים אשר חולפת בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיים

פזילות אילו מתאפינות על ידי סטיה לא קבועה של אחת או של שתי העינים כלפי פנים.וככל שגיל התינוק עולה כך יורדת השכיחות של הפזילה עד אשר חולפת לחלוטין בגיל 3-4 חודשים.

פזילה מדומה בשל גשר אף רחב
 
פזילה תינוקות שכיחה אשר נגרמת כתוצאה של מבנה גשר אף רחב.  זהו ממצא שכיח בתינוקות ויוצר טעות אופטית   של פזילה בשל קפלי עור אשר יוצרים אשליה של עין אשר נכנסת כלפי פנים.
המבנה של גשר האף נעשה צר עם התבגרות של התינוק.ואז התינוק מפסיק להראות פוזל.
 
פזילה מולדת-כלפי פנים
 
פזילה תינוקות מולדת מופיעה בששת החודשים הראשונים של החיים והיא מתאפינת בגודל פזילה משמעותי אשר אינו חולף אלא להיפך נעשה קבוע ובולט יותר.
במקרים אילו יש לבצע בדיקת עינים מקיפה עם טיפות הרחבה על מנת לבדוק את התשבורת ולשלול את הצורך במתן משקפים וכן יש לבדוק מקטעים קדמיים ואחורים בעין.
פזילה תינוקות מולדת הגורם לפזילה הינו ברוב המקרים שרירים חזקים הגורמים למשיכת העין פנימה. העיפול של פזילה מסוג זה נעשה ע"י החלשה של השרירים בניתוח.
היום אנו יודעים שתוצאות אופטימליות מושגות בפזילה מולדת ככל שהניתוח נעשה בגיל מוקדם יותר בין גיל חצי שנה לשנה.אז קיים מרבית הסיכוי להתפתחות ראיה דו עינית.
 
פזילה אקומודטיבית-כלפי פנים
 
פזילה תינוקות זו מופיעה בגיל שנה וחצי ועד גיל שלוש וחצי שנים נובעת כתוצאה מרוחק ראיה מולד. בגיל זה הילד מתחיל להשקיע זמן רב יותר בעבודות קרובות וכתוצאה מכך השרירים הפנימיים מתכוצים ומנסים לעשות פוקוס של העדשה על מנת לראות תמונה חדה.
 
הטיפול הינו מתן משקפים לתיקון רוחק הראיה לאחר מתן המשקפים התיקון בפזילה יכול להיות מלא דהיינו כאשר הילד ירכיב את המשקפים הפזילה תהיה מתוקנת לחלוטין.או יכול להיות מצב שהמשקפים יתקנו רק חלק מהפזילה ואת זוית הפזילה הנותרת יש לתקן ע"י ניתוח פזילה.
 
פזילה- כלפי חוץ
 
פזילה תינוקות כלפי חוץ מופיעה לפני גיל חצי שנה הרי שיש לשלול קיום של בעיה נורולוגית. בגיל מאוחר יותר פזילה כלפי חוץ יכולה להופיע רק בזמן עיפות או חולי ולעיתים מפזילה המופיעה רק לסירוגין היא הופכת לפזילה קבועה. בתחילה ניתן לטפל ע"י מתן סגירות מתחלפות או משקפי מינוס או ע"י תרגול העינים.במיקרים שהפזילה הופכת לקבועה אזי יש צורך בהתערבות כירורגית.

פורומים, אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוצר ראיה -8 ירון 27/10/2019 15:40
 • לדר שלום.בני עשר אובחן קקצר רואי בגיל ארבע.היום מספר המשקפיים שהוא צריך להרכיב הוא מינוס 8.רוב הזמן הוא לא מוכן להרכיב אותן שאלותי האם אי ההרכבה יכולה לגרום להחמרת קוצר הראיה.מה יכולת הראיה שהוא מסוגל לראות וכיצד הוא יכול לתפקד ללא המשקפיים.בברכה ירון..

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה. דר' מיכאל כינורי 03/11/2019 22:48
 • שלום ירון. קצת מפתיע שילד עם קוצר ראיה כזה לא מוכן להרכיב את המשקפיים מכיון שבלעדיהן הראיה שלו מטושטשת מאוד. קוצר ראיה כזה אומר שהראיה שלו היא טובה רק בטווח של כ 10-15ס״מ מהעין ומעבר לכך הכל מטושטש. צריך לבדוק שאכן זה המרשם שלו ולא פוספס שום דבר. כמו כן ייתכן שההפרעה שלו נובעת ממבנה המשקפיים עצמן שלא נוחות לו. צריך לשאול אותו בדיוק מה מפריע לו. אי ההרכבה אינה תחמיר את קוצר הראיה אך קשה לי להאמין שהוא מסוגל לתפקד בצורה סבירה ללא המשקפיים במידה וזה אכן המרשם שלו. צריך גם לחשוב על על נסיון לעצירת העליה במספר - יש להתייעץ על כך עם הרופא המטפל.

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה -8 ירון 04/11/2019 14:46
קוצר ראיה דר' מיכאל כינורי 04/11/2019 23:14
 • הכוונה שלי היתה שאולי הוא מרכיב משקפיים לא מתאימות

 • + הוסף תגובה
רטייה - למניעת עין עצלה אפרת 05/10/2019 00:44
 • שלום רב ביתי בת שנתיים עם פלוסים במספר 8 . לפרקים אני רואה פזילה למספר שניות בעין ימין ואש העיןמתיישרת ( במיוחד שמתמקדת במשהו קרוב ) . כשהיינו במעקב אצל הרופא המומחה והפתי בפניו את הנ"ל טען שאינו רואה פזילה אך שהצגתי לו את המצב עם תמונות אמר שליתר ביטחון כדי לשים לשעתיים ביום רטייה על העין החזקה. כיוון שהקשיב לתחושותי על אף שלא ראה זאת הלכה למעשה שאלתי אותו לגבי הנזק שיכול או לא יכול להיות אם למעשה אנו טועים ואין צורך ברטייה. לטענתו גם אם אין לה פזילה זה לא יכול לעשות נזק כיוון שהסגירה היא רק לשעתיים ביום ואם אכן מתפתחת פזילה אז הרטייה עוזרת משמעותית למנוע התפתחות עין עצלה . ( יש לציין כי הילדה זורמת עם הרטייה באופן חלק ). שאלתי היא : האם אכן במידה וההמלצה לסגור את העין לשעתיים אינה נכונה, האם ייתכן כי יהיה נזק ? אשמח לשמוע את האני מאמין שלך בעניין סגייה זו . תודה

 • + הוסף תגובה
רטייה דר' מיכאל כינורי 05/10/2019 19:41
 • שלום רב, אני נוטה להסכים עם הרופא המטפל שלכם. עם זאת יש צורך במעקב צמוד ושינוי הטיפול במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מרחק בין העיניים PD לתינוק טלטל 01/10/2019 01:29
 • יי, האם נכון שאין צורך לבדוק את המרחק בין העיניים כאשר מדובר במשקפיים של פלוסים וכאשר מדובר בתינוקות ? רכשתי לבני הקטן ( שנה וחצי) משקפיים ולא בדקו לא את המרחק בין העיניים ששאלתי למה הסבירו לי שבמשקפיים של פלוסים אין צורך. האם כך הדבר? ולמה ?

 • + הוסף תגובה
PD לתינוק דר' מיכאל כינורי 03/10/2019 17:05
 • נשמע לי מוזר. המרחק בין האישונים (PD) מאוד משנה, בעיקר במספרים גבוהים, אחרת נוצר אפקט פריזמטי לא רצוי.

 • + הוסף תגובה
PD לתינוק טלטל 05/10/2019 00:47
 • היי, לטענת האופטומטריסט ( מדובר באחד המומחים הגדלוים בארץ ) שמדובר בפלוסים בילדים קטנים אין צורך במדידה המרחק. דיבר על משהו שהם מחשבים את המרחק הקטן ביותר... עם מי אני יכולה עוד להתעייץ?

 • + הוסף תגובה
PD לתינוק דר' מיכאל כינורי 05/10/2019 19:37
 • הי, הפורום אינו מהווה פרסומת לאופטומטריסטים. את יכולה לשלוח לי מייל פרטי ואענה לך. את יכולה למצוא את המייל שלי באתר שיבא.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!