הסבל בהתאפקות כל היום: שלפוחית רגיזה

כ- 16% מהאוכלוסייה מעל גיל 18 סובלת מתסמונת שלפוחית רגיזה וכ- 1 מכל 3 נשים בגיל המעבר סובלת מהתסמונת. הסיבות לתסמונת לא ברורות לחלוטין, אך ידוע שניתוחי אגן, מחלות כרוניות וטיפולים תרופתיים פוגעים בתפקוד השלפוחית, וכן שירידה ברמת ההורמון הנשי אסטרוגן בגיל המעבר עלולה גם היא לגרום לבעיה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/08/2014

כ- 16% מהאוכלוסייה מעל גיל 18 סובלת מתסמונת שלפוחית רגיזה וכ- 1 מכל 3 נשים בגיל המעבר סובלת מהתסמונת. הסיבות לתסמונת לא ברורות לחלוטין, אך ידוע שניתוחי אגן, מחלות כרוניות וטיפולים תרופתיים פוגעים בתפקוד השלפוחית, וכן שירידה ברמת ההורמון הנשי אסטרוגן בגיל המעבר עלולה גם היא לגרום לבעיה


בעיה משנת-חיים


השרירים והעצבים שמקיפים את שלפוחית השתן אחראים לפעילות שלה. כשאלו לא עובדים כמו שצריך, נוצרת בעיה הבאה לידי ביטוי בצורך תכוף ביותר להטיל שתן, ביום ובליל. 


חייהם של הסובלים משלפוחית רגיזה עלולים להיפגע בצורה משמעותית: רבים מהם לא מספיקים להגיע לשירותים בזמן, הם סובלים מדליפות שתן, ומהפרעות שינה בעקבות כך שקמים לעיתים קרובות באמצע הלילה כדי ללכת לשירותים. בעיה זו כה מציקה עד שלעיתים הסובלים ממנה חיים חיי בידוד ונופלים לדיכאון.


הטיפולים שקיימים היום


כיום מוצעים בעיקר טיפולים תרופתיים, המקלים על הבעיה אך אינם פותרים אותה. תרופות ממשפחת האנטימוקריניים מרגיעות את פעולת השרירים בשלפוחית וכשהן משולבות עם פיזיותרפיה של רצפת האגן הן יעילות יותר. הבעיה היא, שרוב הסובלים מהבעיה אינם מתמידים בתרופות אלו בשל תופעות הלוואי שלהן, הבאות לידי ביטוי ביובש בריריות ובעצירות בקרב 20% מהמטופלות מחד ובשל הקושי לקחת תרופות כל החיים, מאידך. 


בנוסף, כיום מוצע טיפול הזרקת בוטוקוס בעל שיעורי הצלחה של 70%. טיפול זה משתק את שריר השלפוחית ומונע את התכווצותה באופן בלתי רצוני. החסרונות שלו הם, שהוא משפיע לחצי שנה בלבד, ואינו ממומן בסל הבריאות. כמו כן, הוא עלול לגרום לעצירת שתן אצל 30% מהמטופלות, אך תופעה זו לרוב חולפת.החידושים האחרונים בתחום


כדי לפתור את הבעיה ולא רק את הסימפטומים שלה, המומחים בתחום מחפשים דרך להרגיע את הפעילות העצבית בשלפוחית. הטיפול הראשון שנוסה ועזר ל- 70% מהמטופלות היה השתלה של "קוצב עצבי" בזנב עמוד השדרה, בו ממוקמים שורשי העצבים של שלפוחית השתן.


הצלחת הטיפול הראשון גרמה לחוקרים לנסות להשפיע על העצבים מבלי להגיע ישירות לזנב עמוד השדרה. לכן, בטיפול הבא, הוחדרה אלקטרודה זעירה לפנים קרסול הרגל, באמצעותה הועבר גירוי חשמלי לאורך הרגל לעצב המשפיע גם על עצבי השלפוחית. טיפול זה נחל הצלחה בקרב 70% מהמטופלות.


החידוש האחרון בתחום הוצג לאחרונה בישראל בכנס אורו-גינקולוגי על ידי פרופ' וולפרם יאגר, אשר טוען כי פגם אנטומי ברצפת האגן הוא שגורם לשלפוחית הרגיזה. לטענתו של יאגר, אפשר ליהנות משיפור בסימפטומים של שלפוחית רגיזה על ידי ביצוע ניתוח משולב לשיקום הרצועות התומכות במיקום הרחם ותיקון רקמת החיבור הסמוכה לשופכה. ניתוח זה מבוצע הן בגישה פתוחה והן בעזרת לפרוסקופיה, במהלכו מושתלת רשת זעירה לרצפת האגן המחברת את צוואר הרחם לחוליות S2-S3 וכך ניתן להשיג גם תיקון של צניחת רחם וגם שיפור או ריפוי של תסמיני שלפוחית רגיזה. בנוסף, מציע יאגר להשתיל גם תומכן TVT אשר מתקן צניחה של שלפוחית השתן והשופכה במקרים של דליפת שתן במאמץ.

יאגר מדווח כי 80% מהמנותחות בשיטה זו נרפאו מתסמיני שלפוחית רגיזה, ונראה כי היא עשויה לשנות את דרך הטיפול בשלפוחית רגיזה. נמתין בציפייה לתוצאותיהם של מחקרים נוספים הבוחנים את השיטה.


פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18
רופאים בתחום
מרפאת אורולוגים UroMedic מרפאת אורולוגים UroMedic
מרפאת Uromedic מובילה את הרפואה האורולוגית הפרטית... קרא עוד
ד"ר דב אנגלשטיין ד"ר דב אנגלשטיין
מומחה לאורולוגיה ואונקו-אורולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ