אחד נגד 100: סרטן השד בגברים

בעוד שהמודעות לסרטן השד בקרב נשים הולכת וגדלה בשל הקמפיינים המתוקשרים ואג'נדה ממשלתית, בקרב הגברים נתפסת המחלה כמעט כלא קיימת. אך המציאות מציגה נתונים עגומים: אחוז אחד בממוצע מבין המאובחנים בסרטן השד הינם גברים
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעוד שהמודעות לסרטן השד בקרב נשים הולכת וגדלה בשל הקמפיינים המתוקשרים ואג'נדה ממשלתית, בקרב הגברים נתפסת המחלה כמעט כלא קיימת. אך המציאות מציגה נתונים עגומים:  אחוז אחד בממוצע מבין המאובחנים בסרטן השד הינם גברים


הפרסומים המיועדים לקהל הנשים, סימון המחלה בצבע וורוד וחודש מודעות למחלה - כל אלו תורמים רבות להעלות המודעות לסרטן השד בקרב נשים ומביאים לגילוי מוקדם ובכך מעלים את הסיכוי להחלים מהמחלה. אך בקרב גברים הסיפור שונה לגמרי. 


הסוכנות האמריקאית למזון ותרופות  ה-FDA,  מעלה במהלך חודש המודעות למחלה, שחל באוקטובר הילוך בהגברת מודעות הציבור לכך שסרטן השד, מחלה הנקשרת בדרך כלל לנשים, יכולה להופיע גם בקרב גברים, אם כי במספרים נמוכים בהרבה.


למעשה, סטטיסטיקה מראה כי 1% מהמאובחנים בסרטן שד הם גברים, בארצות הברית משמעות מספר זה הינה כ-2,000 גברים מדי שנה. למרות שהמחלה יכולה להופיע בכל גיל, היא בדרך כלל מאובחנת בגברים בגילאים 60-70. אחת הסיבות לכך שהאבחון הוא בגיל מאוחר ואף בשלב מאוחר למדי של המחלה היא שגברים אינם חושבים שהם בסיכון כלשהו לחלות בה. למעשה, רבים מהמאובחנים העידו כי גם כשחשו בגוש כלשהו לא חשדו כי מדובר כלל בסרטן בשד. באגודה למחלמה בסרטן מדווחים כי בישראל אובחנו בשנת 2011, 49 גברים מהם 45 יהודים ו-ארבע מהמגזר הערבי, 87% מהם מעל גיל 60.


מה הסיכוי לחלות?


לגברים ונשים גורמי סיכון דומים לסרטן השד: חשיפה גבוהה להורמון אסטרוגן, היסטוריה משפחתית של המחלה וחשיפה קודמת לקרינה לחזה. 

גברים להם קרוב או קרובת משפחה מקרבה ראשונה שחלו: אם, אב אח, אחות, נמצאים בסיכון לחלות מעט גבוה משאר האוכלוסייה. 

גברים שנושאים את המוטציה בגן BRCA  אשר הימצאותה מהוה סימן לסיכון לחלות, נמצאים בסיכון מעט יותר גבוה לחלות (5%-6% יותר) אך הגברים הנושאים את המוטציה BRCA2 נמצאים בסיכון גדול פי 100, לחלות בסרטן השד לעומת האוכלוסייה הכללית.


מהם התסמינים של סרטן השד גברים?


התסמינים אשר יכולים להצביע על התפתחות סרטן השד אצל גברים דומים לאלה אשר מצביעים על התפתחות המחלה אצל נשים. מרבית מקרי סרטן השד אצל גברים מאובחנים כאשר מתגלה גוש ברקמת השד שלהם. אולם, בדומה לנשים,כך גם הגברים נוטים לגשת לבדיקה אצל הרופא רק לאחר הופעתם של תסמינים חמורים יותר כגון: דימום מן הפטמה והופעת שינויים בעור באזור אשר נמצא מעל הגידול הסרטני. אצל חלק גדול מן הגברים, בשלב זה הגידול התפשט כבר אל עבר בלוטות הלימפה שלו.


כיצד מאובחן ומטופל סרטן השד גברים?

אותן הבדיקות ושיטות האבחון אשר נהוגות אצל נשים לאבחון סרטן השד, כגון: בדיקה גופנית, ממוגרפיה וביצוע ביופסיה (אבחון דגימה קטנה של רקמה תחת המיקרוסקופ) נהוגות גם אצל הגברים.


מחלת סרטן השד בגברים מטופלת באופן דומה לאופן שמטופלות נשים וכוללת כריתה מלאה של השד (מסטקטומי) ולעיתים כריתה חלקית (למפקטומי), טיפולים נוספים כוללים טיפול קרינתי, כימותרפי, ביולוגי והורמונלי. 


הטיפול דומה לטיפול בנשים בהיעדר מחקרים קליניים אשר בדקו טיפול בקרב גברים חולים, עקב נדירות מחלתם, ולכן ה-FDA מעודדת חוקרים לשלב גברים שחלו בסרטן שד במחקרים הקליניים הנערכים, לשם בדיקת אופציות טיפוליות במחלה בקרב גברים.


הסוכנות ממליצה לכל גבר שחלה בסרטן שד לעבור בדיקה גנטית ומציעה לבני משפחה שגבר חלה בה, ליידע את רופא המשפחה על כך, שכן מחלת סרטן שד בגברים קשורה לעיתים קרובות בסרטן שד תורשתי.סרטן השד בקרב גברים. מודעות נמוכה. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד בת 20 26/01/2020 13:25
 • אני בת 20 בריאה ברוך ה'. בחודשים האחרונים אני חשה גוש בשד הימני מתחת לבית השחי למעלה. בזמן החזור הגוש נהיה רגיש מאוד ומתנפח ולאחר המחזור הוא לא כואב בכלל ואני יכולה לגעת ולמשש אותו. בכללי בזמן מחזור השדיים שלי נהיים רגישים מאוד! זה יכול להיות מסוכן? מה הסיכוי שזה באמת קריטי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
 • קרוב לודאי שמדובר בציסטה שמשתנה עם המחזור החודשי גשי להיבדק על יד כירורגית שד

 • + הוסף תגובה
Ilc 123 27/01/2020 07:19
 • שלום, בת 65. לפני 11 שנים idc בשד ימין, רצפטורים חיובים להורמונים, her2 שלילי ולפני האונקוטייפ לא היה צורך בכימותרפיה.טופלתי בניתוח הקרנות וטמקוסיפן ואחריו ארומזין. בחודש שעבר נמצא ממצא בשד שמאל בגודל 0.6. תוצאות הביופסיה שמדובר ב ilc her2 גבולי ויש צורך בבירור בביופסיה מהמיתוח. אסטרוגן חיובי פרוגסטרון שלילי ומה שהכי מטריד אותי כרגע זה ki67 40 אחוז. למיטב הבנתי לפי ה ki67 מדובר בגידול אגרסיבי. האם זה תואם גודל הגידול? האם קיים טיפול יעיל בנתונים אלה? כמו כן mri שד רק בעוד שבועיים. האם זה סביר לחכות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:06
 • אין קשר בין גודל הגידול למדד ki67 כמובן שקיים טיפול יעיל אין בעיה לחכות שבועיים

 • + הוסף תגובה
Ilc המשך 123 27/01/2020 14:07
ki67 ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
ביופסיה של בלוטת לימפה שירי 27/01/2020 07:43
 • אני בת 49 וכבדיקת סקר עברתי לראשונה ממוגרפיה שיצאה תקינה. ואולרסאונד שמצא בבית שחי ימין 2 בלוטות לימפה בגודל 0.9*1.7 ס"מ עם קורטקס מעובה עד 0.4 ס"מ. ללא היפרמיה בדופלר צבע. הומלץ על בדיקה חוזרת עוד 3 חודשים, האם כדאי לפני כן לבצע ביופסיה. האם יש סכנה בביצוע ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
בלוטות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:05
 • אין בעיה בביצוע ביופסיה אני ממליצה לך לפנות לכירורג שד לבדיקה גופנית, מעקב והחלטה על צורך בהמשך ברור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!