לב "מודפס" בתלת מימד הציל את חיי התינוק

חייו של תינוק, שנולד ביולי האחרון, עם מום קשה בליבו, ניצלו בעזרתו של "לב מלאכותי" שנוצר על ידי מדפסת תלת מימד. "זה היה כמו מפת דרכים שניווטה והדריכה אותנו", סיפרו המנתחים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/04/2015

חייו של תינוק, שנולד ביולי האחרון, עם מום קשה בליבו, ניצלו בעזרתו של "לב מלאכותי" שנוצר על ידי מדפסת תלת מימד.


אמנם, לא מדובר באיבר המתאים להשתלה, אלא בדגם זהה לליבו של התינוק, שאיפשר לצוות המנתחים בבית החולים לילדים על שם "מורגן-סטנלי" בניו יורק לערוך סימולציות ולתכנן את צעדיהם, לפני הניתוח המורכב.


המום שעמו נולד התינוק נחשב כמסובך בצורה יוצאת דופן וכלל מבנה יוצא דופן של האיבר ובנוסף חור גדול בדופן הלב. עבור הניתוח המסובך לא הספיקה הדמיית CT על מנת לתכנן את האופן שבו יתקנו את הלב הפגום, בעיקר משם שגודלו לא עלה על גודל אגוז.


בזכות הדגם המלאכותי שנוצר בהדפסת תלת המימד יכלו המנתחים לחזות במבנהו הלא שגרתי של הלב, עוד בטרם ביצעו כל חתך בגופו של התינוק. יומיים לאחר שהיה בידיהם הדגם המודפס, ביצעו המנתחים את הניתוח, שהוכתר כהצלחה.


ד"ר אמילי בקה, אחת המנתחות שהובילו את הניתוח סיפרה כי "לבו של התינוק היה מלא חורים, אשר לא טיפוסיים למצב רפואי זה של מומים מלידה, ובנוסף תאי הלב היו בעלי צורה לא טיפוסית, כמעין מבוך.


"בעבר, נדרשנו לעצור את הלב ולהסתכל פנימה כדי לבחון ולהחליט מה לעשות. בעזרתה של טכניקה זו, זה היה כמו מפת דרכים שניווטה והדריכה אותנו. היא אפשרה לנו לתקן את לבו של התינוק בעזרת ניתוח יחיד בלבד".


הדפסה בתלת מימד של איברים להשתלה נחשבת לחזית המתקדמת ביותר בעולם הרפואה כיום ונמצאת רק בחיתוליה. לאחרונה חלה פריצת דרך של ממש כאשר חוקרים מ"הארווארד" הצליחו להדפיס ניפרון, קבוצה של כלי דם ואחד מהמרכיבים החשובים ברקמת הכליה.


מטרת החוקרים היא לייצר בסופו של דבר איברים שלמים אשר יכולים להחליף את האיברים המקוריים של הגוף. ייצור "חלקי החילוף" האלה באמצעות הדפסה תלת מימדית יאפשר לטפל במהירות בחולים הממתינים להשתלה, ללא צורך בהמתנה לתורם ובהתאמת רקמות. למרות שעדיין לא ניסו להשתיל איברים אשר הודפסו במדפסת תלת מימדית, ייתכן מאוד שהמושתלים לא ייצטרכו גם להשתמש בתרופות נוגדות דחיה וייהנו מאיבר חדש ויעיל וללא סיבוכים אחרים.
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת הולתר לב צוקרמן לאוניד 19/01/2020 12:30
 • סניף מור הקיריון מחלקת קרדיולוגיה 04 - 8748080 : טל תוצאות בדיקת הולטר לב שם נבדק/ת : צוקרמן לאוניד ת.ז.: 303776322 גיל: 4/67 מין: ז לנבדק/ת- יש להעביר את תוצאת הבדיקה בהקדם אל הרופא/ה המפנה/המטפל/ת לצורך המשך טיפול ומעקב. יש להביא בדיקות קודמות להשוואה בכל פניה לביצוע בדיקה חדשה. דו"ח זה מכיל מידע מוגן לפי חוק הגנת הפרטיות. המוסרו שלא כדין עובר עבירה. עמוד 1 מתוך 1 Holter_ALL כתובת : קריית ביאליק , קרן היסוד 0062 טלפון: 6779814 - 050 6779814 - 050 תאריך בדיקה: 2019/12/17 גורם מפנה: חיפה וגליל מערבי רופא מפנה/מטפל:דר' כגן אלה מידע נוסף )רופאי כללית בלבד( סיבת הבדיקה: ברור הפרעות קצב משך הבדיקה 15:22 שעות. קצב בסיסי - סינוס קצב לב מינימלי 48 קצב לב מקסימלי 112 ממוצע 65 הפרעות קצב חדריות - S'PVC - 10270% ( 9.11 מסך כל הפעימות( בפזור שוה הפרעות קצב על- חדריות - S'PAC 215 בפזור שוה הפרעות הולכה - לא שינויי ST - לא הערות: 1 לחיצות כפתור סמון ארועים- סינוס. עם S'PVC

 • + הוסף תגובה
הולטר לב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 19/01/2020 12:58
 • שלום רב, לא מצאתי שאלה בגוף הטקסט אך במידה ומספר ה-PVC הינו 10270 יש לפנות לרופא המטפל/ קרדיולוג בהקדם על מנת לאמוד את המצב ולגבש טיפול מתאים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים בבית החזה ובצד ימין בעקבות ניתוח החלפת מסתם מיטראלי בביולוגי עדיין אחרי חלוף שנה פלורי 13/01/2020 20:26
 • עברתי לפני שנה ניתוח החלפת מסתם המיטראלי בביולוגי.עקב דילול הדם יתר על המידה תהיווצרות טומפונדה על המסתם הובלתי כעבור 4 ימים לניתוח בהרדמה כללית עם הטובוס לניקוז. וכעבור ליילה נוסף לעוד ניתוח "טאראסקופויה"ושוב עקב טומפונדה.עברתי תקופה קשה. אבל הבעייה שעד היום כעבור שנה אני סובלת בכאבים באיזור החזה ובצד ימין כאבים שהצלעות לוחצות כאילו הדבקויות כמו פלטה על החזה שלוחץ...מושך..ואפילו מכביד על הנשימנה .ובאותו זמן גם הצד ימין לא נותן מנוחה וכאילו אבנים/זולות מתמקשות /משתפשפות..?? מטופלת במרפאת כאב כל מיני כדורים כמו סימבלטה,אלטרולט.אקספו, מדבקות בוטורנס לגב, זריקה תחת אלחוש "בלוקים"בגב, טיפולי ם אלטרנטיביים..פזיוטרפיה נשימתית, משחות ותוספי מזון טבעיים.. והשתתפות בשיקום הלב .. הכל ללא הועיל. סובלת וצועקת הצילו! הכאבים הם בכל שעות היום ולפעמים מתגברים יותר ומכניסים למצוקה..

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר החלפת מסתם (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 16/01/2020 20:15
 • פלורי שלום, ראשית, אכן השתלשלות אירועים מטרידה, בטוח שעברת תקופה קשה ושמח בשבילך שיש לך את הכוחות הנפשיים להמשיך ולהלחם על בריאותך. כידוע, ישנם סיבוכים, גם ברפואה, אשר ניתן לצמצם את שכיחותם אך קשה מאוד למנוע לחלוטין. בדרך כלל, כאשר אני נדרש לתת חוות דעת במקרים כמו שלך הסדר הינו: גשי למנתח שניתח--- שיכוך כאבים מקסימאלי--- מרפאת כאב---- רפואה אלטרנטיבית. במקרה שלך, ולאור העובדה שהכל כבר נעשה, הייתי דווקא חוזר להתחלה ומנסה למצוא סיבה (אולי פשוטה ושכיחה) שגורמת לכאבים. לעניינות דעתי, גשי שוב למנתח, בקשי בדיקה גופנית ובדיקות ראשוניות כגון: אקו לב ו-CT של בית החזה. הייתי גם מציע לגשת למנתח חזה (שאינו מנתח לב), להם ניסיון רב בטיפול בכאבים מהסוג שתיארת ואולי הסיבה כן תימצא. חשוב לי להדגיש כי הכל צריך להיות מתואם עם רופא המשפחה שלך. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר ניתוח מעקפים בר 12/01/2020 21:16
 • שלום, אימי עברה ניתוח מעקפים לפני כ5 שנים וחשה כאבים עזים ברגלה (מהאזור שנלקח הווריד). איך אפשר לעזור עם הכאב? האם יש פתרונות שהם לא משככי כאבים / רפואה אלטרנטיבית? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים מאיזור גיוס שתל ברגל (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 15/01/2020 07:55
 • בר שלום, כמובן שבשלב הראשון כדאי מאוד להראות את הרגל למנתח שניתח אותה. במידה ובדיקה זו, ואולי בדיקות נוספות והיא תשלח אליהן, תימצאנה תקינות אז האפשרות של השליטה בכאבים תישאר הפתרון היחיד. הייתי ממליץ כמובן לשתף את רופא המשפחה בנעשה ולפנות יחד למרפאת כאב אשר במקרים רבים תוכל לפתור את הבעיה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!