"משככי כאבים מסכנים חולי פרפור פרוזדורים"

משככי כאבים פופולאריים ממשפחת NSAID מכפילים בתוך שבועיים את הסיכוי לשבץ מוחי או תסחיף ריאתי בחולי פרפור פרוזדורים לעומת שאר האכלוסייה, כך מגלה מחקר חדש שעקב אחר 100 אלף חולים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/11/2014

משככי כאבים פופולאריים ממשפחת NSAID מכפילים בתוך שבועיים את הסיכוי לשבץ מוחי או תסחיף ריאתי בחולי פרפור פרוזדורים לעומת שאר האכלוסייה, כך מגלה מחקר חדש שעקב אחר 100 אלף חולים


מחקר חדש מצא שחולי פרפור פרוזדורים אשר משתמשים בתרופות נוגדות דלקת ממשפחת NSAID נמצאים בסיכון מוגבר לדימומים מסכני חיים. תרופות ממשפחת NSAID נחשבות לתרופות פופולאריות ביותר, אשר מסייעות להקלה על כאבים מסוגים שונים, ואנשים רבים משתמשים בהן במקרים רבים. התרופות הנפוצות ממשפחת NSAID כוללות את איבופרופן (אדוויל, נורופן), אטופן, וולטרן, נקסין, ארקוקסיה ואחרות, והן מסייעות לטיפול בכאבי ראש, כאבי מחזור, כאבי שרירים וסוגים נוספים של כאב. מדובר על תרופות אשר את חלקן הגדול ניתן לרכוש ללא מרשם רופא והשימוש בהם נרחב מאוד, אך אצל חולים עם פרפור פרוזדורים התרופות הללו עלולות גם להיות מסוכנות.


מהן התרופות ממשפחת NSAID?


תרופות ממשפחת NSAID מפחיתות את התגובה הדלקתית ומקלות על הכאב על ידי עיכוב פרוסטגלנדינים - מתווכים חשובים ביותר של התגובה הדלקתית. התרופות הללו עושות זאת על ידי עיכוב האנזים COX, ומלבד הפחתת התגובה הדלקתית המנגנון הזה בין היתר גורם לירידה בהיצמתות הטסיות וכך גורם להפרעה לקרישיות הדם.


הדוגמה הטובה ביותר לכך היא שימוש בתרופה אספירין להפחתת הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. התרופה אספירין היא תרופה ממשפחת NSAID, ובזכות השפעתה על פעילות הטסיות היא מונעת את יצירת קרישי הדם אשר מובילים למחלות כמו אוטם שריר הלב ושבץ מוחי ובכך מפחיתה את הסיכון למחלות הללו.


סיכון מוגבר לדימום וקרישי דם 


המחקר, אשר בוצע על ידי צוות חוקרים מדנמרק, מצא שחולי פרפור פרוזדורים המטופלים בתרופות ממשפחת NSAID נמצאים בסיכון מוגבר לדימומים ולאירועים של קרישי דם (אירועים תרומבואמבוליים - אירועים כמו שבץ מוחי או תסחיף ריאתי) לעומת שאר האוכלוסייה.


המחקר אשר עקב אחרי 150,900 חולי פרפור פרוזדורים מצא שלאחר שימוש בתרופות ממשפחת NSAID למשך 14 ימים, הסיכון לפתח אירוע של דימום היה 3.5 לכל 1,000 חולים, לעומת 1.5 לכל 1,000 במקרים בהם החולים לא השתמשו בתרופות הללו. כלומר, קיים סיכון גדול יותר (יותר מפי 2) לפתח דימומים מסכני חיים ביחס לאוכלוסייה הכללית, והסיכון עולה כאשר החולים מטופלים במדללי דם.


מדוע דווקא חולי פרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון מוגבר לכך?


באופן תיאורטי, כל אדם אשר משתמש בתרופות ממשפחת NSAID נמצא בסיכון לפתח דימומים, וככל הנראה התרופות הללו משפיעות על חולי פרפור פרוזדורים בצורה קשה יותר. קיימות סיבות רבות לכך, אשר קשורות בין היתר לתפקוד הלבבי, למחלות רקע נוספות ולתפקוד הכללי של מערכת הקרישה. אחת הסיבות העיקריות לכך שחולי פרפור פרוזדורים רבים נמצאים בסיכון לשבץ מוחי, ולכן מטופלים במדללי דם (כמו קומדין) אשר מסייעים למנוע היווצרות קרישי דם ומפחיתות את הסיכון לשבץ. מכיוון שגם תרופות ממשפחת NSAID גורמות להפרעה בתהליך הקרישה, השילוב של מדללי הדם עם התרופות הללו עלול להיות קטלני ולגרום לדימומים מסכני חיים.


חשוב להדגיש שהמחקר מצא שהתרופות ממשפחת NSAID מגבירות את הסיכון לדימומים גם ללא קשר לשימוש במדללי דם, אך שילובן עם מדללי דם עלול להיות הרסני.


נמצאים בסיכון מוגבר לדימומים ולאירועים של קרישי דם. פרפור פרוזדורים


דרכים להפחתת הסיכון


למרות שתוצאות המחקר האחרון יכולות להיות מדאיגות עבור חולי פרפור פרוזדורים רבים, חשוב לזכור שחולי פרפור פרוזדורים עדיין יכולים להשתמש בתרופות שונות להקלה על הכאב, ולא נגזר עליהם לסבול מכאבים בשל מחלתם.


עם זאת, יש לעשות זאת בתבונה ולהקפיד על הכללים הבאים:


·  יש להיוועץ עם הרופא לפני כל שימוש בתרופה חדשה, גם אם היא ללא מרשם - חשוב לזכור שלמרות שפרפור פרוזדורים היא מחלה כרונית אשר נסבלת היטב, החולים בה סובלים ממצב פיזיולוגי בעייתי ומטופלים בתרופות רבות. אי לכך, כל שינוי חייב להיעשות תחת מעקב רפואי ובהמלצת הרופא בלבד.


·  השתמשו באופטלגין או אקמול - אופטלגין ואקמול הם משככי כאבים אשר אינם ממשפחת NSAID, ולכן אינם מגבירים את הסיכון לדימום כפי שתואר במחקר. תרופות אלה אמנם אינן פועלות במנגנון אנטי דלקתי, אך הן יכולות לסייע להקלה על כאבים ולהפחית את הצורך בשימוש בתרופות ממשפחת NSAID.


·  ניתן להשתמש בתרופות ממשפחת NSAID לזמן קצר בלבד - לעתים אין ברירה אלא להשתמש בתרופות ממשפחת NSAID, ובמקרים אלה ניתן לעשות זאת תוך מעקב אחר תפקודי הקרישה ולפרק זמן קצר בלבד. המחקר מצא שהסיכון עולה כאשר משתמשים בתרופות הללו למשך פרקי זמן ארוכים, וככל הנראה שימוש חד פעמי או למשך מספר ימים הוא בטוח.


פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!