FDA אישר בדיקת דם חדשה שחוזה התקף לב

רשות הבריאות הפדרלית האמריקנית אישרה לשימוש בדיקה החוזה את הסיכוי ללקות באוטם שריר הלב. היא נמצאה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים. בישראל מתים מדי שנה 7,000 בני אדם כתוצאה ממחלות לב ו-75 אלף מאושפזים. האם נמצאה הבדיקה שתציל חיים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/12/2014

רשות הבריאות הפדרלית האמריקנית אישרה לשימוש בדיקה החוזה את הסיכוי ללקות באוטם שריר הלב. היא נמצאה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים. בישראל מתים מדי שנה 7,000 בני אדם כתוצאה ממחלות לב ו-75 אלף מאושפזים. האם נמצאה הבדיקה שתציל חיים? רשות הבריאות הפדרלית בארה"ב (ה-FDA) אישרה לשימוש בדיקת דם חדשה אשר עשויה לחזות את הסיכוי של מטופל ללקות באוטם שריר הלב. הבדיקה אושרה לשימוש במבוגרים ללא היסטוריה של כשל לבבי או מחלות לב, וכפי הנראה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים ובעיקר בנשים ממוצא אפריקני. בארצות הברית לבדה, מתים מדי שנה קרוב ל-400 אלף איש ממחלות הקשורות ללב. שני שליש מהנשים ומחצית מהגברים המתים ממחלות אלו – ללא כל היסטוריה של התקף לב.הבדיקה החדשה, המכונה PLAC TEST, מודדת את פעילותו של Lp-PLA2, אנזים ספציפי המעורב בתהליך ההיווצרות של רובד טרשתי בכלי הדם המחוברים ללב. על פי רמת האנזים בדם, מעריכה הבדיקה החדשה את מידת ההצטברות של הרובד הטרשתי, ובהתאם קובעת את רמת הסיכון לאירוע לבבי.חסימה של העורק הכלילי


כ-75,000 בני אדם מאושפזים בישראל עקב מחלות לב ומתים עקב מחלות לב יותר מ-7,000 בני אדם בשנה. כיצד ניתן לצמצם את הסיכון לפגישה אישית עם אחד מגורם המוות הקטלניים ביותר בעולם המערבי?


התקף לב, ובשמו המדעי, אוטם שריר לב, הוא מצב שבו נוצרת חסימה או היצרות באחד או ביותר מהעורקים הכליליים המזינים את שריר הלב."הסיבה העיקרית להופעתו היא מחלת טרשת העורקים. התהלך הטרשתי מתחיל בגיל צעיר יחסית והולך ומתקדם בהדרגה במהלך החיים. מדובר בתהליך מורכב המערב תאי דם שונים,כולסטרול, חלבונים והורמונים, אשר יחדיו גורמים להיווצרות רובד טרשתי בדופן כלי הדם, הרובד מתפתח משכבה דקה ועד לגוש רקמתי החודר לתום חלל העורק ומפריע לזרימת הדם", מסביר ד"ר אילן קיציס, מומחה בקרדיולוגיה ורפואה פנימית."כתוצאה מכוחות גזירה ולחץ על העורקים, רבדים אלו עלולים להיסדק ולהיקרע והחומרים המרכיבים את ליבת הרובד נחשפים לתאי הדם השונים. בתהליך זה רבה חשיבותן של טסיות הדם. מגע בין הטסיות לחומרי ליבת הרובד הטרשתי גורם להפעלה מידית של הטסיות שהופכות מתאים "שקטים" הצפים בדם לתאים בעלי יכולת הצמדות גבוהה לאזורים הקרועים/סדוקים בדופן הפנימי של כלי הדם. 


בסופו של התהליך המורכב הזה עלול להיווצר קריש דם לבן (המורכב בעיקר מטסיות), ובהמשך גם לקריש דם "אדום" (המורכב גם מכדוריות דם אדומות), אשר עלול באופן פתאומי לכסות את חלקו של חלל העורק או את כולו".


כך תזהו התקף לב


אבחון מוקדם עשוי להיות אקוטי לעצירת התקף לב ומניעתו. ביצוע צנתור דחוף או מתן תרופה שתמיס את קריש הדם יכולה להציל חיים. 


אז כיצד ניתן לדעת אם אנחנו סובלים ממחלת לב טרשתית או עומדים לקבלהתקף לב? הנה כמה תסמינים שכדאי לשים אליהם לב: 


תחושת לחץ בחזה, אליה נלוות תחושות כמו: צריבה, תחושת חנק, קוצר נשימה, הזעה ובחילה וכן, כאבים ביד שמאל, ביד ימין, בגב, בבטן העליונה, בצוואר או בלסת התחתונה. הופעתם של התסמינים הללו במצב של מנוחה עלולה להעיד על היצרות משמעותית שהינה מצב מסכן חיים ודורש התייחסות מידית.


פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר רונן ברנר ד"ר רונן ברנר
מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בביה"ח וולפסון קרא עוד
פרופ' רענן ברגר פרופ' רענן ברגר
מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ