FDA אישר בדיקת דם חדשה שחוזה התקף לב

רשות הבריאות הפדרלית האמריקנית אישרה לשימוש בדיקה החוזה את הסיכוי ללקות באוטם שריר הלב. היא נמצאה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים. בישראל מתים מדי שנה 7,000 בני אדם כתוצאה ממחלות לב ו-75 אלף מאושפזים. האם נמצאה הבדיקה שתציל חיים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


רשות הבריאות הפדרלית האמריקנית אישרה לשימוש בדיקה החוזה את הסיכוי ללקות באוטם שריר הלב. היא נמצאה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים. בישראל מתים מדי שנה 7,000 בני אדם כתוצאה ממחלות לב ו-75 אלף מאושפזים. האם נמצאה הבדיקה שתציל חיים? רשות הבריאות הפדרלית בארה"ב (ה-FDA) אישרה לשימוש בדיקת דם חדשה אשר עשויה לחזות את הסיכוי של מטופל ללקות באוטם שריר הלב. הבדיקה אושרה לשימוש במבוגרים ללא היסטוריה של כשל לבבי או מחלות לב, וכפי הנראה יעילה יותר בנשים מאשר בגברים ובעיקר בנשים ממוצא אפריקני. בארצות הברית לבדה, מתים מדי שנה קרוב ל-400 אלף איש ממחלות הקשורות ללב. שני שליש מהנשים ומחצית מהגברים המתים ממחלות אלו – ללא כל היסטוריה של התקף לב.הבדיקה החדשה, המכונה PLAC TEST, מודדת את פעילותו של Lp-PLA2, אנזים ספציפי המעורב בתהליך ההיווצרות של רובד טרשתי בכלי הדם המחוברים ללב. על פי רמת האנזים בדם, מעריכה הבדיקה החדשה את מידת ההצטברות של הרובד הטרשתי, ובהתאם קובעת את רמת הסיכון לאירוע לבבי.חסימה של העורק הכלילי


כ-75,000 בני אדם מאושפזים בישראל עקב מחלות לב ומתים עקב מחלות לב יותר מ-7,000 בני אדם בשנה. כיצד ניתן לצמצם את הסיכון לפגישה אישית עם אחד מגורם המוות הקטלניים ביותר בעולם המערבי?


התקף לב, ובשמו המדעי, אוטם שריר לב, הוא מצב שבו נוצרת חסימה או היצרות באחד או ביותר מהעורקים הכליליים המזינים את שריר הלב."הסיבה העיקרית להופעתו היא מחלת טרשת העורקים. התהלך הטרשתי מתחיל בגיל צעיר יחסית והולך ומתקדם בהדרגה במהלך החיים. מדובר בתהליך מורכב המערב תאי דם שונים,כולסטרול, חלבונים והורמונים, אשר יחדיו גורמים להיווצרות רובד טרשתי בדופן כלי הדם, הרובד מתפתח משכבה דקה ועד לגוש רקמתי החודר לתום חלל העורק ומפריע לזרימת הדם", מסביר ד"ר אילן קיציס, מומחה בקרדיולוגיה ורפואה פנימית."כתוצאה מכוחות גזירה ולחץ על העורקים, רבדים אלו עלולים להיסדק ולהיקרע והחומרים המרכיבים את ליבת הרובד נחשפים לתאי הדם השונים. בתהליך זה רבה חשיבותן של טסיות הדם. מגע בין הטסיות לחומרי ליבת הרובד הטרשתי גורם להפעלה מידית של הטסיות שהופכות מתאים "שקטים" הצפים בדם לתאים בעלי יכולת הצמדות גבוהה לאזורים הקרועים/סדוקים בדופן הפנימי של כלי הדם. 


בסופו של התהליך המורכב הזה עלול להיווצר קריש דם לבן (המורכב בעיקר מטסיות), ובהמשך גם לקריש דם "אדום" (המורכב גם מכדוריות דם אדומות), אשר עלול באופן פתאומי לכסות את חלקו של חלל העורק או את כולו".


כך תזהו התקף לב


אבחון מוקדם עשוי להיות אקוטי לעצירת התקף לב ומניעתו. ביצוע צנתור דחוף או מתן תרופה שתמיס את קריש הדם יכולה להציל חיים. 


אז כיצד ניתן לדעת אם אנחנו סובלים ממחלת לב טרשתית או עומדים לקבלהתקף לב? הנה כמה תסמינים שכדאי לשים אליהם לב: 


תחושת לחץ בחזה, אליה נלוות תחושות כמו: צריבה, תחושת חנק, קוצר נשימה, הזעה ובחילה וכן, כאבים ביד שמאל, ביד ימין, בגב, בבטן העליונה, בצוואר או בלסת התחתונה. הופעתם של התסמינים הללו במצב של מנוחה עלולה להעיד על היצרות משמעותית שהינה מצב מסכן חיים ודורש התייחסות מידית.


פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני מודאגת שאלה. רונית 14/01/2020 13:04
  • בס"ד ד"ר גיא רוזן שלום רב. תודה רבה על העזרה. רציתי לשאול שאלה, ראשית אקדים ואומר,שבעלי עבר השנה היפוך בגיל 60 ולפני כ16 שנה עבר מעקפים והוא בסדר ב"ה. כך שהנושא של לב, הוא בנפשי. דבר נוסף אמי עברה פרפור פרוזדורים פעם ראשונה בגיל 78. השנה גם היו לי הרבה לחצים משפחתיים בנושאים שונים. ועכשיו לעצם השאלה, אני בת 57 מדי פעם אני מודדת לחץ דם, ולפעמים טיפה יותר גבוה, אבל בגדול תקין. לפני כמה זמן היה לי וירוס, והיה לי דופק כמו 90 פלוס, ומאוד נבהלתי ,שאלתי קרדיולוג והוא אמר שזה בגלל וירוס. ואכן אחר כך זה עבר. עכשיו למשל, היום מדדתי לחץ דם על השרוול של החולצה, (חולצה טיפה עבה) והיה בגדול תקין, כמו 130 על 80, והדופק 71 ואחר כך מדדתי פעם שלישית והדופק 77 ומראה תמונה של לא סדיר. תמיד זה מראה אצלי סדיר, אבל גם לפני חודש הראה לי פעם אחת תמונה לא סדיר. האם המכשיר יכול לטעות? האם זה סימן שיש איזה משהו? אני רוצה לציין שפעם רופא משפחה שמע שיש לי איושה, ואמרו לי לעקוב על זה מדי שנה, נגיד ואני לא תמיד כזה מקפידה על זה. תודה רבה רבה רונית

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/01/2020 22:46
  • רונית שלום, ראשית, אי סדירות בדופק במכשיר הל״ד איננה בהכרח מצביעה על בעיה משמעותית. יש למשל ״פעימות מוקדמות״ שהן פעימות לב שהמקור החשמלי שלומך הוא במיקום לא ״רגיל״ ויש אותן להמון אנשים, שיכולות לגרום למכשיר לדווח על דופק לא סדיר. בקיצור, אין סיבה להיות מוטרדת מדי, אבל כן כדאי לפנות למומחה להפרעות קצב לב שיבדוק אותך וימליץ על בדיקות נוספות כדי להוכיח שאכן לא מדובר במשהו מטריד כמו פרפור פזוזדורים שבהחלט יכול להיות מסוכן.

  • + הוסף תגובה
לאחר אולטר 72 שעות אלי 13/01/2020 13:27
  • ניפצו 126 vpc’sבמשך הבדיקה נצפו 2 לדוגמה שעה8:19 הפרעות קצב על חדריות Apc׳s שהם 15% ניצפו 28806APC’sבודדים במשך הבדיקה ניצפו 99 זוגות APC’S לדוגמה 7:33 ניצפו 17 קטעי PATהמורכבים מעד 7 פעימות על חדריות עוקבות במהירות 147 לדקה אבקש לדעת מה המשמעות ומה לעשות בת 83

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/01/2020 21:30
  • אלי שלום, יש לך בבדיקה ריבוי של מה שקרוי ״פעימות מוקדמות״ המגיעות ממדורי הלב העליונים. אינני יודע אם זה משהו שמפריע לך? ריבוי פעימות מוקדמות לכשעצמן, גם אם לרוב אינו בעייתי לכשעצמו, יכול להעיד על סיכוי מוגבר להתפתחות הפרעת קצב הקרויה פרפור פרוזדורים. אם יהיה תיעוד בעתיד של פרפור פרוזדורים, זה כן משהו שיכול להיות בעייתי ומצריך טיפול קבוע בנוגדי קרישה (תרופות לדילול דם). אם הפעימות כן פריכות מבחינה תסמינית (דפיקות לב, הרגשת החסרות פעימה וכו׳), אפשר לנסות תרופה להפרעות קצב לב. בכל מקרה, מומלץ להיות במעקב של מומחה להפרעות קצב לב. את מוזמנת לפנות אלי או לכל רופא אחר שזה תחום מומחיותו.

  • + הוסף תגובה
הולטר לב לין 14/01/2020 14:31
  • שלום רב, קצת רקע לפני, בחורה בת 37 בריאה בדר"כ. דלקת פרקים וAPLA סינדרום, לפני כחודש בערך התחילו לי התקפי חרדה, ככל הנראה בעקבות מוות בטרם עת של בן משפחה. נשלחתי לעשות אקג שיצא תקין והולטר לב. להלן התוצאות שקיבלתי " קצב סינוס. מהירות מינימלית - 55 פעימות לדקה, מהירות מקסימלית - 137 פעימות לדקה, מהירות ממוצעת - 73 פעימות לדקה. נצפו קטעי סינוס אריתמיה. הפרעות קצב חדריות כמפורט לעיל. הפרעות קצב על חדריות כמפורט לעיל". בנוסף בעוד כשבועיים יש לי בדיקת אקו לב. אשמח לעזרה בהבנת התשובה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!