חייבים לרדת מהמגרש? מטפלים בקרע במניסקוס

קרע במניסקוס הוא פציעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים, חובבים ומקצועיים, ויכול להופיע כתוצאה מאירוע טראומטי כפציעה או כתוצאה מנזק ועומס המצטברים לאורך זמן. כיצד מטפלים, האם חייבים לנתח ומתי ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


קרע במניסקוס הוא פציעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים, חובבים ומקצועיים, ויכול להופיע כתוצאה מאירוע טראומטי כפציעה או כתוצאה מנזק ועומס המצטברים לאורך זמן. כיצד מטפלים, האם חייבים לנתח ומתי ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה


המניסקוס הוא מבנה סחוס סיבי (fibrocartilage) המזכיר בצורתו את האות C. הוא אחראי על בלימת זעזועים ומספק "ריפוד" למפרק הברך. בגוף האדם קיימים שני מניסקוסים בכל ברך, הנמצאים בין עצם הירך ועצם השוק בברך. אחד מהם ממוקם בחלק הפנימי של הברך, ונקרא "המניסקוס המדיאלי" והשני ממוקם בצד החיצוני של הברך, ונקרא "המניסקוס ״הלטרלי".


במצב של קרע אקוטי במניסקוס, המטופל מתלונן בדרך כלל על כאב חד בברך. לעיתים עשוי הקרע להתרחש כתוצאה מפגיעה באזור שבין עצם השוק לעצם הירך, המוביל למצב של "נעילת" הברך. במקרים אחרים, מתרחש קרע במניסקוס בין עצמות הברכיים ומתבטא בכאב המונע המשך פעילות.


אפשרויות הטיפול בקרע במיניסקוס


טרם קבלת ההחלטה על הטיפול הנכון, מנתח אורתופדי מבצע אבחון, במהלכו נבדקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ומתבצעת בדיקה גופנית, הכוללת צילומים מסודרים של רנטגן ו-MRI (הדמיה בתהודה מגנטית), הממפים את המניסקוס ומצביעים על קרעים. ההחלטה לגבי אופן הטיפול בקרע במניסקוס תלויה בסוג הקרע, גודלו ומיקומו.


השליש החיצוני של המניסקוס נושא אספקת דם עשירה. קרע באזור זה עשוי להתרפא מעצמו, או שהוא ניתן לטיפול באמצעות ניתוח. אך מצב חמור יותר הוא קרע המתרחש בשני השלישים הפנימיים של המניסקוס, החסרים באספקת דם. ללא חומרים מזינים מהדם, קרע באזורים אלו אינו ניתן לריפוי, שכן הם מאופיינים לעיתים קרובות בסחוס דק ושחוק שאינו ניתן לאיחוי. מצב זה מטופל באמצעות ניתוח להסרת המניסקוס. 


בהתאם לסוג הקרע, גיל המטופל, רמת הפעילות הספורטיבית שלו ופציעות נלוות, מתקבלת החלטה לגבי תכנית הטיפול.


טיפול כירורגי לקרע במיניסקוס


היות ומרבית הקרעים במיניסקוס אינם נרפאים מעצמם, במקרים של קרעים במיניסקוס באוכלוסייה צעירה מומלץ בדרך כלל לבצע ניתוח ארתרוסקופי. ניתוח זה מתבצע באמצעות החדרת מצלמה זעירה, דרך חתך קטן, המתעדת באופן ברור את החלק הפנימי של הברך, בתמונות המוקרנות על גבי מסך וידיאו. האורתופד מחדיר מכשירי ניתוח זעירים, דרך חתכים קטנים אחרים, על מנת להסיר את הקרע או לטפל בו.


בהתאם לחומרת הקרע, ניתן להסיר את המיניסקוס או לתפור אותו מחדש. סיכויי ההצלחה של הניתוח תלויים בסוג הקרע, כמו גם במצב הכללי של המניסקוס הפגוע. למרות שחלק מהמיניסקוס מוסר בהליך הכירורגי, חלק משמעותי שלו, שאינו נפגע, נותר במקומו ואינו מוסר. כך שבעוד שהוא אינו פועל באופן תקין כפי שהיה טרם הפציעה, כמות משמעותית של יכולת התפקוד שלו עדיין נשמרת.
במצבים של קרעים ניווניים במניסקוס באוכלוסייה המבוגרת, במקרים בהם לא מעורבת נעילה של הברך, לרוב מדובר על שינויים שהם חלק מתמונה כוללת של שינויים ניווניים במפרק הפרק  (אוסטאוארטריטיס) ולכאן הטיפול האורתרוסקופי הופך להיות פחות רלוונטי.


טיפול שאינו ניתוחי


במצב של קרע קטן במניסקוס המתרחש על קצהו החיצוני, אין צורך בהליך כירורגי. כל עוד התסמינים נרפאים מעצמם והברך יציבה, ניתן להרכיב תכנית שאינה ניתוחית, הכוללת מנוחה עם הגבהת הרגל, וחבישתה בגבס על מנת למנוע ממנה לזוז. תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות נקבעות לשם הפחתת הכאב והנפיחות.


התאוששות ושחזור


התאוששות לאחר ניתוח קרע במיניסקוס תלויה בהליך שבוצע, ואם בוצע הליך תיקון או הסרה חלקית. במצב בו בוצעה הסרה חלקית של המיניסקוס, המטופל יכול לשוב בדרך כלל לפעילות ספורטיבית רגילה, לאחר תקופת ההחלמה הנמשכת מספר שבועות.


אם בוצע טיפול של איחוי הקרע במניסקוס, יתכן שהמטופל יצטרך להיעזר בקביים למשך חודש, על מנת לשמור על משקל הברך. לא תתאפשר שיבה לפעילות ספורטיבית עד לריפוי מלא, הנמשך כחודש וחצי או יותר. לעיתים קרובות כרוכה תקופת ההחלמה בטיפול בפיזיותרפיה, המתחיל עם תרגילים לשיפור טווח התנועה, ובהדרגה מתווספים תרגילי חיזוק לתכנית השיקום, הנמשכת כשלושה חודשים.


במהלך השיקום יש צורך לשלב טיפול פיזיותרפיה מקצועי על מנת  "לחנך" את השרירים לחזור ולהעניק למפרק הברך את היציבות שלה הוא זקוק. זאת, על ידי תרגול פעולות פשוטות על בסיסים לא יציבים כמו, לדוגמה, כריות שונות מלאות אוויר, בהם משתמשים רבות במכוני פיזיותרפיה שונים מומלץ לשלב גם "אפוסתרפיה", שיטת טיפול המבוצעת באופן יומיומי והדרגתי על ידי המטופלים בסביבתם הטבעית, כחלק מתהליך השיקומי הכולל.


אפוסתרפיה הינה שיטה שמביאה לחלוקת עומסים נכונה בסביבת המפרק הפגוע ומחנכת מחדש את המוח והשרירים לחזור לעבוד בתבניות מוטוריות נכונות – דפוסי הליכה בריאים, יציבות מפרקית משופרת והקלה מתמשכת בכאב. באמצעות שימוש במערכת הליכה ביו-מכאנית.


קרעים במניסקוס נחשבים לפציעות ספורט נפוצות ביותר, אך עם תהליך אבחון מדויק, טיפול ושיקום, המטופל יכול לשוב, במרבית המקרים, לפעילות והיכולות הספורטיביות אותן ביצע טרם הפציעה.


פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!