חייבים לרדת מהמגרש? מטפלים בקרע במניסקוס

קרע במניסקוס הוא פציעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים, חובבים ומקצועיים, ויכול להופיע כתוצאה מאירוע טראומטי כפציעה או כתוצאה מנזק ועומס המצטברים לאורך זמן. כיצד מטפלים, האם חייבים לנתח ומתי ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2015

קרע במניסקוס הוא פציעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים, חובבים ומקצועיים, ויכול להופיע כתוצאה מאירוע טראומטי כפציעה או כתוצאה מנזק ועומס המצטברים לאורך זמן. כיצד מטפלים, האם חייבים לנתח ומתי ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה


המניסקוס הוא מבנה סחוס סיבי (fibrocartilage) המזכיר בצורתו את האות C. הוא אחראי על בלימת זעזועים ומספק "ריפוד" למפרק הברך. בגוף האדם קיימים שני מניסקוסים בכל ברך, הנמצאים בין עצם הירך ועצם השוק בברך. אחד מהם ממוקם בחלק הפנימי של הברך, ונקרא "המניסקוס המדיאלי" והשני ממוקם בצד החיצוני של הברך, ונקרא "המניסקוס ״הלטרלי".


במצב של קרע אקוטי במניסקוס, המטופל מתלונן בדרך כלל על כאב חד בברך. לעיתים עשוי הקרע להתרחש כתוצאה מפגיעה באזור שבין עצם השוק לעצם הירך, המוביל למצב של "נעילת" הברך. במקרים אחרים, מתרחש קרע במניסקוס בין עצמות הברכיים ומתבטא בכאב המונע המשך פעילות.


אפשרויות הטיפול בקרע במיניסקוס


טרם קבלת ההחלטה על הטיפול הנכון, מנתח אורתופדי מבצע אבחון, במהלכו נבדקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ומתבצעת בדיקה גופנית, הכוללת צילומים מסודרים של רנטגן ו-MRI (הדמיה בתהודה מגנטית), הממפים את המניסקוס ומצביעים על קרעים. ההחלטה לגבי אופן הטיפול בקרע במניסקוס תלויה בסוג הקרע, גודלו ומיקומו.


השליש החיצוני של המניסקוס נושא אספקת דם עשירה. קרע באזור זה עשוי להתרפא מעצמו, או שהוא ניתן לטיפול באמצעות ניתוח. אך מצב חמור יותר הוא קרע המתרחש בשני השלישים הפנימיים של המניסקוס, החסרים באספקת דם. ללא חומרים מזינים מהדם, קרע באזורים אלו אינו ניתן לריפוי, שכן הם מאופיינים לעיתים קרובות בסחוס דק ושחוק שאינו ניתן לאיחוי. מצב זה מטופל באמצעות ניתוח להסרת המניסקוס. 


בהתאם לסוג הקרע, גיל המטופל, רמת הפעילות הספורטיבית שלו ופציעות נלוות, מתקבלת החלטה לגבי תכנית הטיפול.


טיפול כירורגי לקרע במיניסקוס


היות ומרבית הקרעים במיניסקוס אינם נרפאים מעצמם, במקרים של קרעים במיניסקוס באוכלוסייה צעירה מומלץ בדרך כלל לבצע ניתוח ארתרוסקופי. ניתוח זה מתבצע באמצעות החדרת מצלמה זעירה, דרך חתך קטן, המתעדת באופן ברור את החלק הפנימי של הברך, בתמונות המוקרנות על גבי מסך וידיאו. האורתופד מחדיר מכשירי ניתוח זעירים, דרך חתכים קטנים אחרים, על מנת להסיר את הקרע או לטפל בו.


בהתאם לחומרת הקרע, ניתן להסיר את המיניסקוס או לתפור אותו מחדש. סיכויי ההצלחה של הניתוח תלויים בסוג הקרע, כמו גם במצב הכללי של המניסקוס הפגוע. למרות שחלק מהמיניסקוס מוסר בהליך הכירורגי, חלק משמעותי שלו, שאינו נפגע, נותר במקומו ואינו מוסר. כך שבעוד שהוא אינו פועל באופן תקין כפי שהיה טרם הפציעה, כמות משמעותית של יכולת התפקוד שלו עדיין נשמרת.
במצבים של קרעים ניווניים במניסקוס באוכלוסייה המבוגרת, במקרים בהם לא מעורבת נעילה של הברך, לרוב מדובר על שינויים שהם חלק מתמונה כוללת של שינויים ניווניים במפרק הפרק  (אוסטאוארטריטיס) ולכאן הטיפול האורתרוסקופי הופך להיות פחות רלוונטי.


טיפול שאינו ניתוחי


במצב של קרע קטן במניסקוס המתרחש על קצהו החיצוני, אין צורך בהליך כירורגי. כל עוד התסמינים נרפאים מעצמם והברך יציבה, ניתן להרכיב תכנית שאינה ניתוחית, הכוללת מנוחה עם הגבהת הרגל, וחבישתה בגבס על מנת למנוע ממנה לזוז. תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות נקבעות לשם הפחתת הכאב והנפיחות.


התאוששות ושחזור


התאוששות לאחר ניתוח קרע במיניסקוס תלויה בהליך שבוצע, ואם בוצע הליך תיקון או הסרה חלקית. במצב בו בוצעה הסרה חלקית של המיניסקוס, המטופל יכול לשוב בדרך כלל לפעילות ספורטיבית רגילה, לאחר תקופת ההחלמה הנמשכת מספר שבועות.


אם בוצע טיפול של איחוי הקרע במניסקוס, יתכן שהמטופל יצטרך להיעזר בקביים למשך חודש, על מנת לשמור על משקל הברך. לא תתאפשר שיבה לפעילות ספורטיבית עד לריפוי מלא, הנמשך כחודש וחצי או יותר. לעיתים קרובות כרוכה תקופת ההחלמה בטיפול בפיזיותרפיה, המתחיל עם תרגילים לשיפור טווח התנועה, ובהדרגה מתווספים תרגילי חיזוק לתכנית השיקום, הנמשכת כשלושה חודשים.


במהלך השיקום יש צורך לשלב טיפול פיזיותרפיה מקצועי על מנת  "לחנך" את השרירים לחזור ולהעניק למפרק הברך את היציבות שלה הוא זקוק. זאת, על ידי תרגול פעולות פשוטות על בסיסים לא יציבים כמו, לדוגמה, כריות שונות מלאות אוויר, בהם משתמשים רבות במכוני פיזיותרפיה שונים מומלץ לשלב גם "אפוסתרפיה", שיטת טיפול המבוצעת באופן יומיומי והדרגתי על ידי המטופלים בסביבתם הטבעית, כחלק מתהליך השיקומי הכולל.


אפוסתרפיה הינה שיטה שמביאה לחלוקת עומסים נכונה בסביבת המפרק הפגוע ומחנכת מחדש את המוח והשרירים לחזור לעבוד בתבניות מוטוריות נכונות – דפוסי הליכה בריאים, יציבות מפרקית משופרת והקלה מתמשכת בכאב. באמצעות שימוש במערכת הליכה ביו-מכאנית.


קרעים במניסקוס נחשבים לפציעות ספורט נפוצות ביותר, אך עם תהליך אבחון מדויק, טיפול ושיקום, המטופל יכול לשוב, במרבית המקרים, לפעילות והיכולות הספורטיביות אותן ביצע טרם הפציעה.


פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מפרק ירך
 • לולה
 • 19/05/2019 12:21
 • Sonk בברך
 • עמלי
 • 15/05/2019 10:45
 • אובחנתי בmri עם שבר סובקונדולרי mfc בצקת לישדית בשלבי נסיגה בנוסף קרע ניווני מיניסקוס מדיאלי רגל שמאל אני נחה כבר יותר מחודש לא דורכת על הרגל מה ניתן לעשות חוץ ממנוחה מלאה ומתי אוכל לשוב ללכת תודה מראש עמלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Mri ברך
 • שי כהן
 • 14/05/2019 09:50
 • היי דוקטור עהרתי לפני עחודש פציעה בכדורסל ולהלן תוצאת בדיקת הmri שביצעתי..אשמח לשמוע ממך חוות דעת... מודגם פגם אלכסוני לכל עובי הסחוס המכסה את מרכז הטרוכלאה בקוטר 2 מ"מ במישור הצדדי פנימי עם בצקת לשדית מינימאלית סוב-כונדרלית בסמוך. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי אשר מגיע קרוב מאוד למשטח הפירקי התחתון, לא ניתן לשלול בוודאות קרע. המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית . מודגם כיס נוזל בקוטר 1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 6 מ"מ מאחורי המרווח הטיביו-פיבולרי, ייתכן ציסטה גנגליונית. לסיכום: אות חריג במניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול בוודאות קרע ופגם בסחוס הטרוכלארי כמתואר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אילן קיציס ד"ר אילן קיציס
מומחה לאי ספיקת לב, מסתמים, השמנה וגור קרא עוד
ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק
אורטופד כללי, רפואת ספורט קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ