מחקר: טלאי המשלב חלקיקי זהב יחליף השתלת לב?

חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב פיתחו טלאי לבבי היברידי שעשוי להחליף את השתלות הלב. הטלאי משלב ננו-חלקיקי זהב עם חומרים ביולוגיים מהחולה עצמו, ויתרונו בכך שלא יידחה על ידי הגוף
כתבה פרסומית כתבת חסות


חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב פיתחו טלאי לבבי היברידי שעשוי להחליף את השתלות הלב. הטלאי משלב ננו-חלקיקי זהב עם חומרים ביולוגיים מהחולה עצמו, ויתרונו בכך שלא יידחה על ידי הגוף


מחלות לב הן גורם המוות המוביל כיום בעולם המערבי. הן מכונות "הרוצח השקט" ואחראיות לשליש מכל מקרי המוות בארה"ב. נכון להיום, הפתרון היחיד עבור חולי לב קשים הוא השתלת לב. עם זאת, במציאות הקיימת קשה מאוד להשיג לב להשתלה. כתוצאה מכך, כמחצית מהחולים ששורדים התקף לב חמור נפטרים בתוך חמש שנים.


במחקר חדשני שערכו ד"ר טל דביר והסטודנטית מיכל שבח מהמחלקה למיקרוביולוגיה מולקולרית וביוטכנולוגיה, המחלקה למדע והנדסה של חומרים והמרכז לננו-מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, הצליחו השניים לשלב במעבדה חומרים ביולוגיים שנלקחו מהחולים עצמם עם ננו-חלקיקים של זהב, ולייצר "טלאים" לתיקון הלב הפגוע. המחקר התפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nano Letters.


"לתקן" את הלב הפגוע


"תאי הלב אינם מסוגלים להתרבות ושריר הלב מכיל תאי גזע מעטים בלבד. לכן, כאשר התקף לב גורם ללב נזק משמעותי, רקמת הלב אינה יכולה לרפא את עצמה", מסביר ד"ר דביר, עמית של אגודת הלב האמריקאית (American Heart Association), שזכה בפרס מרי קירי ובמלגת אלון לחוקרים צעירים, ובפרס למחקר בתחום הלב מטעם מרכז העל ע"ש סליזק. "במעבדה שלי אנחנו שואפים להנדס 'טלאים' מתוחכמים שיושתלו בתוך הלב וייקלטו בו כתחליף וכתיקון לרקמת הלב הפגועה".


האתגר הראשון שעמד בפני ד"ר דביר ועמיתיו היה לייצר רקמה להשתלה שלא תידחה על ידי המערכת החיסונית של הגוף. לשם כך הם התבססו על שיטת עבודה המקובלת כיום במעבדות ברחבי העולם: גידול תאים שנלקחו מהחולים עצמם או ממקורות אחרים על גבי "פיגומים" תלת ממדיים. פיגומים אלה מהווים תחליף לרשת הקולגן החוץ-תאית, שתומכת בתאי הלב בסביבתם הטבעית, בתוך הגוף. החידוש של החוקרים באוניברסיטת תל-אביב היה בחומר שממנו עשויים אותם פיגומים.


טלאי לבבי היברידי שעתיד להחליף את השתלות הלב

רקמת הלב אינה יכולה לרפא את עצמה"מדענים בעולם מנסים כיום להשתמש ברשתות חוץ תאיות העשויות מרקמות של לב חזיר", אומר ד"ר דביר. "הבעיה היא שעל הרשתות הללו נותר משקע של אנטיגנים, והחשש הוא שמערכת החיסון של החולה תתקוף חומרים ביולוגיים שנלקחו מן החי. לכן הצענו גישה חדשה: לקצור רקמת שומן היישר מבטנו של החולה עצמו, בהליך קל ופשוט יחסית, ואחר כך להרחיק ממנה את התאים ולהותיר רק את הרשת החוץ-תאית. פיגום כזה, העשוי מרקמות גופו של החולה עצמו, לא יעורר את מערכת חיסון שלו ולא יידחה על ידה".


לב זהב


המשימה הבאה הייתה לוודא שהרקמות המהונדסות מייצרות ומעבירות את אותם אותות חשמליים חיוניים, שגורמים לשריר הלב להתרחב ולהתכווץ. "החומרים הביולוגיים שקצרנו מהחולה כדי לבנות את הפיגומים הם בדרך כלל חומרים מבודדים, ולכן הם מפריעים להעברת אותות חשמליים ברשת הלבבית", מסביר ד"ר דביר. "כדי לפתור את הבעיה בחרנו להיעזר בזהב, חומר שמצד אחד מוליך חשמל ומצד שני אינו יוצר אינטראקציה מזיקה עם רקמות הגוף".


כדי להשיג את האפקט הרצוי "עיטרו" החוקרים את הפיגומים הביולוגיים במשקע של ננו-חלקיקים של זהב והגיעו לתוצאה מבטיחה: טלאים היברידיים שמתכווצים ומתרחבים, ומעבירים אותות חשמליים באופן יעיל ומהיר. ניסויים ראשונים בחיות מעבדה הניבו ממצאים מעודדים.


"כעת עלינו להוכיח שהטלאים הלבביים שפיתחנו משפרים את תפקוד הלב אחרי התקף לב ואינם נדחים על ידי המערכת החיסונית", מסכם ד"ר דביר. "אחר כך נעבור לניסויים בחיות גדולות ובהמשך אנחנו מקווים להגיע לשלב הניסויים הקליניים בבני אדם. מדובר בפתרון עבור חולי הלב, שעשוי בעתיד להציל את חייהם של מיליונים בכל העולם".


פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת הולתר לב צוקרמן לאוניד 19/01/2020 12:30
 • סניף מור הקיריון מחלקת קרדיולוגיה 04 - 8748080 : טל תוצאות בדיקת הולטר לב שם נבדק/ת : צוקרמן לאוניד ת.ז.: 303776322 גיל: 4/67 מין: ז לנבדק/ת- יש להעביר את תוצאת הבדיקה בהקדם אל הרופא/ה המפנה/המטפל/ת לצורך המשך טיפול ומעקב. יש להביא בדיקות קודמות להשוואה בכל פניה לביצוע בדיקה חדשה. דו"ח זה מכיל מידע מוגן לפי חוק הגנת הפרטיות. המוסרו שלא כדין עובר עבירה. עמוד 1 מתוך 1 Holter_ALL כתובת : קריית ביאליק , קרן היסוד 0062 טלפון: 6779814 - 050 6779814 - 050 תאריך בדיקה: 2019/12/17 גורם מפנה: חיפה וגליל מערבי רופא מפנה/מטפל:דר' כגן אלה מידע נוסף )רופאי כללית בלבד( סיבת הבדיקה: ברור הפרעות קצב משך הבדיקה 15:22 שעות. קצב בסיסי - סינוס קצב לב מינימלי 48 קצב לב מקסימלי 112 ממוצע 65 הפרעות קצב חדריות - S'PVC - 10270% ( 9.11 מסך כל הפעימות( בפזור שוה הפרעות קצב על- חדריות - S'PAC 215 בפזור שוה הפרעות הולכה - לא שינויי ST - לא הערות: 1 לחיצות כפתור סמון ארועים- סינוס. עם S'PVC

 • + הוסף תגובה
הולטר לב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 19/01/2020 12:58
 • שלום רב, לא מצאתי שאלה בגוף הטקסט אך במידה ומספר ה-PVC הינו 10270 יש לפנות לרופא המטפל/ קרדיולוג בהקדם על מנת לאמוד את המצב ולגבש טיפול מתאים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים בבית החזה ובצד ימין בעקבות ניתוח החלפת מסתם מיטראלי בביולוגי עדיין אחרי חלוף שנה פלורי 13/01/2020 20:26
 • עברתי לפני שנה ניתוח החלפת מסתם המיטראלי בביולוגי.עקב דילול הדם יתר על המידה תהיווצרות טומפונדה על המסתם הובלתי כעבור 4 ימים לניתוח בהרדמה כללית עם הטובוס לניקוז. וכעבור ליילה נוסף לעוד ניתוח "טאראסקופויה"ושוב עקב טומפונדה.עברתי תקופה קשה. אבל הבעייה שעד היום כעבור שנה אני סובלת בכאבים באיזור החזה ובצד ימין כאבים שהצלעות לוחצות כאילו הדבקויות כמו פלטה על החזה שלוחץ...מושך..ואפילו מכביד על הנשימנה .ובאותו זמן גם הצד ימין לא נותן מנוחה וכאילו אבנים/זולות מתמקשות /משתפשפות..?? מטופלת במרפאת כאב כל מיני כדורים כמו סימבלטה,אלטרולט.אקספו, מדבקות בוטורנס לגב, זריקה תחת אלחוש "בלוקים"בגב, טיפולי ם אלטרנטיביים..פזיוטרפיה נשימתית, משחות ותוספי מזון טבעיים.. והשתתפות בשיקום הלב .. הכל ללא הועיל. סובלת וצועקת הצילו! הכאבים הם בכל שעות היום ולפעמים מתגברים יותר ומכניסים למצוקה..

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר החלפת מסתם (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 16/01/2020 20:15
 • פלורי שלום, ראשית, אכן השתלשלות אירועים מטרידה, בטוח שעברת תקופה קשה ושמח בשבילך שיש לך את הכוחות הנפשיים להמשיך ולהלחם על בריאותך. כידוע, ישנם סיבוכים, גם ברפואה, אשר ניתן לצמצם את שכיחותם אך קשה מאוד למנוע לחלוטין. בדרך כלל, כאשר אני נדרש לתת חוות דעת במקרים כמו שלך הסדר הינו: גשי למנתח שניתח--- שיכוך כאבים מקסימאלי--- מרפאת כאב---- רפואה אלטרנטיבית. במקרה שלך, ולאור העובדה שהכל כבר נעשה, הייתי דווקא חוזר להתחלה ומנסה למצוא סיבה (אולי פשוטה ושכיחה) שגורמת לכאבים. לעניינות דעתי, גשי שוב למנתח, בקשי בדיקה גופנית ובדיקות ראשוניות כגון: אקו לב ו-CT של בית החזה. הייתי גם מציע לגשת למנתח חזה (שאינו מנתח לב), להם ניסיון רב בטיפול בכאבים מהסוג שתיארת ואולי הסיבה כן תימצא. חשוב לי להדגיש כי הכל צריך להיות מתואם עם רופא המשפחה שלך. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר ניתוח מעקפים בר 12/01/2020 21:16
 • שלום, אימי עברה ניתוח מעקפים לפני כ5 שנים וחשה כאבים עזים ברגלה (מהאזור שנלקח הווריד). איך אפשר לעזור עם הכאב? האם יש פתרונות שהם לא משככי כאבים / רפואה אלטרנטיבית? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים מאיזור גיוס שתל ברגל (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 15/01/2020 07:55
 • בר שלום, כמובן שבשלב הראשון כדאי מאוד להראות את הרגל למנתח שניתח אותה. במידה ובדיקה זו, ואולי בדיקות נוספות והיא תשלח אליהן, תימצאנה תקינות אז האפשרות של השליטה בכאבים תישאר הפתרון היחיד. הייתי ממליץ כמובן לשתף את רופא המשפחה בנעשה ולפנות יחד למרפאת כאב אשר במקרים רבים תוכל לפתור את הבעיה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!