מחקר: משככי כאבים עלולים להיות מסוכנים לחולי לב

מטופלים המקבלים תרופות לדילול דם לאחר התקף לב, שנוטלים גם תרופות מסוימות נגד כאבים - מסתכנים בדימום, שבץ או התקף לב נוסף. כך עולה ממחקר חדש, שמתפרסם בכתב העת של האגודה האמריקנית לרפואה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/04/2015

מטופלים המקבלים תרופות לדילול דם לאחר התקף לב, שנוטלים גם תרופות מסוימות נגד כאבים - מסתכנים בדימום, שבץ או התקף לב נוסף. כך עולה ממחקר חדש, שמתפרסם בכתב העת של האגודה האמריקנית לרפואהבדרך כלל, הרופאים ממליצים על תרופות מדללות דם לאנשים שעברו התקף לב על מנת להפחית סיכון להיווצרות קרישי דם או להתקף לב שניוני. אבל גם התרופות נוגדות כאב מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's), כמו איבופרופן למשל, תורמות לדילול הדם. לכן, השילוב של שני סוגי התרופות עלול להיות מסוכן. כך עולה ממחקר מקיף שנערך בדנמרק, ומתפרסם בכתב העת של האגודה האמריקנית לרפואה.


לפי תוצאות המחקר, אפילו נטילה קצרה של תרופות נוגדות דלקת, במשך פחות משבוע, הייתה קשורה לעלייה בסיכון לדימום ולהתקף לב נוסף. ד"ר אולסן מבית החולים של אוניברסיטת קופנהגן, שעמדה בראש צוות המחקר, סיפרה בראיון שלה ל"רויטרס" כי "בעבר הייתה הנטייה לחשוב ששימוש קצר טווח בנוגדי הדלקת הוא בטוח לחלוטין, אך המחקר שערכנו מפריך זאת. גילינו שהדבר כלל אינו בטוח והוא עלול להחמיר את הסיכון הן לדימומים, במיוחד במערכת העיכול, והן לאירועים לבביים, בעיקר התקפי לב".  משככי כאבים מסכנים חולי לב

זהירות, שילוב מסוכן של שתי תרופות


במסגרת המחקר נבחנו תיקים רפואיים של למעלה מ-60,000 מטופלים בוגרים שאושפזו בגלל התקף לב במהלך השנים 2002-2011. התברר שבתקופה זו 34% מהם נטלו תרופות נוגדות דלקת, בעודם מקבלים טיפול לדילול הדם. כמעט שליש מהם נפטרו כשלוש וחצי שנים בממוצע לאחר התקף הלב הראשון. למעלה מ-5,000 מטופלים סבלו מדימומים במוח, מערכת נשימה, מערכת העיכול או במקום אחר, 799 מתו כתוצאה מכך. 


לפי תוצאות המחקר, הסיכון לדימום היה כפול בקבוצת האנשים שנטלו נוגדי דלקת, עם מרשם רופא או על דעת עצמם, בהשוואה לאלו שלא. בקבוצה זו היו גם יותר מקרים של שבץ מוחי, התקף לב שניוני מקרי מוות כתוצאה מהם. 


ד"ר אולסן מציינת שהיא הייתה מופתעת ממספר האנשים שנטלו תרופות נוגדות דלקת, למרות שהן אינן מומלצות לאנשים עם מחלות לב. היא מדגישה את הצורך בהעלאת המודעות לגבי סיכונים הללו עבור אנשים שמטופלים במדללי דם הן בקרב הרופאים והן בקרב החולים עצמם. 


אפילו אם הדימום אינו קטלני, המטופלים נאלצים להפסיק את נטילת התרופות המגנות עליהם מפני היווצרות קרישים ומסתכנים בהתקף לב שני. ד"ר אולסן סבורה שאמנם כאב הוא בעיה נפוצה והוא עלול לגרום לסבל רב, ואם קיים צורך בטיפול בנוגדי דלקת אפילו קצר טווח, יש לשקול את התועלת והסיכון ולהסביר את השלכותיהם למטופל.


פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח מעקפים מירה 29/11/2019 12:13
 • אני 9 חודשים אחרי ניתוח מעקפים. תהליך ההחלמה היה תקין לחלוטין. אבל לאחרונה בשבועות האחרונים אני מרגישה דקירות בחזה, לדעתי זה מחוטי התיל, כשאני עושה תנועות חדות מסויימות. במקרה ואכן מדובר באי נוחות כתוצאה מהתפרים הפנימיים, מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 30/11/2019 07:47
 • מירה שלום, אנו בהחלט נתקלים בתלונות כמו שלך במספר לא מבוטל של מטופלים לאחר ניתוחים. הייתי מציע לך להבדק ע״י המנתח שניתח אותך ובמידה ואין סיבה אחרת אשר לדעתו גורמת לתלונות ניתן (אחרי 9 חודשים במקרה שלך) לחשוב על ניתוח להוצאת הנירוסטות. הניתוח במקרים רבים עוזר אך כמו בכל דבר אין 100% הצלחה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
OPEN HEART SURGERY COST Johnbolaj83 22/11/2019 06:24
 • I want to know the cost of treatment for an open heart surgery for my 2 years old daughter diagnosed of ATRIAL SEPTAL DEFECT ASD 16MM

 • + הוסף תגובה
מחיר ניתוח לב Cardiac Surgery Price ד"ר דוד יעקובי 22/11/2019 06:56
 • I'm not familiar with the exact prices, please contact Mrs. Dawn (pediatric cardiac surgery secretary) át +97235028135 Regards, Dr. David Yakobi ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי לאחר ניתוח מעקפים ענבל 16/11/2019 20:49
 • שלום, אבי בן 72, היה מעשן כבד ללא מחלות רקע ועבר ניתוח מעקפים לפני חודשיים. כשהשתחרר קיבל הוראה לטיפול תרופתי בקרדילוק, אספרין, ליפיטור ולוסק. בביקורת של שבועיים לאחר השחרור מביה"ח(3 שבועות מהניתוח) בסיכום הביקור נרשמו שתי תרופות בלבד- קרדילוק וליפיטור. הורי לא זוכרים בוודאות את ההנחיות. האם הגיוני שלא צריך יותר אספירין ולוסק? מצבו הכללי טוב.

 • + הוסף תגובה
תיקון- הניתוח היה לפני חודש ענבל 16/11/2019 22:03
 • הניתוח שאבי עבר היה לפני חודש ולא חודשיים כפי שכתבתי.

 • + הוסף תגובה
אספירין לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 17/11/2019 21:33
 • ענבל שלום, הסיכוי שמישהו יפסיק אספירין (וכן לוסק) מיד לאחר הניתוח וללא סיבה מוצדקת נמוך מאוד ומחייב בדיקה. אחת מהסיבות יכולה להיות סיפור של כיב כזה או אחר במערכת העיכול בגינה אותו רופא נמנע מלחדש את הטיפול. הייתי מציע לפנות למחלקה המנתחת בהקדם ופשוט לשאול. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!