לא רק בגלל עישון כבד: כל מה שחשוב לדעת על סרטן הריאה

כ-2,200 חולים מאובחנים מדי שנה בישראל כסובלים מסרטן הריאה, הנחשב לקטלני ביותר. האם הוא באמת תוקף רק מעשנים כבדים ומהן התרופות החדשות שמהוות בשורה לחולים? מדריך מיוחד לרגל חודש המודעות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/11/2015

מדי שנה מאובחנים בישראל כ-2,200 חולים חדשים בסרטן הריאה, הנחשב לסוג הסרטן הקטלני ביותר. הסיבה לכך היא העדר תסמינים מקדימים מובהקים להתפתחותו בגוף, מה שמוביל לכך שאיתור המחלה נעשה בשלב מאוחר, לאחר שהיא כבר שלחה גרורות לאיברים חיוניים. אך אם בעבר תוחלת חיי החולים בסרטן הריאה הייתה חודשים ספורים בלבד מרגע גילוי המחלה, בשנים האחרונות, בעקבות השקת הטיפולים האימונותרפיים-ביולוגיים, המסתמנים כאפקטיביים במאבק במחלה וכמאריכי חיים, חיים החולים מספר שנים לאחר הגילוי. מהו סרטן הריאה?

סרטן הריאה הוא למעשה קבוצה של מחלות המחולקת למספר תתי סוגים. שמות סוגי הסרטן השונים נגזרים מהמראה שלהם במבט תחת המיקרוסקופ. החלוקה היא לסרטן של תאים קטנים (small cell lung)  וסרטן של תאים שאינם קטנים ( (non small cell lung cancer, שהינו סוג סרטן הריאה השכיח יותר. סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים כולל שלושה תת-סוגים עיקריים: סרטן בלוטי, אדנוקרצינומה (adenocarcinoma), סרטן קשקשי (squamous cell carcinoma) וסרטן תאים גדולים (large cell carcinoma). סוגים אחרים הינם נדירים ביותר. האם קיים הבדל בין נשים לגברים בנטייה לחלות בסרטן הריאה?

נשים המאובחנות עם סרטן ריאה הן לרוב צעירות יותר מגברים. נמצא גם שנשים החולות בסרטן ריאה חיות יותר מאשר גברים עם אותו סוג סרטן ומגיבות טוב יותר לטיפול התרופתי והניתוחי. כמו כן, לנשים הלוקות בסרטן ריאה סיכוי יותר גבוה להימצא מתאימות לטיפול ביולוגי. הסיבה להבדלים אלו אינה ידועה. מה הקשר בין סרטן הריאה לבין עישון? 

הקשר בין עישון סיגריות לסרטן הריאה הוכח מעל לכל ספק במחקרים ובניסויי מעבדה. נמצא שהפסקת עישון מביאה לירידה משמעותית בסיכון לפתח את המחלה. חשיפה למזהמים כמו אסבסט, גז רדון, קרינה מיננת, כרום וניקל גם הם בין מחוללי המחלה, אולם שכיחותם וחשיבותם נמוכה בהרבה. 


סרטן ריאה

הקשר בין עישון סיגריות לסרטן הריאה הוכח מעל לכל ספק


חשוב להדגיש כי קיימת קבוצה משמעותית, כ-20% מחולי סרטן הריאה, שאינם מעשנים ואף לא עישנו מעולם. הגורם לסרטן ריאה בחולים אלו אינו ידוע. מהם התסמינים שצריכים לעורר חשד? 

- שיעול כרוני עם או ללא פליטת דם. 

- קוצר נשימה. 

- ירידה של 10% ממשקל הגוף - שלא בכוונה. 

- כאבים בחזה, כאבים בעצמות.

- חום, הזעות לילה, חולשה קיצונית.

- דלקת ריאות עיקשת שאינה מגיבה לטיפול אנטיביוטי רגיל. מהן הבדיקות  הנדרשות למעקב בקרב מעשנים? 

אין הסכמה כללית בעולם לגבי הבדיקות הנדרשות בקרב אוכלוסיות בסיכון לסרטן ריאה (מעשנים כבדים). קיימת המלצה של מספר גופים בינלאומיים לביצוע בדיקות סי.טי. חזה תקופתיות לאבחון מוקדם של המחלה בקרב מעשנים כבדים מעל גיל 55. המונח "מעשנים כבדים" מתייחס בעיקר למי שמכפלת מספר שנות העישון שלו במספר הקופסאות ביום הוא מעל 30, מה שנקרא "30 שנות קופסה". אם אדם עישן כמות שכזו והפסיק, במשך 15 שנים לאחר מכן הוא עדיין יחשב בסיכון גבוה לפתח סרטן ריאה. מהן אפשרויות הטיפול במחלה?  

סרטן ריאה שמזוהה בשלב מוקדם מוסר בניתוח. זאת צורת הטיפול היעילה ביותר והיא מביאה לריפוי. מאחר שגם לאחר הניתוח קיים סיכון לחזרת מחלה, לעתים ניתן טיפול כימותרפי משלים, שמטרתו "לחסל" שאריות מיקרוסקופיות של הגידול שאולי נותרו בגוף. 


טיפול אפשרי נוסף, שנשקל כאשר יש קושי בביצוע ניתוח, הוא קרינה. בתחום זה חלו שיפורים ניכרים בעשור האחרון וניתן לחסל גידולים כמעט ללא תופעות לוואי, במידה ומדובר בגידול קטן שלא שלח גרורות. 


כאשר הגידול מזוהה בשלב מתקדם יותר, כלומר אחרי שהתפשט בגוף, יש צורך במתן טיפול סיסטמי (לתוך הגוף) כדי שיטפל בתאי הסרטן בכל מקום בו הם נמצאים. במצב כזה אין אפשרות לחסל לגמרי את הגידול, והמטרה היא עצירת ההתפשטות וגרימה לנסיגתו. הטיפולים היחידים שהיו זמינים עד לפני מספר שנים היו טיפולים כימותרפיים. טיפולים אילו השתפרו גם כן בשנים האחרונות, וכיום ניתן לתת טיפול כימותרפי יעיל שאינו גורם לנשירת שיער ולא לבחילות. 


סוג אחר של טיפולים הם הטיפולים הביולוגיים. מדובר בטיפולים המותאמים אישית לכל מטופל, על פי מאפיינים גנטיים של הגידול. באופן ספציפי, כיום נבדקים בכל סרטן ריאה שהתפשט שני גנים, גן שנקראEGFR  וגן בשם ALK. הסיכוי למצוא פגם בגנים אילו בסרטן ריאה הוא כ-15% בכלל חולי הסרטן, ויותר בחולים שלא עישנו מעולם ובנשים. זיהוי פגם גנטי כזה מצביע על נקודת תורפה של הגידול, ובהתאם ניתן לטפל באופן יעיל עם תרופות הניתנות ככדורים. טיפול זה עשוי להביא לנסיגה מהירה ומשמעותית של הגידול. 


בשנתיים האחרונות נוספו לארגז כלי הנשק של האונקולוג הטיפולים האימונותרפיים, שמטרתם הפעלת מערכת החיסון כנגד הגידול. טיפולים אילו נמצאו כיעילים ונכנסו לשגרת הטיפולים בסרטן עור קטלני בשם מלנומה, ונבדקים כיום כנגד מגוון גדול של סוגי סרטן. שתי תרופות ממשפחה זאת אושרו לאחרונה על ידי איגוד התרופות האמריקאי - גם לסרטן ריאה. 


הכותב הוא סגן מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא ומנהל יחידת ריאה במכון,  יו"ר החוג לסרטן ריאה באיגוד האונקולוגי, חבר באיגוד האונקולוגיה והרדיותרפיה הישראלי (ISCORT) , באיגוד האונקולוגיה האמריקאי (ASCO) ובאיגוד האמריקאי למחקר הסרטן (AACR) פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תשובה מpc אירה 16/12/2019 08:05
  • ללא קליטה פתולוגית חריגה בנאזופרינקס וללא שינוי מהותי. קליטה מוגברת סימטרית באזור מיטרי בקקול ללא שינוי מהותי עיבוי רירית במערת הלסת ומערת ספנואיד מימין ומלאות בחלק מתאי אטמואיד דו"צ ללא שינוי מהותי עדיין עם קליטה מעט מוגברת מימין-ככל הנראה על רקע דלקתי. לא הודגמו בלוטות לימפה פוטולוגיות בתחנת צוואר דו"צ המדגימות קליטה פתולוגית וללא שינוי מהותי. ציור ראתי ונודולים ראתיים קטנים דו"צ לרבות דומיננטי בRLL ללא שינוי מהותי מתחת לרזולוציה של הpet. לא הודגמו בלוטות לימפה במייצר המדגימות קליטה פתולוגית. במספר בלוטות לימפה הידועות בשער הכבד (תקינות בציר קצר) כעט מודגמת קליטה בעוצמה גבוהה ללא שינוי מהותי בגודל בלתי ספציפי. קליטה מעט הטרוגנית בכבד ללא ממצא רנטגני חשד חד משמעי. שינוים ניווניים בשלד ללא מוקדי קליטה פתולוגית חשודים. קליטה מוגברת בקלון נסוגה.

  • + הוסף תגובה
תשובה PC אירה 15/12/2019 18:47
  • במספר בלוטות לימפה ידועות בשער כבד(תקין בציר קצר) כעט מודגמת קליטה בעוצמה גבוהה ללא שינוי מהותי בגודל בלתי ספציפי. ציור ראתי ונודולים קטנים דו"צ לרבות דומיננטי RLL ללא שינוי מהותי מה זה אומר זה גרורות?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 16/12/2019 07:34
קשרית בלינגולה- תוצאות ct לינגולה 10/12/2019 13:38
  • כל האיברים מודגמים בצורה תקינה בלינגולה מודגמת קשרית בקוטר 1.2 ס"מ בעלת גבולות חלקים. מה פשר הממצאים ד"ר ? (לפני 7 שנים הודגמה הקשרית בקוטר כ-3 מ"מ) +

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 14/12/2019 11:18
  • הממצא מחייב התייחסות של רופא ריאות בגלל הגודל . בדכ ממצאים עם שוליים חלקים הם שפירים אך כאמור בגלל הגודל מבקש ייעוץ רופא ריאה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!