לא רק בגלל עישון כבד: כל מה שחשוב לדעת על סרטן הריאה

כ-2,200 חולים מאובחנים מדי שנה בישראל כסובלים מסרטן הריאה, הנחשב לקטלני ביותר. האם הוא באמת תוקף רק מעשנים כבדים ומהן התרופות החדשות שמהוות בשורה לחולים? מדריך מיוחד לרגל חודש המודעות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/11/2015

מדי שנה מאובחנים בישראל כ-2,200 חולים חדשים בסרטן הריאה, הנחשב לסוג הסרטן הקטלני ביותר. הסיבה לכך היא העדר תסמינים מקדימים מובהקים להתפתחותו בגוף, מה שמוביל לכך שאיתור המחלה נעשה בשלב מאוחר, לאחר שהיא כבר שלחה גרורות לאיברים חיוניים. אך אם בעבר תוחלת חיי החולים בסרטן הריאה הייתה חודשים ספורים בלבד מרגע גילוי המחלה, בשנים האחרונות, בעקבות השקת הטיפולים האימונותרפיים-ביולוגיים, המסתמנים כאפקטיביים במאבק במחלה וכמאריכי חיים, חיים החולים מספר שנים לאחר הגילוי. מהו סרטן הריאה?

סרטן הריאה הוא למעשה קבוצה של מחלות המחולקת למספר תתי סוגים. שמות סוגי הסרטן השונים נגזרים מהמראה שלהם במבט תחת המיקרוסקופ. החלוקה היא לסרטן של תאים קטנים (small cell lung)  וסרטן של תאים שאינם קטנים ( (non small cell lung cancer, שהינו סוג סרטן הריאה השכיח יותר. סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים כולל שלושה תת-סוגים עיקריים: סרטן בלוטי, אדנוקרצינומה (adenocarcinoma), סרטן קשקשי (squamous cell carcinoma) וסרטן תאים גדולים (large cell carcinoma). סוגים אחרים הינם נדירים ביותר. האם קיים הבדל בין נשים לגברים בנטייה לחלות בסרטן הריאה?

נשים המאובחנות עם סרטן ריאה הן לרוב צעירות יותר מגברים. נמצא גם שנשים החולות בסרטן ריאה חיות יותר מאשר גברים עם אותו סוג סרטן ומגיבות טוב יותר לטיפול התרופתי והניתוחי. כמו כן, לנשים הלוקות בסרטן ריאה סיכוי יותר גבוה להימצא מתאימות לטיפול ביולוגי. הסיבה להבדלים אלו אינה ידועה. מה הקשר בין סרטן הריאה לבין עישון? 

הקשר בין עישון סיגריות לסרטן הריאה הוכח מעל לכל ספק במחקרים ובניסויי מעבדה. נמצא שהפסקת עישון מביאה לירידה משמעותית בסיכון לפתח את המחלה. חשיפה למזהמים כמו אסבסט, גז רדון, קרינה מיננת, כרום וניקל גם הם בין מחוללי המחלה, אולם שכיחותם וחשיבותם נמוכה בהרבה. 


סרטן ריאה

הקשר בין עישון סיגריות לסרטן הריאה הוכח מעל לכל ספק


חשוב להדגיש כי קיימת קבוצה משמעותית, כ-20% מחולי סרטן הריאה, שאינם מעשנים ואף לא עישנו מעולם. הגורם לסרטן ריאה בחולים אלו אינו ידוע. מהם התסמינים שצריכים לעורר חשד? 

- שיעול כרוני עם או ללא פליטת דם. 

- קוצר נשימה. 

- ירידה של 10% ממשקל הגוף - שלא בכוונה. 

- כאבים בחזה, כאבים בעצמות.

- חום, הזעות לילה, חולשה קיצונית.

- דלקת ריאות עיקשת שאינה מגיבה לטיפול אנטיביוטי רגיל. מהן הבדיקות  הנדרשות למעקב בקרב מעשנים? 

אין הסכמה כללית בעולם לגבי הבדיקות הנדרשות בקרב אוכלוסיות בסיכון לסרטן ריאה (מעשנים כבדים). קיימת המלצה של מספר גופים בינלאומיים לביצוע בדיקות סי.טי. חזה תקופתיות לאבחון מוקדם של המחלה בקרב מעשנים כבדים מעל גיל 55. המונח "מעשנים כבדים" מתייחס בעיקר למי שמכפלת מספר שנות העישון שלו במספר הקופסאות ביום הוא מעל 30, מה שנקרא "30 שנות קופסה". אם אדם עישן כמות שכזו והפסיק, במשך 15 שנים לאחר מכן הוא עדיין יחשב בסיכון גבוה לפתח סרטן ריאה. מהן אפשרויות הטיפול במחלה?  

סרטן ריאה שמזוהה בשלב מוקדם מוסר בניתוח. זאת צורת הטיפול היעילה ביותר והיא מביאה לריפוי. מאחר שגם לאחר הניתוח קיים סיכון לחזרת מחלה, לעתים ניתן טיפול כימותרפי משלים, שמטרתו "לחסל" שאריות מיקרוסקופיות של הגידול שאולי נותרו בגוף. 


טיפול אפשרי נוסף, שנשקל כאשר יש קושי בביצוע ניתוח, הוא קרינה. בתחום זה חלו שיפורים ניכרים בעשור האחרון וניתן לחסל גידולים כמעט ללא תופעות לוואי, במידה ומדובר בגידול קטן שלא שלח גרורות. 


כאשר הגידול מזוהה בשלב מתקדם יותר, כלומר אחרי שהתפשט בגוף, יש צורך במתן טיפול סיסטמי (לתוך הגוף) כדי שיטפל בתאי הסרטן בכל מקום בו הם נמצאים. במצב כזה אין אפשרות לחסל לגמרי את הגידול, והמטרה היא עצירת ההתפשטות וגרימה לנסיגתו. הטיפולים היחידים שהיו זמינים עד לפני מספר שנים היו טיפולים כימותרפיים. טיפולים אילו השתפרו גם כן בשנים האחרונות, וכיום ניתן לתת טיפול כימותרפי יעיל שאינו גורם לנשירת שיער ולא לבחילות. 


סוג אחר של טיפולים הם הטיפולים הביולוגיים. מדובר בטיפולים המותאמים אישית לכל מטופל, על פי מאפיינים גנטיים של הגידול. באופן ספציפי, כיום נבדקים בכל סרטן ריאה שהתפשט שני גנים, גן שנקראEGFR  וגן בשם ALK. הסיכוי למצוא פגם בגנים אילו בסרטן ריאה הוא כ-15% בכלל חולי הסרטן, ויותר בחולים שלא עישנו מעולם ובנשים. זיהוי פגם גנטי כזה מצביע על נקודת תורפה של הגידול, ובהתאם ניתן לטפל באופן יעיל עם תרופות הניתנות ככדורים. טיפול זה עשוי להביא לנסיגה מהירה ומשמעותית של הגידול. 


בשנתיים האחרונות נוספו לארגז כלי הנשק של האונקולוג הטיפולים האימונותרפיים, שמטרתם הפעלת מערכת החיסון כנגד הגידול. טיפולים אילו נמצאו כיעילים ונכנסו לשגרת הטיפולים בסרטן עור קטלני בשם מלנומה, ונבדקים כיום כנגד מגוון גדול של סוגי סרטן. שתי תרופות ממשפחה זאת אושרו לאחרונה על ידי איגוד התרופות האמריקאי - גם לסרטן ריאה. 


הכותב הוא סגן מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא ומנהל יחידת ריאה במכון,  יו"ר החוג לסרטן ריאה באיגוד האונקולוגי, חבר באיגוד האונקולוגיה והרדיותרפיה הישראלי (ISCORT) , באיגוד האונקולוגיה האמריקאי (ASCO) ובאיגוד האמריקאי למחקר הסרטן (AACR) פורום סרטן ריאות

ד"ר עבד אגבאריה

ד"ר עבד אגבאריה
ד"ר עבד אגבאריה, אונקולוג מומחה, מנהל את המכון האונקולוגי החדש בבית חולים בני ציון. מנהל היחידה לאונקולוגיה קהילתית השייכת לשירותי בריאות כללית בנצרת.מנהל מכון הכימותרפיה באסותא חיפה. משמש כיועץ בכיר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הסבר תוצאות צילום חזה
 • אריאל
 • 12/05/2019 19:51
 • שלום ד"ר. אמש פניתי למוקד מכבי ללא הפסקה עקב תחושה לא נוחה בחזה. מציין כאן שאני מטופל בלוסטרל ואריפליי נגד חרדה "ושיפור" מצב הרוח.... אך מנסיון העבר זה לא הרגיש כמו התקף חרדה. אינני סובל מחום או שיעול. הבדיקות שבוצעו: לקיחת מדדים: לחץ דם- 117/76 דופק-76 סטורציה-100 כמו כן בוצע א.ק.ג- תקין לגמרי בדיקות דם- תקינות למעט בדיקת לבדיקת דלקת התוצאה יצאה חריגה 1.2 (נורמה זה בין 0 ל 5 ) כמו כן צילום חזה-הצללה מוטלת על קצה צלע 6 משמאל - סומציה בלבד? תסנין ? פרט לכך, ללא תפליט או גודש צל הלב והמיצר בגדר הנורמה . סינוסים קוסטופרניים חופשיים . הסרעפת בעמדה תקינה הרופאה אבחנה דלקת ריאות קלה ונתנה לי אנטביוטיקה ל10 ימים. מציין שאני מעשן כ 10 סיגריות ביום. האם זאת אכן דלקת ריאות או משהו חמור יותר?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נפיחות בטן בסרטן ריאות שלב 4
 • רן מהצפון
 • 16/05/2019 07:42
 • שלום רב, לגיס שלי בחו"ל סרטן ריאות בדרגה 4 עם גרורות לכבד ולעין. התחיל לפני כחודש טיפול באלסנסה 150 מ"ג. בוצעה הדבקת טאלק למניעת הצטברות נוזלים והבעיה הזאת נפתרה.הבטן שלו התנפחה מאד, מה יכולות להיות הסיבות? מה ניתן לעשות? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פענוח mri
 • גל
 • 09/05/2019 21:29
 • שלום רב, אשמח לדעת עד כמה המצב חמור, אם בכלל והאם זהו מצב שעדיין ניתן פה טיפול כלשהו: אציין כי mri קודם נעשה בסוף ינואר וזה הפענוח של mri שבוצע בתחילת אפריל - כלומר תוך 3 חודשים. בסדרות swi,dwi,t2flair,t2,t1 במישורים שונים לפני ואחרי הזרקת גדוליניום. ממצאים: התהליך הקורטיקלי הפרונטלי העליון המדיאלי מימין גדל בהשוואה לבדיקה הקודמת, מימדיו כעת 13*8 ממ, גם הבצקת הואזגונית לידו גברה במידה ניכרת. התהליך הפרונטלי המידיאלי משמאל שטופל כעת עם תוצרי דימום שהתיישנו, בעל דופן מתאדרת טבעתית, מעט גדל בהשוואה לבדיקה הקודמת כעת 20*18 ממ לעומת 19*14 ממ, הבצקת הואזגונית הפרונטלית המפושטת משמאל ללא שינוי משמעותי אולם הבצקת בקורפוס קלוסום הקדמי גברה. תהליך קימרוני פרונטלי עליון משמאל על בסיס דורלי ללא שינוי אם כי הבצקת לידו מעט גברה. תהליך זעיר קורטיקלי פרונטלי משמאל ללא שינוי. תהליך קורטיקלי קימרוני פרונטלי קדמי משמאל ללא שינוי. תהליך זעיר בצרבלום השמאלי ללא שינוי. תהליך שטופל פריאטלי אחורי משמאל עם האדרה פסית קלה ללא שינוי משמעותי. אין עדות להאדרה לפטומנינגיאלית. מערכת החדרים והחריצים ללא שינוי בגודלם. סיכום: מודגמת החמרה של חלק מהתהליכים כמתואר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פענוח mri
 • גל
 • 10/05/2019 08:15
 • תודה על התשובה המהירה. ברור לנו שהמצב לא טוב, אחדד את השאלה - עד כמה המצב לא טוב? האם טיפול יכול לעזור בכלל? לצורך העניין אם היה מדובר בחולה שלך היית ממליץ על טיפול כלשהו או רק לנסות להקל על התסמינים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר עופר פורים ד"ר עופר פורים
רופא בכיר ביחידה לגידולי מערכת העיכול קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ