דלג לתוכן

סרטן ריאות (Lung cancer)

ריאות
7 דקות קריאה
עפר מרימסקי עפר מרימסקי מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב) 0737022050

סרטן ריאות מהווה את הגורם מספר אחת למקרי המוות המתרחשים כתוצאה מסרטן, וזאת הן אצל נשים והן אצל גברים. סרטן ריאות גובה מספר גדול יותר של קורבנות בשנה אחת מאשר סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סרטן הלימפה וסרטן השד גם יחדיו.

אולם, את מרבית מקרי המוות כתוצאה ממחלת סרטן ריאות ניתן היה למנוע. זאת מכיוון שהעישון אחראי לכמעט 90 אחוזים מכלל המקרים של סרטן ריאות. רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה בהתמדה בהתאם למספר השנים וכמות הסיגריות שעישנת. 

במידה ותפסיק לעשן, גם לאחר שעישנת מספר רב של שנים, תוכל לצמצמם בצורה משמעותית את רמת הסיכון שלך לחלות במחלת סרטן הריאות. במידה ותשמור על עצמך מחשיפה לגורמים נוספים האחראים לתחלואה בסרטן הריאות , כגון החשיפה לאסבסט, לגז הראדון ולעישון פאסיבי, תוכל לצמצם את רמת הסיכון שלך בנוסף לכך.

סימפטומים

במרבית המקרים של סרטן הריאות אינו מלווה בתסמינים כלשהם בשלבים הראשוניים שלו. התסמינים של סרטן ריאות מופיעים לרוב רק כאשר המחלה נמצאת כבר בשלב המתקדם שלה. 

התסמינים של סרטן ריאות כוללים בין השאר:

· שיעול חדש שהופיע ואינו נעלם 

· שינויים בשיעול כרוני קיים או "שיעול מעשנים" 

· שיעול המלווה בכיח דמי, גם אם מועט ביותר 

· קוצר נשימה 

· כאבים בחזה 

· צפצופים בנשימה

· צרידות

סיבות וגורמי סיכון

תחילת ההתפרצות של סרטן הריאות היא בדרך כלל בתאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך. העישון מהווה את הגורם המרכזי לסרטן ריאות – הן אצל בני אדם מעשנים והן אצל בני אדם אשר נחשפים לעישון פאסיבי. אולם סרטן הריאות יכול להתפרץ גם אצל בני אדם אשר לא נחשפו כלל לעשן סיגריות. במקרים אלה, לעיתים אין סיבה ברורה להתפרצות המחלה. הרופאים הצליחו להרכיב רשימה של גורמים אשר מעלים את הסיכון לחלות בסרטן ריאות.

כיצד גורם העישון לסרטן ריאות

הרופאים מאמינים כי העישון גורם לסרטן ריאות על ידי פגיעה בתאים אשר מרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך. כאשר אתה שואף את עשן הסיגריות, הוא מכיל בתוכו חומרים רבים שמוגדרים מעוררי סרטן (קרצינוגנים), והשינויים חלים ברקמת הריאות כמעט באופן מיידי. בתחילה ייתכן והגוף שלך יהיה מסוגל להתמודד ולתקן נזקים אלה. 

אולם לאחר חשיפה חוזרת ונשנית, התאים הבריאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך ניזוקים במידה הולכת וגוברת. במשך הזמן, נזקים אלה גורמים לתאים לנהוג בצורה חריגה ובסופו של דבר יתפתח גידול סרטני.

הריאות שלך מכילות מספר רב של כלי דם וכלי לימפה, אשר מאפשרים לתאים הסרטניים גישה קלה ומעבר חופשי אל עבר איברים אחרים בגופך. מסיבה זו, סרטן הריאות עלול להתפשט אל עבר איברים אחרים בגופך עוד בטרם תבחין בתסמינים כלשהם. במרבית המקרים, סרטן הריאות עלול להתפשט עוד בטרם ניתן להבחין בו בריאות עצמן.

סוגים של סרטן ריאות

הרופאים נוהגים לחלק  סרטן ריאות לשני סוגים עיקריים אשר מבוססים על צורת התאים הסרטניים כפי שהם נראים תחת המיקרוסקופ. הרופא המטפל בך יקבל החלטות לגבי הטיפול בך בהתבסס על איזה מבין שני סוגי הסרטן יש לך. 

שני סוגי סרטן ריאות עיקריים הם:

סרטן ריאות בעל תאים קטנים (
Small cell lung cancer). סרטן ריאות בעל תאים קטנים מכונה לעיתים "גידול ממאיר (קרצינומה) בצורת שיבולת שועל", הוא נוטה להופיע במרבית המקרים רק אצל מעשנים כבדים והוא נפוץ פחות מן הסוג השני המכונה סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים. 

סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים (
Non-small cell lung cancer). סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים הינו שם כולל למספר סוגים של סרטן הריאות אשר מתנהגים באופן זהה. סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים כולל בתוכו קרצינומה קשקשית, אדנוקרצינומה, וקרציומה גדולת תאים.

ישנם מספר גורמי סיכון אשר מעלים את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן ריאות. חלק מגורמי סיכון אלה נמצאים בשליטתך, וזאת למשל על ידי הפסקת עישון. ישנם מספר גורמים נוספים אשר אינם ניתנים לשליטה, כגון ההשתייכות המגדרית שלך. 

גורמי הסיכון לתחלואה בסרטן ריאות כוללים בין השאר:

עישון.
העישון מהווה עדיין את גורם הסיכון העיקרי לתחלואה בסרטן ריאות. רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה בהתאם לכמות הסיגריות שעישנת מדי יום ובהתאם למספר השנים שעישנת. הפסקת העישון בכל גיל יכולה לצמצם משמעותית את רמת הסיכון שלך לפתח את סרטן הריאות. 

השתייכות מגדרית.
נשים המעשנות בהווה או שנהגו לעשן בעבר נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן הריאות מאשר גברים אשר עישנו את אותה כמות הסיגריות. למרות שלא ברור לגמרי מדוע, אך מספר מומחים גורסים כי נשים הן פגיעות ורגישות יותר לחומרים מעוררי הסרטן הנמצאים בטבק. אחרים מאמינים כי הורמון האסטרוגן משחק תפקיד בעניין. ידוע גם כי נשים נוהגות לשאוף עמוק יותר מאשר גברים, והסבירות שהן יפסיקו לעשן היא נמוכה יותר. 

חשיפה לעישון פאסיבי.
במידה ואינך מעשן רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה במידה ואתה חשוף לעישון פאסיבי. 

חשיפה לגז הראדון.
גז הראדון מופק על ידי פירוק טבעי של אורניום הנמצא באדמה, בסלעים או במים, והופך בסופו של דבר לרכיב באוויר אותו אתה נושם. למרות שרמות חריגות של גז הראדון יכולות להצטבר בכל מבנה, החשיפה המסוכנת ביותר לגז הראדון היא דווקא בסביבה הביתית. ישנן בדיקות אשר יכולות לקבוע האם רמות גז הראדון הנמצאות בביתך הן מסוכנות. 

חשיפה לאסבסט או כימיקלים אחרים.
חשיפה לאסבסט במקום העבודה או חשיפה לכימיקלים אחרים אשר ידוע כי הם גורמים לסרטן – כמו זרניך (ארסן), כרום, ניקל או פיח זפת – יכולה להעלות את רמת הסיכון שלך לפתח את סרטן הריאות, במיוחד אם אתה מעשן בנוסף לכך. 

היסטוריה משפחתית של תחלואה בסרטן הריאות.
בני אדם אשר להם הורה, אח או אדם אחר מקרבה ראשונה אשר חלה בסרטן הריאות נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות גם הם. 

צריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים.
צריכת אלכוהול שהיא למעלה ממתונה – כלומר לא יותר ממשקה אלכוהולי אחד ביום לנשים ולא יותר משניים לגברים – יכולה להעלות את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן ריאות.

אבחון ובדיקות

סריקות

הרופאים עדיין אינם יודעים בוודאות האם מומלץ שתבצע בדיקות סריקה לגילוי סרטן ריאות. גם במידה ואתה שייך לאחת מקבוצות הסיכון לתחלואה במחלת סרטן ריאות – למשל אם אתה מעשן – לא ברור האם ביצוע צילום רנטגן או אפילו ביצוע בדיקת CT יכולים להועיל לך. 

במקרים מסוימים המחקרים מראים כי בדיקות מעין אלה מסוגלות להביא לידי גילוי מוקדם יותר, בשלבים שעדיין ניתן לטפל בסרטן בהצלחה יתירה. אולם מחקרים אחרים מראים כי בדיקות מעין אלה מגלות לעיתים גידולים שפירים אשר מצריכות ביצוע מערך בדיקות פולשני אשר חושף את המטופלים לסיכונים מיותרים.

אבחנה

במידה וקיים חשש כלשהו כי חלית בסרטן ריאות, הרופא המטפל בך יכול להורות לך על ביצוע מספר בדיקות בכדי לחפש אחר הימצאותם של תאים סרטניים ועל מנת לפסול מצבים רפואיים אחרים. 

על מנת לאבחן סרטן ריאות הרופא המטפל בך ימליץ לך לבצע בדיקות שונות ובהן:

· בדיקות הדמיה.

· בדיקה של הרוק (ציטולוגיה).

· בדיקת רקמות (ביופסיה)

קביעת דרגות סרטן ריאות 

לאחר שנקבעה לך האבחנה כי חלית בסרטן ריאות, הרופא המטפל בך יקבע את היקף או דרגת הסרטן שלך. דירוג הסרטן שלך יסייע לרופא המטפל בך להחליט מהו הטיפול היעיל ביותר עבורך. בדיקות לקביעת הדרגה כוללים מספר הליכים אשר יאפשרו לרופא המטפל בך לחפש אחר סימנים להתפשטות הסרטן אל מעבר לריאות שלך, בדיקות כמו סריקה בתהודה מגנטית (MRI), בדיקה לפליטת פוזיטרונים (PET) ומיפוי עצמות. לא כל בדיקה מתאימה לכל אדם, שוחח עם הרופא המטפל בך לגבי ההליכים הרפואיים אשר מתאימים לך.

הדרגות של סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים

דרגה I. סרטן בדרגה זו פלש אל תוך רקמת הריאות אך אינו התפשט עדיין אל עבר בלוטות הלימפה הסמוכות.

דרגה II. סרטן בדרגה זו פלש אל עבר בלוטות הלימפה הסמוכות אך אינו חדר עדיין את דפנות בית החזה.

דרגה IIIA. בדרגה זו הסרטן התפשט אל מעבר לריאות ואל עבר בלוטות הלימפה הממוקמות במרכז בית החזה.

דרגה IIIB. הסרטן התפשט בצורה מקומית אל עבר הלב, כלי הדם, קנה הנשימה והוושט – הממוקמים בחלל בית החזה – אל עבר בלוטות הלימפה הממוקמות באזור עצם הבריח או אל עבר הרקמות אשר מקיפות את הריאות בבית החזה באזור הצדר (Pleura).

דרגה IV. הסרטן התפשט אל עבר איברים נוספים בגופך, כגון הכבד, העצמות או המוח.

הדרגות של סרטן ריאות בעל תאים קטנים

מצומצם. הסרטן נמצא בתחום ריאה אחת בלבד ובבלוטות הלימפה הנמצאות בסמוך לה.

נרחב. הסרטן התפשט אל מעבר לראיה אחת בלבד ומעבר לבלוטות הלימפה הנמצאות בסמוך לה, ייתכן והוא פלש אל עבר שתי הריאות ואל בלוטות לימפה מרוחקות יותר או אף אל עבר איברים נוספים.

סיבוכים אפשריים

סרטן הריאות מלווה בסיבוכים רבים, בהם:

· נוזלים בחזה

· סרטן המתפשט אל עבר אברים נוספים בגוף (גרורות)

· מוות

טיפולים ותרופות

אונקולוג שיטפל בך יבחר יחד איתך משטר הטיפולים בהתבסס על מספר גורמים, כגון מצב בריאותך הכללי, סוג הסרטן ודרגתו, וגם בהתחשב בהעדפותיך האישיות. אפשרויות הטיפול כוללות בתוכן בדרך כלל טיפול אחד או יותר, הכוללים בין השאר פתרון ניתוחי, טיפול כימותרפי, טיפול בהקרנות או טיפול תרופתי ממוקד.

ניתוח

במהלך הניתוח הרופא המנתח יסיר את אזור הרקמה שבה נמצא הסרטן בנוסף לשוליים של רקמה בריאה הסובבת אותו. ההליכים הניתוחיים על מנת להסיר את סרטן הריאות כוללים בין השאר:

קטיעה בצורת טריז
על מנת להוציא את החלק המכיל את הרקמה הסרטנית יחד עם שוליים של רקמה בריאה הסובבת אותו

כריתת אונת ריאה (
Lobectomy) על מנת להסיר אונת ריאה שלמה

כריתת הריאה (
Pneumonectomy) על מנת להסיר את הריאה כולה

במידה ותיכנס לניתוח שכזה, ייתכן הרופא המנתח יסיר גם את בלוטות הלימפה הממוקמות באזור בית החזה שלך על מנת לבחון האם גם הן נושאות בתוכן רקמה המכילה תאים סרטניים. במידה ואכן נמצאה בהן רקמה סרטנית, זהו בדרך כלל הסימן לכך שהסרטן התפשט, גם במידה ועדיין לא התגלו לאו סימנים מחוץ לאזור בית החזה שלך.

טיפול כימותרפי

טיפול בהקרנות

טיפול תרופתי ממוקד

טיפולים ממוקדים הן שיטות טיפול חדשניות יותר אשר פועלות על ידי התמקדות בחריגות מוגדרות מראש המתרחשות בתאים סרטניים. 

האפשרויות לטיפול ממוקד כנגד סרטן הריאות כוללות בין השאר:

· (Bevacizumab (Avastin

· (Erlotinib (Tarceva

מניעה

אין דרך בטוחה על מנת להישמר מפני סרטן ריאות, אך תוכל למזער את סיכוייך לחלות בסרטן הריאות במידה ותנקוט בצעדים הבאים:

· הימנע מעישון

· הפסק לעשן

· הימנע מעישון פאסיבי

· בצע בדיקות להימצאות גז ראדון בסביבת ביתך

· הימנע מחשיפה לחומרים מסרטנים במסגרת עבודתך

· הקפד על תזונה העשירה בירקות ובפירות

· הקפד על צריכה מתונה מאוד של אלכוהול, או הימנע מכך לגמרי

טיפולים אלטרנטיביים

במידה והרופא המטפל בך הודיע לך כי סרטן ריאות אינו ניתן לריפוי, ייתכן ותתפתה לפנות אל עבר הרפואה האלטרנטיבית או הרפואה המשלימה, על מנת לקבל תשובות. אתרי אינטרנט מאירי עיניים טוענים כי נמצאה התרופה במרפאות הנמצאות בארצות רחוקות, ומיני מרקחות מצחים סודיות יציעו לך תקווה בזמן שתחוש כי מספר אפשרויות הטיפול בך הוא מועט ומצומצם בלבד. 

אולם יש לתת את הדעת לכך שמגוון הטיפולים האלטרנטיביים לסרטן הריאות אינם מגובים על ידי מחקרים רפואיים, ואין שום הוכחה לכך שטיפולים אלה אכן יעילים. יתר על כן, במרבית המקרים, תופעות הלוואי של טיפולים אלה אינן ידועות כלל.

טיפול אלטרנטיבי נגד סרטן ריאות יכול להיות יקר ולדרוש ממך לנסוע אל עבר יעדים רחוקים. מומלץ לשקול בכובד ראש כיצד תרצה להעביר את הזמן שנותר לך. ייתכן ותעדיף לבלות אותו בסביבה הביתית שלך מוקף במשפחה וחברים, ולא למצוא את עצמך במדינה רחוקה נטול מערכת תומכת מתאימה.

במקום לוותר לגמרי על סוגי הטיפולים השמרניים המקובלים, אפשרות הגיונית היא לשלב את הטיפולים האלטרנטיביים והרפואה המשלימה יחד עם הטיפול השמרני המקובל אשר מוצע לך על ידי הרופא המטפל בך. 

יש לשקול יחד עם הרופא המטפל בך אילו טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים יסייעו לך על מנת להקל על התסמינים מהם אתה סובל. הרופא המטפל בך יוכל לשקול את היתרונות והסכנות של הרפואה המשלימה או האלטרנטיבית.

הקולג' האמריקאי של רופאי בית החזה בחן את אפשרויות הטיפול האלטרנטיבי ומגוון הטיפולים המשלימים המוצעים ומצא כי ישנם מספר טיפולים אשר יכולים להיות לעזר עבור בני אדם החולים במחלת סרטן ריאות. 

בין הטיפולים אפשר למצוא:

· דיקור סיני (אקופונקטורה)

· היפנוזה

· עיסויים

· מדיטציה

· יוגה

רופאים בתחום
ד"ר עופר פורים
ד"ר עופר פורים אונקולוגיה
 שירות אינפומד מחקר אישי
שירות אינפומד מחקר אישי גסטרואנטרולוגיה
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על סרטן ריאות?
השאירו פרטים להתייעצות עם עפר מרימסקי

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סרטן ריאות

גידולים סרטניים ובדיקות CT
גידולים סרטניים ובדיקות CT
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/03/2010

369 גידולים סרטניים ובדיקות CT לפי פרסומי האגודה למלחמה בסרטן חיים בישראל כ- 200,000 חולי סרטן ובכל שנה מאובחנים 27... לכתבה המלאה

סרטן ורפואה משלימה
סרטן ורפואה משלימה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/02/2010

סרטן ורפואה משלימה לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן ריאות

בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו