מיני מעקף קיבה: למי הוא מתאים ומהם סיכויי ההצלחה?

מיני מעקף קיבה הוא פתרון יעיל ובטוח עבור אנשים הסובלים מהשמנת יתר, ובייחוד לאלה הסובלים גם מסוכרת. באיזה אופן הוא שונה מניתוחים בריאטריים אחרים, כיצד הוא מתבצע ומהם סיכויי ההצלחה? המומחים מסבירים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחים בריאטריים נחשבים כאמצעי יעיל ובטוח לירידה במשקל ולשיפור ניכר בחומרת התחלואה הנלווית להשמנה, כגון סוכרת, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם ותשניק נשימה בשינה. אף נמצא במחקרים כי ניתוחים בריאטריים מקטינים ב-30% עד 40% את הסיכון לתמותה בקרב אנשים הלוקים בהשמנה חולנית. 


בשנים האחרונות צובר פופולאריות סוג חדש של ניתוח בריאטרי להרזיה, המכונה מיני מעקף קיבה או מעקף קיבה בהשקה אחת. הליך זה משלב את היתרונות של שתי המגמות העיקריות בניתוחים הבריאטריים: הגבלת צריכת המזון והגבלת הספיגה, תוך הפחתת תופעות הלוואי והסיבוכים.


"מיני מעקף קיבה או מעקף קיבה בהשקה אחת הוא הליך ניתוחי חדש באופן יחסי. בדומה לרוב הניתוחים הבריאטריים, הוא מבוצע בשיטה לפרוסקופית (זעיר-פולשנית), אך נחשב לפשוט יותר, ומושגת בו ירידה טובה יותר במשקל וריפוי מיטבי של הסוכרת", מסבירה ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בכירה בקבוצת אסיא מדיקל


קראו עוד: דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?


ד"ר רזיאל, בשילוב ד"ר דוד גויטיין, ד"ר נאסר סקרן ופרופ' אנדרי קידר, כירורגים בכירים נוספת מקבוצת אסיא מדיקל, מסבירים כיצד מתבצע מיני מעקף קיבה, מה הסיכונים הכרוכים בו ומה קורה לאחר הניתוח. כיצד מתבצע מיני מעקף קיבה?

כאמור, מרבית הניתוחים הבריאטריים מבוצעים באופן זעיר פולשני, כאשר ניתוחים פתוחים נעשים במקרי חירום בלבד או במקרים שבהם רצוי לבצע פתיחה של הבטן בשל הליכים משולבים או סיבוכים מניתוחים קודמים. 


הניתוחים הנפוצים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: ניתוחים שבהם מקטינים את נפח הקיבה וניתוחי מעקף שבהם מלבד הקטנת הקיבה יוצרים מעקף של הקיבה, התריסריון והחלק הראשון של המעי, כך שהמזון עובר ישירות למעי הדק. בניתוחים מהסוג הראשון נפח המזון המוכנס לגוף קטן, אך אין לניתוח השפעה על יכולת הספיגה של מערכת העיכול.


במהלך מיני מעקף קיבה יוצרים כיס קיבה ארוך וצר, שאותו מחברים ללולאת מעי דק המרוחקת 150 ס"מ מתחילת המעי. לולאת המעי ארוכה יחסית למעקף הקיבה הרגיל. באמצעות שיטה זו, מתרחשים שינויים בספיגת המזון בשל המעקף של חלק ממערכת העיכול. זאת בנוסף על הקטנת נפח המזון שאותו המטופל יכול לאכול לאחר הניתוח. 


מאחר ומדובר בהליך כירורגי פשוט יותר, הוא מאפשר להשיג את היתרונות ארוכי הטווח של ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. צורה זו של השקה אף מאפשרת היפוך של הניתוח ביתר קלות, במידה ונדרשת פעולה כזאת. 


ירידה טובה יותר במשקל וריפוי מיטבי של הסוכרתמהם סיכויי ההצלחה של מיני מעקף קיבה?

לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה מושגת ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה, ושל 80% תוך שנתיים, וירידה זו נשמרת במעקב של חמש שנים. כמו כן, כ-70%–80% מהמטופלים נרפאים מהמחלות הנלוות להשמנה. כראיה, נמצא כי בחמש השנים הראשונות לאחר הניתוח הבריאטרי, ההוצאות על טיפול במחלות מטבוליות פחתו ב-29% בשל צמצום של השימוש בתרופות ושל קבלת הטיפולים לתחלואה הנלווית. 


חשוב לזכור כי ניתוח מיני מעקף קיבה הוא רק נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי באורח החיים, וכמו בכל ניתוח בריאטרי, יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן. 


קראו עוד: המדריך המלא: כך תבנו תפריט צמחוני מאוזן
מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח?

בטיחותם של הניתוחים הבריאטריים גבוהה: אחוז התמותה הממוצע בניתוחים אלה עומד על 0.1% - פחות משיעור התמותה בניתוחי כיס מרה או החלפת מפרק ירך, למשל.


שיעור הסיבוכים בניתוחים בריאטריים נמוך אף הוא ועומד על 4%. הסיבוכים המוקדמים נעים בין 0% ל-7%, כאשר השכיחים מבניהם הם דימומים וכיבים של אזור ההשקה. תופעת לוואי מאוחרת בולטת של הניתוחים היא אנמיה (4.9% עד 9.7%).לסיכום, מיני מעקף קיבה הוא חלופה טובה לירידה במשקל בקרב הלוקים בהשמנת יתר חולנית, ובמיוחד בקרב אלו הסובלים גם מסוכרת. הניתוח בטוח ויעיל, ולאחריו חלה ירידה מיטבית במשקל, אשר נשמרת במשך זמן ארוך יותר לעומת ניתוח שרוול קיבה, למשל. בדומה לשאר הניתוחים הבריאטריים, מיני מעקף קיבה הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי באורח החיים. 


פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטראסאונד של חלל הבטן אלין 10/01/2020 19:00
 • דר שלום ותודה מראש,עשיתי אתמול u.s. \בטן עליונה כולל כליות - 6705 כליות ואדרנלים - 6772 שלפוחית השתן - 6715 אאורטה - בדיקת סקר -6891 הטכנאית לחצה לי כל כך חזק שממש צרחתי ואמרתי לה כואב לי יותר בעדינות, כמעט הגיעה לי לגב וטענה שככה עושים את הבדיקה אחרת לא רואים. שאלתי האם מלחץ כזה (עשיתי בעבר בדיקה כזאת לעולם לא הכניסו לי את המתמר עמוק כל כך) יכול להיגרם נזק לאיברים בתוך הגוף כבד, לבלב, כליות למחוץ אותם או לפוצץ אותם או לעורר משהו או נזק כל שהוא אחר? האם חוזק כזה תקין? האם קרה בער אי פעם שמבדיקת u.s נעשה נזק למישהו? תודה רבה לך על תשובתך הכנה וקצת אחרת. אני די מבוהלת והאמת יצאתי ממנה עם כאבים בצד הכליות שלא היה לי בכלל קודם לכן שואלת. סופש נעים ושוב תודה

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין עוד משהו ברשותך אלין 11/01/2020 08:56
 • האם בדיקת אאורטה יש לה תופעות לוואי וסיכונים?המתמר לוחץ על העורק הראשי זה לא מסוכן? שואלת מכיוון שאחרי יום של הבדיקה, מה שלא קרה לי מעולם, מרגישה נימול בכפות רגליים והרגליים במיוחד שאני יושבת וגם בפות ידיים , אולי ה-u.s לוחץ על כלי הדם וגורם לאיזה תופעות , יש מקרה כזה או קרה בעבר? תודה מקרב לי על תשובתך, אני לחוצה וחרדתית מבדיקות.

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין עוד משהו, סליחה מראש על כל השאלות ליאן 11/01/2020 13:31
 • לפני 4 וחצי שנים עשיתי את אותה הבדיקה.U.s בטן עליונה כולל אאורטה. קראתי באינטרנט שבדיקת אאורטה עושים פעם אחת בחיים כנראה יש סיבה לזה אולי סיכון מסוים (אני מעשנת לא מעט) והרופאה משום מה כנראה לא בדקה שאכן הבדיקה נעשתה ורשמה לי שוב. משום מה לפתע יש לי בכפות הרגליים וברגליים ובכפות הידיים נימול כל הזמן (לא היה לי דבר כזה לפני כן) כאילו הם נרדמים, בישיבה וכשאני שוכבת ולעיתים גם בהליכה.גם כשאני ליד המחשב מקלידה מרגישה את זה כל הזמן. האם יש לבדיקה הזאת של כלי הדם שלוחצים עם המתמר עליו תופעות לוואי של התסמינים האלה ? ממש ממש לחוצה. תודה רבה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד של בטן ד"ר פבל שמולבסקי 15/01/2020 22:00
היפוגלקמיה/דמפינג אורית 07/01/2020 01:11
 • שלום בעלי עבר ניתוח שרוול בשנת 2014 שקל 150 קילו לפני והוריד בשנה 70 קילו, לצערי בגלל מחלת הגאוט הוא צורך כדורים שגורמים לו יותר לאכול והיום הוא שוקל 100 קילו, לפני כשנתיים בערך החל להרגיש תופעות של היפוגלקמיה, המצב החמיר והיום הוא חווה את זה כל יום, רעד חולשה דופק מהיר, אחרי שהוא אוכל זה נרגע אך הוא מרגיש ממש עייף, מה הפיתרון למצב זה, זה כבר פוגע לו באיכות חיים

 • + הוסף תגובה
היפוגליקמיה.דמפינג ד"ר פבל שמולבסקי 07/01/2020 20:20
 • שלום קודם כול- זה נדיר מאוד- נפילות סוכר אחרי שרוול, דאמפינג אחרי שרוול לא צריך להיות כי אין מעבר מהיר של האוכל מקיבה למעי דק כמו בניתוחי מעקף שונים. הייתי מזמין אותכם לביקורת במרפאתנו בבית חולים מאיר, יש כמה בדיקות שחייבים לבצע לפני החלטה על המשך טיפול

 • + הוסף תגובה
שאלה אורית 08/01/2020 01:42
יצירת קשר ד"ר פבל שמולבסקי 08/01/2020 16:06
ניתוח מיני מעקף שרי 30/12/2019 20:32
 • האם מותר להוסיף רבע כפית דבש ליוגורט ביו אני היום הרביעי לאחר הניתוח

 • + הוסף תגובה
ניתוח מיני מעקף ד"ר פבל שמולבסקי 30/12/2019 22:21

הצטרפו לאינדקס הרופאים!