סכיזופרניה: מהם הגורמים לה ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

סכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המתאפיינת במצבים פסיכוטיים שכוללים מחשבות שווא והזיות, המשליכה באופן ניכר על איכות חייהם של הסובלים ממנה ובמקרים מסוימים אף עשויה למנוע מהם לקיים אורח חיים עצמאי. כיום, קיימים מגוון פתרונות, המשלבים טיפול פסיכיאטרי, שיקומי ותעסוקתי – המסייעים לחולים בסכיזופרניה לקים חיים תקינים: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/02/2018


כ- 1% מהאוכלוסייה סובלים מסכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המהווה חלק מקבוצת המחלות המתאפיינות במצבים פסיכוטיים. מצבים פסיכוטיים מתארים סיטואציות שבהן יש פגיעה בבוחן המציאות המתבטאת במחשבות שווא והזיות. למרות שהזיות יכולות להתלוות למצבים פסיכיאטריים רבים, הפסיכוזה מהווה את ליבת ההפרעה הסכיזופרנית, כשמתלווה אליה התדרדרות תפקודית לאורך זמן. היארעות המחלה די דומה בקרב נשים וגברים כאחד, אם כי בקרב גברים קיימת  נטייה קלה ללקות בה. מהם הגורמים לסכיזופרניה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל במחלה? כל המידע החיוני. מהם הגורמים לסכיזופרניה?

המרכיב הדומיננטי ביותר בהתפתחות הסכיזופרניה הוא המרכיב הגנטי, אך לא מדובר בגורם היחידי למחלה, והיא יכולה להתפרץ עקב שימוש בסמים או בשל מצבי לחץ קיצוניים. למעשה, התפרצות הסכיזופרניה נטועה בשילוב של ההשפעות הגנטיות והסביבתיות. ברוב המקרים, המחלה מופיעה בשנות העשרים המוקדמות. קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעומהם שלבי המחלה?

סכיזופרניה מאופיינת לרוב בשלב מקדים הכולל שינוי התנהגותי, כמו לדוגמה תפקוד לקוי, נסיגה בהישגים לימודיים, התכנסות חברתית, בעיות קשב ועוד. בשלב זה קשה מאוד לאבחן את המחלה ולהבדיל אותה מהפרעות התנהגותיות ונפשיות אחרות.  השלב הבא הוא השלב בו מתרחשת ההתפרצות הפסיכוטית: מאפייני ההתקף הפסיכוטי הם אינדיבידואלים והוא משתנה בעוצמתו ובצורת הופעתו ממטופל למטופל. באופן פרדוקסלי, ככל שההפרעה מתפתחת בצורה זוחלנית כך, המהלך שלה יהיה מורכב יותר עם פגיעה קשה יותר. 


לאחר שלב ההתפרצות הפסיכוטית מתרחש שלב ההתייצבות, הכולל נסיגה בסימנים הפסיכוטיים הגלויים (הנקראים גם סימנים חיוביים) ועלייה בכמות סימני הדיכוי. במצבי קיצון של המחלה, האדם החולה יסבול מליקוי תפקודי קיצוני שאינו מאפשר לו לעבוד, לקיים זוגיות, או לתפקד באופן עצמאי. מנגד, חשוב לציין כי מחלת הסכיזופרניה כוללת מנעד רחב מאוד של חולים, הנבדלים זה מזה במידת החומרה של המחלה והפגיעה שלה בתפקודם. חולים רבים בסכיזופרניה מסוגלים לקיים אורח חיים עצמאי, לעבוד ולנהל מערכות יחסים.


החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, אלא גם חשופים יותר להתפתחות חרדה  ודיכאון. בנוסף, בקרב חולי הסכיזופרניה שיעור התמותה גבוה יותר מזה הקיים בקרב האוכלוסייה הכללית. הסיבה לכך מגוונות וכוללות בין היתר, הרגלי חיים פגומים, כמו תזונה לקויה, עישון רב ומיעוט בפעילות גופנית.  בנוסף, הטיפול התרופתי במחלה, עשוי גם הוא לפגוע בבריאות הכללית של חולי הסכיזופרניה: חלק מהתרופות נוגדות הפסיכוזה עלולות לגרום להתפתחות סוכרת או השמנת יתר, הידועות כמקצרות את תוחלת החיים של האדם. כמו כן, שיעור ההתאבדויות בקרב חולי הסכיזופרניה גבוה יחסית ועומד על כ-10%. 
החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, והם גם חשופים יותר להתפתחות דיכאון וחרדה
כיצד מאבחנים סכיזופרניה?

לרוב, ניתן לאבחן את הסכיזופרניה רק בהתפרצות הפסיכוזה. מכיוון שקיימת לעיתים פגיעה בתובנה, הגורם שיוזם את הפניה לטיפול יהיה אדם קרוב או קרובי משפחה. האבחון מתבסס על תשאול קליני ותצפית, המתבצעים על ידי פסיכיאטר מומחה. פעמים רבות יתשאל הפסיכיאטר את בני המשפחה, בנוגע לתסמינים המופיעים אצל המטופל, זאת בשל העובדה ששיתוף הפעולה של החולה אינו מלא לעיתים והוא עשוי להיות מבולבל מאוד. 


חשוב לציין, כי במצבים קיצוניים, בהם קיימת סכנה לפגיעה עצמית או באחרים במקביל לקיומן של התסמינים הפסיכוטיים וסרובו של האדם להבדק ניתן לבצע את האבחון בכפייה, זאת על פי החוק לטיפול בחולי נפש. במצב זה ניתן אף לכפות טיפול בהוראת אישפוז מטעם הפסיכיאטר המחוזי. מהן דרכי הטיפול?

המרכיב העיקרי בטיפול בסכיזופרניה הוא טיפול בעזרת תרופות נוגדות פסיכוזה, הניתנות בכדורים  או בהזרקה לשריר. התרופות מסייעות לשליטה בסימנים הפסיכוטיים, אך המענה לסימנים שליליים נוספים הנלווים להפרעה, כמו התפקוד הלקוי, הפגיעה בביטוי הרגשי, הפרעות בחשיבה ובקוגניציה אינו מושג באמצעות הטיפול התרופתי באופן יעיל. לצורך כך, קיים מערך טיפולי משלים, הכולל טיפול פסיכולוגי והרכיב  השיקומי. הטיפול בסכיזופרניה צריך להיות רב מקצועי, ולכלול מספר אנשי מקצוע, לרבות איש שיקום, עובד סוציאלי ופסיכיאטר, כדי לאפשר לחולים במחלה למצות את זכאויותיהם ואת אפשרויות הטיפול המגוונות, במטרה להביא חולים אלה לתפקוד מירבי. 


לחולים הסובלים מתחלואת נפש יש זכאות לסל שירותים שלם, במידה והם מוגדרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כסובלים מנכות נפשית של מעל ל-40%. אלה הנופלים תחת הגדרה זו זכאים לסיוע תעסוקתי, דיורי, חברתי, לעזרה בדיור, סיוע בשכר לימוד, סיוע במימון טיפולי שיניים ועוד. בנוסף, קיימות חלופות אשפוז שונות לסובלים מסכיזופרניה, המחליפות את האשפוז הפסיכיאטרי ונותנות מענה למשברים נפשיים שלא מטופלים במסגרתו. הטיפולים  הקיימים כיום, מסייעים לאלה הסובלים מסכיזופרניה להגיע למצב אופטימלי, בכל הנוגע למחלה ולהשלכותיה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ערד קודש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כמה זמן לוקח להיות נקי בשתן מקלונקס תומי 14/10/2019 16:06
 • אני שתיתי תיובה של קלונקסים היום תאריך 14.10.19 ו בתאריך 27.10.19 אני צריך לתת בדיקת שתן איך נירה לך הבדיקה תהיה נקיה ???

 • + הוסף תגובה
עירנות יתר זהבית 30/11/2015 08:45
 • שלום ד"ר קרני. מאז שהעליתי את מינון הסינתרואיד ל-100 ביום אני ערה הרבה יותר שעות, אני כל הזמן מחפשת פרויקטים, לסדר ולארגן, אני בכלל לא מרגישה עייפות, גם כשמגיע הזמן ללכת לישון, ואז כשאני סוף סוף הולכת לישון אני ישנה פחות מבד"כ. הגעתי למצב שהתהפכו לי שעות השינה ואני ערה כל הלילה ופשוט לא עייפה, אפילו עם כל הכדורים המרדימים. כמו כן, אני אוכלת יותר כי אני ערה יותר שעות ועולה במשקל. האם יכול להיות שסינתרואיד גורם לכך שה-OCD שלי מתמרד? מה זה הצורך הזה בפרויקטים שתקף אותי בשבוע האחרון? והאם תופעת ערנות יתר נפוצה בשימוש בסינתרואיד? אני רוצה שהמצב יחזור לקדמותו. הקור מגיע ואני לא רוצה להיות ערה 20 שעות ביום.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 30/11/2015 13:44
 • לזהבית שלום, התשובה היא שלא. הסינתרואיד איננו גורם לכך שה-OCD יתמרד. לדעתי הסינתרואיד גורם לכך שאת מרגישה יותר טוב ויש לך יותר אנרגיות וזה חיובי. אינני סבורה שאת רוצה שהמצב יחזור לקדמותו ושתרגישי רע. אני מסכימה איתך שלהיות ערה 20 שעות ביום זה קצת יותר מדי אך לדעתי אם תתני לזה מעט זמן זה יתאזן. חוץ מזה, אם תתחילי בהדרגה בפעילות מחוץ לבית סביר להניח שתתעייפי יותר ותישני יותר. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תחליף למירו זהבית 03/12/2015 04:51
 • אני לא ישנה ואני גמורה. אני צריכה נוגד דיכאון, שמשרה שינה, ושלא גורם להשמנה. שאפשר לשלבו עם פבוקסיל. לא אנטי-פסיכוטיים. על איזה כדור היית ממליצה לי?

 • + הוסף תגובה
טרזודיל אני 03/12/2015 15:33
אבל הוא נוגד דיכאון? זהבית 03/12/2015 15:43
 • פבוקסיל עוזר לי ל-OCD אבל לא לדיכאון. אני צריכה אוגמנטציה לטיפול.

 • + הוסף תגובה
אדרונקס יכולה להתאים מאוד ר.צ. 04/12/2015 08:47
אדרונקס כדור מעורר אני 04/12/2015 09:52
לר.צ. זהבית 05/12/2015 06:14
 • כמה פעמים אני צריכה להגיד לך שאדרונקס לא מתאים במקרה שלי? אני ערה 20 שעות ביום. אם אתה כבר מרשה לעצמך לתת עצות רפואיות know your audience‬‏ אי אפשר לדחוף לכולם כדור שעזר לך ספציפית, בניגוד לכל המלצה רפואית. כנ"ל לגבי וולבוטרין. המלצת על אדרונקס אפילו לאדם, עם הפרעת השינה הקטלנית, שהוא אולי הבן אדם שהכי צריך שינה על הפלנטה. אני מגיבה בפורום הזה כבר שנתיים ותמיד אותו דבר אתך. תואיל בטובך לפחות לזכור את המקרה שאתה נותן לו עצות רפואיות. מספיק. ואני אומרת את זה בנימה ידידותית, גם אם זה לא עובר דרך המקלדת. מקווה שתיקח לתשומת לבך הפעם ותודה.

 • + הוסף תגובה
הסבר ר.צ. 05/12/2015 08:10
 • ראשית, התאמת טיפול זה תהליך של ניסוי ותעייה. שנית, ממש לא בטוח שזה יעיר אותך יותר ויגרום לבעיה. אני ראיתי שהפרעת שינה נוצרת במינון לא מתאים של תרופה זו או בשימוש לא נכון. בנוסף, אדרונקס בעיקר משמשת כמחזקת לנוגדי דיכאון ולא כטיפול בפני עצמו, ולכן היא יכולה לעזור עם הלוסטרל. ציינת בעבר בעיות מעיים ומניסיון שלי היא עוזרת גם כאן.

 • + הוסף תגובה
way off זהבית 05/12/2015 17:22
 • וואו. לוסטרל? על מה אתה מדבר? הפרעת שינה תיווצר? כבר יש לי. אני ממש לא צריכה לטעות עוד. בעיות מעיים? יש לי 3 יציאות ביום. אני טבעונאית. אגב, ניסוי וטעייה - Trial and error ובעברית מקצרים במירכאות או במקפים ולא בנקודות - ת"ד ולא ת.ד. די-אן-איי ולא די.אן.איי ואם אתה מתעקש, ר"צ ולא ר.צ. אל תגיב יותר על המקרה שלי. ביי.

 • + הוסף תגובה
תיקון קטן :) ר.צ. 05/12/2015 18:06
 • שלום ולא להתראות, ולא ביי (=להתראות) תרגישי טוב.

 • + הוסף תגובה
אתה חי בסרט זהבית 05/12/2015 18:21
דברי איתי שירשור 13/10/2019 17:35
טרזודיל במקור אני 04/12/2015 09:51
 • פותח ככדור נוגד דכאון אך שמו לב שהוא חלש מאוד בתור נוגד דכאון אבל יש לו אפקט מרדים חזק מאוד ולכן משתמשים בו בעיקר בתור כדור שינה

 • + הוסף תגובה
לאני זהבית 05/12/2015 06:20
 • תודה. ד"ר קרני אכן העלתה את טרזודיל כאופציה בשבילי לפני כשנה. זה היה לפני העלייה המסיבית במשקל וחוסר השינה. אני אביא את האופציה בחשבון ואתייעץ עם ד"ר קרני, אני עדיין לא בטוחה אם הוא יעשה את העבודה. כל טוב.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 06/12/2015 14:27
 • לזהבית שלום, צודק "אני", כדור נוגד דיכאון אשר איננו גורם להשמנה וכן משרה שינה הוא בהחלט הטרדוזיל. צריך לנסות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תודה ד"ר קרני זהבית 06/12/2015 18:01
 • באיזה מינון? בהתחשב בכך שאני נוטלת פבוקסיל 300 מ"ג ולא רוצה להוריד ממינונו.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 10/12/2015 15:37
 • לזהבית שלום, הייתי מנסה 50 מ"ג ורק אם זה לא יעזור עולה ל-100 מ"ג. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
בונסרין מישו 07/12/2015 22:57
תודה זהבית 07/12/2015 23:53
בונסרין מת לחיות 3 08/12/2015 18:59
 • בונסרין בוודאות משמין. דומה בתכונותיו למירו רק שמירו הוא טכנולוגי יותר חדש מבונסרין

 • + הוסף תגובה
גם מירו אפשריי גם מירו אפשרי 09/12/2015 19:42
מירו ובונסרין הה 09/12/2015 19:44
 • מהמרדימים ביותר מניסיון אפילו מררדימים יותר מאנטי פסיכוטי. אם הם לא יעזרו לך הייתי מציע לך ללכת לבית חולים קרוב לגנוב סם הרדמה.. לא חושב שתגיע למצב שאתה לא נרדם עם הכדורים הלאה.. תשמין קצת לא נורא אבל העיקר שתישן.. ונדמה לי שקוראים לך אור נכון?

 • + הוסף תגובה
סס ה 09/12/2015 19:44
תשובה ד"ר קרני רובין 11/12/2015 17:26
המלצה לפיסכיאטר גל 13/10/2019 13:56
 • שלום מעוניין בהמלצה לפסיכיאטר מקצועי ואנושי, ופארנואיה וחרדות ,אנא רק מי שמכיר אישית, נכוויתי מספיק מנוכלים בתחום אזור המרכז בלבד,רצוי שעובד עם מכבי לא חובה תודה מראש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!