//

סכיזופרניה: מהם הגורמים לה ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

סכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המתאפיינת במצבים פסיכוטיים שכוללים מחשבות שווא והזיות, המשליכה באופן ניכר על איכות חייהם של הסובלים ממנה ובמקרים מסוימים אף עשויה למנוע מהם לקיים אורח חיים עצמאי. כיום, קיימים מגוון פתרונות, המשלבים טיפול פסיכיאטרי, שיקומי ותעסוקתי – המסייעים לחולים בסכיזופרניה לקים חיים תקינים: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותכ- 1% מהאוכלוסייה סובלים מסכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המהווה חלק מקבוצת המחלות המתאפיינות במצבים פסיכוטיים. מצבים פסיכוטיים מתארים סיטואציות שבהן יש פגיעה בבוחן המציאות המתבטאת במחשבות שווא והזיות. למרות שהזיות יכולות להתלוות למצבים פסיכיאטריים רבים, הפסיכוזה מהווה את ליבת ההפרעה הסכיזופרנית, כשמתלווה אליה התדרדרות תפקודית לאורך זמן. היארעות המחלה די דומה בקרב נשים וגברים כאחד, אם כי בקרב גברים קיימת  נטייה קלה ללקות בה. מהם הגורמים לסכיזופרניה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל במחלה? כל המידע החיוני. מהם הגורמים לסכיזופרניה?

המרכיב הדומיננטי ביותר בהתפתחות הסכיזופרניה הוא המרכיב הגנטי, אך לא מדובר בגורם היחידי למחלה, והיא יכולה להתפרץ עקב שימוש בסמים או בשל מצבי לחץ קיצוניים. למעשה, התפרצות הסכיזופרניה נטועה בשילוב של ההשפעות הגנטיות והסביבתיות. ברוב המקרים, המחלה מופיעה בשנות העשרים המוקדמות. קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעומהם שלבי המחלה?

סכיזופרניה מאופיינת לרוב בשלב מקדים הכולל שינוי התנהגותי, כמו לדוגמה תפקוד לקוי, נסיגה בהישגים לימודיים, התכנסות חברתית, בעיות קשב ועוד. בשלב זה קשה מאוד לאבחן את המחלה ולהבדיל אותה מהפרעות התנהגותיות ונפשיות אחרות.  השלב הבא הוא השלב בו מתרחשת ההתפרצות הפסיכוטית: מאפייני ההתקף הפסיכוטי הם אינדיבידואלים והוא משתנה בעוצמתו ובצורת הופעתו ממטופל למטופל. באופן פרדוקסלי, ככל שההפרעה מתפתחת בצורה זוחלנית כך, המהלך שלה יהיה מורכב יותר עם פגיעה קשה יותר. 


לאחר שלב ההתפרצות הפסיכוטית מתרחש שלב ההתייצבות, הכולל נסיגה בסימנים הפסיכוטיים הגלויים (הנקראים גם סימנים חיוביים) ועלייה בכמות סימני הדיכוי. במצבי קיצון של המחלה, האדם החולה יסבול מליקוי תפקודי קיצוני שאינו מאפשר לו לעבוד, לקיים זוגיות, או לתפקד באופן עצמאי. מנגד, חשוב לציין כי מחלת הסכיזופרניה כוללת מנעד רחב מאוד של חולים, הנבדלים זה מזה במידת החומרה של המחלה והפגיעה שלה בתפקודם. חולים רבים בסכיזופרניה מסוגלים לקיים אורח חיים עצמאי, לעבוד ולנהל מערכות יחסים.


החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, אלא גם חשופים יותר להתפתחות חרדה  ודיכאון. בנוסף, בקרב חולי הסכיזופרניה שיעור התמותה גבוה יותר מזה הקיים בקרב האוכלוסייה הכללית. הסיבה לכך מגוונות וכוללות בין היתר, הרגלי חיים פגומים, כמו תזונה לקויה, עישון רב ומיעוט בפעילות גופנית.  בנוסף, הטיפול התרופתי במחלה, עשוי גם הוא לפגוע בבריאות הכללית של חולי הסכיזופרניה: חלק מהתרופות נוגדות הפסיכוזה עלולות לגרום להתפתחות סוכרת או השמנת יתר, הידועות כמקצרות את תוחלת החיים של האדם. כמו כן, שיעור ההתאבדויות בקרב חולי הסכיזופרניה גבוה יחסית ועומד על כ-10%. 
החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, והם גם חשופים יותר להתפתחות דיכאון וחרדה
כיצד מאבחנים סכיזופרניה?

לרוב, ניתן לאבחן את הסכיזופרניה רק בהתפרצות הפסיכוזה. מכיוון שקיימת לעיתים פגיעה בתובנה, הגורם שיוזם את הפניה לטיפול יהיה אדם קרוב או קרובי משפחה. האבחון מתבסס על תשאול קליני ותצפית, המתבצעים על ידי פסיכיאטר מומחה. פעמים רבות יתשאל הפסיכיאטר את בני המשפחה, בנוגע לתסמינים המופיעים אצל המטופל, זאת בשל העובדה ששיתוף הפעולה של החולה אינו מלא לעיתים והוא עשוי להיות מבולבל מאוד. 


חשוב לציין, כי במצבים קיצוניים, בהם קיימת סכנה לפגיעה עצמית או באחרים במקביל לקיומן של התסמינים הפסיכוטיים וסרובו של האדם להבדק ניתן לבצע את האבחון בכפייה, זאת על פי החוק לטיפול בחולי נפש. במצב זה ניתן אף לכפות טיפול בהוראת אישפוז מטעם הפסיכיאטר המחוזי. מהן דרכי הטיפול?

המרכיב העיקרי בטיפול בסכיזופרניה הוא טיפול בעזרת תרופות נוגדות פסיכוזה, הניתנות בכדורים  או בהזרקה לשריר. התרופות מסייעות לשליטה בסימנים הפסיכוטיים, אך המענה לסימנים שליליים נוספים הנלווים להפרעה, כמו התפקוד הלקוי, הפגיעה בביטוי הרגשי, הפרעות בחשיבה ובקוגניציה אינו מושג באמצעות הטיפול התרופתי באופן יעיל. לצורך כך, קיים מערך טיפולי משלים, הכולל טיפול פסיכולוגי והרכיב  השיקומי. הטיפול בסכיזופרניה צריך להיות רב מקצועי, ולכלול מספר אנשי מקצוע, לרבות איש שיקום, עובד סוציאלי ופסיכיאטר, כדי לאפשר לחולים במחלה למצות את זכאויותיהם ואת אפשרויות הטיפול המגוונות, במטרה להביא חולים אלה לתפקוד מירבי. 


לחולים הסובלים מתחלואת נפש יש זכאות לסל שירותים שלם, במידה והם מוגדרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כסובלים מנכות נפשית של מעל ל-40%. אלה הנופלים תחת הגדרה זו זכאים לסיוע תעסוקתי, דיורי, חברתי, לעזרה בדיור, סיוע בשכר לימוד, סיוע במימון טיפולי שיניים ועוד. בנוסף, קיימות חלופות אשפוז שונות לסובלים מסכיזופרניה, המחליפות את האשפוז הפסיכיאטרי ונותנות מענה למשברים נפשיים שלא מטופלים במסגרתו. הטיפולים  הקיימים כיום, מסייעים לאלה הסובלים מסכיזופרניה להגיע למצב אופטימלי, בכל הנוגע למחלה ולהשלכותיה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ערד קודש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמוטיב אלעד 27/01/2016 02:18
 • ערב טוב ושלום לך. קראתי על תרופה רמוטיב שיש לה תופעות לוואי מאוד קטנות ובכל מיני מקומות היה כתוב שזו תרופה טובה ולא כדאי לזלזל בה אפילו שהיא טבעית. אני הוגדרתי כחולה ב"דיסטמיה" ומכל מה שקראתי אני מרגיש שאני סובל מדיכאון קל או בינוני (מצב רוח אפרורי, מתפקד כרגיל אבל לא ממש נהנה, בעל מוטיבציה נמוכה, כבר לא צוחק כמו פעם וכו'). סבלתי מאוד מתופעות לוואי קשות מכל מיני תרופות. בעצם התרופה היחידה שהחזקתי איתה מעמד היתה ציפרלקס. הייתי על מינון 10 חודש, 15 עוד חודש והגעתי עד 20 מ"ג למשך חודשיים (המשכתי חודשיים נוספים למרות שלא הצלחתי להגיע לאוגזמה בכלל בכלל, חרקתי שיניים בעוצמה עד כאב ועוד כל מיני דברים מתסכלים). תרופות אחרות "גמרו אותי" כבר בתחילת הדרך (שמעת על כאבי אשכים?? עצירת שתן?? עצירות מטורפת?? סבלתי מכל מה שרשום בעלון). ד"ר קרני בבקשה תייעצי לי - לי ברור לגמרי שאני סובל מדיכאון קל או בינוני אבל יכול להיות שרמוטיב יעזור לי אם ציפרלקס לא עזר? ואם כן - איך וכמה לקחת? בבקשה תעזרי לי תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/02/2016 15:06
 • לאלעד שלום, רמוטיב הינה תרופה נוגדת דכאון מצויינת, אשר לפי המחקרים עובדת על דכאון קל עד בינוני ובאותה עוצמה כמו הציפרלקס. אכן יש לה הרבה פחות תופעות לוואי מאשר ל-SSRI'S. יחד עם זאת יש מטופלים אשר אינם מגיבים אליה כפי שיש מטופלים אשר אינם מגיבים לתרופות אחרות. ייתכן ורמוטיב יעזור לך. המינון הוא 500 מ"ג ליום, פעם ביום. ניתן לקחת את התרופה בבוקר, בערב או בצהריים. אני מבינה מכאבי האשכים שניסית את האיקסל, האם ניסית את הסימבלתה? במידה ולא ניסית ובמידה ורמוטיב לא ישפר את מצבך בצורה מספקת הייתי מנסה תרופה זו. סך הכל תרופה זו בדרך כלל עם פחות תופעות לוואי מה-SSRI'S, ובודאי מהאיקסל ואפילו מהאפקסור, לגבי עצירת שתן. מאידך, התרופה מאוד יעילה. בנוסף, חשוב שתוודא את תפקוד בלוטת התריס. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
אלופה! אלעד 02/02/2016 18:07
 • אכן הכאבים באשכים הופיעו וחלפו בהתאמה לטיפול באיקסל. סימבלטה ניסיתי אבל היא דפקה לי את האורגזמה וגם איתה נעלתי את השיניים חזק. אנסה רמוטיב. תודה רבה על התקווה!

 • + הוסף תגובה
רמוטיב - המשך שאלה אלעד 04/02/2016 19:18
 • שלום שוב ד"ר, מהן תופעות הלוואי של רמוטיב? התחלתי לקחת לפני כמה ימים ואני מרגיש עייפות גדולה. ממש תשישות. האם זה קשור לתרופה? ואולי לשילוב עם קלונקס שאני לוקח פעם ביום? האם זה חולף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 04/02/2016 20:27
 • לאלעד שלום, העייפות קרוב לוודאי היא בגלל השילוב עם הקלונקס. סביר להניח שעייפות זו תחלוף אך הייתי מפחיתה את כמות הקלונקס. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
למה להחליף? אלעד 04/02/2016 23:40
 • תודה רבה! שמח שלפחות יש הסבר לזה - השילוב עם הקלונקס... לרמוטיב בפני עצמו יש תופעות לוואי כלשהן? בפני עצמו גם יכולה להיות עייפות כזו? עם מה לדעתך כדאי לישון בלי שתהיה אינטראקציה כזו (תשישות, עייפות, מותשות)?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 08/02/2016 16:13
 • לאלעד שלום, הרמוטיב יכול לגרום בתחילת הטיפול לתופעות לוואי הקשורות להפרעות במערכת העיכול כגון: בחילה, כאבי בטן ושלשולים. בנוסף, יתכנו גם: פריחה, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורת, חולשה, הזעה, עצבנות ואי-שקט. לא נתקלתי בעייפות שכזו בטיפול רק ברמוטיב. עדיף להשתמש בלוריבן אשר השפעתו היא של כ-4 שעות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
רמוטיב דנה 14/08/2019 07:41
 • הי אני נוטלת כבר שבועיים רמוטיב עקב דיכאון ובעיקר חרדה לא הצלחתי עם לוסטרל עקב הבחילות כעט אחרי שבועיים וקצת אני לא מרגישה שינוי משמעותי אם בכלל עם הרמוטיב כמה זמן עלי לתת לזה הזדמנות? והאם ציפרלקס עדיפה על לוסטרל מבחינת הבחילות?

 • + הוסף תגובה
התחלת טיפול ברמוטיב 500 מג מודאגת 14/08/2020 09:28
 • האם ייתכן שאחרי כ 10 ימים מהתחלת השימוש ברמוטיב יופיעו התפרצויות כעס ואי שקט? תוך כמה זמן הכדור אמור להשפיע לטובה?

 • + הוסף תגובה
העלאת מינון ציפרלקס ליותר מ20 מג מאי 18/12/2014 20:47
 • שלום ד״ר אני לוקחת ציפרלקס 20 מ״ג בכל יום כבר חצי שנה עם עליות הדרגתיות במינון כמובן, וקונצרטה 27 מ״ג, וגם ויטמינים של צנטרום פרפורמנס ועכשיו התחלתי לקחת גם אומגה 3. בזמן האחרון לפני כחודש בערך אני מרגישה בירידה, היו לי ימים טובים והרגשתי מעולה אבל עכשיו עוד פעם חזר לי הדיכי והחרדה, תחושה שאני כבויה בלי מצב רוח, כאבי ראש ושרירים, אני מרגישה כמו טשטוש ראיה (אני עובדת מול מחשב ומספרים) ראש כבד. לפני חודשיים היו לי כאבי ראש כאלה ועשו לי סיטי בבית חולים ויצא תקין, אני לא יודעת מה לעשות אני לא מצליחה להרים את עצמי ללמוד, אני ישנה ממש הרבה בלילה ושינה עמוקה וזה בלי כדור שינה. קשה לי עם המצב אני בחורה אנרגטית ושמחה וזה הורס אותיי! מה את מציעה לי לעשות בבקשה? אני נעזרת בקסנקס אבל האם את חושבת שאפשרי להעלות מינון של הציפרלקס מעל 20? אשמח על עצתך בעיניין, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
אפשר אני 21/12/2014 00:38
 • אבל צריך טופס 29 ג זאת אומרת הפסיכיאטר שלך צריך לבקש אישור מיוחד בשבילך ממשרד הבריאות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:41
זהירות. אין לקבל את עצותיו של "אני", הוא לא איש מקצוע למאי ולשאר המגיבים בפורום 21/12/2014 23:02
אשמח לקבל חוות דעת מד״ר קרני מאי 22/12/2014 06:06
 • עם התגובות המלחיצות למינהן אשמח לקבל תשובה ממך, ואם באמת יש בכך סיכון אז מה עושים? בנתיים העלתי ל25 מ״ג יחד עם זאת הציפרלקס לא גורם לי לתופעות לוואי שמצריכות החלפת כדור, אבל אני גם לא רוצה לקחת משהו שלא יהיה תקין לבריאות הנפשית שלי. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
המינון המקסימלי הוא 20 אני 22/12/2014 15:48
 • אך ניתן עם אישור מיוחד לקחת יותר אני אישית מכיר אנשים שלוקחים יותר ומי שמבלבלת את השכר מקודם אל תתייחסי אליה אני מבין יותר ממנה יש אכן סיכון כלשהו לבעיות בלב לכן הגבילו את המינון אבל זה לא קורה אצל כולם אם עושים בדיקת אקג תקופתית אני מאמין שזה בסדר זה בוודאי לא כמו אצל הטריציקילים שם הסיכון לגרום לבעיות לב הוא הרבה יותר ממשי

 • + הוסף תגובה
ד״ר בבקשה תעני ליי :( מאי 25/12/2014 15:24
 • בהמשך למה שכבר כתבתי העלתי את המינון ל24 מ״ג, בנוסף אני מרגישה שיש לי יותר דיכי והתקפי חרדה ונידוע לי שזה משינוי המינון כנראה, אני גם עובדת מול מחשב ויש לי בזמן האחרון (היה גם לפני ז״א שזאת לא הפעם הראשונה) טשטוש ראייה כאילו לא ממוקד ואני רואה כאילו המספרים משושטשים וכמו הילות או עננים כאלה אבל עם כל זה אני כן רואה פשוט לא ממוקד ונקי, יש לי עדשות מגע והייתי בבדיקת עיניים ואף אוזן גרון והם אמרו שהכל בסדר אבל זה מדאיג אותי כי אני כבר לא יודעת מה עובר על הגוף והמוח שלי. יש לי תחושה מגעילה אני גם מצוננת אז בכלל היום הרגשתי ממש כמו גוש בגרון וקושי לנשום ובכיתי כרגיל אבל לקחתי קסנקס ואני יותר טוב, שמתי לב גם שההתקפים מגיעים לי תמיד בשעות הצהריים. אני גם חלשה ובקושי אוכלת ועוד ההצטננות הזאת בכלל גמרה עליי אני שוקלת כבר 39.5 קילו, אני כבר לא יודעת איך להתמודד ומה לעשות אני מרגישה שאני רק שוקעת מכל הבחינות! נמאס לי ומטריד אותי הכאבים והראייה שזה היה גם לפני שהתחלתי לקחת את הציפרלקס וכל זה אבל בתקופות של המחזור יותר. אשמח לתגובתך ועזרתך, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:55
 • למאי שלום, גם אני כשאני עובדת שעות מול המחשב הראייה שלי נעשת לא ממוקדת זה דבר נורמלי לחלוטין. כאשר נעשים מצוננים כל התחושות האלה מחריפות ואם מוסיפים על זה בכי אז בכלל סותמים את האף ואת התעלות המובילות מהאף לפה ומרגישים רע וגדושים. אם את בקושי אוכלת ושוקלת 39.5 קילו אני פשוט לא מבינה איך את מצפה שתרגישי טוב. לדעתי עליך לעצור הכל ולטפל בעצמך עם תזונה נכונה וחיים יותר סדירים. ניראה לי כי לצורך כך את חייבת להגיע לפסיכיאטר. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:48
 • למאי שלום, מינון הציפרלקס המאושר לטיפול במדינת ישראל הוא 20 מ"ג. הFDA התריע מפני עלייה במינון מעבר ל20 מ"ג (או 40 מ"ג ציפרלקס) וזאת בשל סיכונים קרדיאלים. לדעתי אם אין תגובה ל20 מ"ג אין הרבה טעם להמשיך ולעלות גם בלי הגבלה זו ויש מקום לנסות ולהחליף את הכדור לתרופה כמו הסימבלטה. האם בדקו אצלך את הצורך במשקפיים? הפרעות בראייה יכולות לגרום לכאבי ראש קשים. במידה ואת לוקחת כדורים למניעת הריון יתכן והם גורמים לכאבי הראש ולטשטוש. במידה וההחמרה קשורה רק לעונת השנה ניתן לרכוש או שכור מנורה שמאריכה את שעות היום ולדיכאונות עונתיים זה פתרון מצויין. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 21:23
 • היי ד״ר, תודה על תשובתך. אני מאז ומתמיד הייתי פחות מהמשקל התקין לגיל ולגובה שלי, גם האחיינים וגם אבא ואח שלי רזים וכנראה זה הגנים, רק שלפעמים אני מצליחה לעלות 2 קילו ואז בשניה הם יורדים כשאני בחרדה. הציפרלקס כן עזר והועיל לי לחרדות והיו לי ימים יפים אבל יש גם נפילות מה גם עוצמת החרדה פחתה בדרגה משמעותית. היומיים האלה אני מרגישה טיפה יותר טוב אני שבוע ויומיים אחרי העלאת המינון, אבל עדיין כמעט בכל צהריים יש לי התקף קל ואז אני לוקחת קסנקס וזה עובר. אני חוששת להיכנס למעגל הניסויים הזה ולהישבר עוד יותר, יחד עם זאת אמרו לי שהטשטוש הבלבול והכאבי ראש מגיעים מהחרדה. כשהיה לי לפני שבוע ממש כאבי ראש וצוואר תפוס עשיתי מסאז ועד עכשיו לא היו לי כאבים. אני מקווה להרגיש טוב לאט לאט ולחזור לעצמי, אבל זה הגיוני וסביר להעלות מינון במשך שנה כל כך הרבה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 22:17
 • למאי שלום, לדעתי העלייה במינון הייתה יותר מדי הדרגתית וניתן להגיע למינון של 20 מ"ג תוך כחודש או פחות. אבל כתבתי לך שאני נגד עלייה מעבר ל20 מ"ג. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 22:29
 • תודה על דעתך, במידה וארצה לשנות את כל המנגנון הזה איך עושים זאת? ותוך כמה זמן זה אמור להשפיע ולאיזה כדור אמור להיות הכי תופעות לוואי ואולי יגרום לי ליותר תיאבון.. והאם אפשר להפסיק אפילו עכשיו שהעלתי במינון הציפרלקס? לדעתך כדאי לי לנסות? אני גם לוקחת קונצרטה 27 מ״ג ביום.

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 23:04
 • בהמשך לתגובה הקודמת שלי קודם התכוונתי להכי פחות תופעות לוואי, יחד עם זאת הציפרלקס לא עשה לי ממש תופעות קשות. אבל אם את אומרת שכדאי לשנות אני אלך מחר לרופא המשפחה ואשנה (גם הוא המליץ לי לשנות לויאפקס אבל חששתי כי לא ידעתי במה מדובר) כמה מ״ג אצטרך לקחת? מצטערת על הבורות אני מאוד שמחה לקבל ממך עצות, זה ממש עוזר ומרגיע אותי, אשמח להגיע אליך גם לפגישה אם אפשרי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 29/12/2014 20:54
 • למאי שלום, לאור תת המשקל שלך הייתי מחליפה את התרופה לסרוקסט(פרוטין) אשר מגבירה את התיאבון והינה מאוד יעילה כנוגדת דיכאון וחרדה. ניתן לעלות בכדור זה גם מעבר ל40 מ"ג. במידה ותרצי ליצור קשר באפשרותך למצוא את הפרטים באינטרנט. לאסי שלום, פרוזק הינה תרופה מאוד יעילה כנגד OCD. בדרך כלל המינון היעיל הוא 40-80 מ"ג או בממוצע 60 מ"ג. לוקח לתרופה כחודשיים עד שלושה עד שהיא גורמת לשיפור. בשל משך הזמן הרב שעובר עד שמופיע השיפור אני בדרך כלל מעדיפה לעלות ל60 מ"ג ואז להמתין ולראות. אינני סבורה שבOCD נכון לטפל עם אנטי-פסיכוטיים בוודאי לא לבדם. כאשר התרופה מתחילה להשפיע היא גורמת להחלשה של לחץ המחשבות ובהדרגה להורדה של תדירות המחשבות. בנוסף התרופה היא גם אנטי-דיכאונית מעולה. לגבי האנטי-פסיכוטיים השאלה שלך היא קצת כאילו אתה שואל האם אנטיביוטיקה תגרום להעלמות דלקת הריאות כמו האקמול שמוריד את החום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תגובה לד״ר קרני תגובה 29/12/2014 22:02
 • היי ד״ר, אני אשמח ליותר הרחבה והתייעצות מה מתאים לי, השארתי לך הודעה בנייד. אשמח שתצרי עימי קשר. תודה רבה רבה!!

 • + הוסף תגובה
סימבלטה איום ונורא מדוכא כרוני 29/03/2017 12:42
 • תופעות לוואי איומות. סחרחורות. בחילה. חוסר תאבון. בעיות במע' העיכול. הפרעות שינה. היות ואי אפשר פשוט 'לזרוק' תרופה פסיכיאטרית אלא לרדת בהדרגה לקח לי שבועות להפטר מתופעות הלוואי. השיחה עם פסיכיאטרית התברר לי שיש כאלה שנתקעים עם תופעות הלוואי לאורך זמן. החוויה עם הסימבלטה היתה כזו חריפה ומדכאת שאני פוחד להכניס לפה כדור אחר

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 19:03
 • למדוכא כרוני שלום, ראשית אינני מבינה מדוע נכנסת לשרשור משנת 2014, זה ממש הזוי. שנית, אין לי מה להוסיף על תשובתו של דני. התגובות לתרופות הן אינדיבידואליות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תרופות פסיכיאטריות קלרה 10/08/2020 10:28
 • שלום סובלת מחרדה קשה כל בקר כשמתעוררת ויש לי בעיות בריאות רבות יש כאבים ברום הבטן יש פיסורה כואבת וצניחת רקטום שום משחה לא עוזרת יש בעיות בליעה לחץ מוגבר לסוגר הושטי היליון שגורם לרזון קיצוני והתיבשות אין לי רוק קשה לי לבלוע יש לי כאביי תופת בקיבה יש לי גם פרקינסוניזם בעיות הליכה שווי משקל לוקחת ללילה מירו 15 מג ולוריבן 0.5 מג ובבוקר חצי ציפרלקס מתעוררת עם חרדה מה לעשות ניסיתי לעלות ציפרלקס ל10 מג גורם לי לעצירות וחוסר שינה בלילה וטרום עילפון יש לי חולשות גם מיתר התרופות מה אני יכולה לעשות ? יש לי חנק בגרון בשל היובש בגלל שאין רוק מה יכל לעזור לי

 • + הוסף תגובה
זהו נושא אינדיווידואלי דני 30/03/2017 02:58
 • אין כמו תרופות פסיכיאטריות שנושא ההשפעה שלהן על אחד הוא יכול להיות לא כמו על השני/ה . במיקרה תרופה זו לא הייתה לך אולי מתאימה ואולי זו הייתה ירידה לשם עליה שלא מיציתה עד הסוף . בישבילי ה 120 מ״ג סימבלטה היא לא פחות ממה שעשה את העבודה .

 • + הוסף תגובה
שאלות על דפלפט, תרופה די נחמדה בלי הרבה תופעות לואי . רוני 30/03/2017 19:59
 • היי, אז ככה לאחר כל מיני תרופות כמו אנטי פסיכוטי גאודון שלא הסתדר לי כי עשה סיוטים ירדתי לסימבלטה שגם לא ממש אהבתי כי עשה תופעות שלא התאימו לי אישית כמו השמנה. ציפרלקס וכאלה לא אהבתי כי עושה זיעה וריח מוזר. התחלתי עם דפלפט בלילה, השאלה שלי אם הבוקר שלמחרת עדיין אמור להשפיע עלי הדלפלפט? כי שותים אותו לפני השינה אני מקווה שאני לא פוגע באף אחד ולא מתכוון להרוס לאף אחד את הטיפול אבל כל אחד והתרופה שמתאימה לו, אחד רזה אין בעיה שיקח תורופה שמגבירה תאבון, אני שמן אז בגלל זה לא מתאים לי תרופות שמגבירות תיאבון וזיעה כי לשמנים כבר יש את זה מעל הממוצע הבנתם? שלא תתנו לזה להוריד אותכם מהתרופה חלילה

 • + הוסף תגובה
גם רזה לא אמור לקחת כדור שמעלה תאבון אוסנת 30/03/2017 20:26
 • ובטח לא מי שיש לו עודף משקל. כדורים שמעלים תאבון ומשמינים צריך להוציא מחוץ לחוק. תרופה לא אמורה לגרום לנזק. או, שיהיה להם אותו חוק כמו עישון. כמו שיש פינת עישון, תהיה פינה ללקיחת כדורים שעושים נזק עם אזהרה "כדור זה גורם להשמנה, מחלות לב, סכרת וכו'. בדיוק כמו שלא מעודדים עישון לצורך רגיעה, כך לא צריך לעודד כדורים משמינים אפילו אם חושבים שזה מרגיע.

 • + הוסף תגובה
אם את שואלת אותי אוסנת רן 30/03/2017 21:37
 • הכי טוב בלי שום תרופה אני שונא את כל התרופות הלוואי ואלוהים לא היה בן זונה והיה מברך אותי בחיים נורמלים ללא תרופות אבל אלוהים בחר להיות בן זונה חסר אכפתיות

 • + הוסף תגובה
רן צודק נת 09/08/2020 21:45
 • אלוהים אכן בחר ליהיות בן זונה גדול. במידה והוא ישנו? ללא ספק. אחד השרמוטות זה

 • + הוסף תגובה
פסיכיאטרים הם אנשי מכירות של תרופות רן 30/03/2017 21:43
 • מרגיש כאילו הם מקבלים commission על על תרופה שהם מצליחים לשווק לך, טוב אני יודע שזה נשמע הזוי אבל יש כלכך הרבה חרא של תרופות עם תופעות לוואי והפסיכיאטר תמיד ישקר לך שאין שום תופעות לוואי מרוב שהם עלובות הוא צריך אשכרה לשקר לך כדי שתבוא לעוד פגישה ועוד פגישה ובכל פגישה ידחוף לך חרא של תרופה כדי למשוך אותך אצלו כמה שיותר פגישות ככה ירוויח יותר. מי שבאמת שילך ללמוד מקצוע רפואה נורמלית ולא פסיכיאטר, לא בדיוק מסוגי הרפואות העיליות, פסיכיאטריה היא רפואה לא כלכך יעילה ולא כלכך חכמה, לכו תהיו מנתחים , רופאי ילדים,רופאי עור משהו שבאמת מרפא מחלות. סתם מקצוע מעפן הפסיכיאטריה הזאת

 • + הוסף תגובה
צודק ב- 100% אוסנת 30/03/2017 23:09
 • כדורים פסיכיאטרים הם כמו סיגריות לאנשים מעשנים. זה יכול להרגיע אבל גורם לנזקים. הבעייה היא שיש אנשים שלוקחים אותם מרצון, בדיוק כמו שיש כאלה שצריכים סיגריה על מנת להרגע, ולא ניתן לכפות על אדם בוגר לא לעשן או לא לקחת כדור. אם יתייחסו לכדורים פסיכיאטרים כמו לסיגריות, לא יהיה מצב של כפייה. אף משפחה לא תאיים או תכפה כדורים פסיכיאטרים על בן משפחתם, כמו שאף משפחה מכריחה בן משפחה לעשן. אין לי בעייה שהכמות/מינון תהיה מפוקחת על ידי פסיכיאטר, אבל כן יש לי בעייה שזה מוצג כתרופה ורפואה למרות שהיא גורמת לנזקים.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 18:39
 • לרוני שלום, יש דפלפט רגיל שצריך לקחת פעמיים עד שלוש פעמים ביום, ויש את הדפלפט כרונו שלוקחים אותו פעם ביום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!