סכיזופרניה: מהם הגורמים לה ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

סכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המתאפיינת במצבים פסיכוטיים שכוללים מחשבות שווא והזיות, המשליכה באופן ניכר על איכות חייהם של הסובלים ממנה ובמקרים מסוימים אף עשויה למנוע מהם לקיים אורח חיים עצמאי. כיום, קיימים מגוון פתרונות, המשלבים טיפול פסיכיאטרי, שיקומי ותעסוקתי – המסייעים לחולים בסכיזופרניה לקים חיים תקינים: כל הפרטים

מאת: ד"ר ערד קודש
ד"ר ערד קודש
מנהל מערך בריאות נפש ארצי, קופת חולים מאוחדת
הצג טלפון


כ- 1% מהאוכלוסייה סובלים מסכיזופרניה, מחלה פסיכיאטרית המהווה חלק מקבוצת המחלות המתאפיינות במצבים פסיכוטיים. מצבים פסיכוטיים מתארים סיטואציות שבהן יש פגיעה בבוחן המציאות המתבטאת במחשבות שווא והזיות. למרות שהזיות יכולות להתלוות למצבים פסיכיאטריים רבים, הפסיכוזה מהווה את ליבת ההפרעה הסכיזופרנית, כשמתלווה אליה התדרדרות תפקודית לאורך זמן. היארעות המחלה די דומה בקרב נשים וגברים כאחד, אם כי בקרב גברים קיימת  נטייה קלה ללקות בה. מהם הגורמים לסכיזופרניה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל במחלה? כל המידע החיוני. מהם הגורמים לסכיזופרניה?

המרכיב הדומיננטי ביותר בהתפתחות הסכיזופרניה הוא המרכיב הגנטי, אך לא מדובר בגורם היחידי למחלה, והיא יכולה להתפרץ עקב שימוש בסמים או בשל מצבי לחץ קיצוניים. למעשה, התפרצות הסכיזופרניה נטועה בשילוב של ההשפעות הגנטיות והסביבתיות. ברוב המקרים, המחלה מופיעה בשנות העשרים המוקדמות. קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעומהם שלבי המחלה?

סכיזופרניה מאופיינת לרוב בשלב מקדים הכולל שינוי התנהגותי, כמו לדוגמה תפקוד לקוי, נסיגה בהישגים לימודיים, התכנסות חברתית, בעיות קשב ועוד. בשלב זה קשה מאוד לאבחן את המחלה ולהבדיל אותה מהפרעות התנהגותיות ונפשיות אחרות.  השלב הבא הוא השלב בו מתרחשת ההתפרצות הפסיכוטית: מאפייני ההתקף הפסיכוטי הם אינדיבידואלים והוא משתנה בעוצמתו ובצורת הופעתו ממטופל למטופל. באופן פרדוקסלי, ככל שההפרעה מתפתחת בצורה זוחלנית כך, המהלך שלה יהיה מורכב יותר עם פגיעה קשה יותר. 


לאחר שלב ההתפרצות הפסיכוטית מתרחש שלב ההתייצבות, הכולל נסיגה בסימנים הפסיכוטיים הגלויים (הנקראים גם סימנים חיוביים) ועלייה בכמות סימני הדיכוי. במצבי קיצון של המחלה, האדם החולה יסבול מליקוי תפקודי קיצוני שאינו מאפשר לו לעבוד, לקיים זוגיות, או לתפקד באופן עצמאי. מנגד, חשוב לציין כי מחלת הסכיזופרניה כוללת מנעד רחב מאוד של חולים, הנבדלים זה מזה במידת החומרה של המחלה והפגיעה שלה בתפקודם. חולים רבים בסכיזופרניה מסוגלים לקיים אורח חיים עצמאי, לעבוד ולנהל מערכות יחסים.


החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, אלא גם חשופים יותר להתפתחות חרדה  ודיכאון. בנוסף, בקרב חולי הסכיזופרניה שיעור התמותה גבוה יותר מזה הקיים בקרב האוכלוסייה הכללית. הסיבה לכך מגוונות וכוללות בין היתר, הרגלי חיים פגומים, כמו תזונה לקויה, עישון רב ומיעוט בפעילות גופנית.  בנוסף, הטיפול התרופתי במחלה, עשוי גם הוא לפגוע בבריאות הכללית של חולי הסכיזופרניה: חלק מהתרופות נוגדות הפסיכוזה עלולות לגרום להתפתחות סוכרת או השמנת יתר, הידועות כמקצרות את תוחלת החיים של האדם. כמו כן, שיעור ההתאבדויות בקרב חולי הסכיזופרניה גבוה יחסית ועומד על כ-10%. 
החולים בסכיזופרניה, אינם סובלים רק מהשלכות המחלה, והם גם חשופים יותר להתפתחות דיכאון וחרדה
כיצד מאבחנים סכיזופרניה?

לרוב, ניתן לאבחן את הסכיזופרניה רק בהתפרצות הפסיכוזה. מכיוון שקיימת לעיתים פגיעה בתובנה, הגורם שיוזם את הפניה לטיפול יהיה אדם קרוב או קרובי משפחה. האבחון מתבסס על תשאול קליני ותצפית, המתבצעים על ידי פסיכיאטר מומחה. פעמים רבות יתשאל הפסיכיאטר את בני המשפחה, בנוגע לתסמינים המופיעים אצל המטופל, זאת בשל העובדה ששיתוף הפעולה של החולה אינו מלא לעיתים והוא עשוי להיות מבולבל מאוד. 


חשוב לציין, כי במצבים קיצוניים, בהם קיימת סכנה לפגיעה עצמית או באחרים במקביל לקיומן של התסמינים הפסיכוטיים וסרובו של האדם להבדק ניתן לבצע את האבחון בכפייה, זאת על פי החוק לטיפול בחולי נפש. במצב זה ניתן אף לכפות טיפול בהוראת אישפוז מטעם הפסיכיאטר המחוזי. מהן דרכי הטיפול?

המרכיב העיקרי בטיפול בסכיזופרניה הוא טיפול בעזרת תרופות נוגדות פסיכוזה, הניתנות בכדורים  או בהזרקה לשריר. התרופות מסייעות לשליטה בסימנים הפסיכוטיים, אך המענה לסימנים שליליים נוספים הנלווים להפרעה, כמו התפקוד הלקוי, הפגיעה בביטוי הרגשי, הפרעות בחשיבה ובקוגניציה אינו מושג באמצעות הטיפול התרופתי באופן יעיל. לצורך כך, קיים מערך טיפולי משלים, הכולל טיפול פסיכולוגי והרכיב  השיקומי. הטיפול בסכיזופרניה צריך להיות רב מקצועי, ולכלול מספר אנשי מקצוע, לרבות איש שיקום, עובד סוציאלי ופסיכיאטר, כדי לאפשר לחולים במחלה למצות את זכאויותיהם ואת אפשרויות הטיפול המגוונות, במטרה להביא חולים אלה לתפקוד מירבי. 


לחולים הסובלים מתחלואת נפש יש זכאות לסל שירותים שלם, במידה והם מוגדרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כסובלים מנכות נפשית של מעל ל-40%. אלה הנופלים תחת הגדרה זו זכאים לסיוע תעסוקתי, דיורי, חברתי, לעזרה בדיור, סיוע בשכר לימוד, סיוע במימון טיפולי שיניים ועוד. בנוסף, קיימות חלופות אשפוז שונות לסובלים מסכיזופרניה, המחליפות את האשפוז הפסיכיאטרי ונותנות מענה למשברים נפשיים שלא מטופלים במסגרתו. הטיפולים  הקיימים כיום, מסייעים לאלה הסובלים מסכיזופרניה להגיע למצב אופטימלי, בכל הנוגע למחלה ולהשלכותיה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ערד קודש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום פסיכיאטריה

דר' יהודית רונת

דר' יהודית רונת
ד"ר יהודית רונת פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית עם נסיון רב. ד"ר יהודית רונת עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • קורא לגירוש הרוסים והקווקזים מארץ ישראל
 • אמציה
 • 15/08/2018 02:01
 • כולם גנבים , קרים ולא יעילים. דבר טוב שאפשר להגיד עליהם? אין. זה שיש איזה כמה דוקטורים רוסים לא אומר שהעדה הזאת תרמה במשהו למדינה, בכל מקום לראות אותם מסריחים כאלה מדברים רוסית כאילו הם לא באו לפה להיות ישראלים הם באו כי אין כסף ברוסיה. פשוט גועל נפש האנשים הכי קרים ומגעילים שהכרתי בחיים שלי היו רוסים. אינטרסנטים וצבועים איכססה לא יכול להסתכל על הפנים שהם. מן סוג של צועני בלונדיני מסריח. יש להם צבע עור לבן אבל לא היתי מחשיב אותם בתור לבנים אולי WHITE GYPSY SAND NIGGA

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תשובה
 • הפרשן
 • 15/08/2018 04:59
 • האם זיפרקסה מסוכנת?
 • NeedHelp
 • 14/08/2018 10:30
 • היי במסגרת הטיפול באנורקסיה הפסיכיאטר נתן לי לקחת את התרופה זיפרקסה (אולנזפין), ואמר לי שזה הכרחי בשביל המשך הטיפול. קראתי באינטרנט דיי הרבה וראיתי שלתרופה הזו יש המון תופעות לוואי ותופעות לוואי הרסניות, הכוללות עלייה במשקל, קצב מטבולי נמוך ועוד כל מיני דברים שהם גם מסוכנים נורא. וזה נורא מלחיץ אותי לקחת את זה.. ניסיתי לקחת את זה יום אחד והרגשתי עייפות נוראית למשך כל היום. השאלה שלי היא אם יש כאן אנשים שלוקחים את התרופה והאם יש לכם חלק מתופעות הלוואי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • זיפרקסה
 • יוסי
 • 15/08/2018 01:48
 • היי אני לוקח זיפרקסה כבר במשך שנה בערך, לוקח אותה כחיזוק לנוגד דיכאון, סובל מדיכאון חרדה ויציב, חייב להגיד. לך שהכדור הזה שינה לי את חיי ועושה את העבודה בצורה פלאית, לפני זה לקחת רק כדור נוגד דכאון בלבד שעשה עבודה חלקית מאוד, הזיפרקסה מאוד מאוד הועיל לי והילה בדיוק מה שאני צריך כדי להתייצב, אני התחלתי עם מינון של 10 מג בתקופה הקשה יותר ועם הזמן שהרגשתי יותר ויותר טוב ירדתי בהדרגה ל7.5 אח"כ ל5 וכעת לוקח מינון מנמלי של 2.5 שעדיין עושה את העבודה עבורי נהדר, אני יציב כבר הרבה זמן בזכות התרופה הזו ועל מינון מנמלי שלמעשה לא קיים בארץ, אני חוצה כדור של 5 ל2 ושם את הח י השני בנייר כסף כדי למנוע חימצון של הכדור, ההשפעה שלו היתה מידית והיתי בו אדם חדש תוך ימים בודדים, התרופה משמינה אז צריך להקפיד מאוד מאוד על. תזונה, מעבר לזה אין לי כתופעות לוואי, ידוע שהיא גם גורמת לעייפות לכן אני לוקח אותה מאוחר בערב או לפני שינה ובשלב מסוים מתרגלים, ככל שיורדים במינון זה משתפר מן הסתם ואחרי שתצייצבי בעצה עם הפסיכאטר של אולי גם את תוכלי לרדת למינון המינימלי שייהיה אפקטיבי עבורך ויעזור לך, השמנה ועייפות הן התופעות לוואי העיקריות של התרופות אבל היתרונות עולים בהרבה מאוד על החסרונות, מעבר לזה לי אישית לא עשה שום דבר מיוחד הכדור.הכדור משפיע ל24 שעות ולכן את יכולה לקחת אותו פעם ביום בערב שזה מה שאני עושה. אני מציע שתנסי ואל תפחדי ובמידה ולא יעשה לך טוב אחרי כמה ימים תפסיקי, יתכן מאוד שתצטרכי לקחת אותו מספר שבועות כדי לקבל את ההטבה שהוא עושה ויש לחכות בסבלנות כל עוד אין לך תופעות לוואי נוראיות שלא תעמדי בהן, לי אישית עזר מאוד מאוד בדכאון ואחרי הרבה ניסיונות עם לא מעט נוגדי דיכאון כטיפול יחיד התוספת הזו עשתה פלאים וייצבה אותי, אני לא יודע איך ומה הוא עושה בקשר לאנורקסיה ומה השפעתו על הפרעה זו אבל במידה ויש לך חרדה או דכאון נלווה להפרעה זו אין ספק שהוא יועיל, שוב מדבר מנסיון אישי בלבד, לי הוא עזר מאוד, העלון בצרכן מלא בדברים מפחידים מאוד שאירע קריאתם אפחד לא ירצה לקחת אותו או כל תרופה אחרת בחיים אך יש לזכור שזה בדרך כלל כיסוי תחת של חברת התרופות ועל האדם המוצא לא ירגיש את רוב התופעות לוואי המצוינות שם, חוץ מהשמנה ועייפות שזה אין ספק כן מופיע בכדור כנראה ברוב האנשים, הסוד הוא ללמוד לעבוד עם הכדור, לקחת אותו בערב או לפני שינה. ולהפקיד כמה שאפשר על תזונה נורמלית.. מקווה שעזרתי ושיהיה המון בהצלחה, במידה ויש לך שאלות נוספות שאלי בכיף.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • 2% הלוואה ההצעה
 • מר דרק דאגלס
 • 14/08/2018 23:36
 • שלום צריך הלוואה דחופה? • ללוות כל דבר מ 2,000 ל 50,000,000.00 האם אתה למטה מבחינה כלכלית, האם אתה צריך הלוואה כדי להתחיל עסק או לשלם חשבונות? אנו מספקים כל מיני סוגים של סיוע כספי, נמוך כמו 2% ריבית, אנו מציעים עסקים אישיים הלוואות, אנשים המעוניינים לבקש מידע נוסף אנא פנה אלינו דרך דוא"ל: easyloanfirm2020@gmail.com WhatsApp: +14062845321 בברכה, מר דרק דאגלס

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אריאל גאון ד"ר אריאל גאון
מומחה בפסיכיאטריה ובפסיכותרפיה קרא עוד
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל