הפרעות במפרקי הלסת :מה גורם להן ואיך ניתן לטפל?

שומעים קליקים מוזרים כאשר אתם פותחים את הפה, חווים נעילות זמניות של הפה בפתיחה או בסגירה שלו, סובלים מכאבים בזמן לעיסת האוכל? ייתכן שאתם סובלים מהפרעה במפרק הלסת. מהם סוגי ההפרעות הקיימות, מה הסיבות להן וכיצד ניתן לטפל? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרק הלסת הוא איבר הבנוי משלושה חלקים עיקריים: עצם הלסת התחתונה, עצם בסיס הגולגולת ודיסק סחוסי הנמצא בין שתי העצמות. שני מפרקי הלסת, הקיימים בצד הימני והשמאלי של הפנים, נעים באופן סימולטני וכך מאפשרים לנו לבצע מגוון של תנועות שגרתיות, כמו אכילה, דיבור ופיהוק. במקרים מסוימים כאשר אחד ממרכיבי מפרק הלסת נחלש או נשחק עלולות להיווצר תופעות שונות, כמו קליקים בזמן פתיחת וסגירת הפה, הגבלה בפתיחת הפה או כאבים בלעיסה . מהן הסיבות להתפתחות בעיות אלה וכיצד ניתן לטפל בהן? מומחה עם כל המידע החיוני. 1. רעשים במפרקי הלסת

הדיסק הסחוסי של מפרק הלסת, שכאמור נמצא בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת, מהווה מעין בולם זעזועים ומפזר עומסים. באמצעות תכונותיו גורם הדיסק הסחוסי לתנועה בין עצם בסיס הגולגולת לעצם הלסת התחתונה להיות חלקה וקלה. 


הדיסק מוחזק במקומו על-ידי רצועות חזקות. כאשר מסיבה כלשהי אחת או יותר מהרצועות נחלשות או נמתחות, הדיסק זז ממקומו ובזמן פתיחת וסגירת הפה, ישנה קפיצה שלו אל מחוץ למנח התקין בו הוא מצוי לרוב, דבר היוצר קליקים. 


סוג אחר של רעשים במפרקי הלסת הם חרקושים או קרפיטציות. רעשים אלה מופיעים כאשר רקמת הסחוס במפרקי הלסת נשחקת. הסחוס של הדיסק וגם הסחוס המרפד את המשטחים הגרמיים של הלסת התחתונה ובסיס הגולגולת עלולים לעבור שינויים דלקתיים וניווניים ולהישחק. אובדן הסחוס יוצר חיכוך גבוה במערכת מפרק הלסת, המביא לרעשים אופייניים בזמן פתיחת וסגירת הפה.איך ניתן לטפל?

הטיפולים בשחיקת סחוס במפרק הלסת  נעים בין הימנעות מאכילת מאכלים קשים, דרך שטיפת מפרק והזרקת חומצה היאלורונית או סטרואידים לאזור, ועד לניתוח פתוח של מפרק הלסת. ההחלטה על הטיפול המתאים תלויה במידת ההגבלה בפתיחת הפה, עוצמת הכאבים, וחומרת השינויים הניווניים המתבטאים בשחיקת הסחוס וספיגת העצם.   
 כאשר אחד ממרכיבי מפרק הלסת נחלש עלולות להיווצר תופעות שונות, כמו קליקים, הגבלה בפתיחת הפה או כאבים בלעיסה2. הגבלה בפתיחת הפה

בעיות במפרקי הלסת יכולות לגרום גם להגבלה בפתיחת הפה. הגורם להגבלה הוא לרוב היתקעות הדיסק הסחוסי בעמדה שלא מאפשרת פתיחה וסגירה של הפה. מבדילים בין 3 מצבים של הגבלה בפתיחת הפה:


הגבלה זמנית בפתיחת הפה

מצב זה מתאפיין בנעילות זמניות שיכולות להימשך שניות ספורות ועד מספר דקות. הנעילות יכולות להופיע בתדירות משתנה, בין מספר פעמים ביום לאחת למספר חודשים. הגורם לבעיה הוא היתקעות זמנית של הדיסק הסחוסי בעמדה שלא מאפשרת המשך פתיחה של הפה. כאמור מצב זה הוא זמני, ולרוב בעזרת מניפולציה פשוטה מצליח המטופל "לשחרר" את הנעילה ולפתוח את הפה בצורה טובה. בין הנעילות הזמניות, שכיחה תופעה של קליקים בתנועות מפרק הלסת. הגבלה קבועה ואקוטית בפתיחת הפה

הגבלה קבועה בפתיחת הפה מתארת מצב בו מתרחשת נעילה שאינה משתחררת, למרות ניסיונות המטופל לפתוח את הפה "ולעקוף" את הנעילה. לעיתים עשויה להתרחש תקופה של נעילות זמניות לפני התפתחות ההגבלה האקוטית בפתיחת הפה, אך היא עלולה להופיע באופן פתאומי ללא כל תלונה מקדימה. 


הגבלה קבועה וכרונית בפתיחת הפה

כאשר המצב האקוטי נמשך מספר חודשים והופך לכרוני, מתפתחים שינויים מבניים וניווניים במפרקי הלסת אשר מקבעים את ההגבלה והכאב. למרות שברוב המקרים יהיה שיפור מסוים בטווח התנועות ובעוצמת הכאב ביחס למצב האקוטי, הטיפול במצב הכרוני דורש התערבויות מתקדמות יותר, ואחוזי הצלחת הטיפולים במצבים של הגבלה כרונית טובים פחות בהשוואה לאחוזי ההצלחה בטיפול במצב האקוטי. איך ניתן לטפל?

הטיפולים המקובלים במצבים השונים של הגבלה בפתיחת הפה (נעילות זמניות, נעילה אקוטית, ונעילה כרונית) נעים בין טיפולים שמרניים לא כירורגיים, לשטיפת מפרק רגילה או ארתרוסקופית, ועד לניתוח פתוח במפרק הלסת.3. כאבים בלעיסה

כאב במפרק הלסת יכול לנבוע מבעיית שיבוש פנימי בין המרכיבים השונים של מפרק הלסת (כמו לדוגמה, מנח לא תקין של הדיסק הסחוסי) או בגלל בעיה דלקתית-ניוונית אשר גורמת לדיקוק ושחיקת הסחוס של המפרק. בשני המקרים יכולים להופיע כאבים משניים בשרירי הלעיסה אשר מחמירים עוד יותר את תלונת המטופל. כיצד ניתן לטפל?

הרופא מגיע לאבחנה לאחר תשאול המטופל לגבי היסטוריית תלונתו, ביצוע בדיקה קלינית מקיפה, ועיון בהדמיות. לאחר הגעה לאבחנה מדויקת ימליץ הרופא על טיפולים ספציפיים הייעודיים לאותה הפרעה. קיימות מספר אפשרויות טיפול לא- כירורגיות להקלה על הכאב:


מנוחה

הימנעות מלעיסת מסטיקים, מעבר לתזונה רכה, הימנעות מכסיסת ציפורניים, הגבלת פתיחת הפה בזמן פיהוק, וכו'.


שימוש בסד סיגרי

פלטה העשויה מאקריל או סיליקון שמטרתה פיזור העומסים הסגריים בצורה טובה, מניעת הידוק שיניים, והגדלת המרווח המפרקי.


טיפול תרופתי

תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות כאב, תרופות להרפיית שרירים, תרופות לשיפור איכות השינה, ותרופות נוירולוגיות, הם חלק מהטיפולים הפרמקולוגיים בבעיות מפרק הלסת. 


פיזיותרפיה

ברוב המקרים ממליצים על טיפול פזיותרפי שמטרתו העיקרית היא שיפור המוביליזציה של המפרק ושרירי הלעיסה בטווח תנועה ללא כאב. פיזיותרפיה איכותית תורמת לשיפור זרימת הדם, סילוק רעלים, ומניעת התפתחות של נזקים משניים.


לסיכום, במאמר זה נסקרו הבעיות השכיחות ביותר במפרקי הלסת והתסמינים שעשויים להעיד עליהן. עם זאת, קיימות בעיות נוספות הנחשבות לנפוצות פחות. במקרים בהם מופיעים תסמינים שעלולים להעיד על בעיה במפרקי הלסת, חשוב לפנות לרופא מומחה בכירורגית פה ולסתות לצורך בדיקה ואבחון מקיף ומתן טיפול המותאם לבעיה המסוימת. ד"ר עבוד הוא כירורג פה ולסתות מומחה, אחראי מרפאת מפרקי הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז רפואי שיבא תל השומר, ואחראי תחום הפרעות הלעיסה במרפאה להפרעות תנועה במחלקה הנוירולוגית, במרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה
השתלת עצם לאחר עקירת ניב כלוא אסתר 18/02/2020 14:58
  • שלום רב, לפני שמונה ימים עברתי עקירה של ניב כלוא (13) בלסת העליונה. המיב היה קרוב מאוד לסינוסים והיה חשד לאנקילוזה. בסופו של דבר הניב הוצא גם כותרת וגם השורש והושתלו לי עצם וממברנה באזור. נטלתי אנטיביוטיקה במשך שבוע ימים ואני מקפידה על שטיפות ובכל זאת האזור נשאר נפוח, מעין בצקת כזו. הגעתי לבי"ח לבדיקה ונאמר לי שאין זיהום (הרופא לחץ על האזור) ונשלחתי חזרה הביתה. בשבוע הבא אמורים להסיר לי את התפרים אך האור עדיין נפוח. האם זה תקין?

  • + הוסף תגובה
שלום אסתר ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 17:01
כאב במפרק הלסת יעל 12/02/2020 23:51
  • שלום, יש לי מדי פעם כאבים במפרק הלסת הפעם האחרונה היתה ב-2016 וכעת עכשיו. בעצם סבלתי כבר 3 פעמים עם הפוגות של שנים רבות ביניהם. זה התחיל לדעתי מחבלה. הכאב רק בצד שמאל כעת עשיתי כנראה תנועה לא נכונה. רציתי לשאול: האם יש טעם לחכות שהכאב יעבור כרגע הוא דיי חלש ומנסה לא לעשות תנועות גדולות. שכן בפעם האחרונה שהייתי אצל הרופא מומחה הוא אמר: 1. לשקול סד- למרות שאני לא חורקת שיניים לדעתי. 2. דיבר על פרוצידורה של הדיסק. השאלה: האם כדאי לעבור פרוצידורה שכזו אומנם עבר זמן רב אך אמר שידחוף משהו מהאוזן ויזיז.. זה יפתור את הבעיה לתמיד? אם לא אטפל והכאב שוב יחלוף.. האם יכול להיגרם נזק למפרק הלא מטופל גם כשאין כבר כאבים? תודה

  • + הוסף תגובה
שלום יעל ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 16:57
  • אם הכאב מופיע אחת לכמה שנים, ממליץ להמתין שיעבור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!