איך לשמור על בריאות העיניים בחופשות החגים? 5 טיפים שיעזרו

איך ניתן למנוע זיהומים כתוצאה מטבילה בבריכת השחייה, האם קרני השמש עלולות גם לפגוע בעיניים ואיך מתמודדים עם יובש של העין המתפתח עקב שהייה בחללים ממוזגים? 5 טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות העיניים
כתבה פרסומית כתבת חסות


כתבה ממומנת 


עונת הקיץ כבר הגיעה לסיומה הרשמי, אך הטמפרטורות הגבוהות עדיין כאן והן גורמות לנו לנצל את ימי השמש האחרונים עד תום ולחפש אחר פעילויות ואטרקציות מהנות. עם זאת פעילויות שונות, המערבות שהייה תחת השמש הקופחת, התרעננות בבריכה השכונתית ואפילו בילוי בחדר ממוזג וקריר, חושפות את העיניים שלנו לפגיעות ועלולות אף להזיק לראייה. למרות שקיימת מודעות גבוהה לסכנות מסוימות הכרוכות בחשיפה לשמש, כמו נזקי עור והתייבשות, רבים אינם מודעים לנזקי העיניים שעלולים להתפתח. 

רגע לפני שאתם יוצאים לחופשת חג מרעננת, אספנו עבורכם בשיתוף עם  ד"ר שמואל גרפי, מומחה בתחום הקרנית והקטרקט ומנתח רפרקציה ברשת המרכזים הרפואיים "עיניים – ד"ר לוינגר", את הטיפים שיסייעו לכם להימנע מסכנות הראייה בעונה החמה. 

1. הימנעו מחשיפת יתר לקרני UV (אור אולטרה סגול)

כווית שמש ברקמת הקרנית נוצרת בשל הקרנת אור לאזור העין, על ידי מקור מים או כל משטח אחר בעל החזר אור גבוה. האור החזק אשר מוקרן "חורך" את שטח פני העין וגורם לכוויה המלווה בכאב, אודם מקומי ולעיתים אף טשטוש ראייה זמני. מומלץ למנוע חשיפת יתר לקרני ה-UV   באמצעות שימוש במשקפיי שמש תקניים אשר חוסמים את קרני האולטרה סגול וכן גם על ידי חבישת כובע רחב שוליים. 


2. נקטו אמצעי זהירות בעת טבילה בבריכה

במימי הבריכות (פרטיות, ציבוריות ואף אלו הנמצאות בפרקי המים), מצויים חומרים שונים המשמשים לחיטוי, כמו לדוגמה כלור. חומרים אלה, עלולים לפגוע בדוק הדמעות (שכבת הדמעות בעין) אשר אמונה על שמירת לחות שטח פני העין. חשיפה לחומרים המחטאים עלולה לגרום לתחושת גוף זר בעין, המתוארת על ידי רבים כתחושה של "חול". מעבר לכך, מגע של חומרים אלה עם העין יכול לגרום לגירוי עיני ואף לטשטוש ראייה. שימוש במשקפת צלילה ושטיפת העיניים במי ברז מיד לאחר השחייה ימנעו או לפחות יקלו תופעה זו.

הפגיעה בשכבת הדמעות בעין היא אינה הסכנה היחידה הכרוכה בשהייה במימי בריכות.  בבריכה "שוחים" יחד עמנו שלל גורמים מזיקים שמקורם באוויר, בקרקע, וגורמים מזהמים שונים המופצים על ידי בני אדם ומועברים במערכת סינון המים. 

למרות שמימי הבריכה מחוטאים באמצעות חומרים שונים, עדיין ימצאו "דיירי משנה" מזיקים אשר חולקים איתנו את חווית השחייה. הכוונה היא לאותם גורמים מזהמים, כמו נגיפים (וירוסים) הגורמים  לדלקת בלחמית העין (הרקמה החיצונית). זיהום מסוג זה יגרום לגירוי ניכר ולהפרשה סמיכה. במידה ונתקלתם בתסמינים אלו יש להיבדק על-ידי רופא עיניים בהקדם.

בעת טבילה במקורות מים עם עדשות מגע מכל סוג, קיים סיכון להתפתחות של זיהום בקרנית.  אחד הזיהומים החמורים ביותר נגרם על ידי אמבה (יצור חד תאי). במקרים אלה, אבחנה מהירה וטיפול אינטנסיבי בטיפות הכרחיים, כדי לשמור על הקרנית ולמנוע פגיעה בראייה. לכן, יש לנקוט במשנה זהירות ואף להימנע משימוש בעדשות מגע במהלך שהייה בבריכות או מקורות מים אחרים.
3. השתמשו בטיפות עיניים כדי לשמור על לחות 

חשיפה גבוהה לאוויר המכיל אלרגניים שונים, כמו אבק ותפרחת צמחים, מעלה את השכיחות של דלקות "אלרגיות" הגורמות לגרד ניכר, אודם וטשטוש ראייה. בנוסף, בתנאי חום, קצב אידוי הדמעות מהיר יותר ועל כן התסמינים האופייניים "לעין יבשה" עלולים להחמיר. תחושה זו מלווה באי נוחות ניכרת, בתחושת צריבה ולעיתים קרובות גם בסנוור או ירידה בראייה. כדי להקל על התסמינים, מומלץ להגביר את השימוש בטיפול עיניים המגבירות לחות. 

4. הקפידו לפצל את שעות המסך כדי למנוע יובש של העין

משב רוח ישיר המגיע ממאווררים או מזגנים יכול גם הוא לגרום להחמרה ביובש העין, שכן תנועת אוויר מהירה (בדומה לתנאי חום) גורמת לאידוי מהיר יותר של "דוק הדמעות". רובנו נמצאים בחללים ממוזגים מסביב לשעון. אלה העוסקים בעבודות משרדיות לדוגמה, שוהים מדי יום במשך שעות ארוכות בחלל ממוזג מול המסך. שילוב קצב המצמוץ הנמוך עקב בהייה במסך עם התנאים בחלל ממוזג, עלולים לגרום ליובש שטח פני העין גם בקרב אוכלוסייה צעירה ובריאה. על מנת להקל על התחושה, ניתן להשתמש בטיפות עיניים (תחליפי דמעות). תופעה דומה מתרחשת כאשר אנו מביטים ממושכות במסך המחשב, הטלוויזיה או הסמארטפון. כדי להקל עליה, מומלץ "לפצל" את שעות מסך או להפחיתן משמעותית.

5. גם בזמן טיסה  - היעזרו באמצעים שיסייעו בשמירה על לחות העין

רגע לפני ההמראה בדרך לחופשה חלומית בחו"ל, עליכם להתייצב בשדה התעופה ולהצטופף יחד עם מאות נוסעים נוספים במטוס עם אוויר דחוס ויבש. גם במהלך הטיסה שטח פני העין נוטה לאבד מהלחות ועלול לגרום לתופעות דומות לאלו שפורטו לעיל. מומלץ להצטייד בטיפות עיניים כדי להימנע מהתפתחות התסמינים האופייניים. 
הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל גרפי, מומחה לרפואת עיניים ומנתח בכיר בקריה הרפואית רמב"ם, הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל גרפי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות בראייה נעה 07/01/2020 18:03
 • בת 32 חודשיים אחרי לידה. אחר הצהריים שמתי לב פתאום שאני רואה מעט מטושטש. אחרי כמה דקות הרגשתי ששדה הראייה שלי מוגבל, ושבצד החיצוני יש טשטוש והרבה אור. אחרי בערך עשרים דקות זה עבר, ואחרי כמה דקות התחיל לכאוב לי הראש, והייתה לי מעט בחילה האם ללכת מיד למיון? או שאפשר לבדוק את זה בתור ביום חמישי בערב?

 • + הוסף תגובה
טישטוש ראיה ד"ר מיכאל היימס 07/01/2020 20:33
 • התופעה יכולה להתאים לסוג של מיגרנה, אם הסמנים לא חלפו אז יש לגשת לבדיקה של רופא עיניים בהקדם.

 • + הוסף תגובה
כפילות ראיהלאחר שיתוק עצב 3 איתי 05/01/2020 19:11
 • תודה רבה על התשובה המהירה. תוך כמה זמן לצפות לריפוי מלא. אם לא יהיה ריפוי. מה האפשרויות הטיפוליות תודה

 • + הוסף תגובה
כפילות ד"ר מיכאל היימס 05/01/2020 19:53
 • בחודש הראשון יכול להיות שיפור משמעותי וזיפור נוסף בשבועות אחכ

 • + הוסף תגובה
ראיה כפולה איתי 05/01/2020 19:04
 • לאחר שיתוק עצב שלישי כאשר עין אחת סגורה אז ניתן לראות עם השניה אבל כששתיהן פתוחות יש ראיה כפולה. כל הבדיקות כולל mri ct angiogram תקינות ובדיקות דם תקינות כולל שלילה של מחלות אוטואימוניות. האם יש סיכוי לריפוי עצמי? תודה

 • + הוסף תגובה
כפילות ד"ר מיכאל היימס 05/01/2020 19:09
 • אם התופעה פתאומית והבדיקות תקינות. יש סיכוי לריפוי עצמוני.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!