איך לשמור על בריאות העיניים בחופשות החגים? 5 טיפים שיעזרו

איך ניתן למנוע זיהומים כתוצאה מטבילה בבריכת השחייה, האם קרני השמש עלולות גם לפגוע בעיניים ואיך מתמודדים עם יובש של העין המתפתח עקב שהייה בחללים ממוזגים? 5 טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות העיניים
כתבה פרסומית כתבת חסות


כתבה ממומנת 


עונת הקיץ כבר הגיעה לסיומה הרשמי, אך הטמפרטורות הגבוהות עדיין כאן והן גורמות לנו לנצל את ימי השמש האחרונים עד תום ולחפש אחר פעילויות ואטרקציות מהנות. עם זאת פעילויות שונות, המערבות שהייה תחת השמש הקופחת, התרעננות בבריכה השכונתית ואפילו בילוי בחדר ממוזג וקריר, חושפות את העיניים שלנו לפגיעות ועלולות אף להזיק לראייה. למרות שקיימת מודעות גבוהה לסכנות מסוימות הכרוכות בחשיפה לשמש, כמו נזקי עור והתייבשות, רבים אינם מודעים לנזקי העיניים שעלולים להתפתח. 

רגע לפני שאתם יוצאים לחופשת חג מרעננת, אספנו עבורכם בשיתוף עם  ד"ר שמואל גרפי, מומחה בתחום הקרנית והקטרקט ומנתח רפרקציה ברשת המרכזים הרפואיים "עיניים – ד"ר לוינגר", את הטיפים שיסייעו לכם להימנע מסכנות הראייה בעונה החמה. 

1. הימנעו מחשיפת יתר לקרני UV (אור אולטרה סגול)

כווית שמש ברקמת הקרנית נוצרת בשל הקרנת אור לאזור העין, על ידי מקור מים או כל משטח אחר בעל החזר אור גבוה. האור החזק אשר מוקרן "חורך" את שטח פני העין וגורם לכוויה המלווה בכאב, אודם מקומי ולעיתים אף טשטוש ראייה זמני. מומלץ למנוע חשיפת יתר לקרני ה-UV   באמצעות שימוש במשקפיי שמש תקניים אשר חוסמים את קרני האולטרה סגול וכן גם על ידי חבישת כובע רחב שוליים. 


2. נקטו אמצעי זהירות בעת טבילה בבריכה

במימי הבריכות (פרטיות, ציבוריות ואף אלו הנמצאות בפרקי המים), מצויים חומרים שונים המשמשים לחיטוי, כמו לדוגמה כלור. חומרים אלה, עלולים לפגוע בדוק הדמעות (שכבת הדמעות בעין) אשר אמונה על שמירת לחות שטח פני העין. חשיפה לחומרים המחטאים עלולה לגרום לתחושת גוף זר בעין, המתוארת על ידי רבים כתחושה של "חול". מעבר לכך, מגע של חומרים אלה עם העין יכול לגרום לגירוי עיני ואף לטשטוש ראייה. שימוש במשקפת צלילה ושטיפת העיניים במי ברז מיד לאחר השחייה ימנעו או לפחות יקלו תופעה זו.

הפגיעה בשכבת הדמעות בעין היא אינה הסכנה היחידה הכרוכה בשהייה במימי בריכות.  בבריכה "שוחים" יחד עמנו שלל גורמים מזיקים שמקורם באוויר, בקרקע, וגורמים מזהמים שונים המופצים על ידי בני אדם ומועברים במערכת סינון המים. 

למרות שמימי הבריכה מחוטאים באמצעות חומרים שונים, עדיין ימצאו "דיירי משנה" מזיקים אשר חולקים איתנו את חווית השחייה. הכוונה היא לאותם גורמים מזהמים, כמו נגיפים (וירוסים) הגורמים  לדלקת בלחמית העין (הרקמה החיצונית). זיהום מסוג זה יגרום לגירוי ניכר ולהפרשה סמיכה. במידה ונתקלתם בתסמינים אלו יש להיבדק על-ידי רופא עיניים בהקדם.

בעת טבילה במקורות מים עם עדשות מגע מכל סוג, קיים סיכון להתפתחות של זיהום בקרנית.  אחד הזיהומים החמורים ביותר נגרם על ידי אמבה (יצור חד תאי). במקרים אלה, אבחנה מהירה וטיפול אינטנסיבי בטיפות הכרחיים, כדי לשמור על הקרנית ולמנוע פגיעה בראייה. לכן, יש לנקוט במשנה זהירות ואף להימנע משימוש בעדשות מגע במהלך שהייה בבריכות או מקורות מים אחרים.
3. השתמשו בטיפות עיניים כדי לשמור על לחות 

חשיפה גבוהה לאוויר המכיל אלרגניים שונים, כמו אבק ותפרחת צמחים, מעלה את השכיחות של דלקות "אלרגיות" הגורמות לגרד ניכר, אודם וטשטוש ראייה. בנוסף, בתנאי חום, קצב אידוי הדמעות מהיר יותר ועל כן התסמינים האופייניים "לעין יבשה" עלולים להחמיר. תחושה זו מלווה באי נוחות ניכרת, בתחושת צריבה ולעיתים קרובות גם בסנוור או ירידה בראייה. כדי להקל על התסמינים, מומלץ להגביר את השימוש בטיפול עיניים המגבירות לחות. 

4. הקפידו לפצל את שעות המסך כדי למנוע יובש של העין

משב רוח ישיר המגיע ממאווררים או מזגנים יכול גם הוא לגרום להחמרה ביובש העין, שכן תנועת אוויר מהירה (בדומה לתנאי חום) גורמת לאידוי מהיר יותר של "דוק הדמעות". רובנו נמצאים בחללים ממוזגים מסביב לשעון. אלה העוסקים בעבודות משרדיות לדוגמה, שוהים מדי יום במשך שעות ארוכות בחלל ממוזג מול המסך. שילוב קצב המצמוץ הנמוך עקב בהייה במסך עם התנאים בחלל ממוזג, עלולים לגרום ליובש שטח פני העין גם בקרב אוכלוסייה צעירה ובריאה. על מנת להקל על התחושה, ניתן להשתמש בטיפות עיניים (תחליפי דמעות). תופעה דומה מתרחשת כאשר אנו מביטים ממושכות במסך המחשב, הטלוויזיה או הסמארטפון. כדי להקל עליה, מומלץ "לפצל" את שעות מסך או להפחיתן משמעותית.

5. גם בזמן טיסה  - היעזרו באמצעים שיסייעו בשמירה על לחות העין

רגע לפני ההמראה בדרך לחופשה חלומית בחו"ל, עליכם להתייצב בשדה התעופה ולהצטופף יחד עם מאות נוסעים נוספים במטוס עם אוויר דחוס ויבש. גם במהלך הטיסה שטח פני העין נוטה לאבד מהלחות ועלול לגרום לתופעות דומות לאלו שפורטו לעיל. מומלץ להצטייד בטיפות עיניים כדי להימנע מהתפתחות התסמינים האופייניים. 
הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל גרפי, מומחה לרפואת עיניים ומנתח בכיר בקריה הרפואית רמב"ם, הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל גרפי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לייזר ארגון ברשתית אופיר 16/08/2020 20:51
 • שלום, בבדיקה שגרתית של הרשתית התקבל אבחון טמפורלי תחתון סכיזיס באיזור לטיס והוזמנתי לעשות לייזר ארגון. אני מאד חושש כי לא יודע מה הסיכון ואם זה הכרחי. אשמח לדעת האם יש לזה תופעות לוואי או כאבים והאם קיים סיכון בפעולה זו. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
. רפאל 20/09/2020 19:49
 • אהלן יש לך מספרים גבוהים? גם אני עשיתי בשתי העיינים זה בגלל המספר הגבוה ככה לפחות הבנתי. זה הלחמת הרשתית שלא יהיו קרעים חלילה

 • + הוסף תגובה
לייזר ארגון ד"ר מיכאל היימס 20/09/2020 22:45
 • טיפול בלייזר הוא מאוד בטוח עם סיכונים קטנים מאוד.

 • + הוסף תגובה
פיענוח בדיקת OCT תמר 19/09/2020 12:44
 • בבדיקת OCT נמצא: עין ימין: תמונה היכולה להתאים ל ERM הצמודה ברובה לפני הרישתית עם מיעוט אזורי חיבור והפרדה, קונטור פוביאלי שמור. עובי הרישתית המקולרית מגיע ל 298 מיקרון. עין שמאל: תמונה היכולה להתאים לERM קרום מעובה על פני הרישתית עם אזורי חיבור והפרדה הגורמים לצורה גלית של פני הרישתית. הרישתית הממקולרית מעובה וקיים איבוד חלקי ועיוות קל של השקע הפוביאלי. בנוסף רושם שפני הזגוגית האחוריים מופרדים חלקית עם שארית חיבור בשולי המקולה. עובי הרישתית המקולרית מגיע ל 309 מיקרון. אשמח לשמוע מה משמעות הבדיקה , מה ההשלכות ואם יש צורך בטיפול כלשהו. תודה

 • + הוסף תגובה
עיניים בולטות מעיין 13/09/2020 17:43
 • העיניים שלי בולטות ולאחרונה זה התחיל להפריע לי,קראתי באינטרנט שהסיבה השכיחה ביותר היא מחלת גרייבס עשיתי בדיקת דם מיוחדת כדי לראות אם הפעילות של בלוטת התריס תקינה והבדיקה יצאה תקינה למרות שיש לי תסמינים של גרייבס כגון רגישות יתר לחום,רעד קל בידיים וכמו שאמרתי עיניים בולטות. השאלה שלי האם בדיקת הדם שעשיתי מספיקה כדי לשלול לי גרייבס,ואם כן אז יתכן שהעיניים הבולטות הם תורשה? והאם ניתן לעשות משהו בעיניין(שלא יהיו בולטות)תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
מחלת גרייבס ד"ר מיכאל היימס 13/09/2020 20:55
 • יש בדיקות שונות שניתן לעשות. יש צורך לגשת לאנדוקרינולוג. במידה והמצב יציב והבלוטה מאוזנת, יש אפשרויות כירורגיות לטפל בבלט.

 • + הוסף תגובה
תודה על התשובה המהירה מעיין 14/09/2020 11:13

הצטרפו לאינדקס הרופאים!