נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיימת הגבלה, לרוב פתאומית, בפתיחת הפה. הפרעה זו עלולה להוביל לקושי בביצוע פעולות שונות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. על הגורמים לנעילת מפרק הלסת, התסמינים שיהוו אותות אזהרה ודרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:מפרקי הלסת  הם שני מפרקים המצויים בכל צד של הלסת התחתונה ומחברים בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת. מעבר לעצמות המרכיבות את המפרק, הוא מורכב גם מדיסק סחוסי המסכך את תנועתו ורצועות המשמשות לייצובו. במצב תקין, שני מפרקי הלסת עובדים יחד באופן סימולטני. תנועה תקינה זו מאפשרת ביצוע של מגוון פעולות יומיומיות, בהן אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיים שיבוש פנימי בעמדתו של הדיסק הסחוסי. שיבוש פנימי זה גורם להגבלה בטווח פתיחת הפה וכפועל יוצא גם להגבלה בביצוע של מגוון פעולות יומיומיות. מהם התסמינים שעלולים להעיד על נעילה של מפרק הלסת ובאילו מצבים יידרש פתרון ניתוחי? צפו בד"ר וסים עבוד מסביר. 


 

מהם הגורמים האפשריים לנעילת מפרק הלסת?

- לעיסה מרובה של מסטיקים

- הרגל הידוק או שחיקת שיניים

- טראומה אקוטית למפרקי הלסת בגלל חבלה ישירה או פגיעה במנגנון צליפת שוט, או אפילו משנית לטיפול דנטלי אינטנסיבי וממושך 

- שינויים משמעותיים במנשך השיניים, שיכול להיות על רקע אובדן נרחב של שיניים או שיקומים חדשים עם גובה שונה, וכו'

- גורמים אישיים: חולשה מולדת במבנה מפרק הלסת, למשל רצועות עדינות. 

אילו תסמינים יעוררו חשד לנעילה של מפרק הלסת?

50% מאלו הסובלים מההפרעה ידווחו על קליקים או אירועי נעילות זמניים (הנמשכים שניות עד דקות), אשר קדמו לנעילה הקבועה. 50% מהמטופלים הנותרים לא יחוו כל מצב מקדים ויסבלו מהגבלה פתאומית בפתיחת הפה. 


אישה סובלת מנעילה זמנית של מפרק הלסת
איך ניתן לאבחן?

ברוב המקרים, האבחנה תתבסס על תיאור תלונות האופייניות לנעילת מפרק הלסת על ידי המטופל, וכן גם על בדיקה קלינית. לשם אבחנה סופית תתבצע גם בדיקת הדמיה, שהיא בדיקת CT או MRI.

מהן דרכי הטיפול?

ישנן מספר דרכים לטיפול בנעילת מפרק הלסת, הנחלקות לחלופות שמרניות ולחלופות כירורגיות:

טיפול שמרני
קיימים מספר טיפולים שמרניים, בהם שימוש בסד סיגרי (סד לילה), טיפול תרופתי וכן גם הקפדה על מזון רך למשך תקופה מסוימת. הטיפול השמרני עשוי להועיל לכשליש מהמטופלים. שני השליש הנותרים יזדקקו לרוב לפתרון כירורגי. 


מהי ארתרוסקופיה של מפרק הלסת?
ארתרוסקופיה היא פעולה כירורגית זעיר פולשנית המשמשת לאבחנה וטיפול בבעיות שונות. ארתרוסקופ הוא מעין צינור דק שבקצהו מצלמה זעירה אשר מאפשרת לרופא לצפות בחלל הניתוחי על גבי צג הנמצא בחדר הניתוח. 


ארתרוסקופיה של מפרק הלסת תתבצע לרוב בשלבים מוקדמים של נעילת המפרק. במהלך הפעולה, אשר מתבצעת או בהרדמה כללית או תחת טשטוש עמוק, מחדיר הרופא המנתח את הארתרוסקופ המאפשר לראות את פנים המפרק מבעד למסך וקנולת עבודה – דרכה יוחדרו כלי הניתוח. מדובר בהליך קצר יחסית אשר אורך כחצי שעה. 

המנתח מרחיב את חלל המפרק ומשחרר את הדיסק הסחוסי, כך שתתקבל עמדה חדשה שלו שמאפשרת את פתיחת הפה ללא הפרעה. תוך כדי הניתוח מודד המנתח מספר פעמים את פתיחת הפה. הניתוח מסתיים כאשר מגיעים למצב בו ראש המפרק זז קדימה באופן חופשי ללא הפרעה של הדיסק, דבר המאפשר פתיחה מלאה של הפה. ניתן לראות את תוצאות הניתוח מיד בסיומו. ברוב המקרים, לאחר הניתוח תתאפשר פתיחת פה מלאה. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
אם מתבצעת בחודשים הראשונים לאחר הופעת הנעילה, סיכויי הצלחת הארתרוסקופיה גבוהים מאוד ולרוב הפעולה תוביל לפתיחת פה מלאה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד מומחה בכירורגיה פה, פנים ולסתות, רופא בכיר במרכז רפואי שיבא תל השומר ובמרכז כירורגי שוורץ-ארד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ולחץ בלסת ובאוזן לאחר תאונה עידו 10/11/2019 23:39
 • שלום רב, לפני כמספר שבועות עברתי תאונת דרכים ברכב וחוויתי צליפת שוט בצוואר. ישר לאחר התאונה התחלתי להרגיש לחץ באזור הרקה, העין, האוזן והלסת, ובנוסף הלסת חורקת ומוציאה ״קליקים״. כל זה רק בצד הימני של הפנים. אציין שכבר מספר שנים אני אוכל רק עם צד שמאל של הפה בגלל שן בעייתית בצד ימין שלא טיפלתי בה אך עד התאונה לא חשתי בשום בעיה בלסת. מה לדעתך הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה?

 • + הוסף תגובה
שלום עידו ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:47
 • כנראה שמדובר בבעיה בשרירי ובדיסק של המפרק. ממליץ להגיע למומחה לפה ולסת העוסק בבעיות מפרקים

 • + הוסף תגובה
שיני בינה מיכאל 10/11/2019 23:20
 • ד״ר נבות שלום, בבדיקה אצל רופאת השיניים לגבי שן טוחנת בעייתית נאמר לי שיש לי שן בינה כלואה וצריך לעקור אותה, בנוסף אמרה שצריך גם לעקור את שן הבינה שמעליה כי אם היא תישאר לבד היא גם תתחיל לעשות בעיות ולצמוח הלאה. אציין השיניים לא נוגעות כיום אחת בשניה, צומחות בצורה ישרה ומסודרת, ושמעבר לכך אחת שהתעסקתי יותר מדי עם השן לאחר הטיפול ונוצרה דלקת תודה לאל לא היו לי איתה בעיות עד כה. יש לי מספר שאלות בנושא ואשמח לעזרתך רציתי לדעת עד כמה נחוץ לבצע עקירה במקרה כזה? ובמידה ועוקרים את השן הכלואה שלמטה עד כמה נחוץ לעקור גם את זאת שמעליה שלא כלואה? ומעבר לכך במידה ואני מחליט שלא לעקור וגם יתחילו להיווצר בהמשך דלקות, ובכל זאת אשאיר את השן, האם מעבר לאי הנוחות שגורמת הדלקת יש סכנה נוספת לבריאות הכוללת של הפה והשיניים הסובבות? בנוסף רציתי לדעת מספר דברים על הפרוצדורה עצמה, האם עקירה כירורגית בהכרח דורשת תפרים? במידה ויש תפרים האם הם ״מתמזגים״ עם הגוף או שצריך לחזור למרפאה על מנת להוציא אותם? בממוצע כמה זמן צפויים להרגיש כאב לאחר ההליך, באילו אזורים ובאיזו עוצמה?

 • + הוסף תגובה
שלום מיכאל ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:43
 • לגבי הצורך לעקור את הבינה התחתונה אין לי נתונים לא יכול המליץ אשמח לבדוק. לגבי השן העליונה ניתן להמתין 3 חושדים לאחר עקירת התחתונה ולראות האם יש שינוי במנח השן ואז להחליט. לא ממולץ להשאיר שן שכבר היתה דלקת בעטיה. דלקות אלא עלולולת להגיע למצב מסכן חיים. להפחתת רמת הכאב לאחר עקירה בדרך כלל אופטלגין מספיק

 • + הוסף תגובה
בעיות בשרירי הלסת לימור 10/11/2019 16:19
 • לאחר טיפול ארוך עם הרדמה אצל שיננית התחלתי לסבול מכאבים בשרירי הלסת. בהתייעצות עם מומחה פה ולסת התחלתי טיפול תרופתי פלוס מעבר לתזונה רכה ופיזיותרפיה והכאב חלף תוך כמה שבועות. כעת יש לי טיפול שורש ו2 עקירות שצריכה לבצע. חוששת שהבעיות יחזרו עם הלסת בעקבות הזריקות או הטיפול. האם במקרה כזה כדאי לשקול טיפול בהרדמה מלאה? האם זה עשוי להפחית את הסיכויים לבעיות בשרירי הלסת?

 • + הוסף תגובה
שלום לימור ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:26
 • אין צורך הרמה מלאה. יש להקפיד על טיפול קצרים עד חצי שעה. ובמקרה הצורך לפצל למספר טיפולים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!