נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיימת הגבלה, לרוב פתאומית, בפתיחת הפה. הפרעה זו עלולה להוביל לקושי בביצוע פעולות שונות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. על הגורמים לנעילת מפרק הלסת, התסמינים שיהוו אותות אזהרה ודרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרקי הלסת  הם שני מפרקים המצויים בכל צד של הלסת התחתונה ומחברים בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת. מעבר לעצמות המרכיבות את המפרק, הוא מורכב גם מדיסק סחוסי המסכך את תנועתו ורצועות המשמשות לייצובו. במצב תקין, שני מפרקי הלסת עובדים יחד באופן סימולטני. תנועה תקינה זו מאפשרת ביצוע של מגוון פעולות יומיומיות, בהן אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיים שיבוש פנימי בעמדתו של הדיסק הסחוסי. שיבוש פנימי זה גורם להגבלה בטווח פתיחת הפה וכפועל יוצא גם להגבלה בביצוע של מגוון פעולות יומיומיות. מהם התסמינים שעלולים להעיד על נעילה של מפרק הלסת ובאילו מצבים יידרש פתרון ניתוחי? צפו בד"ר וסים עבוד מסביר. 


 

מהם הגורמים האפשריים לנעילת מפרק הלסת?

- לעיסה מרובה של מסטיקים

- הרגל הידוק או שחיקת שיניים

- טראומה אקוטית למפרקי הלסת בגלל חבלה ישירה או פגיעה במנגנון צליפת שוט, או אפילו משנית לטיפול דנטלי אינטנסיבי וממושך 

- שינויים משמעותיים במנשך השיניים, שיכול להיות על רקע אובדן נרחב של שיניים או שיקומים חדשים עם גובה שונה, וכו'

- גורמים אישיים: חולשה מולדת במבנה מפרק הלסת, למשל רצועות עדינות. 

אילו תסמינים יעוררו חשד לנעילה של מפרק הלסת?

50% מאלו הסובלים מההפרעה ידווחו על קליקים או אירועי נעילות זמניים (הנמשכים שניות עד דקות), אשר קדמו לנעילה הקבועה. 50% מהמטופלים הנותרים לא יחוו כל מצב מקדים ויסבלו מהגבלה פתאומית בפתיחת הפה. 

ברוב המקרים, האבחנה תתבסס על תיאור תלונות האופייניות לנעילת מפרק הלסת על ידי המטופל, וכן גם על בדיקה קלינית. לשם אבחנה סופית תתבצע גם בדיקת הדמיה, שהיא בדיקת CT או MRI.

מהן דרכי הטיפול?

ישנן מספר דרכים לטיפול בנעילת מפרק הלסת, הנחלקות לחלופות שמרניות ולחלופות כירורגיות:

טיפול שמרני
קיימים מספר טיפולים שמרניים, בהם שימוש בסד סיגרי (סד לילה), טיפול תרופתי וכן גם הקפדה על מזון רך למשך תקופה מסוימת. הטיפול השמרני עשוי להועיל לכשליש מהמטופלים. שני השליש הנותרים יזדקקו לרוב לפתרון כירורגי. 


מהי ארתרוסקופיה של מפרק הלסת?
ארתרוסקופיה היא פעולה כירורגית זעיר פולשנית המשמשת לאבחנה וטיפול בבעיות שונות. ארתרוסקופ הוא מעין צינור דק שבקצהו מצלמה זעירה אשר מאפשרת לרופא לצפות בחלל הניתוחי על גבי צג הנמצא בחדר הניתוח. 


ארתרוסקופיה של מפרק הלסת תתבצע לרוב בשלבים מוקדמים של נעילת המפרק. במהלך הפעולה, אשר מתבצעת או בהרדמה כללית או תחת טשטוש עמוק, מחדיר הרופא המנתח את הארתרוסקופ המאפשר לראות את פנים המפרק מבעד למסך וקנולת עבודה – דרכה יוחדרו כלי הניתוח. מדובר בהליך קצר יחסית אשר אורך כחצי שעה. 

המנתח מרחיב את חלל המפרק ומשחרר את הדיסק הסחוסי, כך שתתקבל עמדה חדשה שלו שמאפשרת את פתיחת הפה ללא הפרעה. תוך כדי הניתוח מודד המנתח מספר פעמים את פתיחת הפה. הניתוח מסתיים כאשר מגיעים למצב בו ראש המפרק זז קדימה באופן חופשי ללא הפרעה של הדיסק, דבר המאפשר פתיחה מלאה של הפה. ניתן לראות את תוצאות הניתוח מיד בסיומו. ברוב המקרים, לאחר הניתוח תתאפשר פתיחת פה מלאה. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
אם מתבצעת בחודשים הראשונים לאחר הופעת הנעילה, סיכויי הצלחת הארתרוסקופיה גבוהים מאוד ולרוב הפעולה תוביל לפתיחת פה מלאה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד מומחה בכירורגיה פה, פנים ולסתות, רופא בכיר במרכז רפואי שיבא תל השומר ובמרכז כירורגי שוורץ-ארד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירת שיני בינה נטע 29/11/2020 19:52
  • שלום, עברתי עקירה כירורגית ביום חמישי בערב, הכאבים כבר עברו אבל הנפיחות עדיין לא והיום אפילו קמתי עם נפיחות גדולה מתחת לעין. האם זה הגיוני שעברו כבר 72 שעות מאז העקירה והנפיחות לא יורדת, לא בלחי וגם לא בעין. לוקחת אוגמנטין מיום העקירה.

  • + הוסף תגובה
קליקים בלסת בצד שמאל שחר 26/11/2020 14:34
  • קוראים לי שחר ואני בן 23 . כבר בערך 3-4 חודשים שאני מרגיש בבוקר ולפעמים גם במהלך היום קנאקים בלסת בצד שמאל. הלכתי לרופאה פה ולסת. היא נתנה לי אנטיביוטיקה נגד דלקת אחרי שעשיתי צילום MRI. לקחתי כדורים ברציפות במשך שבועיים כמו שאמרה, אבל עדיין הבעיה לא נפתרה. לאחר מכן הפנו אותי לפיזותרפיה והוא אפיין שכנראה יש לי שחיקה של הסחוס כתוצאה מהידוק בלילה. רציתי לשאול האם יש דרכים לפתור את הבעיה הזו חוץ מסאד לילי ששמים בפה על מנת לא להדק תוך כדי שינה :( מה אפשר לעשות כדי לפתור את זה?

  • + הוסף תגובה
לחץ באוזניים רעות 21/11/2020 21:43
  • שלןם דר נבות הטם לחץ באוזניים שמקורו ממפרק הלסת מושפע משינויי לחצים? בעיה קשה לאבחון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!