נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיימת הגבלה, לרוב פתאומית, בפתיחת הפה. הפרעה זו עלולה להוביל לקושי בביצוע פעולות שונות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. על הגורמים לנעילת מפרק הלסת, התסמינים שיהוו אותות אזהרה ודרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרקי הלסת  הם שני מפרקים המצויים בכל צד של הלסת התחתונה ומחברים בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת. מעבר לעצמות המרכיבות את המפרק, הוא מורכב גם מדיסק סחוסי המסכך את תנועתו ורצועות המשמשות לייצובו. במצב תקין, שני מפרקי הלסת עובדים יחד באופן סימולטני. תנועה תקינה זו מאפשרת ביצוע של מגוון פעולות יומיומיות, בהן אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיים שיבוש פנימי בעמדתו של הדיסק הסחוסי. שיבוש פנימי זה גורם להגבלה בטווח פתיחת הפה וכפועל יוצא גם להגבלה בביצוע של מגוון פעולות יומיומיות. מהם התסמינים שעלולים להעיד על נעילה של מפרק הלסת ובאילו מצבים יידרש פתרון ניתוחי? צפו בד"ר וסים עבוד מסביר. 


 

מהם הגורמים האפשריים לנעילת מפרק הלסת?

- לעיסה מרובה של מסטיקים

- הרגל הידוק או שחיקת שיניים

- טראומה אקוטית למפרקי הלסת בגלל חבלה ישירה או פגיעה במנגנון צליפת שוט, או אפילו משנית לטיפול דנטלי אינטנסיבי וממושך 

- שינויים משמעותיים במנשך השיניים, שיכול להיות על רקע אובדן נרחב של שיניים או שיקומים חדשים עם גובה שונה, וכו'

- גורמים אישיים: חולשה מולדת במבנה מפרק הלסת, למשל רצועות עדינות. 

אילו תסמינים יעוררו חשד לנעילה של מפרק הלסת?

50% מאלו הסובלים מההפרעה ידווחו על קליקים או אירועי נעילות זמניים (הנמשכים שניות עד דקות), אשר קדמו לנעילה הקבועה. 50% מהמטופלים הנותרים לא יחוו כל מצב מקדים ויסבלו מהגבלה פתאומית בפתיחת הפה. 

ברוב המקרים, האבחנה תתבסס על תיאור תלונות האופייניות לנעילת מפרק הלסת על ידי המטופל, וכן גם על בדיקה קלינית. לשם אבחנה סופית תתבצע גם בדיקת הדמיה, שהיא בדיקת CT או MRI.

מהן דרכי הטיפול?

ישנן מספר דרכים לטיפול בנעילת מפרק הלסת, הנחלקות לחלופות שמרניות ולחלופות כירורגיות:

טיפול שמרני
קיימים מספר טיפולים שמרניים, בהם שימוש בסד סיגרי (סד לילה), טיפול תרופתי וכן גם הקפדה על מזון רך למשך תקופה מסוימת. הטיפול השמרני עשוי להועיל לכשליש מהמטופלים. שני השליש הנותרים יזדקקו לרוב לפתרון כירורגי. 


מהי ארתרוסקופיה של מפרק הלסת?
ארתרוסקופיה היא פעולה כירורגית זעיר פולשנית המשמשת לאבחנה וטיפול בבעיות שונות. ארתרוסקופ הוא מעין צינור דק שבקצהו מצלמה זעירה אשר מאפשרת לרופא לצפות בחלל הניתוחי על גבי צג הנמצא בחדר הניתוח. 


ארתרוסקופיה של מפרק הלסת תתבצע לרוב בשלבים מוקדמים של נעילת המפרק. במהלך הפעולה, אשר מתבצעת או בהרדמה כללית או תחת טשטוש עמוק, מחדיר הרופא המנתח את הארתרוסקופ המאפשר לראות את פנים המפרק מבעד למסך וקנולת עבודה – דרכה יוחדרו כלי הניתוח. מדובר בהליך קצר יחסית אשר אורך כחצי שעה. 

המנתח מרחיב את חלל המפרק ומשחרר את הדיסק הסחוסי, כך שתתקבל עמדה חדשה שלו שמאפשרת את פתיחת הפה ללא הפרעה. תוך כדי הניתוח מודד המנתח מספר פעמים את פתיחת הפה. הניתוח מסתיים כאשר מגיעים למצב בו ראש המפרק זז קדימה באופן חופשי ללא הפרעה של הדיסק, דבר המאפשר פתיחה מלאה של הפה. ניתן לראות את תוצאות הניתוח מיד בסיומו. ברוב המקרים, לאחר הניתוח תתאפשר פתיחת פה מלאה. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
אם מתבצעת בחודשים הראשונים לאחר הופעת הנעילה, סיכויי הצלחת הארתרוסקופיה גבוהים מאוד ולרוב הפעולה תוביל לפתיחת פה מלאה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד מומחה בכירורגיה פה, פנים ולסתות, רופא בכיר במרכז רפואי שיבא תל השומר ובמרכז כירורגי שוורץ-ארד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בבשר בלסת לחוצה סובלת 01/08/2020 06:48
  • אני ארבעה ימים אחרי השחזה ןכתר זמני למעלה. במהלך הטיפול נחתכתי בחניכיים ויש כאב קל. במקביל התחיל לי כאב בלסת תחתונה בצד השני ושאני נוגעת בבשר של הטוחנת יש כאב חד בשר שמזכיר לי כאב שהיה לי ביציאת שן בינה בעבר. 1.האם יכול להיות שזה התחיל מהטיפול ומכך שכאב לי בפתיחת הלסת? אני לוקחת משככים ומגרגרת מים עם מלח.מספיק? כואב לי בגרון בראש ובפה אין חום. 2.האם זה הגיוני שזה שן בינה? עשו לי שני צילומים פנורמיים בחודש האחרון ולא הזהירו שיש בעיה באיזור 3.האם יש סיכוי שזה יעלם כמו שהופיע הטיפול נאחאון היה ממד טראומה בשבילי

  • + הוסף תגובה
שלום ד"ר נבות גבעול 04/08/2020 19:30
  • הייתי מבקש מהרופא לבדוק את הלסת התחתונה נשמע כמו דלקת בחניכיים

  • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה תהילה 23/07/2020 07:01
  • שלום ד"ר, ביום ראשון עברתי עקירת שן בינה למעלה ללא תפרים. אני כבר ביום החמישי אחרי העקירה ועדיין כואב לי מאוד ונפוח,הייתי אתמול אצל הרופא שביצע את העקירה ואמר דאין צורך באנטיביוטיקה,הוא לא רואה משהו חריג. מה עליי לעשות? האם זה הגיוני שכבר 5 ימים כואב ונפוח? גם הסתכלתי וראיתי שיש לי על החניכיים ליד העקירה צהוב. אשמח לתשובתך בהקדם כדי שאדע לאן אמשיך מכאן. תודה.

  • + הוסף תגובה
שלום תהילה ד"ר נבות גבעול 28/07/2020 11:36
  • הגיוני, קרוב לוודאי כי החומר הצהוב הוא פיברין חומר המופרש במהלך ריפוי פצע. לפעמים מהלך הריפוי איטי

  • + הוסף תגובה
נקודה לבנה קטנה מאחורי השקד א 26/07/2020 09:07
  • שלום פצע קטן מאוד נקודה לבנה שלא נראית כמו אפטה בתוך הפה אחרי השקד שלא עובר כבר חודשים ויכול להיות שהיה שם שנים ולא שמתי לב, עברתי בדיקת סיב אופטי שנימצאה תקינה , והרופא אף אוזן גרון צוואר וראש, אמר לי שלפי דעתו הפצע לא מחשיד אבל אם אני דואג אז אצטרך לעבור בדיקת ביופסיה בהרדמה מלאה קצרה,מצד אחד הוא אומר שלא מחשיד אז למה לי לדאוג? וגם ככה אני פוחד מהרדמה מלאה ונאלצתי לוותר, גם כי הוא אמר שלפי דעתו הפצע לא נראה מחשיד, השאלה האם כדאי להתייעץ עם עוד רופא אף אוזן גרון לחוות דעת? והאם לא ניתן לבקש לעבור ביופסיה בהרדמה מקומית רק? גם רופא המשפחה אמר לי שאין לי מה לדאוג שזה כלום ואני פשוט לחוץ סתם, אני בריא בדרך כלל לא מעשן בחיים ובחור צעיר ואין לי בחילות או דימום כל זה שמתי לב שהתחלתי עם טיפולי שיניים תודה אשמח לעצה

  • + הוסף תגובה
שלום ד"ר נבות גבעול 28/07/2020 11:35

הצטרפו לאינדקס הרופאים!