נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיימת הגבלה, לרוב פתאומית, בפתיחת הפה. הפרעה זו עלולה להוביל לקושי בביצוע פעולות שונות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. על הגורמים לנעילת מפרק הלסת, התסמינים שיהוו אותות אזהרה ודרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרקי הלסת  הם שני מפרקים המצויים בכל צד של הלסת התחתונה ומחברים בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת. מעבר לעצמות המרכיבות את המפרק, הוא מורכב גם מדיסק סחוסי המסכך את תנועתו ורצועות המשמשות לייצובו. במצב תקין, שני מפרקי הלסת עובדים יחד באופן סימולטני. תנועה תקינה זו מאפשרת ביצוע של מגוון פעולות יומיומיות, בהן אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. נעילת מפרק הלסת היא מצב בו קיים שיבוש פנימי בעמדתו של הדיסק הסחוסי. שיבוש פנימי זה גורם להגבלה בטווח פתיחת הפה וכפועל יוצא גם להגבלה בביצוע של מגוון פעולות יומיומיות. מהם התסמינים שעלולים להעיד על נעילה של מפרק הלסת ובאילו מצבים יידרש פתרון ניתוחי? צפו בד"ר וסים עבוד מסביר. 


 

מהם הגורמים האפשריים לנעילת מפרק הלסת?

- לעיסה מרובה של מסטיקים

- הרגל הידוק או שחיקת שיניים

- טראומה אקוטית למפרקי הלסת בגלל חבלה ישירה או פגיעה במנגנון צליפת שוט, או אפילו משנית לטיפול דנטלי אינטנסיבי וממושך 

- שינויים משמעותיים במנשך השיניים, שיכול להיות על רקע אובדן נרחב של שיניים או שיקומים חדשים עם גובה שונה, וכו'

- גורמים אישיים: חולשה מולדת במבנה מפרק הלסת, למשל רצועות עדינות. 

אילו תסמינים יעוררו חשד לנעילה של מפרק הלסת?

50% מאלו הסובלים מההפרעה ידווחו על קליקים או אירועי נעילות זמניים (הנמשכים שניות עד דקות), אשר קדמו לנעילה הקבועה. 50% מהמטופלים הנותרים לא יחוו כל מצב מקדים ויסבלו מהגבלה פתאומית בפתיחת הפה. 


אישה סובלת מנעילה זמנית של מפרק הלסת
איך ניתן לאבחן?

ברוב המקרים, האבחנה תתבסס על תיאור תלונות האופייניות לנעילת מפרק הלסת על ידי המטופל, וכן גם על בדיקה קלינית. לשם אבחנה סופית תתבצע גם בדיקת הדמיה, שהיא בדיקת CT או MRI.

מהן דרכי הטיפול?

ישנן מספר דרכים לטיפול בנעילת מפרק הלסת, הנחלקות לחלופות שמרניות ולחלופות כירורגיות:

טיפול שמרני
קיימים מספר טיפולים שמרניים, בהם שימוש בסד סיגרי (סד לילה), טיפול תרופתי וכן גם הקפדה על מזון רך למשך תקופה מסוימת. הטיפול השמרני עשוי להועיל לכשליש מהמטופלים. שני השליש הנותרים יזדקקו לרוב לפתרון כירורגי. 


מהי ארתרוסקופיה של מפרק הלסת?
ארתרוסקופיה היא פעולה כירורגית זעיר פולשנית המשמשת לאבחנה וטיפול בבעיות שונות. ארתרוסקופ הוא מעין צינור דק שבקצהו מצלמה זעירה אשר מאפשרת לרופא לצפות בחלל הניתוחי על גבי צג הנמצא בחדר הניתוח. 


ארתרוסקופיה של מפרק הלסת תתבצע לרוב בשלבים מוקדמים של נעילת המפרק. במהלך הפעולה, אשר מתבצעת או בהרדמה כללית או תחת טשטוש עמוק, מחדיר הרופא המנתח את הארתרוסקופ המאפשר לראות את פנים המפרק מבעד למסך וקנולת עבודה – דרכה יוחדרו כלי הניתוח. מדובר בהליך קצר יחסית אשר אורך כחצי שעה. 

המנתח מרחיב את חלל המפרק ומשחרר את הדיסק הסחוסי, כך שתתקבל עמדה חדשה שלו שמאפשרת את פתיחת הפה ללא הפרעה. תוך כדי הניתוח מודד המנתח מספר פעמים את פתיחת הפה. הניתוח מסתיים כאשר מגיעים למצב בו ראש המפרק זז קדימה באופן חופשי ללא הפרעה של הדיסק, דבר המאפשר פתיחה מלאה של הפה. ניתן לראות את תוצאות הניתוח מיד בסיומו. ברוב המקרים, לאחר הניתוח תתאפשר פתיחת פה מלאה. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
אם מתבצעת בחודשים הראשונים לאחר הופעת הנעילה, סיכויי הצלחת הארתרוסקופיה גבוהים מאוד ולרוב הפעולה תוביל לפתיחת פה מלאה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד מומחה בכירורגיה פה, פנים ולסתות, רופא בכיר במרכז רפואי שיבא תל השומר ובמרכז כירורגי שוורץ-ארד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלפוחיות בלשון אהוד 23/02/2020 23:22
  • שלום ד"ר, שמתי לב להופעת שלפוחיות אדומות קטנות בגודל 2 מ"מ על בסיס הלשון,אינו כואב, אינו מגביל בבליעה, אני לא מעשן, בן 23. במה עלי לחשוד?

  • + הוסף תגובה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה
השתלת עצם לאחר עקירת ניב כלוא אסתר 18/02/2020 14:58
  • שלום רב, לפני שמונה ימים עברתי עקירה של ניב כלוא (13) בלסת העליונה. המיב היה קרוב מאוד לסינוסים והיה חשד לאנקילוזה. בסופו של דבר הניב הוצא גם כותרת וגם השורש והושתלו לי עצם וממברנה באזור. נטלתי אנטיביוטיקה במשך שבוע ימים ואני מקפידה על שטיפות ובכל זאת האזור נשאר נפוח, מעין בצקת כזו. הגעתי לבי"ח לבדיקה ונאמר לי שאין זיהום (הרופא לחץ על האזור) ונשלחתי חזרה הביתה. בשבוע הבא אמורים להסיר לי את התפרים אך האור עדיין נפוח. האם זה תקין?

  • + הוסף תגובה
שלום אסתר ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 17:01

הצטרפו לאינדקס הרופאים!