סטיית לסתות (היפרפלזיה קונדילרית): האם ניתן לתקן את מראה הפנים הא-סימטרי?

מהי סטיית לסתות ( היפרפלזיה קונדילרית) ומהן השלכותיה על מראה הפנים, אילו בדיקות יסייעו באבחון הבעיה וכיצד ניתן לטפל? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:אחד המאפיינים המרכזיים במראה בפנים נורמלי הוא סימטריה. למרות שבכולנו קיימת א-סימטריה מסוימת של הלסתות – כאשר הסטייה בולטת מאוד היא גורמת לפגם אסתטי ניכר. הסטייה אינה פוגעת רק במראה החיצוני: היא נתפסת פעמים רבות כדבר לא בריא ועלולה לפגום בתחושת הדימוי העצמי ולהוביל לביטחון עצמי נמוך. ד"ר וסים עבוד מסביר על הסיבות לסטייה בלסתות, מפרט על הדרכים לאבחון הבעיה והניתוח שעשוי לסייע בפתרונה.


   


מה גורם לסטיית לסתות?
אחת הגורמים שמובילים לסטיית לסתות היא היפרפלזיה קונדילרית, או גדילה לא תקינה של עצמות הלסת. מפרקי הלסת הם מרכזי הגדילה של הלסתות ובתקופת ההתבגרות המפרק הימני והשמאלי צריכים לגדול באותו הקצב. במצבים שבהם אחד מהמפרקים גדל בקצב מואץ מתפתחת סטיית לסתות. הסטייה אינה פוגמת רק בעצמות הלסת והיא מובילה גם לשינויים בשיניים ובשפתיים המדגישים את המראה הא-סימטרי. 

קראו עוד: נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

איך מאבחנים?
היפרפלזיה קונדילרית מתבטאת בתהליך איטי והדרגתי ועל כן ברוב המקרים, מטופלים אשר מגיעים אל כירורג פה, פנים ולסתות מתלוננים על סטייה של הלסת התחתונה שהחלו להבחין בה לפני מספר שנים. אם סטיית הלסתות מתרחשת בגילאי הילדות לרוב ההורים יהיו אלה שיבחינו בשינוי.

כדי לאבחן את הסטייה הרופא יבצע בדיקה קלינית וכן יבקש לעיין בתמונות פוטוגרפיות ישנות, זאת כדי להשוות אותן למצב הקיים. כדי להעריך את קצב הגדילה של המפרק המעורב יתבצעו גם צילומי רנטגן ובדיקת מיפוי עצמות.
כירורג פה ולסת מתכנן את מהלך ניתוח הקונדילקטומי


כיצד ניתן לטפל?
הטיפול בהיפרפלזיה קונדילרית מתבצע באמצעות ניתוח בלבד. ניתוח הקונדילקטומי, כולל הסרה של מילימטרים ספורים מראש המפרק הפגוע. פעולה זו גורמת לעצירת גדילת המפרק ותורמת לתיקון חלקי או מלא של הא-סימטריה. הגישה הניתוחית היא דרך חתך קטן בכפל האנטומי של האוזן ועל כן הצלקת הניתוחית אינה בולטת. 

מדובר בניתוח קצר. לרוב המטופל משתחרר הביתה באותו יום של הניתוח או יום למחרת. יש צורך בכלכלה רכה למספר ימים. מנשך השיניים משתנה לאחר הניתוח ומתאזן באופן הדרגתי תוך מספר חודשים. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
ניתוח הקונדילקטומי הוא בעל ותק מכובד ברפואה, ואם מתבצע על-ידי כירורג פה, פנים ולסתות מיומן, מדובר בניתוח פשוט שעוצר את הגדילה ההיפרפלסטית ופותר ביעילות את הסטייה בלסתות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ולחץ בלסת ובאוזן לאחר תאונה עידו 10/11/2019 23:39
 • שלום רב, לפני כמספר שבועות עברתי תאונת דרכים ברכב וחוויתי צליפת שוט בצוואר. ישר לאחר התאונה התחלתי להרגיש לחץ באזור הרקה, העין, האוזן והלסת, ובנוסף הלסת חורקת ומוציאה ״קליקים״. כל זה רק בצד הימני של הפנים. אציין שכבר מספר שנים אני אוכל רק עם צד שמאל של הפה בגלל שן בעייתית בצד ימין שלא טיפלתי בה אך עד התאונה לא חשתי בשום בעיה בלסת. מה לדעתך הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה?

 • + הוסף תגובה
שלום עידו ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:47
 • כנראה שמדובר בבעיה בשרירי ובדיסק של המפרק. ממליץ להגיע למומחה לפה ולסת העוסק בבעיות מפרקים

 • + הוסף תגובה
שיני בינה מיכאל 10/11/2019 23:20
 • ד״ר נבות שלום, בבדיקה אצל רופאת השיניים לגבי שן טוחנת בעייתית נאמר לי שיש לי שן בינה כלואה וצריך לעקור אותה, בנוסף אמרה שצריך גם לעקור את שן הבינה שמעליה כי אם היא תישאר לבד היא גם תתחיל לעשות בעיות ולצמוח הלאה. אציין השיניים לא נוגעות כיום אחת בשניה, צומחות בצורה ישרה ומסודרת, ושמעבר לכך אחת שהתעסקתי יותר מדי עם השן לאחר הטיפול ונוצרה דלקת תודה לאל לא היו לי איתה בעיות עד כה. יש לי מספר שאלות בנושא ואשמח לעזרתך רציתי לדעת עד כמה נחוץ לבצע עקירה במקרה כזה? ובמידה ועוקרים את השן הכלואה שלמטה עד כמה נחוץ לעקור גם את זאת שמעליה שלא כלואה? ומעבר לכך במידה ואני מחליט שלא לעקור וגם יתחילו להיווצר בהמשך דלקות, ובכל זאת אשאיר את השן, האם מעבר לאי הנוחות שגורמת הדלקת יש סכנה נוספת לבריאות הכוללת של הפה והשיניים הסובבות? בנוסף רציתי לדעת מספר דברים על הפרוצדורה עצמה, האם עקירה כירורגית בהכרח דורשת תפרים? במידה ויש תפרים האם הם ״מתמזגים״ עם הגוף או שצריך לחזור למרפאה על מנת להוציא אותם? בממוצע כמה זמן צפויים להרגיש כאב לאחר ההליך, באילו אזורים ובאיזו עוצמה?

 • + הוסף תגובה
שלום מיכאל ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:43
 • לגבי הצורך לעקור את הבינה התחתונה אין לי נתונים לא יכול המליץ אשמח לבדוק. לגבי השן העליונה ניתן להמתין 3 חושדים לאחר עקירת התחתונה ולראות האם יש שינוי במנח השן ואז להחליט. לא ממולץ להשאיר שן שכבר היתה דלקת בעטיה. דלקות אלא עלולולת להגיע למצב מסכן חיים. להפחתת רמת הכאב לאחר עקירה בדרך כלל אופטלגין מספיק

 • + הוסף תגובה
בעיות בשרירי הלסת לימור 10/11/2019 16:19
 • לאחר טיפול ארוך עם הרדמה אצל שיננית התחלתי לסבול מכאבים בשרירי הלסת. בהתייעצות עם מומחה פה ולסת התחלתי טיפול תרופתי פלוס מעבר לתזונה רכה ופיזיותרפיה והכאב חלף תוך כמה שבועות. כעת יש לי טיפול שורש ו2 עקירות שצריכה לבצע. חוששת שהבעיות יחזרו עם הלסת בעקבות הזריקות או הטיפול. האם במקרה כזה כדאי לשקול טיפול בהרדמה מלאה? האם זה עשוי להפחית את הסיכויים לבעיות בשרירי הלסת?

 • + הוסף תגובה
שלום לימור ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:26
 • אין צורך הרמה מלאה. יש להקפיד על טיפול קצרים עד חצי שעה. ובמקרה הצורך לפצל למספר טיפולים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!