סטיית לסתות (היפרפלזיה קונדילרית): האם ניתן לתקן את מראה הפנים הא-סימטרי?

מהי סטיית לסתות ( היפרפלזיה קונדילרית) ומהן השלכותיה על מראה הפנים, אילו בדיקות יסייעו באבחון הבעיה וכיצד ניתן לטפל? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותאחד המאפיינים המרכזיים במראה בפנים נורמלי הוא סימטריה. למרות שבכולנו קיימת א-סימטריה מסוימת של הלסתות – כאשר הסטייה בולטת מאוד היא גורמת לפגם אסתטי ניכר. הסטייה אינה פוגעת רק במראה החיצוני: היא נתפסת פעמים רבות כדבר לא בריא ועלולה לפגום בתחושת הדימוי העצמי ולהוביל לביטחון עצמי נמוך. ד"ר וסים עבוד מסביר על הסיבות לסטייה בלסתות, מפרט על הדרכים לאבחון הבעיה והניתוח שעשוי לסייע בפתרונה.


   


מה גורם לסטיית לסתות?
אחת הגורמים שמובילים לסטיית לסתות היא היפרפלזיה קונדילרית, או גדילה לא תקינה של עצמות הלסת. מפרקי הלסת הם מרכזי הגדילה של הלסתות ובתקופת ההתבגרות המפרק הימני והשמאלי צריכים לגדול באותו הקצב. במצבים שבהם אחד מהמפרקים גדל בקצב מואץ מתפתחת סטיית לסתות. הסטייה אינה פוגמת רק בעצמות הלסת והיא מובילה גם לשינויים בשיניים ובשפתיים המדגישים את המראה הא-סימטרי. 

קראו עוד: נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

איך מאבחנים?
היפרפלזיה קונדילרית מתבטאת בתהליך איטי והדרגתי ועל כן ברוב המקרים, מטופלים אשר מגיעים אל כירורג פה, פנים ולסתות מתלוננים על סטייה של הלסת התחתונה שהחלו להבחין בה לפני מספר שנים. אם סטיית הלסתות מתרחשת בגילאי הילדות לרוב ההורים יהיו אלה שיבחינו בשינוי.

כדי לאבחן את הסטייה הרופא יבצע בדיקה קלינית וכן יבקש לעיין בתמונות פוטוגרפיות ישנות, זאת כדי להשוות אותן למצב הקיים. כדי להעריך את קצב הגדילה של המפרק המעורב יתבצעו גם צילומי רנטגן ובדיקת מיפוי עצמות.
כירורג פה ולסת מתכנן את מהלך ניתוח הקונדילקטומי


כיצד ניתן לטפל?
הטיפול בהיפרפלזיה קונדילרית מתבצע באמצעות ניתוח בלבד. ניתוח הקונדילקטומי, כולל הסרה של מילימטרים ספורים מראש המפרק הפגוע. פעולה זו גורמת לעצירת גדילת המפרק ותורמת לתיקון חלקי או מלא של הא-סימטריה. הגישה הניתוחית היא דרך חתך קטן בכפל האנטומי של האוזן ועל כן הצלקת הניתוחית אינה בולטת. 

מדובר בניתוח קצר. לרוב המטופל משתחרר הביתה באותו יום של הניתוח או יום למחרת. יש צורך בכלכלה רכה למספר ימים. מנשך השיניים משתנה לאחר הניתוח ומתאזן באופן הדרגתי תוך מספר חודשים. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
ניתוח הקונדילקטומי הוא בעל ותק מכובד ברפואה, ואם מתבצע על-ידי כירורג פה, פנים ולסתות מיומן, מדובר בניתוח פשוט שעוצר את הגדילה ההיפרפלסטית ופותר ביעילות את הסטייה בלסתות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירת שיני בינה נטע 29/11/2020 19:52
  • שלום, עברתי עקירה כירורגית ביום חמישי בערב, הכאבים כבר עברו אבל הנפיחות עדיין לא והיום אפילו קמתי עם נפיחות גדולה מתחת לעין. האם זה הגיוני שעברו כבר 72 שעות מאז העקירה והנפיחות לא יורדת, לא בלחי וגם לא בעין. לוקחת אוגמנטין מיום העקירה.

  • + הוסף תגובה
שלום נטע ד"ר נבות גבעול 02/12/2020 21:34
קליקים בלסת בצד שמאל שחר 26/11/2020 14:34
  • קוראים לי שחר ואני בן 23 . כבר בערך 3-4 חודשים שאני מרגיש בבוקר ולפעמים גם במהלך היום קנאקים בלסת בצד שמאל. הלכתי לרופאה פה ולסת. היא נתנה לי אנטיביוטיקה נגד דלקת אחרי שעשיתי צילום MRI. לקחתי כדורים ברציפות במשך שבועיים כמו שאמרה, אבל עדיין הבעיה לא נפתרה. לאחר מכן הפנו אותי לפיזותרפיה והוא אפיין שכנראה יש לי שחיקה של הסחוס כתוצאה מהידוק בלילה. רציתי לשאול האם יש דרכים לפתור את הבעיה הזו חוץ מסאד לילי ששמים בפה על מנת לא להדק תוך כדי שינה :( מה אפשר לעשות כדי לפתור את זה?

  • + הוסף תגובה
שלום שחר ד"ר נבות גבעול 02/12/2020 21:33
  • סד לילה פתרון טוב להקלה מפני הכוחות המופעלים. אך עם מדובר בקליקים ללא כאב מיותר מאחר והקליקים לא יעלמו. מטרת הסד להקל על הכאב.

  • + הוסף תגובה
לחץ באוזניים רעות 21/11/2020 21:43
  • שלןם דר נבות הטם לחץ באוזניים שמקורו ממפרק הלסת מושפע משינויי לחצים? בעיה קשה לאבחון

  • + הוסף תגובה
שלום רעות ד"ר נבות גבעול 02/12/2020 07:49
  • כל לחץ מושפע משנוי לחצים. לא סביר שזה הגורם לצילצולים באזניים. אם לא עובר כדאי לגשת לא.א.ג

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!