סטיית לסתות (היפרפלזיה קונדילרית): האם ניתן לתקן את מראה הפנים הא-סימטרי?

מהי סטיית לסתות ( היפרפלזיה קונדילרית) ומהן השלכותיה על מראה הפנים, אילו בדיקות יסייעו באבחון הבעיה וכיצד ניתן לטפל? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותאחד המאפיינים המרכזיים במראה בפנים נורמלי הוא סימטריה. למרות שבכולנו קיימת א-סימטריה מסוימת של הלסתות – כאשר הסטייה בולטת מאוד היא גורמת לפגם אסתטי ניכר. הסטייה אינה פוגעת רק במראה החיצוני: היא נתפסת פעמים רבות כדבר לא בריא ועלולה לפגום בתחושת הדימוי העצמי ולהוביל לביטחון עצמי נמוך. ד"ר וסים עבוד מסביר על הסיבות לסטייה בלסתות, מפרט על הדרכים לאבחון הבעיה והניתוח שעשוי לסייע בפתרונה.


   


מה גורם לסטיית לסתות?
אחת הגורמים שמובילים לסטיית לסתות היא היפרפלזיה קונדילרית, או גדילה לא תקינה של עצמות הלסת. מפרקי הלסת הם מרכזי הגדילה של הלסתות ובתקופת ההתבגרות המפרק הימני והשמאלי צריכים לגדול באותו הקצב. במצבים שבהם אחד מהמפרקים גדל בקצב מואץ מתפתחת סטיית לסתות. הסטייה אינה פוגמת רק בעצמות הלסת והיא מובילה גם לשינויים בשיניים ובשפתיים המדגישים את המראה הא-סימטרי. 

קראו עוד: נעילת מפרק הלסת והגבלה בפתיחת הפה: מהם הגורמים ואיך מטפלים?

איך מאבחנים?
היפרפלזיה קונדילרית מתבטאת בתהליך איטי והדרגתי ועל כן ברוב המקרים, מטופלים אשר מגיעים אל כירורג פה, פנים ולסתות מתלוננים על סטייה של הלסת התחתונה שהחלו להבחין בה לפני מספר שנים. אם סטיית הלסתות מתרחשת בגילאי הילדות לרוב ההורים יהיו אלה שיבחינו בשינוי.

כדי לאבחן את הסטייה הרופא יבצע בדיקה קלינית וכן יבקש לעיין בתמונות פוטוגרפיות ישנות, זאת כדי להשוות אותן למצב הקיים. כדי להעריך את קצב הגדילה של המפרק המעורב יתבצעו גם צילומי רנטגן ובדיקת מיפוי עצמות.
כירורג פה ולסת מתכנן את מהלך ניתוח הקונדילקטומי


כיצד ניתן לטפל?
הטיפול בהיפרפלזיה קונדילרית מתבצע באמצעות ניתוח בלבד. ניתוח הקונדילקטומי, כולל הסרה של מילימטרים ספורים מראש המפרק הפגוע. פעולה זו גורמת לעצירת גדילת המפרק ותורמת לתיקון חלקי או מלא של הא-סימטריה. הגישה הניתוחית היא דרך חתך קטן בכפל האנטומי של האוזן ועל כן הצלקת הניתוחית אינה בולטת. 

מדובר בניתוח קצר. לרוב המטופל משתחרר הביתה באותו יום של הניתוח או יום למחרת. יש צורך בכלכלה רכה למספר ימים. מנשך השיניים משתנה לאחר הניתוח ומתאזן באופן הדרגתי תוך מספר חודשים. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?
ניתוח הקונדילקטומי הוא בעל ותק מכובד ברפואה, ואם מתבצע על-ידי כירורג פה, פנים ולסתות מיומן, מדובר בניתוח פשוט שעוצר את הגדילה ההיפרפלסטית ופותר ביעילות את הסטייה בלסתות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלפוחיות בלשון אהוד 23/02/2020 23:22
  • שלום ד"ר, שמתי לב להופעת שלפוחיות אדומות קטנות בגודל 2 מ"מ על בסיס הלשון,אינו כואב, אינו מגביל בבליעה, אני לא מעשן, בן 23. במה עלי לחשוד?

  • + הוסף תגובה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה
השתלת עצם לאחר עקירת ניב כלוא אסתר 18/02/2020 14:58
  • שלום רב, לפני שמונה ימים עברתי עקירה של ניב כלוא (13) בלסת העליונה. המיב היה קרוב מאוד לסינוסים והיה חשד לאנקילוזה. בסופו של דבר הניב הוצא גם כותרת וגם השורש והושתלו לי עצם וממברנה באזור. נטלתי אנטיביוטיקה במשך שבוע ימים ואני מקפידה על שטיפות ובכל זאת האזור נשאר נפוח, מעין בצקת כזו. הגעתי לבי"ח לבדיקה ונאמר לי שאין זיהום (הרופא לחץ על האזור) ונשלחתי חזרה הביתה. בשבוע הבא אמורים להסיר לי את התפרים אך האור עדיין נפוח. האם זה תקין?

  • + הוסף תגובה
שלום אסתר ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 17:01

הצטרפו לאינדקס הרופאים!