דלקת מפרק הלסת: איך ניתן להקל על הכאבים?

דלקת במפרק הלסת (אוסטאוארתריטיס) מתארת מגוון מצבים המאופיינים בשחיקת רקמת הסחוס במפרק הלסת. השחיקה גורמת לכאבים עזים, להגבלה בפתיחת הפה ולעיתים אף לסטיית לסתות: איך ניתן לעצור את השחיקה ולהקל על התסמינים? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר וסים עבודמפרק הלסת הוא אזור המפגש בין עצם הלסת התחתונה לבין עצם בסיס הגולגולת. שתי העצמות מרופדות בסחוס – רקמה חלקה וגמישה אשר מאפשרת את התנועה החלקה של המפרק. דלקת במפרק הלסת, או אוסטאוארתריטיס, יכולה לנבוע מהפרעה או מחלה במפרק הלסת, או להיות מצב פיזיולוגי כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף. בשני המקרים, הביטוי העיקרי ינבע משחיקת הסחוס.


 

מה גורם לשחיקת הסחוס במפרק הלסת?

הגורמים להתפתחות השחיקה רבים, וכוללים מצבים ניווניים (המתפתחים לרוב עם הגיל), טראומות (כמו חבלה אקוטית או עומס מוגבר ומתמשך על מפרק הלסת), ואף מחלות סיסטמיות (בהן ראומתואיד ארטריאיס, שיגדון – גאוט, ועוד).


אדם סובל מכאבים בלסת בשל דלקת במפרק הלסתמהם התסמינים שיעידו על דלקת במפרק הלסת?

שחיקת הסחוס גורמת למגע ישיר בין שתי עצמות המפרק. העלייה בדרגת החיכוך מובילה להחמרה בשחיקה, לכאבים, לרעשים בעת תנועת המפרק, להגבלה בתנועתו ועוד. לאורך זמן, התנועה הלקויה של המפרק עלולה לגרום לחולשה של שרירי הלעיסה, לבעיות סגר ואף לסטיית לסתות. התסמינים אינם מופיעים באופן קבוע והמחלה מתאפיינת בתקופות של החמרה ורגיעה.


קראו עוד: סטיית לסתות (היפרפלזיה קונדילרית): האם ניתן לתקן את מראה הפנים הא-סימטרי?

איך מטפלים?

קו הטיפולים הראשון באוסטאוארתריטיס הוא שמרני, וכולל מתן תרופות נוגדות דלקת, טיפול באמצעות סד סיגרי לתמיכת מנשך השיניים, פיזיותרפיה, והימנעות מהרגלים מזיקים, כמו לעיסת מסטיקים. 

במקרים בהם הטיפול השמרני לא סייע בהקלה על התסמינים, או כאשר מתפתח אירוע אקוטי של אוסטאוארתריטיס, תתבצע שטיפת מפרק.

שטיפת מפרק הלסת היא פעולה כירורגית זעיר פולשנית פשוטה, אשר נמשכת לרוב דקות ספורות. ניתן לבצעה בהרדמה מקומית או תחת טשטוש קל. במהלך הפעולה, יחדיר הרופא שתי מחטים דקות אל תוך מפרק הלסת, דרכן יועברו מים פיזיולוגיים המשמשים לשטיפת החלל המפרקי. שטיפת המפרק מסייעת בהקלה על הדלקת שהתפתחה וכתוצאה מכך גם בהשגת הקלה משמעותית בתסמינים. בסיום הפעולה תוזרק לחלל המפרקי תרופה, לרבות סטרואידים, חומצה היאלורונית, פלסמה ולעיתים אף תאי גזע. בחירת התרופה מתבצעת בהתאם לאבחנה ולאינדיקציית הטיפול. 

אם מתבצעת באינדיקציה המתאימה ועל ידי כירורג פה, פנים ולסתות מנוסה, שטיפת המפרק מסייעת בהפחתה משמעותית של הכאב, בהפחתת  רעשי המפרק, ובהגדלת טווח פתיחת הפה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד,  רופא בכיר מומחה במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז רפואי "שיבא" תל השומר ובנוסף אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה.  הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירת שיני בינה עליונות מאיה 12/12/2019 21:00
  • שלום בת 23 עברתי אתמול עקירה של שתי שיני בינה עליונות (לא כירורגי) לא ניתן לי אנטיביוטיקה אלא משככי כאבים בלבד. באותו היום סבלתי מכאבים שהתחזקו בלילה , נוטלת משככי כאבים שעוזרים לכמה שעות. הכאב מורגש בעיקר בעת פתיחת הפה, דיבור ואכילה. מרגישה כאבים בתוך חלל הפה כאילו יש לי שם פצעים/כוויות/נפיחות. יצרתי קשר טלפונית עם הרופא המטפל מחשש שיש לי מכתשית יבשה שאמר שבשיני בינה עליונות לא מתרחש דבר כזה ושהסברתי לו שיצא לי אחרי כמה שעות סוג של גוש דמי יציב הוא אמר לי שזו כנראה ספוגית ואין לי מה לחשוש ממכתשית יבשה זה נכון שאין מכתשית יבשה בשיני בינה עליונות? בנוסף- כמה זמן הכאבים אמורים להימשך? בעקירה לפני שנה עקרתי 2 שיני בינה תחתונות כירוכגי ואני לא זוכרת כאבים כאלה תודה מראש

  • + הוסף תגובה
נגע פיגמנטוזי בצבע כחול/שחור במרכז חיך קשה מושיקו 11/12/2019 15:15
  • שלום דוקטור הגעתי לטיפול שיניים לצורך עקירת שיני בינה בטיפול הכירורג ראה שישי לי נגע פיגמנטוזי בצבע כחול/שחור במרכז חך קשה קוטר 2 מ"מ ללא רגישות במגע נלקחו תמונות קליניות ניתנה בקשה להתחייבות לביופסיה מהחך. האם הממצא מדאיג? ומחייב המשך בירור ? מה האפשרויות של הנגע הנ"ל?

  • + הוסף תגובה
MRI מפרקי לסת ללא זריקת ניגוד שלי 08/12/2019 17:48
  • שלום, קיבלתי הפניה ל- MRI מפרקי לסת בעקבות - קליקים וקנקים במפרקי הלסת, פתיחת מנשך קדמי, ותזוזה של לסת תחתונה כמה מילימטרים אחורנית. שאלתי את הרופאה האם אפשר לעשות MRI ללא זריקת ניגוד והיא אמרה שאפשר. (אני יודעת שהחומר מצטבר במוח ויכולות להיות לו השפעות שליליות על הבריאות ומכאן החששות שלי) הייתי רוצה לדעת מה עמדתך בנושא והאם מקובל לעשות MRI גם ללא הזריקה

  • + הוסף תגובה
שלום שלי ד"ר נבות גבעול 11/12/2019 13:43
  • ממליץ לעשות עם הזרקה כדי לקבל את מלוא המידע. mri שמבוצע מספר פעמים בודדות במהלך החיים לא מוצא סיבה לדאוג מהצטברות חומר ניגוד במוח. לעומת זאת על פי תיאורך מדובר בבעיה מורכבת במפרקי הלסת ולכן מומלץ שהבדיקה תיתן מלוא המידע

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!