אביב הגיע, ואיתו גם האלרגיה

עונת הפריחה והלבלוב של הצומח היא גם עונה של פריחה בעור לסובלים מאלרגיה. מהן תופעות האלרגיות הנפוצות באביב, מדוע הן מתפתחות דווקא בעונה זו ואיך ניתן לטפל בהן? ד"ר רמית מעוז סגל, מומחית לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואה פנימית, מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אף נוזל, שיעול, עיניים מגרדות, פריחה בעור  – אלו הם רק חלק מהתסמינים שעלולים ללוות אנשים בתקופת האביב. ישנן אלרגיות הנוטות להופיע דווקא באביב ובסתיו, והן עלולות להפוך את התקופה היפה בשנה לתקופה של סבל בקרב אנשים רבים. 

אלרגיות באביב
 Africa Studio | Shutterstock


מדוע אלרגיות מתפתחות דווקא בעונת האביב?

יש שני סוגים של אלרגיות: אלרגיה המתפתחת לאורך כל השנה ומושפעת מאלרגנים שנמצאים בתוך הבית, כמו קרדית האבק,  מקקים, עובשים וכאלו הקשורות לחיות מחמד ואלרגיות עונתיות, המתפתחות בגלל אלרגנים מחוץ לבית שמקורם באבקנים של צמחים ועצים שונים. 

בישראל, אלרגנים אלו שכיחים מאד באביב ובסתיו מאחר שבעונות אלו מתרחשת הפריחה של הצמחים הללו. מבין העצים הנפוצים ניתן למנות את עץ הזית ועץ הפקאן, וכן סוגים של עשבים ודשאים שונים כמו דשא מסוג ג'ונסון, ברמודה ועוד. מדובר בתורה שלמה של מינים שונים של צמחים שפורחים בעונות המעבר בישראל. 

מהם התסמינים הנפוצים בעונות המעבר? 

אדם הסובל מאלרגיה עונתית יסבול לרוב בכל אביב וסתיו מתסמינים קבועים של  נזלת יומיומית, או לחלופין אף סתום, התעטשויות, גרד בריריות העיניים או האף, תפרחת מגרדת בעור ועד שיעול או  קוצר נשימה וצפצופים (התקף אסתמה). במקרים קשים החולה יסבול מכל תסמינים אלו יחד. 

כיצד ניתן לאבחן אלרגיה עונתית?

אבחון אלרגיה מתבצע באמצעות תשאול המטופל/ת ובחינת התסמינים המעידים על אלרגיה עונתית בתקופה בה היא מתפרצת. לאחר מכן, בדומה לאלרגיה שנתית, מבצעים במרפאת האלרגיה תבחיני עור  ("טסטים")  שנקראים גם תבחיני שריטה ובאנגלית- skin prick tests. במהלך בדיקה זו מטפטפים טיפות מאלרגנים השונים על גבי העור, כאשר במרכז כל טיפה מבצעים שריטה קטנה בדומה לעקיצת יתוש. במקרה בו החולה אלרגי, לאחר כ- 15-20 דקות, מרגע ביצוע השריטה מתקבלת תגובה שנראית כמו עקיצה – נפיחות עורית מרכזית כשסביבה אודם. באופן כזה יודעים לאיזה אלרגן המטופל פיתח נוגדנים מסוג IgE שהם האחראים לתסמיני האלרגיה. 


כיצד ניתן לטפל באלרגיה שהתפתחה?

במקרים רבים ניתן להסתפק בטיפול תרופתי הכולל אנטי היסטמינים . נהוג לבחור באנטי-הסטמינים מהדור השני שבניגוד לאנטי-הסטמינים מדור ראשון אינם גורמים לישנוניות וכרוכים ברבה פחות תופעות לוואי. את הטיפול המטופל נוטל  בד"כ בתקופת ההתפרצות, כאשר במקרים קשים מומלץ להתחיל את הטיפול אפילו מספר שבועות לפני תחילת עונת האלרגיה על מנת להגביר את יעילותו. 

אנטי-הסטמינים ניתנים באמצעות בכדורים דרך הפה או בסירופ לילדים. יש להמשיך את הטיפול כל עוד עונת המעבר נמשכת – בערך ממרץ עד מאי-יוני באביב, ומאוקטובר-ספטמבר עד ינואר בסתיו. הדבר תלוי בסיפור האישי של כל מטופל/ת. 

במידה ומטופל סובל מאלרגיה הן לאלרגנים רב עונתיים כמו קרדיות האבק והן לאלרגנים עונתיים כמו זית למשל, ניתן להתאים לו  טיפול קבוע באנטי היסטמינים עם טיפול מוגבר בעונות המעבר, כמו מינון גבוה יותר של אנטי-היסטמינים או משלב עם תרופות נוספות (למשל תרסיסים סטרואידליים לאף). 

לאלו הסובלים מדלקת עיניים אלרגית (allergic conjunctivitis) ניתן להתאים טיפול בטיפות אנטי היסטמיניות שמקלות על הגרד והדמעת בעיניים. לאלה הסובלים מנזלת אלרגית יינתן טיפול באמצעות תרסיסים לאף המכילים סטרואידים ומגרים את הרירית. בחלק קטן מהמקרים כשמרכיב הגודש הוא משמעותי ניתן לשקול מתן של תרופות נוגדות גודש, כמו סינופד

במקרים של חולים אסמתיים שסובלים בעונות המעבר גם מהתקפי אסתמה המתבטאים בקוצר נשימה ושיעול, נהוג להציע טיפול במשאפים ולפעמים גם טיפול בתכשירים  אנטי לויקוטריאנים (anti-leukotrians) כגון סינגולייר. כתלות בתסמינים, טיפולים אלו יכולים להינתן לאורך כל השנה או בעונת ההחמרה. 

במקרים בהם אין תגובה לטיפול או שהאלרגיה עוצמתית מאוד, ייתכן ויהיה צורך בהעלאת המינון התרופתי או שיתבצע שילוב של טיפולים שונים. 

מה עושים אם הטיפולים לא עוזרים?

למטופלים שאינם מגיבים לטיפולים בצורה טובה ולמטופלים שמעוניינים בטיפול לשורשו של עניין באלרגיה, יומלץ על אימונותרפיה. במהלך טיפול זה המטופל מקבל זריקות תוך עוריות של האלרגנים אליהם הוא אלרגי (לפי תוצאות תבחיני העור של המטופל והיסטורית החשיפות והתסמינים שלו), וזאת כדי ליצור סבילות חיסונית -הטיפול יוצר מעין "חינוך מחדש" של מערכת החיסון. 

מדובר בטיפול שידוע כבר כמאה שנים ונמצא יעיל מאוד בטיפול בנזלת אלרגית. במחקרים שונים נמצאה אף יעילות בהפחתת התקפי אסתמה, שיפור באסתמה של העור, הפחתה בעוצמת דלקת עיניים אלרגית ועוד. 

במהלך טיפול אימונותרפי, נוגדני האלרגיהIgE Immunoglobulin E )) הולכים ופוחתים בעוד שרמת נוגדנים מסוג IgG4 הולכת ועולה. עלייה ברמת נוגדנים מסוג IgG4 נמצאה במחקרים שונים כקשורה לפיתוח של סבילות חיסונית. 

מהלך הטיפול באימונותרפיה

כדי ליצור זיכרון חיסוני יש צורך בטיפול של זריקות במשך 4-6 חודשים על בסיס שבועי, כאשר  בכל שבוע מעלים את המינון עד שמגיעים למנת אחזקה אופטימלית עבור המטופל, אשר נקבעת לפי תגובות המטופל לחיסונים  ובהתבסס על הטבלאות המומלצות למינון אחזקה של כל אלרגן . לאחר מכן, יהיה צורך בטיפול חודשי למשך שלוש שנים נוספות, וזאת לצורך יצירת זיכרון חיסוני טוב שיישאר עם המטופל לאורך שנים. לעיתים יהיה צורך במנות תחזוקה לחמש שנים או יותר, אך מדובר במקרים מעטים.

קיימות היום אפשרות לטיפול אימונותרפי דרך הפה בכדורים לקרדיות האבק אך יש צורך להדגיש כי טיפול זה אינו רשום בסל הבריאות בישראל ועלותו יחסית גבוהה. 
הכתבה בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז סגל , מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, היחידה לאימונולוגיה קלינית אנגיואדמה ואלרגיה, בית חולים שיבא,  תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רמית מעוז-סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם מדובר בתורשה? bhby 15/10/2017 10:54
 • שלום, יש לי ילד בן 3. ביצענו מספר בדיקות דם (כי לגדול שלנו בן 9 יש אטופיק דרמטטיטיס ואלרגיה לקרדית האבק). התוצאה של בדיקת lg-e total היא 976.3 U/ml כשהטווח הוא 0-60. מה זה אומר? מבינים שזאת חריגה רצינית. שאלנו את רופאת המשפחה אמרה שיש אלרגיה ובגיל כזה לא ניתן לבדוק למה הילד אלרגי. נשמע קצת תמוה.. אמרה לביניתיים שניתן להשתמש בתכשירים של הילד הגדול (זה אומר סירופ לורתרים / אריוס, טיפות עיניים אופטילסט ומשחות: אקווה קרם, אלוקום ומקלחת רק עם לקטופיל- טיפול קבוע הניתן מידי יום ביומו.נשמח למידע מה ניתן לעשות בעניין. חשוב לציין שלאחרונה נראים סימני אטופיק בעור (גירודים) והעיניים אדומות וצורבות. האם לבצע בדיקות במרפאת אלרגיה או שזה ברור שהילד הקטן הולך בעקבות הגדול? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רמת IGE גבוהה ד"ר רמית מעוז סגל 01/11/2017 22:26
 • כן רמת ה- IGE שלו גבוהה, אבל זה די טיפוסי לאסטמה של העור כדאי להבדק ע"י אלרגולוג מומחה כדי לקבל פרטים נוספים על מצבו הרפואי על מנת להמליץ האם יש צורך בבדיקות אלרגיה נוספות בברכה,

 • + הוסף תגובה
רמת ה- IGE בדם מרים 19/09/2020 10:00
 • לד"ר רמית מעוז סגל שלום רב ושנה טובה. אני בת 75 ורמת ה-IGE בדם היא:47.3IU/ml האם זה גבוה? בתודה מרים

 • + הוסף תגובה
אימונוגלובולין e ד"ר רמית מעוז-סגל 19/09/2020 17:01
הקשר בין אלרגיה לחלבון החלב לבין אטופיק דרמטיטיס לילך 15/09/2020 12:40
 • אני מעוניינת להבין האם יש קשר בין אלרגיה לחלבון החלב בתנוקות לבין אטופיק דרמטיטיס והאם מתן פורמולה מפורקת כמו נוטרמיגן יכולה לסייע בהפחתה או מניעה של האטופיק אני שואלת בגלל הפרוביוטיקה שיש בה?

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 16/09/2020 18:58
 • יש קשר. כיום הגישה הטיפולית מאד השתנתה לגבי זה. לגבי פרוביוטיקה- יש עבודות מחקריות שהצביעו על הטבה מסויימת עם פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
גרד בכף האגודל מזה שנים ,.אני מקבלת :בטאקורטן אילוש 12/08/2020 12:58
 • אני מקבלת קרם של :בטאקורטן נגד אלרגיה ,וזה לא עוזר הרופא מומחה ,אמר לי שיש לי :ספוייסיס מכוון שבגרד לא מפסיק ,ומכול פעם זה מתפרץ מחדש למרות שאני עם כפפות כמו שאמרה לי רופאת עור אחרי בדיקת אלרגיה בבית חולים העמק נאמר לי שאני לא אלרגית לתכשירי ניקיון מה עליי לעשות ,ובאיזה משפחה ,טיפול טבעי ,או כל דבר שהוא .אני סובלת הגירוד עד זוב דם שוב הפצע נפתח .ממש מתסכל

 • + הוסף תגובה
בטאקורטן ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 14:30
 • מריחת סטרואידים לזמן ממושך לא מומלצת בכלל בגלל תופעות לוואי שמשפיעות הן על העור והן בכל הגוף. כדי לתת לך טיפול מירבי עבורך את צריכה להבדק.

 • + הוסף תגובה
תודה אילוש 12/08/2020 18:54
 • אני מודה לך מאוד ,השאלה ?איזה תופעות על הגוף זה עושה ,ולמה לא הזהירו אותי ? וכל פעם נתנו לי את הקרם כטיפול קבוע .

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של סטרואידים ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:18
 • מריחה ממשוכת על העור עלולה. לגרום להדקקות העור, שיעור יתר, פיגמנטציה ועוד

 • + הוסף תגובה
פצע פתוח ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:19
 • אני מצטערת אך פורום זה לא יכול להחליף בדיקה גופנית וייעוץ רפואי אמיתי במרפאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!