מפתיע: זו הפעילות שעשויה לשפר את בריאות הלב וכלי הדם ב-12 שבועות בלבד

מחקר חדש שבוצע על-ידי חוקרים באוניברסיטת מילאנו שבאיטליה מצא כי תרגול מתיחות פאסיביות במהלך 12 שבועות יכול לסייע לפעילות המערכת הווסקולרית ולשפר את זרימת הדם: הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותמתיחות פאסיביות הן סוג של תרגילים בהם כוח חיצוני, כמו אביזרי מתיחה או כוח הכבידה מספק את אפקט המתיחה. במחקר הנוכחי (1) , החוקרים בחנו 39 נשים וגברים בריאים וחילקו אותם לשתי קבוצות: הנבדקים בקבוצה הראשונה הונחו על ידי החוקרים לבצע מתיחות רגליים חמש פעמים בשבוע במשך 12 שבועות, בעוד שנבדקי הקבוצה השנייה לא ביצעו מתיחות כלל. מתוצאות המחקר עולה כי בקרב נבדקים שהתמידו בביצוע המתיחות נצפה שיפור בגמישות העורקים ובזרימת הדם. לדברי החוקרים, יש לכך השלכות על מחלות הכרוכות בשינויים בזרימת הדם, כמו התקף לב ושבץ. עוד סברו החוקרים כי המתיחות עשויות לשפר גם את בריאות הלב.


זוג מבצע מתיחות פסיביות יחד
Orange Line Media | Shutterstock


השיפור בגמישות העורקים נבדק באמצעות תבחין הנקרא Flow Mediated Dilation , אשר מתבצע באמצעות אולטרסאונד דופלר ומאפשר למדוד את ההתרחבות של עורק הזרוע כתגובה לעלייה בזרימת הדם לאחר חסימה זמנית של זרימת הדם לאמה. למרות שלא מדובר בשיפור משמעותי כמו זה שנצפה באלה המבצעים פעילות אירובית באופן קבוע, דרוש מחקר נוסף בנושא כדי לקבוע האם מתיחות פסיביות יכולות להוות פעילות משלימה לאימון אירובי. אם תוצאות דומות היו מוצגות גם בקרב אנשים הסובלים ממחלות כלי דם, החוקרים היו יכולים לקבוע כי מתיחות פאסיביות עשויות להוות טיפול משלים לשיפור בריאות כלי הדם.

הסכנות הכרוכות במחלות כלי דם

במבוגרים המערכת הווסקולרית מורכבת מיותר מ-160 אלף מטרים של כלי דם. בעיות המתפתחות לאורכם עלולה לגרום לכאבים, הגבלה בתפקוד לעיתים אפילו למוות. מצבים בריאותיים, כמו שבץ, קרישי דם והתקף לב, יכולים להתפתח כאשר זרימת הדם נפגעת בשל בעיה בעורקים. 

זרימת דם תקינה מובילה להפחתת הלחץ במערכת כלי הדם, וכתוצאה מכך גם לפחות נזק לדפנות העורקים. במקרים בהם זרימת הדם פוחתת בשל בעיה בעורקים, עלולה להיווצר גם עלייה בלחץ הדם. 

בנוסף, זרימת הדם תקינה מאפשרת לדם מלא בחמצן להגיע אל רקמות הגוף. בלעדיה, איברים שונים בגוף, בהם גם הלב, נמצאים בסיכון. היצרות עורקים, הנגרמת לרוב בעקבות הצטברות של פלאק בדפנות העורקים (טרשת עורקים) גורמת לכך שפחות דם עשיר בחמצן מגיע אל איברי הגוף. 

קשיחות עורקים לבדה, עלולה גם היא לסכן איברים שונים. כך לדוגמה, קשיחות עורקים חושפת (2) את כלי הדם הקטנים במוח ובכליות לשינויי לחצים אשר עלולים להוביל לסיכון מוגבר להתפתחות של כשל כלייתי או שבץ. 


איך ניתן לשפר את מצב העורקים?

העורקים שלנו צריכים להיות גמישים ולהתרחב במצבים שונים. כך לדוגמה, כשאנו בעיצומה של פעילות ספורטיבית, על העורקים להתרחב על מנת לספק יותר דם לשריר הלב ולשרירים שלוקחים חלק בפעילות.  אם העורקים מאבדים מגמישותם יכולים להופיע תסמינים שונים, כמו כאבים בחזה או ברגליים. 

פעילות אירובית, שמירה על משקל תקין וטיפול ביתר לחץ דם, כל אלה מפחיתים את קשיחות העורקים. בנוסף, קיימות תרופות מרשם מסוימות אשר משמשות גם הן לשיפור הגמישות של כלי הדם. על פי תוצאות המחקר, מעבר לאיזון גורמי הסיכון וביצוע פעילות גופנית בשגרה, נראה שגם מתיחות יכולות לשפר את בריאות העורקים.


מקורות 

(1) Bisconti, A. V., Cè, E., Longo, S., Venturelli, M., Coratella, G., Limonta, E., ... & Esposito, F. (2020). Evidence for improved systemic and local vascular function after long‐term passive static stretching training of the musculoskeletal system. The Journal of Physiology.‏

(2) Quinn, U., Tomlinson, L. A., & Cockcroft, J. R. (2012). Arterial stiffness. JRSM cardiovascular disease, 1(6), cvd.2012.012024. https://doi.org/10.1258/cvd.2012.012024


המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות בלבד. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.

באתר הכתבה פורסמה ב-16 ביולי 2020, באתר Medical News Today


פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסחיף אוויר שירן 26/11/2020 20:35
שירן ד"ר גבריאל גרינברג 26/11/2020 21:27
"גוש" מתחת למפתח הלב לאחר ניתוח מעקפים יוסף 20/11/2020 13:36
  • בין סיום החתך הראשי של בית החזה ומעל שלשת חורי הניקוז (כמדומני) אני חש בגוש פנימי. מה זה ?

  • + הוסף תגובה
יוסף ד"ר גבריאל גרינברג 20/11/2020 13:57
  • אין לי מושג על מה אתה מדבר. זאת הסיבה מדוע הפורמט הזה איננו מחליף בדיקת רופא. אנא פנה לקרדיולוג המטפל או למנתח שלך ישירות.

  • + הוסף תגובה
תודה יוסף 21/11/2020 13:17
הרחבת סינוס קורונרי וחסימה בצרור הולכה ימני רואן 18/11/2020 22:21
  • אני בת 27, עברתי לפני שנים ניתוח ASD. בבדיקת אקו אחרונה נרשם לי הרחבה של סינוס קורונרי + חסימה בצרור הולכה ימני. האם זה מסוכן? מה ההשלכות ? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
רואן ד"ר גבריאל גרינברג 18/11/2020 23:41
  • אין זה תחום היתמחותי. ממליץ לך להיות במעקב במרפאת מומי לב מלידה. מירפאות כאלה נמצאות בכל בתי החולים הגדולים במרכז ויתכן גם בפריפריה. אנא הפני שאלות לרופא שיעקוב אחריך במירפאה כזו. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!