גלאוקומה: הכירו את הניתוחים החדשים שעשויים להציל את הראייה

גלאוקומה היא מחלה הדרגתית ובלתי הפיכה בה הלחץ התוך עיני גבוה מהתקין. העלייה בלחץ התוך עיני מובילה לפגיעה בעצב הראייה, וללא טיפול היא עלולה לגרום לעיוורון. ניתוחים זעיר פולשניים שפותחו בשנים האחרונות מסייעים בהורדת הלחץ התוך עיני ללא פעולה פולשנית משמעותית והם עשויים אף לייתר עבור מטופלים רבים את השימוש הכרוני בתרופות: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהעיניים שלנו הן מבנים כדוריים המורכבים ממספר שכבות ומלאים בחומר זגוגי. כדי לשמור על המבנה והאנטומיה של גלגל העין יש צורך בלחץ מסוים. אולם במקרים של גלאוקומה, או ברקית, הלחץ בתוך כדור העין גבוה מהתקין וכתוצאה ממנו מתרחשת פגיעה בעצב הראייה אשר אמון על העברת המידע המגיע מהקולטנים שברשתית אל המוח. 

גלאוקומה היא אינה מחלה אחת אלא קבוצה של מחלות בהן כאמור מתרחשת פגיעה בעצב הראייה. הסוג הנפוץ ביותר של המחלה הוא גלאוקומה ראשונית רחבת זווית. הזווית נמצאת בחלק הקדמי של העין ודרכה מתנקז הנוזל הזגוגי המיוצר בעין. במקרים של גלאוקומה רחבת זווית ישנה הפרעה בניקוז הנוזלים– דבר המוביל להצטברות של נוזל בחלל העין ולעלייה בלחץ התוך עיני. 

מחלת הגלאוקומה היא מחלה פרוגרסיבית, הדרגתית ובלתי הפיכה. פעמים רבות בשלבים הראשונים להתפתחותה היא אינה גורמת לתסמינים אשר מעלים חשד לקיומה ועל כן הסיכוי להחמרה במצב ואף לעיוורון כתוצאה ממנה גבוה. למעשה, בכל שלב בו המחלה מאובחנת לא ניתן יהיה לתקן את הנזק שנוצר ולכן אבחון מוקדם הוא חיוני. חשוב לציין עם זאת, כי אבחון בשלבים הראשוניים וטיפולים מתאימים יסייעו במניעת עיוורון . ד"ר אודרי קפלן-מסאס, מנתחת בכירה במרכז הרפואי "עתידים מדיקל סנטר", מנהלת מרכז רפואי Eyeness לטיפול קטרקט גלאוקומה ועין יבשה, מסבירה על התסמינים שיעלו חשד, האבחון והטיפולים החדשניים שעשויים למנוע עיוורון.


רופא עיניים עומד ומחזיק עם כפפות כירורגיות שלט ועליו כתוב גלאוקומה
Michail Petrov |  Shutterstock


אילו תסמינים יעלו חשד?

כאמור, מחלת הגלאוקומה לרוב לא מלווה בתסמינים כלל עד שמתרחשת פגיעה משמעותית בראייה. מסיבה זו היא מכונה גם "הגנב השקט של הראייה". במקרים שבהם הלחץ התוך עיני מוגבר וכתוצאה ממנו מתרחשת גם פגיעה משמעותית בעצב הראייה, שדה הראייה מצטמצם  – דבר אשר עלול בסופו של דבר להוביל לעיוורון. 

חשוב לדעת כי גם פגיעה קלה יחסית בשדה הראייה גורמת לירידה באיכות החיים. צמצום שדה הראייה פוגם בהתנהלות היומיומית והוא אף עלול לגרום לנפילות ולתאונות דרכים. 

כיצד מאבחנים?

המחלה מתגלה בבדיקת עיניים שגרתית הכוללת בחינה של שלושה פרמטרים: הלחץ התוך עיני, מראה עצב הראייה וזווית המקטע הקדמי של העין. בנוסף, יתבצעו גם בדיקות עזר בהן בדיקת עובי הקרנית, בדיקת צילום רשתית (OCT) - אשר בוחנת את שכבת התאים בעצב הראייה, וכן גם בדיקת שדה ראייה. בשל היעדר תסמינים, מומלץ לבצע בדיקת עיניים שגרתית אחת לכל שנתיים מגיל 40 ואחת לשנה מגיל 50.

מהן דרכי הטיפול?

ישנם שלושה סוגי טיפול בגלאוקומה, כולם נועדו כדי להוריד את הלחץ התוך עיני. ההחלטה בנוגע לאופן הטיפול תלויה ברצונו של המטופל, בשיקול דעתו של רופא העיניים המטפל וכמובן גם בחומרת המחלה.

טיפול תרופתי

הטיפול השמרני כולל הזלפה של טיפות מסוגים שונים שנועדו כדי להגביר או להפחית את כמות הנוזל המיוצר בעין. השימוש בהן מתבצע באופן יומיומי כרוני, לעיתים אף מספר פעמים ביום. במקרים מסוימים, כדי להוריד את הלחץ התוך עיני ביעילות יהיה אף צורך בשילוב של מספר תרופות. 

טיפול זה הוא אמנם השמרני ביותר מבין החלופות הקיימות, אך הוא מערב שתי מגבלות עיקריות: ראשית, הצלחתו תלויה בהיענות המטופל ושימוש נכון בטיפות. שנית, תרופות אלה אינן חפות מתופעות לוואי שבשימוש כרוני עלולות להתפתח בחולים רבים. מעבר לחומר הפעיל, טיפות אלה מכילות גם רכיבים נוספים, כמו למשל חומר משמר, שעלולים לגרום ליובש בעיניים ולהוות הפרעה משמעותית מאוד לשגרת החיים. תופעות לוואי נוספות שכיחות הן אדמומיות של העיניים וגרד. במקרים נדירים השימוש בתרופות עלול לגרום להפרעות בקצב הלב, להיווצרות של פיגמנטציה סביב העין, לתחושת נמנום ועייפות ועוד.

הטיפול בלייזר Selective laser trabeculoplasty 

הטיפול בלייזר נחשב לאחר מהטיפולים הבטוחים ברפואה כולה. מדובר בהליך חד פעמי אשר מסייע בהורדת הלחץ התוך עיני למספר שנים. הלייזר מסייע בתיקון ההפרעה במערכת הניקוז של העין וכתוצאה מהטיפול גם המערכת החיסונית מתגייסת כדי "לנקות" את זווית הלשכה הקדמית. חשוב לציין כי הצלחת הטיפול אינה מוחלטת, אך במטופלים רבים הוא עשוי לסייע בהורדת הלחץ התוך העיני ובהימנעות משימוש בטיפות. אם אפקט הטיפול דועך לאחר תקופה, כעבור 5-7 שנים ניתן לבצע טיפול נוסף. 

הטיפול בלייזר מתבצע במרפאת רופא העיניים. בשלב הראשון מוזלפות טיפות הכנה והרדמה ולאחר מכן מתבצע הטיפול עצמו שנמשך לרוב דקות ספורות ואינו מלווה בכאבים. בתום הטיפול אין צורך בחבישה והמטופל יכול לחזור לפעילות שגרתית. 

באילו מקרים יתבצע ניתוח לטיפול בגלאוקומה?

במקרים בהם שני קווי הטיפול הראשונים, הטיפול התרופתי והטיפול בלייזר, לא סייעו בהורדת הלחץ התוך עיני והנזק לראייה הולך ומחמיר יישקל ניתוח גלאוקומה. ישנם שני סוגי ניתוחים עיקריים שמסייעים, בדומה לטיפולים האחרים, בהורדת הלחץ התוך עיני. 

הניתוח המסורתי - Trabeculectomy

בעבר, ניתוח זה היה החלופה הכירורגית היחידה להורדת הלחץ התוך עיני. במהלך הפעולה מבצע הרופא המנתח פתח בדופן העין (מתחת ללחמית), כדי ליצור מרחב נוסף לאידוי הנוזל מהעין. הפתח מהווה מעין תעלה חדשה דרכה מתנקז הנוזל המופרש בעין אל מחוצה לה. מדובר בניתוח ותיק מאוד המתבצע כבר יותר מ-50 שנים והוא נחשב ליעיל בהורדת הלחץ התוך עיני. עם זאת, בשל כך שמדובר בפעולה פולשנית מאוד, הפרופיל הבטיחותי של הניתוח אינו אופטימלי. הניתוח מערב סיבוכים שונים, בהם ירידה ממושכת בראיה, דימומים, צורך בתיקונים וניתוחים חוזרים ועוד. בנוסף, הוא מתבצע באופן ידני ולכן קשה מאוד לחזות את התוצאה עוד לפני ביצוע הפעולה. 

ניתוחים זעיר פולשניים (Minimally Invasive Glaucoma surgeries)

בעשור האחרון  התרחשה מהפכה בניתוחי הגלאוקומה ופותחו ניתוחים זעיר פולשניים (Minimally Invasive Glaucoma Surgery) המשמשים גם הם להורדת הלחץ התוך עיני. 

ניתוחים אלה מתבצעים בזווית הלשכה הקדמית עצמה תחת הגדלה, והם אינם מערבים חיתוך של דופן העין לשם יצירת תעלה חדשה. באמצעות שימוש בכלים מיקרוסקופיים ועדשות המאפשרות לרופא המנתח הסתכלות ישירה על הזווית החיצונית, יכול הוא לבצע את הפעולה בדיוק רב. 

ישנם שלושה סוגים של ניתוחי גלאוקומה זעיר פולשניים

- החדרת שתל XEN gel stent

ניתוח זה הוא הקרוב ביותר לניתוח הקונבנציונלי. במהלכו יוצר הרופא המנתח מעין מעקף של זווית הלשכה הקדמית באמצעות החדרת שתל מהלשכה הקדמית אל מתחת ללחמית.

- GONIOTOMY 

במהלך הפעולה מתבצעת פתיחה מחודשת של צינורית הניקוז בזווית הלשכה הקדמית בעזרת מכשור זעיר פולשני. כך ניתן להוריד את הלחץ התוך עיני. 

- ISTENT

במהלך הפעולה מוחדרים תומכנים (סטנטים) אל זווית הלשכה הקדמית. באמצעותם מתבצע מעין מעקף של ההתנגדות לזווית החיצונית והנוזל מובל ישירות אל מערכת הניקוז.

ניתוחים אלה אינם מערבים שינוי באנטומיה ובמבנה העין ולכן לעיתים  קרובות ניתן יהיה לשלב בניהם לבין לניתוח הקטרקט ולהחדיר עדשות לתיקון הראייה במהלך הפעולה. הפרופיל הבטיחותי של הניתוח המשולב זהה כמעט לזה הקיים בניתוח קטרקט כך שהניתוח גלאוקומה זעיר פולשני נעשה בהזדמנות ניתוח הקטרקט גם עם הגלאוקומה קלה, וניתן לבצע תיקון ראייה בקטרקט במשולב עם הניתוח migs. 

ד"ר קפלן היא מחלוציי הניתוחים הזעיר פולשניים לטיפול בגלאוקומה בישראל. כיום ד"ר קפלן  מבצעת את ההליכים החדשניים בעתידים מדיקל סנטר, מרכז רפואי המתמחה בביצוע של ניתוחי עיניים בשיטות מתקדמות. 

מהם הסיכונים?

הניתוחים הזעיר פולשניים נחשבים לבטוחים מאוד ולרוב הראייה תושב מיד לאחר הניתוח. הייחוד בהליכים אלה נעוץ בכך שצורת העין אינה משתנה ואין צורך בהליך פולשני מאוד. לכן, בתום הניתוח לא יתפתחו לרוב תופעות לוואי או כאבים משמעותיים, למעט טשטוש ראייה שיכול להימשך מספר ימים. בנוסף, היעדר שינוי צורת העין במהלך הניתוח מאפשר לבצע ניתוח נוסף, יותר חודרני, במידת הצורך בהמשך. 

מה צופן העתיד בכל הנוגע לטיפול בגלאוקומה?

כאמור, ניתוחים זעיר פולשניים נחשבים למגמה העדכנית ביותר בטיפול בגלאוקומה וכיום, ישנן עשרות חברות אשר מפתחות שיטות שונות לייעול תהליכים אלה. בשל העובדה שמדובר בניתוחים בעלי פרופיל בטיחותי גבוה, ניתן לבחור בהם גם בשלבים מוקדמים להתפתחות המחלה וכך לשמר את עצב הראייה. 

בהשוואה לטיפול התרופתי, ניתוחים אלה מאפשרים לטפל במחלה בצורה אבסולוטית ודינאמית ואף לייתר את הצורך בתרופות. אם הניתוח מתבצע בשלב מוקדם, הוא עשוי לחסוך סבל משמעותי מהמטופל וכן גם את תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש כרונית בתרופות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אודרי קפלן-מסאס, מנתחת בכירה במרכז הרפואי "עתידים מדיקל סנטר", מנהלת מרכז רפואי Eyeness לטיפול קטרקט גלאוקומה ועין יבשה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עתידים מדיקל סנטר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גלאוקומה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שדה ראיה יוסי 04/08/2014 13:14
שדה ראיה דר' חני ורבין-לבקוביץ 04/08/2014 14:18
 • שאמינות הבדיקה טובה מאוד. ביצעת את הבדיקה טוב

 • + הוסף תגובה
שדה ראייה - גלאוקומה אילנה 11/10/2020 12:13
 • נשלחתי לעשות בדיקת שדה ראייה בשיטת גולדמן. אני מקשת עזרה להבנת הכתוב: RE צימצום נזלי LE צימצום קל בחלק טמפורלי תחתון

 • + הוסף תגובה
שדה ראיה יוסי 04/08/2014 15:49
 • האם התוצאה אומרת שאין לי בעיה בשדה הראיה. ובעית הראיה בחשיכה נובעת ממקום אחר.

 • + הוסף תגובה
שדה ראיה דר' חני ורבין-לבקוביץ 04/08/2014 16:18
 • כדי לדעת אם יש או אין בעיה בשדות הראיה אתה צריך להראות זאת לרופא עיניים

 • + הוסף תגובה
פענוח OCT RNFL חוה 02/04/2014 14:29
 • שלום רב קיבלתי היום תוצאה של בדיקת OCT גילי 68. ממצאים: שתי העיניים: איכות סריקה בינונית מימין וטובה משמאל. עובי סיבי עצב הראיה בגדר הנורמה לציין הידקקות סופריורית בסיבי העצב. עובי RNFL ממוצע 83 מיקרון מימין ו-80 משמאל לציין C/D ורטיקלי 0.61 מימין ו-0.56 משמאל אני מודאגת מהתוצאות ואודה מאד לתשובותייך המהירות. הלחץ שמאל וימין 16. בברכה ובתודה מראש

 • + הוסף תגובה
פענוח תשובת oct ד"ר תמר פדות קלויזמן 03/04/2014 00:30
 • הנתון החשוב ביותר בתשובה שציינת היא כי עובי הסיבים תקין. גם הלחץ שלך תקין. את צריכה להשאר במעקב בגלל שקערוריות מוגדלות אך כנראה שעדיין אין לך גלאוקומה.

 • + הוסף תגובה
פענוח OCT RNFL חוה 03/04/2014 15:02
 • שלום רב ד"ר ראשית להודות על תשובתך הרגעת אותי חששתי מהדקקות סופריורית בסיבי העצב. גם לא ידעתי מה אמור להיות עובי RNFL וכן C/D ורטיקלי . אודה אם תוכלי להאיר עיני. האם כרגע אני צריכה טיפול? מודה לך מקרב לב חוה

 • + הוסף תגובה
פענוח OCT ד"ר תמר פדות קלויזמן 12/04/2014 13:03
 • עובי הסיבים התקין משתנה בין מכשירי OCT שונים וכן יורד על הגיל. גם לגבי ה C/D המדידה ב OCT אינה מדויקת. בגדול הערכים שלך נראים לי גבוליים ולכן חשוב שתהיי במעקב. לחץ 16 ללא טיפול הוא תקין. בכל מקרה ההחלטה הסופית היא של הרופא שבודק ומכיר אותך.

 • + הוסף תגובה
פענוח OCT RNFL חוה 12/04/2014 20:28
פענוח RNFL OCT בני 31/08/2014 21:54
 • היי אני בן 39 ,להלן הממצאים: עין ימין:איכות סריקה טובה. אובדן מבנה ה- double hump. נצפית הדדקות כללית בסיבי עצב הראיה,פחות נזאלית עובי RNFL ממוצע 65 מיקרון לציין C/D ורטיקלי 0.75. עין שמאל:איכות סריקה בינונית. מבנה ה- double hump שמור. עובי סיבי עצב הראיה בגדר הנורמה ללא עדות להידקקות בסיבי העצב עובי RNFL ממוצע 83 מיקרון לציין C/D ורטיקלי 0.73 אודה לתשובתכם

 • + הוסף תגובה
תשובת OCT ד"ר תמר פדות קלויזמן 31/08/2014 23:15
 • התשובה שציינת מתארת פגיעה בסיבי העצב בעין ימין. חסרים פרטים נוספים כדי לקבוע האם נובע מגלאוקןמה או מסיבות אחרות.

 • + הוסף תגובה
בת 25 כתוצאה מפגות קוצ ראיה גבוה חשד לוברבום גולדה 18/12/2017 15:51
 • שלום אני בת 25 כתוצאה מפגות יש חשד לגלאוקומה רשמו לי מקולה rnfl זה אומר שזה זה הרופא שהייתי אליו לרשתית בחודש ה08 רשם: קרקעית קעור אנומלי של דסקה נראה מולד מה זה אומר ואני רוה לדעת מה זה הדגשה של שכבות גרעיני העדשה האם זה משהו שקשור לקטרקט אני חייבת לדעת וגם מה עושים עם זה בכזה גיל תודה רבה!!!!!

 • + הוסף תגובה
בדיקת OCT יונה 21/08/2020 23:57
 • התוצאות בדיקה שלי הן:עין ימיןRNFLנמוך.הידקקות עליונה ותחתונה.ממוצע76מיקרון עין שמאל-גם RFNL נמןך.הידדקקות טמפוראלית.76מיקרון מה המשמעותת?

 • + הוסף תגובה
פענוח OCT דר' חני ורבין-לבקוביץ 01/09/2014 23:43
 • הערכת גלאוקומה מסתמכת על נתונים רבים וביניהם לחץ, מראה עצב הראיה, OCT , שדות ראיה ועוד. לחץ תקין אינו מרמז על נוכחות או אי נוכחות של גלאוקומה ואינו מדד כלל באבחנת גלאוקומה. גם OCT תקין אינו עומד בזכות עצמו. לפיכך האבחנה היא רק ע"י הרופא הבודק כאשר הוא אמור לקחת בחשבון את כל הקריטריונים והנתונים העומדים מולו. כ30% ממקרי הגלאוקומה הם עם לחץ "תקין".

 • + הוסף תגובה
גלאוקומה רבקהש 20/02/2020 15:29
גלאוקומה פתוחה אורנה 28/06/2020 23:42
 • האם אנשים עם גלאוקומה פתוחה יכולים ליטול כדורים פסיכיאטרים?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!