שומן או שרירים: מה מוסיף יותר משקל לגוף?

האם זה נכון ששרירים שוקלים יותר משומן? כיצד שומן ושרירים משפיעים על המראה? מה מהם תופס יותר מקום בגוף? לפני שאתם מתחילים בדיאטה או רצים לעשות מנוי בחדר כושר, יש כמה דברים שכדאי לדעת על שני המרכיבים שמשפיעים על משקל הגוף
כתבה פרסומית כתבת חסותמכירים את הבדיחה-חידה מה שוקל יותר - קילו נוצות או קילו ברזל? אנשים נוטים לחשוב ששרירים שוקלים יותר משומן, אך ההבדל בין השניים הוא בעיקר בצפיפות שלהם (1): חצי קילו שומן תופס נפח של אשכולית קטנה, בעוד שחצי קילו שרירים תופס מקום של קלמנטינה. לשריר יש מרקם דחוס וקומפקטי יותר משומן, ולכן עלייה במסת השריר תתפוס פחות מקום בגוף, אך היא עדיין תשפיע על המשקל בהתאם למסת השריר שהעליתם.


מדידת מסת שומן לאדם, במסגרת חישוב של משקל תקין - בין היתר גם על פי מדד ה-BMI
Marcin Sylwia Ciesielski | Shutterstock


שומן לעומת שריר

המשקל הכולל של גופינו הוא לא תמיד אינדיקטור לסיכונים הבריאותיים הטמונים בו. לצורך העניין, שני אנשים בעלי משקל כולל זהה יכולים להכיל כמות שומן שונה מאוד, כאשר לאחר אחוז שומן גבוה בגוף ולשני אחוז שרירים גבוה. 

עם זאת, המראה של הוספת 10 קילו שומן לגוף בדרך כלל תשווה לגוף מראה רך ורופס יותר, לעומת הוספת מסת שריר, שתשווה מראה מוצק וחטוב יותר. 

לשריר ולשומן תפקידים שונים. בעוד ששומן עוזר לבודד את הגוף ושלמור על החום, השרירים מגבירים את המטבוליזם. המשמעות היא שככל שיש יותר שרירים בגוף, כך שורפים יותר קלוריות במנוחה.

אחוזי שומן ושרירים בגוף

חוקרים (2) טוענים כי אנשים עם אחוז שומן גבוה יותר בגוף הם בעלי אחוז תמותה גבוה יותר, ללא קשר למשקל גופם ולמדד מסת הגוף (BMI).

השומן מעלה את הסיכון לפתח את אחד מהמצבים הבאים: יתר לחץ דם, סוכרת  ומחלות לב.

המשמעות היא שאפילו אנשים בעלי משקל גוף נמוך אך עם יחס שריר-שומן נמוך, הם בעלי סיכוי גבוה יותר למצבים בריאותיים הקשורים להשמנה. שמירה על אחוזי שומן נמוכים בגוף חשובה לצורך מניעת מצבים אלו (3) . 

אין המשמעות היא בהכרח שצריך לבנות כמות מוגזמת של מסת שריר בגוף. אמנם שריר הוא תמיד משהו בריא ואין יותר מדי ממנו, אך כדאי לשאוף להשגת יעדים רציונאליים.

לעומת זאת, אחוזי השומן המומלצים בגוף משתנים בהתאם לגיל ולמין. לפי הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (4) , אחוזי השומן המומלצים בגוף הם:

גילנשים גברים 
20-2916%-24%7%-17%
30-3917%-25%12%-21%
40-4919%-28%14%-23%
50-5922%-31%16%-24%
60+22%-33%17%-35%


איך בודקים את אחוז השומן בגוף? 

מדידת אחוז השומן בגוף היא משימה מורכבת. ישנם רופאי ספורט אשר משתמשים במכשור חדיש לצורך איתור תאי שומן. כמו כן, קיימים מדדים אונליין המשתמשים בטכנולוגיה שמעריכה את אחוז השומן בגוף. חשוב לציין שכלים אלו, להערכת אחוז השומן בגוף, פעמים רבות אינם מדויקים, ואפילו כמות המים ששתיתם באותו היום יכולה להשפיע על תוצאות המדידה.

מה בכל זאת ניתן לעשות? מדד ה-BMI נקבע לפי הגובה והמשקל שלנו, אך BMI אינו מתאר את הרכב הגוף. עם זאת, מחקרים (5) מראים כי BMI קשור במידת מה למדד השומן בגוף. יתרה מזאת, מחקרים אלו מראים שמדד ה-BMI מהווה כלי לחיזוי מדויק יותר של תוצאות מחלות שונות, כגון סוכרת ויתר לחץ דם, מאשר מדדים אחרים הבודקים את הרכב הגוף.

אם יש לכם שגרה של פעילות גופנית והרגלי התזונה שלכם בריאים ומאוזנים, כנראה שאינכם צריכים לדאוג יותר מדיי. עם זאת, אם העליתם במשקל הגוף בצורה משמעותית ואינכם בטוחים אם מדובר בשומן או בשרירים, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי מקצועי.

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.

מקורות

(1)  Baylor College of Medicine. Muscle doesn’t weigh more than fat. Dipali Pathak 713-798-4710 Houston, TX - Aug 16, 2018. https://www.bcm.edu/news/muscle-doesnt-weigh-more-than-fat.


(2)  Annals of Internal Medicine. Original Research19 April 2016.
https://doi.org/10.7326/M15-1181.

(3) J Phys Ther Sci. 2016 Mar; 28(3): 1036–1045. Published online 2016 Mar 31. doi: 10.1589/jpts.28.1036.

(4)  American College of Sports Medicine. Body Fat Percentage. https://www.vumc.org/health-wellness/news-resource-articles/body-fat-percentage.

(5)  CDC. About Adult BMI. Page last reviewed: June 30, 2020. https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html.פורומים דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טעם מר ומתכתי בפה יוני 13/11/2018 00:01
  • שלום, אני חייל בן 20, סובל כבר חמש שנים מטעם מר ומתכתי בפה שמלווה אותי 24 שעות ביממה. לטעם מלווה גם יובש בפה וריח רע שמופיע לעיתים בעיקר לאחר אכילה של מזונות שומניים וסוכרתיים. הלשון שלי לבנה כל הזמן ואני חש בחולשה תמידית. פניתי לרופאים רבים שאינם ידעו לתת לי תשובה. האם יש לך סבירות למקור הבעיה? יכול להיות שהיא נובעת מבעיות גסטרולוגיות? נוירולוגיות הקשורות לעצבי המוח?אשמח לעזרה שלך. הבעיה הזו רודפת אותי בצורה קשה ומשפיעה על כל אספקט בחיים שלי. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
טעם לא טוב בפה חיים 19/07/2020 18:34
  • אני הייתי מציע לחשוד בעודף מתכות כבדות בגוף או חומרים כימיים בגוף שנחשפת אליהם שיכולים לעשות את זה בפרט שאתה אומר שאתה חלש הייתי ממליץ לשתות חליטות של עלי כוסברה שמנקה מתכות כבדות ועוד כל מיני רעלים פלוס ויטמין C במינון של 4 גרם ליום באבקה מעורבבת במיץ או במים בחלוקה של פעמיים ביום שזה מנטרל מתכות כבדות ורעלים תעשה ככה חודש לפחות ואז תרגיש שיפו עצום

  • + הוסף תגובה
דיאטה הדר 02/11/2019 23:59
  • אני בחורה רזה הבעיה שיש לי בטן הגובה שלי הוא מטר 63 ואני שוקלת 52 ומאד קשה לי להיפטר ממנה אני רוצה בטן שטוחה ופעילות ספורטיבית לא עוזרת לי מה אפשר לעשות?

  • + הוסף תגובה
דיאטה חיים 19/07/2020 18:22
  • למיטב ידיעתי בטן נפוחה ונשפכת למרות משקל רזה נובעת משרירי בטן חלשים או בעיות עיכול שגורמות לבטן נפוחה לגבי חיזוק שרירי הבטן אפשר לעשות שכיבות שמיכה ויש משהו יותר פשוט והוא לעשות לחץ תוך בטני ע"י נשיפת אוויר החוצה והכנסת הבטן בתחושה שזה כמעט נפגש עם הגב כמה פעמים ביום שעתיים אחרי ארוחה ויכול להיות עוד סיבה לבטן נשפכת שהיא רעלים צבורים בגוף כשומן בטני או לחץ נפשי שעושה שומן בטני

  • + הוסף תגובה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:32
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות וכימיקלים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!