דלג לתוכן

פשפשים (Cimex)

אלרגיות נוספות
1 דקות קריאה

פשפשים הם טפילים חיצוניים נפוצים מאוד, הנטפלים לבעלי חיים שונים, כולל לבני אדם. ישנם עשרות אלפי סוגים של פשפשים ורק מעטים מהם ניזונים מעקיצה של בני אדם. הפשפש הנפוץ ביותר נקרא פשפש המיטה (Cimex lectularius) והוא עשוי להופיע על מזרונים, כריות, בגדים וקירות הבית. 

מדובר בטפילים מאוד קטנים, ללא כנפיים, שקשה מאוד להבחין בנוכחותם במהלך היום והם פעילים בעיקר בשעות הלילה. עקיצת פשפש תתרחש בעיקר באזורי גוף שאינם מכוסים במהלך הלילה והיא לרוב קטנה, אדומה, מגרדת ומעט נפוחה. כמו כן, בדרך כלל יופיעו מספר עקיצות על העור המסודרות בשורה. 

חשוב לציין כי פשפשים אינם מעבירים מחלות והעקיצות חולפות לבד לאחר 3-6 שבועות. מומלץ לא לגרד את העקיצות ולהקפיד על ניקיון האזור כדי להימנע מזיהום שלהן. במידה והעקיצה מגרדת ומציקה ניתן להשתמש במשחות נגד גירודים שאפשר לרכוש ללא מרשם רופא. 

לצורך טיפול בפשפשים, ברוב המקרים אין צורך בקבלת טיפול רפואי, אך במידה וישנה תגובה אלרגית, העקיצות אינן משתפרות, מתנפחות מאוד או מתחילות להפריש מוגלה, רצוי לפנות לבדיקה ע"י רופא. 

כדי להימנע מעקיצות פשפשים נוספות, יש להיפטר מהטפילים. קיימות דרכים שונות כגון הרתחת בגדים ומצעים, שאיבת שטיחים, ניקוי המזרן במכשיר אדים, פיזור שמן עץ התה באזורים מסוימים ועוד. כמו כן, ניתן לפנות לאיש מקצוע לצורך ייעוץ והדברה של פשפשים.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר ניצן שלזינגר
ד"ר ניצן שלזינגר רפואת שיניים
מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסתטיקה במרכז יהלום
אורתוטיסט שמואל להב
אורתוטיסט שמואל להב אורתופדיה
אורתוטיסט ומנהל את מכון אורתופדי ברזילי-להב
ד"ר ואלרי דונצ'יק
ד"ר ואלרי דונצ'יק כירורגיה
מומחה כרורגיה כלי דם
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו