דלג לתוכן

ערווה, איברי המין (genitalia, genitals)

ערוץ סקס ומיניות
2 דקות קריאה
ערווה, המכונה גם עריה, היא מערכת איברי המין החיצוניים ואיברי הרבייה הפנימיים של הגוף. אצל נשים ערווה כוללת את השחלות, החצוצרות, הרחם, צוואר הרחם, הנרתיק והפות. אצל גברים זה כולל את בלוטת הערמונית, האשכים והפין.

לצד זאת, כל חלק בגוף יכול להיות אזור ארוגני. אזור ארוגני הוא חלק בגוף שגורם לגירוי מיני בעת מגע. כך למשל, בקרב אנשים רבים העור הוא כמו איבר מין אחד גדול, שבו מיליוני עצבים רגישים עשויים להביא לעוררות מינית. כל חלק בגוף יכול להיחשב מיני, תלוי איך הוא גורם לכל אחד ואחת להרגיש. לא לכולם יש את אותם אזורים ארוגניים, אך הנפוצים הם שדיים ופטמות, פי הטבעת, הצוואר, השפתיים, הפה, הלשון, הגב, האצבעות ובהונות הרגליים, האוזניים והירכיים הפנימיות.

המוח הוא איבר המין החשוב ביותר, שכן הוא שולט בתגובה המינית – בעוררות מינית, ביחסי מין ובאוננות. זה גם המקום שבו נמצאות הפנטזיות והזהויות המיניות של האדם.

איור של ערווה, איברי מין, מערכת רבייה, של זכר ונקבה
צילום: shutterstock | webreg30380

אנטומיה מינית

האנטומיה של הערווה אצל כל אדם היא מעט שונה. לרוב הגברים יש פין ושק אשכים ולנשים יש פות, אך לאיברי המין של כל אדם יש מראה ייחודי.

מיד לאחר הלידה גניקולוג או גניקולוגית מגדירים את מין התינוק - זכר או נקבה – וזאת על סמך אנטומיית המין שלו. אלא שזה לא בהכרח הזהות המגדרית של האדם.

איברי מין וזהות מגדרית

במרבית המקרים, המין והזהות המגדרית של האנשים זהים. אנשים אלה מכונים סיסג'נדר – התאמה בין הערווה למגדר. עם זאת, אנשים אחרים מרגישים שהמין שהוגדר בלידתם אינו תואם את זהותם המגדרית. כך למשל ישנם אנשים שנולדו עם איבר מין זכריים אבל הם בעלי זהות מגדרית של נקבה. אנשים אלה מכנים את עצמם לעתים קרובות טרנסג'נדרים או טרנסים.

במקרים אחרים יש חוסר התאמה בין אנטומיית איברי המין להגדרה של נקבה או זכר – למשל אישה שנולדה עם מערכת רבייה נשית אך עם הערווה היא פין ושק אשכים. אנשים אלה מכונים אינטרסקס וישנם לא מעט שילובים שונים שנופלים תחת קטגוריה זו.
רופאים בתחום
פרופ' יעקב ג'ריס
פרופ' יעקב ג'ריס פנימית
מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן
ד"ר רון קורמן
ד"ר רון קורמן רפואה אסתטית
ד"ר יעל מוזר גלזברג
ד"ר יעל מוזר גלזברג ילדים
5.0
( 9 חוות דעת )
"יעל הייתה קשובה סבלנית, היא נהדרת עם ילדים והקדישה לנו תשומת לב מלאה והסבירה הכל לעומק ולעניין."
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו