דלג לתוכן

אשך טמיר (Undescended testicle)

אשך טמיר, cryptorchidism (Undescended testicle) ערוץ הריון ולידה
6 דקות קריאה

אשך טמיר הוא אשך אשר לא ירד אל תוך המקום המיועד לו בתוך שקיק העור התלוי מאחורי הפין (שק האשכים) עוד בטרם לידתו של תינוק ממין זכר.  Artemida-psy | Shutterstock


שניים עד חמישה אחוזים מכלל התינוקות הנולדים ממין זכר סובלים מטמירות באחד מן האשכים או בשני האשכים גם יחדיו. אשך טמיר הינו תופעה נפוצה יותר אצל תינוקות ממין זכר אשר נולדו טרם זמנם, או בטרם מלאו 37 שבועות להיריון. הופעת טמירות האשכים בשני האשכים גם יחדיו הינה תופעה נדירה ביותר.

במרבית המקרים של לידת תינוק זכר עם תופעת טמירות באחד האשכים או בשניהם גם יחדיו, הבעיה נפתרת מעצמה במהלך חודשי חייו הראשונים של התינוק. במידה והבן שלך סובל ממצב של אשך טמיר אשר אינו יורד מעצמו למקומו המיועד לו, ניתן לתקן את הבעיה על ידי ביצוע הליך ניתוחי אשר מעביר אשך טמיר אל תוך שק האשכים.

סימפטומים

האשכים נוצרים בתוך חלל הבטן במהלך התפתחות העובר בזמן ההיריון. במהלך החודשיים האחרונים להתפתחות העובר בהיריון הנחשב להיריון תקין, האשך עוזב בהדרגה את חלל הבטן, עובר דרך מעין מעבר דמוי צינור אל תוך המפשעה (תעלת המפשעה) ומתמקם בתוך שק האשכים.

אם יש לבן שלך אשך טמיר, משמעות הדבר היא כי תהליך ההתפתחות של האשך נעצר בשלב כלשהו בדרך. זאת אומרת שלא תוכל לראות או לחוש באשך במקום שבו היית מצפה שהוא יימצא - בתוך שק האשכים.

מתי לגשת להתייעץ עם רופא?

עובדת הימצאותו של אשך טמיר מתגלה בדרך כלל כאשר התינוק עובר את בדיקתו הגופנית הראשונה מיד לאחר הלידה. במידה והתגלה כי לבן שלך יש אשך טמיר, שאל את הרופא המטפל כל כמה זמן עליו לשוב ולהיבדק. במידה והאשך  לא ירד אל מקומו בתוך שק האשכים עד היותו של הבן שלך בן ארבעה חודשים, סביר להניח כי הבעיה לא תיפתר מעצמה. הטיפול במצב של אשך טמיר עוד בהיותו של הבן שלך תינוק מצמצמת את רמת הסיכון להופעת סיבוכים בשלבים מאוחרים יותר של חייו, סיבוכים כגון אי פוריות או סרטן האשכים.

בנים בגילאים מאוחרים יותר – בין גיל הינקות ועד גיל טרום ההתבגרות – אשר היו להם אשכים אשר ירדו למקומם בזמן הלידה, ייתכן ויסבלו מ"היעלמות" של אחד האשכים בגילאים מאוחרים יותר. 

תופעה זו יכולה להצביע על אחד מן המקרים הבאים:

אשך נודד – אשך אשר נע הלוך וחזור בין שק האשכים לבין המפשעה וניתן להשיבו בחזרה אל תוך שק האשכים בצורה ידנית בקלות יחסית, וזאת בזמן ביקור במרפאה של הרופא.

אשך מתרומם – אשך אשר שב וחזר אל תוך המפשעה ולא ניתן לה להשיבו בקלות יחסית בחזרה אל תוך שק האשכים בצורה ידנית.

במידה והבחנת בהופעת שינויים כלשהם באברי המין של הבן שלך או במידה והינך מודאג ביחס להתפתחותם התקינה, שוחח על כך עם הרופא המטפל.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה המדויקת אשר גורמת למצב של אשך טמיר אינה ידועה. ייתכן ושילוב של מספר גורמים גנטיים, בשילוב עם בריאות האם, וגורמים סביבתיים אחרים אשר גורמים להפרעה הורמונאלית, להופעת שינויים גופניים, ולהשפעה על הפעילות העצבית הם אלה אשר משפיעים בסופו של דבר על ההתפתחות התקינה של האשכים.

משקל לידה נמוך ולידה לפני מועד הלידה המשוער הם גורמי הסיכון הידועים ביותר אשר יכולים לגרום להופעתו של אשך טמיר אצל ילודים. גורמי סיכון נוספים עדיין אינם מובנים עד הסוף. 

גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון להופעתו של אשך טמיר כוללים בין השאר:

- משקל לידה נמוך.

- לידה לפני תאריך הלידה המשוער.

- עבר משפחתי של אשכים טמירים או בעיות אחרות הקשורות להתפתחות תקינה של אברי המין.

- מצבים רפואיים של העובר אשר מגבילים את הגדילה התקינה שלו, כגון תסמונת דאון או הופעתם של פגמים בדופן חלל הבטן.

- שתיית משקאות אלכוהוליים על יד האם בזמן תקופת ההיריון.

- עישון סיגריות על ידי האם או חשיפתה לעישון פאסיבי.

- סוכרת של האם – סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2 או סוכרת הריונית.

- חשיפה של ההורים לסוגים שונים של מדבירי מזיקים.

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל בכם יכול לקבוע בקלות יחסית האם אחד האשכים הינו אשך טמיר קרי אשך שלא ירד אל המקום המיועד לו בתוך שק האשכים. המטרה לביצוע בדיקות עתידיות היא לקבוע את מיקומו המדויק של האשך ולעקוב אחד שינויים החלים במיקומו. במידה והאשך ממוקם בתוך המפשעה, ייתכן והרופא המטפל יוכל לקבוע את מיקומו המדויק על ידי מישוש ידני בלבד. במידה ולא ניתן לחוש באשך (אינו בר מישוש), אז יוכל הרופא המטפל להפנות אתכם לבדיקה אצל רופא אורולוג המתמחה בטיפול בילדים על מנת לבצע בדיקות נוספות. כ- 10 אחוזים מן האשכים הטמירים אינם ברי מישוש.

במידה והבן שלך סובל מאשך שאינו בר מישוש, יוכל הרופא האורולוג להפנות אתכם לביצוע אחת או יותר מן הבדיקות הבאות:

- אולטרסאונד.

- בדיקת MRI.

- בדיקת לפרוסקופיה.

- ביצוע הליך ניתוחי פתוח.

סוגיות נוספות לבחינה.

במידה והבן התינוק שלך סובל מטמירות בשני האשכים, הרופא המטפל בכם יכול להפנות אתכם לביצוע מספר בדיקות נוספות על מנת לקבוע את מינו המדויק של ילדכם. ייתכן והאשכים ה"נעדרים" מצביעים על כך שמבחינה גנטית הילד שלכם הוא בעצם ממין נקבה, שיא בעלת איברי מין חיצוניים זכריים. מצב זה של אי ודאות לגבי מינו של התינוק מכונה ברפואה מין יילוד השנוי במחלוקת או אינטרסקס. 

הבדיקות שיש לבצע על מנת לקבוע האם מדובר בתופעה של מין יילוד השנוי במחלוקת כוללים בין השאר:

- מדידה של מגוון רמות הורמונאליות בדם ובשתן.

- בדיקה וחקירה של הגנים האחראים על קביעת המין של ילדכם.

- בדיקת אולטרה סאונד על מנת לבדוק את הימצאותם של איברי רבייה נשיים (שחלות).

סיבוכים אפשריים

על מנת להבטיח האת ההתפתחות והפעילות התקינה של האשכים, עליהם לשהות בטמפרטורה אשר נמוכה מעט מן הטמפרטורה הכללית של הגוף. שק האשכים מספק את הסביבה המעט יותר קרירה הזו. עד הגיעו של הילד לגיל 3 או 4 שנים, האשכים עוברים שינויים אשר ישפיעו בעתיד על האופן והאיכות של תפקודם של האשכים.

אשך טמיר נמצא מטבעו בסביבה שהיא אינה קרירה יותר משאר הגוף. עובדה זו יכולה להגדיל את הסיכון להופעתם של סיבוכים בגיל מאוחר יותר. 

סיבוכים אלה כוללים בין השאר:

סרטן האשכים. סרטן האשכים מתחיל את התפתחותו בדרך כלל ברקמת התאים של האשך אשר אחראית על ייצור תאי הזרע. אין ודאות לגבי מהו הגורם המדויק להפיכתם של התאים הללו לתאים הסרטניים. גברים אשר סבלו בילדותם ממצב של אשך טמיר נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בסרטן האשכים.

בעיות פוריות. הסבירות להופעתם שלספירות תאי זרע נמוכות, איכות ירודה של תאי זרע ואי פריון, גבוהה יותר אצל גברים אשר סבלו בילדותם ממצב של אשך טמיר.

סיבוכים אפשריים נוספים אשר נמצאו קשורים למיקום חריג של האשכים או לאשכים טמירים כוללים בין השאר:

 פיתול האשך. הופעת פיתול באשך הינה סיבוב של הצינור אשר מכיל את כלי דם, הרשתות העצביות ואת צינורית הזרע עצמה אשר מובילה את נוזל הזרע מן האשכים אל עבר הפין. מצב רפואי זה מכאיב מאוד וגורם לניתוק זרם הדם אל עבר האשך. במידה ומצב זה אינו מטופל באופן מיידי הוא יכול להוביל לאיבוד של האשך. הופעתו של אשך טמיר מגדילה את רמת הסיכון ללקות בפיתול של האשך.

נזק (טראומה). במידה והאשך ממקום במפשעה, תיתכן גרימת נזק לאשך כתוצאה מן הלחץ אשר יופעל עליו כתוצאה מדחיקתו אל עבר עצם הערווה.

בקע מפשעתי. אשר טמיר יכול לגרום להופעתו של בקע מפשעתי. במידה והפתח הנמצא בין חלל הבטן ומעבר המפשעה רופף מדי, ייתכן וחלק מן האיברים הפנימיים של חלל הבטן יילחצו ויבלטו אל עבר המפשעה.

טיפולים ותרופות

מטרת הטיפול הרפואי הינה להעביר  אשך טמיר אל עבר מקומו המיועד בתוך שק האשכים. טיפול אשר יתבצע בשלבים מוקדמים מאוד יכול להוריד משמעותית את רמת הסיכון להופעתם של סיבוכים מאוחרים יותר הבאים כתוצאה של אשך טמיר, בעיות כגון אי פריון או הופעתו של סרטן האשכים.

ניתוח

תיקון של תופעת אשך טמיר מבוצע בדרך כלל באמצעות ניתוח אשך טמיר. הרופא המנתח יוביל בעדינות אשך טמיר אל עבר שק האשכים, ויקבע אותו אל מקומו בעזרת ביצוע תפר. הליך זה מצריך בדרך כלל ביצוע של מספר חתכים קטנים וניתן לבצעו על ידי שימוש במכשור לפרוסקופי.

מהי נקודת הזמן האופטימאלית שבה בנך יוכל לעבור ניתוח שכזה תלויה במספר גורמים, כמו בריאותו הכללית של הבן שלך ועד כמה צפוי ההליך להיות מסובך. הרופא המנתח שלכם קרוב לוודאי ימליץ לכם לבצע את ההליך הניתוחי לאחר שמלאו לבנכם שלושה עד שישה חודשים ולפני היותו בן שנה ושלושה חודשים. ביצוע הניתוח בגיל מוקדם ככל האפשר מקטין את רמת הסיכון ומונע את הופעתם של סיבוכים בגילאים מאוחרים יותר.

במקרים מסוימים, ייתכן והאשך סובל מחוסר התפתחות תקינה, או שיהיה בעל רקמה חריגה או רקמה מתה. במקרה זה הרופא המנתח יסיר את הרקמה של האשך.

במידה והבן שלך סובל בנוסף לבעיית אשך טמיר גם מהופעתו של בקע משפעתי, הבקע יתוקן במהלך אותו הניתוח.

לאחר הניתוח, הרופא המנתח יעקוב אחר האשך על מנת לבדוק את המשך התפתחותו התקינה, תפקודו התקין והישארותו במקומו. 

המעקב עלול לכלול בין השאר:

ביצוע בדיקה גופנית

בדיקת אולטרה סאונד של שק האשכים

בדיקה של הרמות ההורמונאליות

טיפולים הורמונאליים

טיפול הורמונאלי מורכב מהזרקה של הורמון גונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG). הורמון זה יכול לגרום לאשך שלך לנוע אל עבר שק האשכים, אולם טיפול הורמונאלי הוא בדרך כלל יעיל פחות מאשר ביצועו של הליך ניתוחי לתיקון הבעיה. ישנן עדויות כעל כך שהזרקת הורמון זה עלולה לגרום להופעה מוקדמת של גיל הבגרות (בשלות מינית מוקדמת).

טיפולים אחרים

במידה ולבן שלך חסר אשך אחד או שניהם – כתוצאה מתופעת אשך טמיר או אשך שלא שרד את ההליך הניתוחי – ניתן לשקול השתלה של אשך מלאכותי בתוך שק האשכים, הליך אשר ניתן לבצע בגיל הילדות המאוחר או במהלך גיל ההתבגרות. שתלים מעין אלה – שקיק קטן המלא במעין נוזל – מקנים "מראה" של שני אשכים תקינים בתוך שק האשכים.

במידה ולבנך אין לפחות אשך אחד המתפקד באופן תקין, הרופא המטפל בכם יוכל להפנות אתכם למומחה לטיפול הורמונאלי (אנדוקרינולוג) על מנת לדון בטיפולים הורמונאליים עתידיים אשר יהיו הכרחיים על מנת להביא להתפתחות מינית תקינה, לגרום להופעתו של גיל ההתבגרות והגעה לבשלות גופנית.

רופאים בתחום
פרופ' רון ביליק
פרופ' רון ביליק כירורגיה
פרופ' אחמד עסליה
פרופ' אחמד עסליה כירורגיה
ד"ר יוסף קוריאנסקי
ד"ר יוסף קוריאנסקי כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אשך טמיר

מומים מולדים של הגניטליה ומערכת השתן: איך מאבחנים והאם בכל מצב יהיה צורך בטיפול?
מומים מולדים של הגניטליה ומערכת השתן: איך מאבחנים והאם בכל מצב יהיה צורך בטיפול?
ד"ר בצלאל סיוון מאת: ד"ר בצלאל סיוון 10/02/2020

מהם המומים הנפוצים, האם ניתן לאבחן אותם כבר במהלך ההריון ובאילו מקרים יהיה צורך בטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

בניהולו של ד"ר פבל שמולבסקי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו