דלג לתוכן

זיהומים בנרתיק (Vaginitis)

2 דקות קריאה


וגיניטיס הוא מצב דלקתי של הנרתיק הגורם להפרשה, לגרד או לכאב מקומי.
הסיבה היא בדרך כלל שינוי במאזן התקין של חיידקים בתוך הנרתיק או זיהום חיצוני. הגורם לווגיניטיס יכול להיות גם ירידה ברמות האסטרוגן בגיל הבלות.

הפנייה לקבלת טיפול רפואי מומלצת רק כאשר סימני וגיניטיס מופיעים בפעם הראשונה, כאשר ייתכן ומדובר במחלת מין וכאשר התסמינים אינם מתאימים לזיהום מפטרייה. אין צורך לפנות לרופא כאשר ברור כי מדובר בווגיניטיס על רקע זיהום מפטרייה והטיפול ניתן להשגה. ככלל, הזיהומים הווגינאליים אינם גורמים לסיבוכים. אצל נשים הרות Bacterial vaginosis ו-Trichomoniasis יכולים להיות קשורים בלידות מוקדמות. בנוסף, בזיהום מסוגים אלה יש מקום לבדוק גורמים אחרים למחלות מין.

פרופ' ראובית הלפרין

סימפטומים

התסמינים של וגיניטיס כוללים:
- שינוי הצבע, הריח והכמות של ההפרשה מהנרתיק;
- גרד או גירוי בנרתיק;
- כאבים בזמן קיום יחסי מין;
- כאבים בזמן מתן שתן;
- ייתכן דמם לדני קל;
יש לציין שבווגיניטיס מסוג Bacterial vaginosis מופיעה הפרשה לבנה-אפורה, בעלת ריח דוחה, המזכיר ריח דגים. הפרשה זו מתגברת לאחר קיום יחסי מין. זיהום מפטרייה מתאפיין בגרד ובהפרשה לבנה, סמיכה, המזכירה גבינת קוטג'. Trichomoniasis מתאפיינת בהפרשה קצפית ירקרקה-צהובה.

טיפולים ותרופות

הטיפול המתאים ב-Bacterial vaginosis הוא באמצעות Metronidazole או Clindamycin בטבליות או בפתילה וגינאלית. זיהום מפטרייה מטופל בדרך כלל באמצעות משחה ובפטיליות וגינאליות מסוג Clotrimazole או Miconazole. זיהום עקשני יותר מפטרייה יכול להיות מטופל בטבליות מסוג Fluconazole או Ketoconazole. לעיתים יש צורך בטיפול מונע. Trichomoniasis מטופל בטבליות Metronidazole. ב-Atrophic Vaginitis מטפלים באמצעות תכשירי אסטרוגן למיניהם: משחות, טבליות וגינאליות, או טיפול מערכתי באסטרוגן. טיפול ב-Noninfectious Vaginitis כולל הימנעות מחומרים הגורמים לגירוי הנרתיק, כמו סבון ריחני, אבקת כביסה, תחבושות או טמפונים.

מניעה

מניעה של זיהום וגינאלי היא בעיקר על ידי הפחתה ברחצה חוזרת של אזור הנרתיק (משנה את מאזן החיידקים בנרתיק), על ידי הקפדה על לבישת קונדום (Condom) בעת קיום מגע מיני למניעת זיהומים העוברים ביחסי מין, אכילת יוגורט המכיל Lactobacillus ולבישת בגדים תחתוניים מכותנה.

סוגים נפוצים

הסוגים השכיחים של וגיניטיס כוללים:
ואגינוזיס חיידקי (Bacterial vaginosis) - סוג זה של וגיניטיס נובע מהפרעה במאזן הטבעי של החיידקים בתוך הנרתיק וגדילה יתרה של החיידקים "הרעים". הוא עלול להופיע בקרב נשים בין שהן פעילות מינית ובין שלא.
זיהום מפטרייה - נובע מהתרבות-יתר של פטרייה מיקרוסקופית בשם Candida albicans, כאשר מופיעים שינויים בסביבה הטבעית של הנרתיק. זיהום מפטרייה אינו נחשב למחלת מין. גורמים המגבירים את הסיכון לזיהום זה הם: תרופות כמו אנטיביוטיקה או סטרואידים; סוכרת בלתי מאוזנת; שינויים הורמוניים כמו אלו המתרחשים בהריון או בזמן נטילת גלולות; רחצה בסבון; שימוש בדיאודורנט. לבישת בגדים הדוקים מגבירים באופן עקיף את הנטייה לזיהום מפטרייה.
טריכומוניאזיס (Trichomoniasis) - סוג זה של וגיניטיס מופיע במחלת מין הנגרמת על ידי טפיל מיקרוסקופי חד-תאי, הנקרא Trichomonas vaginalis. גבר הנושא אורגניזם זה הוא לעיתים אי-תסמיני, ואילו אצל אישה מופיעים סימנים של וגיניטיס.
ואגיניטיס ניוונית (Atrophic vaginitis או Noninfectious vaginitis) - סוג זה של וגיניטיס נגרם מירידה ברמות האסטרוגן בגיל הבלות. רירית הנרתיק הופכת לדקה ויבשה, מצב הגורם לגרד, לצריבה ולכאבים. בנוסף, מקלחות, סבון ריחני, תכשירים קוטלי זרע - כל אלו יכולים לגרום לתגובה אלרגית ולגירוי בנרתיק.
רופאים בתחום
ד"ר גיל לוי
ד"ר גיל לוי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר משה בוסתן
ד"ר משה בוסתן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אלדד קטורזה
פרופ' אלדד קטורזה יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא זיהומים בנרתיק

כל מה שצריך לדעת על זיהום קנדידה בנשים
כל מה שצריך לדעת על זיהום קנדידה בנשים
סיון יוכפז, מערכת אינפומד מאת: סיון יוכפז, מערכת אינפומד 30/04/2013

הגיע הזמן לפריך כמה מיתוסים לגבי זיהום קנדידה בנשים: הראשון הוא שאכילת יוגורטים מונעת זיהומים חוזרים - לא הוכח. השנ... לכתבה המלאה

דואגים לעצמנו ולא רק לתינוק- זיהומים נרתיקיים אחרי לידה
דואגים לעצמנו ולא רק לתינוק- זיהומים נרתיקיים אחרי לידה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 28/12/2010

הלידה והטיפול ברך הנולד מביא להתרכזות כמעט בלעדית בבריאותו של התינוק, עד כדי הזנחה של בריאות האם עצמה. לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ביוץ והזרעה

בניהולו של ד"ר גיל ירושלמי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו