דלג לתוכן

דלקת בנרתיק

וגיניטיס | vaginitis
ד"ר נסיה לנג פרנקו ד"ר נסיה לנג פרנקו מומחית ברפואת נשים וגניקולוגיה כללית, מקבלת בקליניקה הפרטית בעפולה קראו עליי עוד
המומחים של Infomed מסבירים:
דלקת בנרתיק (וגיניטיס, vaginitis) הינה אוסף של סימפטומים המתבטאים כולם בהפרשה דלקתית, גרד או כאב מקומי. הסיבה היא בדרך כלל שינוי במאזן התקין של חיידקים בתוך הנרתיק או זיהום חיצוני. הגורם לוגיניטיס (vaginitis) יכול להיות גם ירידה ברמות האסטרוגן בגיל הבלות.
אצל ילדות דלקת בנרתיק יכולה להיות קשורה לבעיות היגיינה, תולעים שחודרים לנרתיק וגורמים להפרשה או רחצה באמבטיה עם מים המכילים סבון שמפו ולכלוך החודר לנרתיק וגורם לדלקת. לצד זאת, רגישות לסבון והשמפו עלולה להוביל גם היא להתפתחות הדלקת. 

הסוגים השכיחים של וגיניטיס (vaginitis) כוללים:
ואגינוזיס חיידקי (Bacterial vaginosis)
 סוג זה של וגיניטיס (vaginitis) נובע מהפרעה במאזן הטבעי של החיידקים בתוך הנרתיק וגדילה יתרה של החיידקים "הרעים". הוא עלול להופיע בקרב נשים בין שהן פעילות מינית ובין שלא.
זיהום מפטרייה
נובע מהתרבות-יתר של פטרייה מיקרוסקופית בשם Candida albicans, כאשר מופיעים שינויים בסביבה הטבעית של הנרתיק. זיהום מפטרייה אינו נחשב למחלת מין. גורמים המגבירים את הסיכון לזיהום זה הם: תרופות כמו אנטיביוטיקה או סטרואידים; סוכרת בלתי מאוזנת; שינויים הורמונאליים כמו אלו המתרחשים בהריון או בזמן נטילת גלולות; רחצה בסבון; שימוש בדאודורנט. לבישת בגדים הדוקים מגבירים באופן עקיף את הנטייה לזיהום מפטרייה.
טריכומוניאזיס (Trichomoniasis)
סוג זה של וגיניטיס מופיע במחלת מין הנגרמת על ידי טפיל מיקרוסקופי חד-תאי, הנקרא Trichomonas vaginalis. גבר הנושא אורגניזם זה הוא לעיתים אי-תסמיני, ואילו אצל אישה מופיעים סימנים של וגיניטיס. ואגיניטיס ניוונית (Atrophic vaginitis או Noninfectious vaginitis) - סוג זה של וגיניטיס נגרם מירידה ברמות האסטרוגן בגיל הבלות. רירית הנרתיק הופכת לדקה ויבשה, מצב הגורם לגרד, לצריבה ולכאבים. בנוסף, מקלחות, סבון ריחני, תכשירים קוטלי זרע - כל אלו יכולים לגרום לתגובה אלרגית ולגירוי בנרתיק.
 • סימפטומים

  התסמינים של וגיניטיס כוללים:
  שינוי הצבע, הריח והכמות של ההפרשה מהנרתיק;
  גרד או גירוי בנרתיק
  כאבים בזמן קיום יחסי מין
  כאבים בזמן מתן שתן
  ייתכן דמם לדני קל
  יש לציין שבווגיניטיס מסוג Bacterial vaginosis מופיעה הפרשה לבנה-אפורה, בעלת ריח דוחה, המזכיר ריח דגים. הפרשה זו מתגברת לאחר קיום יחסי מין. זיהום מפטרייה מתאפיין בגרד ובהפרשה לבנה, סמיכה, המזכירה גבינת קוטג'. Trichomoniasis מתאפיינת בהפרשה קצפית ירקרקה-צהובה.

  הפנייה לקבלת טיפול רפואי מומלצת רק כאשר סימני וגיניטיס מופיעים בפעם הראשונה, כאשר ייתכן ומדובר במחלת מין וכאשר התסמינים אינם מתאימים לזיהום מפטרייה. אין צורך לפנות לרופא כאשר ברור כי מדובר בווגיניטיס על רקע זיהום מפטרייה והטיפול ניתן להשגה. ככלל, הזיהומים הווגינאליים אינם גורמים לסיבוכים. אצל נשים הרות Bacterial vaginosis ו-Trichomoniasis יכולים להיות קשורים בלידות מוקדמות. בנוסף, בזיהום מסוגים אלה יש מקום לבדוק גורמים אחרים למחלות מין.
התוכן אושר ותוקף על-ידי ד"ר נסיה לנג פרנקו, מומחית ברפואת נשים וגניקולוגיה כללית

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים ועור ומין

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר עופר מרקוביץ מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלברט סמנדרוב מומחה ברפואת נשים, מיילדות , מומחה במחלות צוואר הרחם
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר שרון פינצי
5.0
( 23 חוות דעת )
"טיפול שהרגיש מקצועי"
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא דלקת בנרתיק

רפואת נשים ובעיות פוריות ברפואה הסינית
רפואת נשים ובעיות פוריות ברפואה הסינית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/04/2010

לכתבה המלאה

אורוגניקולוגיה ופלסטיקה וגינלית: כל המידע על הפרעות ברצפת האגן
אורוגניקולוגיה ופלסטיקה וגינלית: כל המידע על הפרעות ברצפת האגן
ד"ר שרית ברק מאת: ד"ר שרית ברק 26/03/2017

30-50% מהנשים בגילאים השונים סובלות מהפרעות ברצפת האגן אשר גורמות לפגיעה קשה באיכות החיים ואף עלולות להביא לפגיעה ב... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו