דלג לתוכן

סימפטומים שליליים (Negative Symptoms)

1 דקות קריאה
סימפטומים שליליים מתייחסים לקבוצה של סימפטומים המופיעים בסכיזופרניה, מחלה המשתייכת לקבוצת ההפרעות הפסיכוטיות.

הסימפטומים של סכיזופרניה נחלקים לשתי קבוצות, סימפטומים חיוביים לעומת סימפטומים שליליים, כאשר השימוש במונח "חיובי" לעומת "שלילי", מבדיל בין שני סוגי תופעות:
סימפטומים חיוביים - מתארים חריגות פתולוגיות, כגון דלוזיות, הלוצינציות והפרעות בחשיבה.
סימפטומים שליליים - מתארים העדר של התנהגויות נורמטיביות וכוללים: נסיגה חברתית, אפטיה, השטחה רגשית, דיבור דל, אנהדוניה (חוסר יכולת לחוות הנאה), ירידה במידת היוזמה והמוטיבציה וקשיי קשב.

נהוג לחלק את הסימפטומים השליליים לשתי קבוצות: סימפטומים ראשוניים וסימפטומים משניים. סימפטומים שליליים ראשוניים הנם סימפטומים שאינם נגזרת של סימפטום או תופעה אחרת המאפיינים את המחלה. חלקם מופיעים לפני פריצת הסימפטומים החיוביים. לעומת זאת, סימפטומים שליליים משניים, הנם תוצר של הסימפטומים החיוביים, הטיפול התרופתי, או הסביבה בה נמצא המטופל. לדוגמא, נסיגה חברתית יכולה להיות תוצר של הפרעות חשיבה בעלות גוון פרנואידי. כמו כן, לעומת הסימפטומים החיוביים בעלי האופי האפיזודי החולף, מרבית הסימפטומים השליליים נוטים להיות יציבים.

כיום, הטיפול בסימפטומים החיוביים והשליליים מתבסס על תרופות פסיכיאטריות, הכוללות תרופות אנטי פסיכוטיות, בשילוב עם תרופות נגד חרדה, כאשר הטיפול ניתן על ידי פסיכיאטרים. במקרים רבים הסימפטומים השליליים, בדגש על רמת המוטיבציה הנמוכה והאפטיה, מהווים אתגר בטיפול, שכן הם מקשים על יכולת המטופל להתגייס וליטול באופן מסודר את הטיפול התרופתי.
רופאים בתחום
ד"ר יצחק שנירר
ד"ר יצחק שנירר אונקולוגיה
ד"ר נמרוד נחמיאס
ד"ר נמרוד נחמיאס אורתופדיה
פרופ' דוד רוט
פרופ' דוד רוט קרדיולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו