דלג לתוכן

הפרעת אישיות גבולית

Borderline Personality Disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

הפרעת אישיות גבולית, הנקראת גם בורדרליין, היא הפרעת אישיות שהלוקים בה מתקשים לשלוט ברגשות ובדחפים שלהם, המשתנים במהירות גבוהה ומנהלים את חייהם.

הפרעת האישיות מכונה "גבולית" כיוון שבעבר האמינו שהלוקים בהפרעה אינם שייכים לא להפרעות האישיות הנוירוטיות (דיכאון, חרדה וכד') ולא להפרעות האישיות הפסיכוטיות (כמו פיצול אישיות וסכיזופרניה). כיום ידוע כי לא ניתן לחיות "על גבול הפסיכוזה", אך שמה של ההפרעה לא שונה מאז שהתקבע במאה ה-19. 

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה היא 1-2%, וידוע כי מספר הנשים בין הסובלים מההפרעה כפול ממספר הגברים.

THAV

 • הפרעת אישיות גבולית תסמינים

  ההפרעה מאופיינת בהתפרצויות זעם, התנתקות והסתגרות, אימפולסיביות, חרדה קיומית, תחושת ריקנות ושעמום, חוסר יכולת לקבל ביקורת וחשש מתמיד מנטישה.

  ללוקים בהפרעה קשה מאד לנהל מערכות יחסים קרובות, ולרוב מערכות היחסים מאופיינות בעליות ומורדות ובדרמה רבה, "רכבות הרים".

   בנוסף, הסובלים מההפרעה מתאפיינים בתחושה של ריקנות ובחשיבה דיכוטומית, הנקראת בשפה המקצועית "פיצול". חשיבה כזו מתבטאת בתפיסת אנשים כטובים ונפלאים או רעים והרסניים, ללא יכולת של תפיסה משולבת של היבטים "טובים" ו"רעים" אצל אנשים בו זמנית.

  במקרים הקשים ביותר, ייתכן שיופיעו אף תסמינים פסיכוטיים לתקופות קצרות.

  כתוצאה מהחיים הלא יציבים שמאפיינים הפרעה זו, אנשים אלו סובלים לעיתים קרובות מחרדות, מדיכאונות, נטייה ל שימוש בחומרים, פגיעה עצמית וניסיונות התאבדות. 

  חשוב לזכור כי לכל אדם ישנן בחייו תקופות של סערות רגשיות ומשברים, שבמהלכם חווים אנשים רגשות עוצמתיים שמשפיעים גם על ההתנהגות שלהם. עם זאת, ברוב המקרים תקופות אלו חולפות לאחר פרק זמן מסוים. בעלי הפרעת האישיות הגבולית מנהלים חיים סוערים ונדמה שהם בעיצומו של משבר מתמשך ותמידי, ובכך הם מובדלים מהאוכלוסייה הכללית בעת משבר.

המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה

נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
רפואת שיניים
ד"ר הדר פנקס
5.0
( 4 חוות דעת )
"טיפול מקצועי, אמין ומדוייק ללא פשרות"
קראו עליי עוד
רפואת שיניים
מרפאת היכל השן
5.0
( 8 חוות דעת )
"הגעתי לשיננית.התקבלתי בזמן.השיננית נעימה מאד וקשובה מאד לחששות שלי(כאב!),הרגשתי שחשוב לה שארגיש בסוף הטיפול שהכל חלק וטוב"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה>

מאמרים בנושא הפרעת אישיות גבולית

המשוגעים האלה: איך סטיגמות פוגעות בשיקום של חולי נפש
המשוגעים האלה: איך סטיגמות פוגעות בשיקום של חולי נפש
ד"ר (PhD) אמיר טל מאת: ד"ר (PhD) אמיר טל 28/08/2014

מחלות פסיכיאטריות והמתמודדים עמן סבלו - ועדיין סובלים - מתדמית רעה. לסטיגמה זו השלכות שליליות ניכרות על הזדמנויות ה... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו