דלג לתוכן

חרדה, הפרעת חרדה

anxiety disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

חרדה היא שם כולל לקבוצת הפרעות חרדה, במסגרתן מתרחשים מצבי חרדה בדרכים שונות. שלא כמו פחד, חרדות מתייחסות למקרים בהם מצבים או אובייקטים מסוימים נחווים כמאיימים ומסוכנים באופן מוגזם המוליד מצוקה רגשית, הימנעות או פגיעה בתפקוד. מדובר בקבוצת הפרעות שכיחות, אשר עשויות להופיע בכל הגילאים.

קיימים מספר סוגים של הפרעות חרדה:

הפרעת פאניקה: התקפי חרדה קצרים וחזקים המאופיינים בתחושת פחד חזק של אובדן שליטה ולפעמים אף פחד לקבל התקף לב או "להשתגע". מצב זה מאופיין גם בסימפטומים גופניים כמו קצב לב מואץ, הזעה ורעד. התקף חרדה עלול להתעורר במצבים ספציפיים (חדר סגור, קהל אנשים צפוף) או באופן אקראי. 

פוביה ספציפית: פחד מופרז מאובייקט או מצב ספציפי, כגון בעלי חיים, טיסות, מעליות ודיבור בפני קהל. 

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD): מתייחסת להתנהגויות כפייתיות החוזרות על עצמן שוב ושוב ללא שליטה ומטרתן מניעת הצפה של תכנים מעוררי חרדה. למשל שטיפת ידיים ארוכה במיוחד על מנת להימנע מהידבקות במחלה, בדיקה מספר פעמים רצופות של נעילת דלתות וסגירת הגז וכדומה. 

הפרעת חרדה כללית / מוכללת: דאגנות ממושכת ומוגזמת ממגוון של אירועים שליליים.  הפרעת חרדה כללית היא שכיחה יותר. ההפרעה נפוצה בקרב נשים בשיעור גבוה עד פי 2 מאשר בקרב גברים. ההערכה היא ש-8%-3% מכלל האוכלוסייה לוקים בהפרעה זו. 

חרדה חברתית: אי נוחות מוגזמת או הימנעות ממצבים חברתיים מסוימים (דוגמת דיבור מול קהל, אכילה ליד אנשים) או מסיטואציות חברתיות באופן כללי. 

הפרעת דחק פוסט טראומטית / פוסט טראומה (PTSD): הכוונה למצב בו לאחר אירוע טראומטי (כגון תאונה, פיגוע או תקיפה מינית) מתעוררים סימפטומים של חרדה, עוררות יתר, הימנעות, זיכרונות, חלומות או פלשבקים חודרניים של האירוע. 

רופאים בתחום

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר משה חיימוף מנהל מרפאת סחרחורת וטינטון, ביה"ח השרון
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' מרדכי גוטמן מנהל מחלקה כירורגית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר
קראו עליי עוד

מאמרים בנושא חרדה, הפרעת חרדה

מדיטציית הליכה: הכירו את הפעילות שכדאי לאמץ בימי הקורונה
מדיטציית הליכה: הכירו את הפעילות שכדאי לאמץ בימי הקורונה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/04/2020

עם ההאטה בקצב ההדבקה הגיעו גם ההקלות בהנחיות, במסגרתן גם האפשרות לבצע פעילות ספורטיבית ללא הגבלת מרחק. ומה יותר טוב... לכתבה המלאה

בריאות הנפש בימי קורונה
בריאות הנפש בימי קורונה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/05/2020

איזה פעילות גופנית תורמת לחוסן הנפשי, איך נמנעים מחיכוכים עם הפרטנר הזוגי, במה כדאי לבחור - טיפול פרונטאלי או טיפול... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו