דלג לתוכן

חרדה, הפרעת חרדה

anxiety disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

חרדה היא שם כולל לקבוצת הפרעות חרדה, במסגרתן מתרחשים מצבי חרדה בדרכים שונות. שלא כמו פחד, חרדות מתייחסות למקרים בהם מצבים או אובייקטים מסוימים נחווים כמאיימים ומסוכנים באופן מוגזם המוליד מצוקה רגשית, הימנעות או פגיעה בתפקוד. מדובר בקבוצת הפרעות שכיחות, אשר עשויות להופיע בכל הגילאים.

קיימים מספר סוגים של הפרעות חרדה:

הפרעת פאניקה: התקפי חרדה קצרים וחזקים המאופיינים בתחושת פחד חזק של אובדן שליטה ולפעמים אף פחד לקבל התקף לב או "להשתגע". מצב זה מאופיין גם בסימפטומים גופניים כמו קצב לב מואץ, הזעה ורעד. התקף חרדה עלול להתעורר במצבים ספציפיים (חדר סגור, קהל אנשים צפוף) או באופן אקראי. 

פוביה ספציפית: פחד מופרז מאובייקט או מצב ספציפי, כגון בעלי חיים, טיסות, מעליות ודיבור בפני קהל. 

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD): מתייחסת להתנהגויות כפייתיות החוזרות על עצמן שוב ושוב ללא שליטה ומטרתן מניעת הצפה של תכנים מעוררי חרדה. למשל שטיפת ידיים ארוכה במיוחד על מנת להימנע מהידבקות במחלה, בדיקה מספר פעמים רצופות של נעילת דלתות וסגירת הגז וכדומה. 

הפרעת חרדה כללית / מוכללת: דאגנות ממושכת ומוגזמת ממגוון של אירועים שליליים.  הפרעת חרדה כללית היא שכיחה יותר. ההפרעה נפוצה בקרב נשים בשיעור גבוה עד פי 2 מאשר בקרב גברים. ההערכה היא ש-8%-3% מכלל האוכלוסייה לוקים בהפרעה זו. 

חרדה חברתית: אי נוחות מוגזמת או הימנעות ממצבים חברתיים מסוימים (דוגמת דיבור מול קהל, אכילה ליד אנשים) או מסיטואציות חברתיות באופן כללי. 

הפרעת דחק פוסט טראומטית / פוסט טראומה (PTSD): הכוונה למצב בו לאחר אירוע טראומטי (כגון תאונה, פיגוע או תקיפה מינית) מתעוררים סימפטומים של חרדה, עוררות יתר, הימנעות, זיכרונות, חלומות או פלשבקים חודרניים של האירוע. 

 • סימפטומים

  דאגות וחרדות הן חלק מחיי היומיום שלנו והן מופיעות בדרך כלל על רקע מצוקות ובעיות במהלך החיים. רק כאשר מתקיימים מספר תנאים הן מאובחנות כהפרעה. 

  • החרדה או דאגת היתר לגבי אירועים או פעילויות נמשכת מעל ששה חודשים לפחות ומופיעה ברוב הימים.

  • החרדה מלווה בתסמינים גופניים ורגשיים: מתח שרירים, כאבי ראש וסחרחורות, רגזנות וחוסר מנוחה, קשיי ריכוז, הפרעות בשינה, תחושות חולשה ועייפות, כאבי בטן ושלשול. הופעת התסמינים יכולה להיות חלקית ולהשתנות מאדם לאדם.

  לעיתים החולים נוטים לחשוב שהם לוקים במחלה גופנית עקב התסמינים הגופניים הנלווים אליה ומבקרים לעיתים תכופות אצל רופאים שונים. רק במקרים מועטים, ההפרעה אכן קשורה למחלה גופנית כגון פעילות-יתר של בלוטת התריס, מחלות לב או מחלות נירולוגיות.

  • החרדה ודאגת היתר אינן ממוקדות בנושא יחיד והן אינן תוצאה של מחלה גופנית או של מחלה פסיכיאטרית אחרת.

  • האדם מתקשה מאוד לשלוט בחרדה והיא גורמת למצוקה רבה ולהפרעה בתפקודו בתחומים חשובים בחייו, וכך פוגעת באיכות חייו.

  התסמינים לחרדה אמנם משתנים מאדם לאדם, אך לרוב תהיה מעורבת תגובה פיזית במקביל לרובד הנפשי.

  רוב הלוקים בהפרעה מדווחים כי היו בעלי נטיות חרדתיות "מאז שהם זוכרים עצמם". הפנייה לעזרה מתבצעת בדרך כלל סביב שנות ה-20 לחייהם.

  לעיתים קרובות החולים לוקים בהפרעות פסיכיאטריות נוספות. כך, קיימים אנשים רבים הסובלים מחרדה ודיכאון במקביל. 

רופאים בתחום

קרדיולוגיה
פרופ' יהודה אדלר יו"ר האיגוד הקרדיולוגי הארופאי למחלות שריר וקרום הלב, מומחה ברפואה פנימית ומומחה ברפואת שיקום הלב ורפואה מונעת.
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אריאל מני מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון, מנהל אגף נשים ויולדות במרכז רפואי מעייני הישועה
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר נועה ריץ מומחית ייחודית במחלות העור של העריה
קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא חרדה, הפרעת חרדה

  ישראל חווה טראומה קולקטיבית
  ישראל חווה טראומה קולקטיבית
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 13/11/2023

  תכניסו את זה טוב טוב לראש – כולנו עוברים תקופה טראומתית בימים אלו. זה לא אומר שכולנו נפתח הפרעה נפשית או שהשגרה שלנ... לכתבה המלאה

  תבכו, זה בריא
  תבכו, זה בריא
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/11/2023

  כמעט בכל בית בישראל זלגו לא מעט דמעות בחודש עצוב ומר זה. מסתבר שאיפוק של בכי עלול לפגוע בבריאותנו – הנפשית והגופנית... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו