דלג לתוכן

פנייה נגד העצמי (Turning Against the Self)

1 דקות קריאה
מנגנון ההגנה המכונה פנייה נגד העצמי הינו אחד ממנגנוני ההגנה שהוסיפה הפסיכואנליטיקאית אנה פרויד לתיאוריה הפסיכואנליטית.

מטרתם של כלל מנגנוני ההגנה היא למנוע מתכנים מאיימים לעלות אל המודע. במקרה של פנייה נגד העצמי, התוכן המאיים ממנו מבקשים להימנע הוא דחף לפגוע באדם אחר והדרך להימנע היא באמצעות הפניית הדחפים התוקפניים כלפי העצמי. כך, למשל, מטפלת בילדים שמקנאה בהריונות התכופים של אמה, עשויה להפנות את השנאה שחשה כלפי אמה אל עצמה, ואילו אל אמה היא תפנה בעיקר רגשות של אהבה.

פנייה נגד העצמי יכולה להתבטא גם בהכשלה עצמית. דוגמא לכך היא סטודנט אשר נמנע משינה דווקא בלילה הקודם למבחן חשוב ביותר שלקראתו התכונן במשך חודשים ארוכים. במקרה זה יוכל הסטודנט להתמקד באירועים השליליים החיצוניים (לא ישנתי מספיק ולכן נכשלתי) ותימנע ממנו התמודדות אפשרית עם תכנים פנימיים מאיימים (אני לא מוכשר מספיק ולכן נכשלתי).
רופאים בתחום
ד"ר יזהר ארז
ד"ר יזהר ארז יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 66 חוות דעת )
"היינו אצל דוקטור ארז לסקירת מערכות שנייה, היה מאוד נעים, רגוע ובעיקר מקצועי! יש לו המון סבלנות להסביר על כל חלק בבדיקה ונתן תחושת ביטחון גדולה."
ד"ר תמר פדות קלויזמן
ד"ר תמר פדות קלויזמן עיניים
5.0
( 25 חוות דעת )
"דר פדות היא רופאה מקצועית, עניינית, תכליתית, יודעת היטב את עבודתה, וכעובדה, שעה לאחר הניתוח השני הבנתי שאני במקום אחר בחיי, טוב יותר. בכל שעה שעוברת מאז ניתוח הקטרקט השני, הראייה משתפרת והמשקפיים מתרחקות ממני."
ד"ר דיאנה גולדין
ד"ר דיאנה גולדין רפואה פיזיקלית ושיקום
5.0
( 9 חוות דעת )
"דר׳ דיאנה גולדין נהדרת!! היא הצילה אותי, הייתי אחרי תאונה עם עבר של ניתוח עמד׳ש צווארי. הרגשתי הקלה משמעותית אחרי תקופה ארוכה של כאב קיצוני היא עזרה לי מאוד מאוד בדיקור יבש. יש לדר׳ גולדין יש יד קלה, נשמה גדולה ורצון עצום לסייע ולהסביר בסבלנות כל דבר על מנת להרגיע. תודה לך מכל הלב"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו