דלג לתוכן

קשרית הזקיף (השומר) (Sentinel Lymph Node)

2 דקות קריאה
במסגרת הטיפול האונקולוגי, מקובל שיש לכרות בניתוח קשריות לימפה אזוריות במיוחד כאשר מבחינה קלינית יש חשד שהן נגועות בגידול. מטרת הניתוח במקרה זה היא לאבחן את מידת התפשטות הגידול מחד גיסא ולנקותם מהגידול מאידך גיסא.
קיימים חילוקי דעות לגבי היתרון הטיפולי שבכריתת קשריות אשר אינן נראות נגועות קלינית וכן לגבי מספר הקשריות שיש לכרות. הוצאת קשריות רבות מדי עלולה לגרום לסיבוכים כגון כאב, רגישות-יתר לזיהום מקומי וכן ללמפאדמה - בצקת לימפטית של האיבר. לאור זאת יהיה יתרון לשיטה שתאבחן מעורבות בלוטות תוך גרימת נזק מזערי לשארית המערכת הלמפטית שאינה נגועה.
קשרית הזקיף (השומר, Sentinel lymph node) מוגדרת כקשרית הראשונה אליה מתנקז הגידול. לאור העובדה שהניקוז הלמפטי הוא המשכי ומדורג ונדיר שיהיו דילוגים יש להניח שמידת מעורבותה של קשרית הזקיף בגידול תשקף את המצב של מערכת הלימפה האזורית.
בשנת 1977 תאר קבנס לראשונה זיהוי קשרית הזקיף לשם קביעת הפיזור הלמפטי באיבר המין.
בהמשך בשנת 1992 תאר מורטון את בדיקת קשרית הזקיף בטיפול במלנומה ממאירה. הוא הזריק חומר צבע כחול (פטנט בלו) לשם זיהוי קשרית הזקיף. הצבע הוזרק סביב הגידול וכעבור כ-20-10 דקות הבלוטה הראשונה ודרכי הלימפה שנצבעו בכחול זוהו לאחר פתיחת העור מעל אגן הניקוז הלמפטי האזורי במפשעה.
ב-1993 אלקס וקרג תארו הזרקת חומר רדיואקטיבי (טקנציום 99 סולפור קולואיד) כסמן לזיהוי בלוטת הזקיף. החומר הוזרק סביב הגידול, וזיהוי הקשרית הראשונה אליה מתנקז הגידול נעשה באמצעות מונה גיגר-גמא.
כיום ניתן לזהות את קשרית הזקיף בכל אחת מהשיטות שצוינו (צבע, רדיואקטיביות) אם כי שילוב בין צבע לחומר רדיואקטיבי נותנים את סיכויי הזיהוי והדיוק המרביים ביותר.
זיהוי קשרית הזקיף היא בדיקת הבחירה של מעורבות למפטית בגידולי שד, מלנומה, אברי המין וראש צוואר. לגבי גידולים אחרים, כגון מערכת העיכול, יעילות שיטה זו נמצאת בבדיקה וטרם הוכחה.
לאחר כריתת קשרית הזקיף היא נבחנת בקפדנות ובצביעות היסטולוגיות מיוחדות ולעיתים אף בשילוב שיטות מולקולריות על מנת לזהות אם היא מעורבת בגידול. במחקרים הראו שלמידת המעורבות הגידולית של הקשרית יש חשיבות טיפולית. כאשר מזוהה גידול בקשרית הזקיף אזי יש לכרות קשריות נוספות מהאזור הלמפטי או לנקותו במידת האפשר כמו במלנומה. בממאירות השד הצורך בניקוי נוסף נבחן כעת במחקר.
קשרית הזקיף היא אחד המאפיינים של הכירורגיה האונקולוגית המודרנית אשר מנסה לטפל ולאבחן בצורה מדויקת ומרבית תוך גרימת נזק תפקודי מזערי לחולה.

פרופ' משה פפא

שייך לתחום: ניתוחים בתחום כירורגיה

רופאים בתחום
ד"ר שמואל רויזמן
ד"ר שמואל רויזמן אורולוגיה
ד"ר שאדי סעדיה
ד"ר שאדי סעדיה אורתופדיה
פרופ' אריאל מני
פרופ' אריאל מני יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו