דלג לתוכן

הדרכת הורים למתבגרים (Parent Training for Adolescents)

Parent Training for Adolescents

מתאים לטיפול ב:

 • הפרעות התנהגות
המומחים של Infomed מסבירים:
גיל ההתבגרות הנה תקופה המאופיינת במגוון שינויים, מבחינה רגשית, קוגניטיבית וגופנית, לצד תהליך משמעותי של גיבוש זהות עצמית. תהליכים אלו מובילים לא פעם לבעיות וקשיים בחייו של המתבגר, ובייחוד בקשר שלו עם הוריו.
הדרכת הורים למתבגרים הנה טיפול המתמקד בהקניית כלים להורים, במטרה לסייע להם להתמודד עם הנער המתבגר, על מנת שיוכלו לספק לו סביבה תומכת ומחזיקה, אשר תלווה אותו לאורך השינויים שהוא עובר.

הדרכת הורים למתבגרים – מסגרת הטיפול

הדרכת הורים למתבגרים מתבצעת על ידי פסיכולוגים או על ידי אנשי מקצוע אחרים בתחום הטיפולי, אשר קיבלו לכך הכשרה רלוונטית. במסגרת ההדרכה נפגשים ההורים עם המטפל, ולעיתים כשהמתבגר מעוניין בכך נמצא אף הוא בטיפול, במסגרת פסיכותרפיה פרטנית. באופן אידיאלי, רצוי ששני ההורים ישתתפו בהדרכה, אולם כאשר רק להורה אחד יש אפשרות או מוטיבציה לפנות להדרכה, ההדרכה יכולה להתקיים גם עם הורה אחד. בתחילת הטיפול מנוסחות מטרות הטיפול, מהן נגזרות מיומנויות שההורים מתנסים בהן אל מול ילדם. כמו כן, לאורך הטיפול ההורים מדווחים למטפל על מהלך האינטראקציה עם הנער, ומנסחים עמו מסקנות להמשך הדרך.

הדרכת הורים למתבגרים – עיצוב מחודש של העמדה ההורית

בהדרכת הורים למתבגרים ישנו ניסיון לסייע להורים להבין את העמדה ההתפתחותית בה נמצא המתבגר, ובהתאם לכך לעצב מחדש את הסגנון ההורי באופן שיתאים לשני הצדדים. נערים רבים בשלב זה מבקשים יותר חופש, וקוראים תגר על הוריהם. בין היתר הם מתווכחים עמם ופורקים הרבה מאוד תסכולים. הדרכת הורים למתבגרים עוזרת להורים לאזן בין היכולת להבין את הנער, לגלות כלפיו סלחנות ואף לאפשר לו יותר חופש לבחירה והתנהלות עצמאית, לבין היכולת לשמור על גבולות ולפקח על התנהגותו. בנוסף, גיל ההתבגרות מאופיין בכך שהמתבגרים משילים מעליהם את תפקיד "הילד של אמא/אבא", ומתחילים לגבש לעצמם דרך עצמאית. הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להתמודד עם המורכבות הרגשית שהתהליך גובה גם מהם, כחלק מהקושי להכיר בכך שהמתבגר הופך ליותר ויותר נפרד מהם.

הדרכת הורים למתבגרים – הבנה וליווי לאורך בעיות גיל ההתבגרות

הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להבין ולתמוך בילדיהם, לאורך מגוון בעיות גיל ההתבגרות, אשר אופייניות לשלב זה. מעבר לבלבול שזורעים השינויים הגופניים, הקוגניטיביים והרגשיים, שנים אלו מציבות בפני המתבגרים אתגרים רבים, במגוון תחומים. כך למשל, בתחום הרומנטי, בני נוער מגלים יותר עניין, כולל עניין מיני, בבני זוג. למערכות היחסים הטריות לא פעם נלוות אמוציות חזקות, כגון התאהבות מסחררת לצד מפחי נפש. תהליך חשוב נוסף בתחום הרומנטי קשור לגיבוש הזהות המינית, שיכול לעורר בלבול רב בקרב המתבגרים, במיוחד במקרים בהם מתעוררת משיכה לבני אותו המין. כמו כן, בשנים אלו מתבגרים נתונים יותר ללחץ חברתי, אשר במקרים מסוימים עשוי להוביל להתנהגות מסוכנת, כגון צריכת אלכוהול או סמים, או להתנהגות מינית לא מבוקרת. הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להבין ולהיות ערים לתופעות הללו, על מנת שיוכלו לתמוך במתבגרים, אבל גם לשמור עליהם ולהציב גבולות.
הדרכת הורים למתבגרים הנה טיפול המתמקד בהקניית כלים להורים, במטרה לסייע להם להתמודד עם הנער המתבגר, על מנת שיוכלו לספק לו סביבה תומכת ומחזיקה, אשר תלווה אותו לאורך השינויים שהוא עובר.

  רופאים בתחום

  ילדים
  פרופ' בנימין וולוביץ
  5.0
  ( 12 חוות דעת )
  "שמענו רבות על שיטת הטיפול הייחודית שלו והיינו חייבים לקבל אותה, הפרופ׳ איש נעים וסבלני והסביר באריכות על כל שלב ושלב בתוכנית, ניכרת מדבריו מקצועיות רבה וניסיון עשיר בנושא האסתמה של ילדים"
  קראו עליי עוד
  נטורופתיה
  ד"ר דן קרת מטפל בנטורופתיה ותזונה
  קראו עליי עוד
  רפואה אסתטית
  ד"ר משה מושיקו אמיר
  5.0
  ( 15 חוות דעת )
  "נהנתי מהטיפול והכל עבר חלק ויצא תוצאה מהממת חוויה מתקנת מרופא קודם שהרס לי את השפתיים חוויה מתקנת ++++ אמליץ בחום :)"
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  מאמרים בנושא הדרכת הורים למתבגרים

  איך לדבר עם ילדים על סרטן של ההורה?
  איך לדבר עם ילדים על סרטן של ההורה?
  ד"ר (.Ph.D) רונית פלמון מאת: ד"ר (.Ph.D) רונית פלמון 09/06/2014

  כל ילד מגיב בדרכו לחדשות בדבר מחלת סרטן של ההורה. גילו, אישיותו, הקשר שלו עם ההורה והאופן שבו המידע מוצג בפניו, הם ... לכתבה המלאה

  המדריך להורה המודאג: כך תדריכו את ילדכם לשימוש בטוח באינטרנט
  המדריך להורה המודאג: כך תדריכו את ילדכם לשימוש בטוח באינטרנט
  ד"ר יעל עזרא מאת: ד"ר יעל עזרא 11/02/2016

  בריונות רשת, פדופיליה ואובדן הפרטיות הם רק חלק מהסכנות הכרוכות בשימוש באינטרנט. כהורים, כיצד ניתן להדריך את הילד לש... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו