דלג לתוכן

ניתוח פלסטי (Plastic Surgery)

ניתוח פלסטי (Plastic Surgery)
3 דקות קריאה

ניתוח פלסטי הוא הליך כירורגי שנעשה במטרה לשנות מראה או מבנה של איברים בגוף. לרוב, ניתוח פלסטי מתבצע מסיבות אסתטיות בלבד, אך ישנם ניתוחים פלסטיים המבוצעים לשם שיחזור איבר לאחר פציעה.


 Africa Studio |  Shutterstock

ניתוחים פלסטיים נפוצים הם ניתוח פלסטי באף, ניתוח פלסטי בחזה (הקטנת או הגדלת חזה), טיפול בנגעי עור, שאיבת שומן, הצמדת אוזניים, השתלת שיער, טיפול בכוויות ועוד. 

מיליוני אנשים ברחבי העולם עוברים מדי שנה ניתוחים פלסטיים שונים, והמספרים בעלייה מתמדת. בעשור האחרון עלה מספר הניתוחים הפלסטיים בארה"ב ב-250%, והמספרים בעלייה מתמדת.

  בארץ קיימות אופציות טיפוליות רבות עבור מטופלים המעוניינים לבצע טיפול אסתטי בגופם. הטיפולים מתבצעים במרפאות פרטיות או בבתי החולים, כתלות במורכבות הפרוצדורה. 

בשנת 2013, נשים ברחבי העולם עברו מעל ל-20 מיליון ניתוחים פלסטיים, שהם כ-87% מכלל הניתוחים הפלסטיים שבוצעו בעולם באותה השנה. 

מתי מתבצע

רפואה אסתטית בכלל וכירורגיה פלסטית בפרט, נועדו לשפר או לשקם את מראהו ותחושתו של המטופל או המטופלת באמצעות מגוון רחב של טיפולים, ותוך התערבות כירורגית מועטה ככל הניתן. 

קיימות סיבות רבות בגינן אנשים מעוניינים לעבור ניתוח פלסטי, בהן הרצון להשיב את המראה הצעיר, להיפטר מעודפי העור לאחר ירידה משמעותית במשקל, להרגיש טוב יותר בבגד הים או לשנות את מראה הפנים באמצעות שינוי של האף או האוזניים. 

בהתאמה, הניתוחים הנפוצים ביותר הם ניתוח להגדלת חזה, שאיבת שומן, ניתוחי עפעפיים וניתוח אף

ניתוחים פלסטיים הם תחום רחב הכולל לא רק ניתוחים קוסמטיים או אסתטיים, אלא גם תיקון כירורגי של מומים מולדים כמו שפתיים שסועות, שחזורים כמו לאחר הסרת חזה או ליקויי ראש -צוואר, תיקון לאחר פציעה ועוד. 

הכנות לטיפול

אחד השלבים המשמעותיים ביותר בהכנה לניתוח הפלסטי הוא בחירת הכירורג או הכירורגית. מומלץ לערוך סקר שוק רחב ולבקש המלצות מאנשים שעברו ניתוח דומה בעבר, על מנת לקבל אינפורמציה חיונית ולהישאר עם מספר אפשרויות קונקרטיות.

נקודות נוספות שמומלץ לברר מול הצוות טרם קבלת ההחלטה:

• מה הניסיון, הרקע וההכשרה של מי שינתח אותי?

• האם הניתוח יתבצע תחת גוף גדול ומוכר שיכול לסייע גם בתהליך ההחלמה?

• מי מפקח על המרפאה? 

• האם קיים מענה במקרה של סיבוכים בזמן הניתוח או לאחריו? 

ברוב המקרים, לפני הניתוח מתקיימת פגישה עם הצוות הרפואי על מנת לבצע תיאום ציפיות, להתלבט יחד, לשאול שאלות בנוגע לפרוצדורה ולאסוף מידע על הרקע הרפואי שלך. ייתכן ויהיה צורך בביצוע בדיקות רפואיות רלוונטיות על מנת להיערך לניתוח. 

כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. בהתאם לסוג הניתוח וההרדמה, יידרשו הכנות מקדימות. במידה והניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית, יש להיות בצום מוחלט לפני הניתוח (לרוב 6-8 שעות ללא שתייה ואוכל לפני הניתוח). 

בזמן הטיפול

כאמור, כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. תהליך הניתוח כשלעצמו לא אמור להיות כרוך בכאבים הודות להרדמה, אך ייתכנו כאבים לאחר הטיפול, כתלות בפרוצדורה. 

משך הטיפול משתנה בהתאם לפרוצדורה, ויכול לנוע בין מספר דקות במקרה של הסרת שומות למספר שעות, כמו במקרה של  ניתוח למתיחת פנים, אשר נמשך 2-4 שעות בממוצע. 

אחרי הטיפול

תהליך ההחלמה עשוי להמשך מספר ימים עד שבועות, ובמקרים מסוימים גם חודשים, כתלות בפרוצדורה.

כך, למשל, ניתוח להסרת שומה במרבית האזורים מאפשר שחרור הביתה וחזרה לאורח החיים הרגיל מיד לאחר הניתוח ואינו מצריך אשפוז.  מאידך, ניתוח למתיחת פנים דורש אשפוז של מספר שעות במחלקה  ודורש תהליך החלמה של שבוע עד שבועיים.  בקצה הסקאלה נמצא ניתוח לשינוי מין, המאפשר שחרור מהמחלקה לאחר שבוע-שבועיים, ומצריך תהליך החלמה ממושך שעלול להמשך אף חודשים. 

סיכונים 

כמו בכל פרוצדורה רפואית, קיימים סיכונים גם בניתוח פלסטי, הן בעקבות ההרדמה והן בעקבות הניתוח עצמו. ברוב המקרים הניתוח עובר בשלום, אך יש לקחת בחשבון כי הניתוח עלול להסתבך.

בין הסיכונים הנפוצים בניתוחים פלסטיים הם:

• סיכוני הרדמה מקומית – תחושת אי נוחות באזור הזריקה, הגבלה בתנועה המתמשכת לאחר ההרדמה, כאבים ובמקרים חריגים סיבוכים המודינמיים (של פעילות מחזור הדם).

• סיכוני הרדמה כללית – כאבי שרירים, כאבי גרון וקשיים בבליעה, בחילות, תגובה אלרגית ובלבול. 

• סיכונים הקשורים לניתוח – דימום, זיהום, דחיית שתל (במידה ויש). 

תוצאות הטיפול

תוצאות הניתוח הסופיות תלויות בסוג הפרוצדורה. כך, למשל, בעוד לאחר ניתוח מתיחת בטן תתקבל צורתו הסופית ונטולת הצלקות של הניתוח בתוך מספר חודשים , תוצאות ניתוח אף יתקבלו לרוב רק לאחר כחצי שנה-שנה מהניתוח. 

רופאים בתחום
 מכון גסטרואנטרולוגיה תל אביב - מדיסנטו
מכון גסטרואנטרולוגיה תל אביב - מדיסנטו גסטרואנטרולוגיה
ד"ר שי אליצור
ד"ר שי אליצור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלישע אופירם
ד"ר אלישע אופירם אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ניתוח פלסטי

נשית וגאה: המדריך המלא להגדלת חזה
נשית וגאה: המדריך המלא להגדלת חזה
ד"ר יואב אברהמי מאת: ד"ר יואב אברהמי 15/02/2016

למי זה מתאים, למה חשוב להתייעץ קודם עם מומחה, איזה שתלים קיימים בשוק, כיצד מתבצע הניתוח ומה הסיכונים? כל מה שצריך ל... לכתבה המלאה

מיני מעקף קיבה: הכירו את הניתוח החדש והיעיל לטיפול בהשמנת יתר
מיני מעקף קיבה: הכירו את הניתוח החדש והיעיל לטיפול בהשמנת יתר
ד"ר אסנת רזיאל מאת: ד"ר אסנת רזיאל 20/03/2016

השיטה החדשה לטיפול בהשמנת יתר היא פשוטה יותר, יעילה יותר, בעלת סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד ורמת סיכון נמוכה. ד"ר אסנ... לכתבה המלאה

כדאי שתכירי: כל המידע על ניתוחים לשיפור האסתטיקה ווגינלית
כדאי שתכירי: כל המידע על ניתוחים לשיפור האסתטיקה ווגינלית
ד"ר רונן גולד מאת: ד"ר רונן גולד 12/03/2017

לאחר ניתוחים להרמת ישבן ולהגדלת חזה, הצעקה הבאה בעולם הרפואה האסתטית היא ניתוחים וגינאליים. מדובר בהליכים פשוטים שא... לכתבה המלאה

על הסכמה מדעת בחוק ובכללי האתיקה
על הסכמה מדעת בחוק ובכללי האתיקה
עו"ד דניאל סרור מאת: עו"ד דניאל סרור 23/11/2020

הזכות לקבלת שירותי בריאות וטיפול רפואי נאותים והזכות של כל אדם לקבוע ולהחליט באופן מודע מה יעשה בגופו הינן זכויות י... לכתבה המלאה

הפנים של "טריצ'ר-קולינס"
הפנים של "טריצ'ר-קולינס"
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/11/2020

ג'ונו לנקסטר, בן 30 מבריטניה, טס לעברו השני של העולם כדי לפגוש ילד אוסטרלי הסובל אף הוא מהתסמונת על שם טריצ'ר קולינ... לכתבה המלאה

מחלות עור שכדאי לטפל בהן בחורף
מחלות עור שכדאי לטפל בהן בחורף
פרופ' ארנון כהן מאת: פרופ' ארנון כהן 22/11/2020

ימות הקיץ החמים והלחים נגמרו והאוויר כבר יבש וקריר, שינוי המורגש גם בתאי העור שלנו. עור יבש וחשיפה מועטה לשמש עלולי... לכתבה המלאה

המדריך המלא: מה אתם חייבים לבדוק לפני ניתוח פלסטי
המדריך המלא: מה אתם חייבים לבדוק לפני ניתוח פלסטי
עו"ד דניאל סרור ועו"ד דורון כספי מאת: עו"ד דניאל סרור ועו"ד דורון כספי 03/12/2015

בחרו במנתח מומחה ברפואה פלסטית, שאלו על הסיבוכים האפשריים והתעקשו לקבל את כל המידע לו אתם זקוקים: כך תצמצמו את הסיכ... לכתבה המלאה

מי צריכה את זה? האם זה כואב? הכל על עיצוב שפתי הפות
מי צריכה את זה? האם זה כואב? הכל על עיצוב שפתי הפות
ד"ר רות גייסט מאת: ד"ר רות גייסט 19/06/2016

נשים רבות בוחרות בשנים האחרונות לעבור ניתוח לעיצוב שפתי הפות, בין אם בשל שיקולים אסתטיים או שיקולי נוחות. כיצד מתבצ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי אף

בניהולו של ד"ר יעקב בר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו