סרטן השד - מסוכן יותר בגיל צעיר

בכל הקשור למחלות סרטניות וסרטן השד במיוחד, מתברר כי גיל צעיר יותר אינו מבטיח סיכויי החלמה מהירים יותר אלא להיפך.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/10/2013
אמנם 85% ממקרי סרטן השד מאובחנים בנשים מעל גיל 50, אבל סרטן השד תוקף גם צעירות יותר, ודווקא בצורה יותר מסוכנת: אחוזי התמותה גבוהים יותר וזמן השרידות הממוצע נמוך יותר. בכל הקשור למחלות סרטניות וסרטן השד במיוחד, מתברר כי גיל צעיר יותר אינו מבטיח סיכויי החלמה מהירים יותר אלא להיפך.

מדוע סרטן השד מסוכן יותר בגיל צעיר?


כנראה שמדובר בשילוב של גורמים. סוגי הסרטן שמופיעים בגילאים צעירים הם אגרסיביים וקשים יותר לטיפול, אבל  בגלל שהמהירות בה פונים לרופא (ומקבלים אבחנה נכונה), נמוכה יותר במטופלים צעירים. כך או כך, הגישה האבחנתית לאוכלוסייה הצעירה שונה לגמרי מן ההמלצות לאוכלוסיה המבוגרת יותר.

האם הבדיקות לגילוי סרטן השד יעילות גם בנשים צעירות?

כיום ישנן מספר בדיקות בעזרתן ניתן לגלות גושים חשודים בשד ולהגיע לגילוי מוקדם של גידול סרטני בשד. יחד עם זאת, צריך לזכור שלא כל הבדיקות יעילות בכל גיל.

ממוגרפיה היא למעשה צילום רנטגן של רקמת השד. מדובר בכלי העיקרי, וכנראה היעיל ביותר נכון להיום, לסרטן השד.

הבעיה היא שממוגרפיה אינה יעילה בנשים צעירות, מכיוון שלפני גיל 30, רקמת השד הרבה יותר צפופה. כתוצאה, איכות הצילום פחות רגישה, והסיכוי לפספס גוש גבוהה יותר.
כיוון שצילום ממוגרפיה חושף את רקמת השד לקרינה, למעשה אף ארגון מקצועי בעולם לא ממליץ על בדיקות ממוגרפיה לפני גיל 40.

גם בגילאי 40-50 לא ברור אם היתרונות שבבדיקה הזו עולים על הסיכון. לכן ההמלצה של מרבית הארגונים הרפואיים המקצועיים בנושא סרטן השד, שמקובלת גם בישראל (ומיושמת בסל הבריאות) היא בדיקות ממוגרפיה לאוכלוסיה הכללית החל מגיל 50 בלבד.

בדיקה ידנית - כמו ממוגרפיה, בדיקה ידנית מתאימה לאוכלוסיית הסיכון העיקרית של סרטן השד, שהיא נשים בסמוך ולאחר גיל הבלות. גם כאן האשמה היא בעיקר של צפיפות השד הגבוהה יותר בגילאים צעירים. רקמת השד הצפופה מקשה על גילוי גושים חשודים (שמתגלים במישוש דווקא בגלל הצפיפות הגבוהה יותר שלהם ביחס לרקמת השד התקינה). כמו כן, מחקרים שונים מראים שמדובר בבדיקה מאוד לא רגישה ולא יעילה דיה. יחד עם זאת, הכרת הגוף והשד כבר מגיל צעיר היא בהחלט חלק חיוני בשמירה על הבריאות.

אולטראסאונד היא הבדיקה המועדפת לנשים צעירות בסיכון בינוני-נמוך. עם זאת, הבדיקה לוקה ברגישות יחסית נמוכה, ותלויה מאוד במפענח (בניגוד לממוגרפיה לדוגמא). מסיבה זו משתמשים בה בעיקר כבדיקת בירור, לדוגמא לאחר מישוש גוש בשד.

מתי לפנות ליעוץ בקשר לבדיקות סקר בנוגע לסרטן השד?

בכל גיל כדאי מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה, לגבי הסיכון המוערך לפתח סרטן שד. נתונים כמו היסטוריה משפחתית (קרובי משפחה, בייחוד מדרגה ראשונה), היסטוריה גניקולוגית (גיל התחלת המחזור, מספר לידות וכו') ואחרים יעזרו לקבוע סיכון מוערך.

יתכן ותישלחי לבדיקות גנטיות (במיוחד נשאות לגנים BRCA 1 ו-2) כדי לקבוע רמת סיכון מדויקת יותר.

ההמלצות לגבי תבחיני הסקר יתבססו על נתונים אלו. נשים בסיכון ממוצע אינן דורשות בדיקות סקר עד לגילאי ה-40, אולם כמובן שאין מניעה להכיר את גופך וחשוב מאוד להשאר במעקב של רופא המשפחה. נשים בסיכון גבוה, ובמיוחד נשאיות של מוטציות גנטיות ידועות, יומלצו לגבי בדיקות סקר מתאימות לפי רמת הסיכון והגיל כמובן.

לכן מודעות היא הכלי היעיל ביותר העומד לרשות נשים צעירות מגיל 50 לגילוי מוקדם של סרטן השד.
חשוב להכיר את הגוף ולהיות ערות לכל שינוי במרקם השד ולפנות לייעוץ אצל רופא משפחה על מנת להבין היכן את נמצאת במפת גורמי הסיכון.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביופסיה דנה א. 17/01/2020 23:38
  • שלום לפני ביופסיה בבלוטת למפה .חוששת . האם יכול להיות שגידול בבלוטה יתפשט בעקבות הביופסיה? האם יש דרך בטוחה יותר לבדוק? למשל להוציא אותה ולשלוח לבדיקה ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
ביופסיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 19/01/2020 00:05
נטילת מוצרי סויה ופיטוסטרולים לאחר סרטן השד מישהו 18/01/2020 22:02
  • שלום ד"ר, אמי בת 64, עברה ב2018 ניתוח להוצאת גוש סרטני בשד + הקרנה תוך ניתוחית חד פעמית. כעת על טיפול ב - FEMARA ל 5 שנים ER+2-3 95% PR +2 75% KI-67 7% HER 2 NEG (+1) ONCOTYPE RECURRENCE SCORE 10 (LR) נוהגת לאכול מעדני סויה ולצרוך דנכול (משקה פיטוסטרולים לנטילה יומית להורדת כולסטרול LDL), האם יש במצבה התוויית נגד לצריכת מוצרי סויה ופיטוסטרולים? תודה

  • + הוסף תגובה
סויה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 19/01/2020 00:04
תוצאות של אולטרסאונד וממוגרפיה פעם 1 דנה 16/01/2020 12:20
  • צהריים טובים בת 40 +2 ילדים (עם רקע של סרטן השד במשפחה - דודה). עד עכשיו הייתי במעקב כירורג שד כל שנה שהיה תקין. עכשיו נתבקשתי לעבור ממוגרפיה ואולטרסאונד (שהבנתי שממומלץ מגיל 40).להלן התוצאות: שד שמאל-לא נראו גושים ברקמה הרכה ,לא נראו הסתיידויות פתולוגיות. רקמה פיברוגלנדולרית -אסימטריה פוקאלית קטנה בשליש אחורי של השד אשר בולטת בהנחת MLO בלבד. צל העור והפיטמה- תקין צינוריות תקינות BIRADS 2. שד ימין- לא נראו גושים ברקמה הרכה לא נראו הסתיידויות פתולוגיות צל העור והפטמה וצינוריות - תקין BIRADS 1. תוצאות אולטרסאונד- שמאל- ללא גוש סונוגרפי חורג,בלוטת לימפה תקינה BIRADS1. ימין- גוש ברקמה הרכה במרחק 8 ס"מ מהפטמה בגודל 13 מ"מ ל 9 מ"מ בצורה מיקרולובולארית , במנח מקביל לרקמה בגבולות מיקרולובולארים , במרקם הטרוגני לא ווסקולרי. בלוטות לימפה תקינות BIRADS3. * הומלץ ע"י הרופא שביצעה את האולטרסאונד מעקב בעוד חצי שנה. שאלתי היא: האם יכול להיות שבמישוש לא מרגישים את הגוש לא רואים בממוגרפיה ורק באולטרסאונד ראו את זה? האם זה יכול להתפתח חלילה לסרטני או לחילופין יכול להיעלם כמו שבא? * האם יש צורך בביופסיה? כבר שבועיים שיש לי כאבים בחזה כמו לפני מחזור אך צריכה לקבל עוד שבועיים. האם יש קשר בין הדברים או שאולי קשור לשרירים? (הכאב רק במגע כמו שלוחצים על שריר תפוס ) . תודה מראש :)

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 18/01/2020 23:11
  • בהחלט אםשר לראות הUS דבר שלא רואים בממוגרפיה ובבדיקה לגבי המשמעות וצורך בהמשך ברור זה נושא לכירורג שד

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!