פרקינסון – האם טיפול אורתומולקולרי יכול להיות יעיל?

שיטת הטיפול האורתומולקולרית עושה שימוש בעיקר באמצעות חומרים שנמצאים בגוף באופן טבעי. האם ועד כמה היא יכולה להיות יעילה בטיפול בפרקינסון?
כתבה פרסומית כתבת חסות


שיטת הטיפול האורתומולקולרית עושה שימוש בעיקר באמצעות חומרים שנמצאים בגוף באופן טבעי. האם ועד כמה היא יכולה להיות יעילה בטיפול בפרקינסון?
פרקינסון נחשבת למחלה הניוונית השנייה בשכיחותה בעולם, ובישראל ישנם כ-25,000 חולים במחלה. המחלה מאופיינת ברעד בגפיים ובנוקשות שרירים. בערך 30% מהחולים בפרקינסון, לוקים גם בדמנציה. פרקינסון נובעת מחוסר במוליך העצבי דופאמין, בעקבות מוות של תאי המוח המייצרים אותו.

הטיפול התרופתי בפרקינסון

הטיפול השכיח ביותר במחלת הפרקינסון הוא התרופה לבודופה – שהופכת לדופאמין בתהליך אנזימטי. תרופה זו יכולה להיחשב לטיפול אורתומולקולרי (השימוש בחומרים טבעיים לגוף), אך אף על פי כן, טמונות בשימוש בתרופה זו מספר בעיות. ישנן תרופות נוספות, אשר נועדו להקל על הסימפטומים של המחלה.

הגישה הטבעית לטיפול בפרקינסון

פרקינסון נחשבת למחלה אידיופתית, כלומר הנובעת מגורם לא מוכר. ובכל זאת, אנו יכולים ללמוד מהחוקרים שמתבוננים לעומק בתהליכים הביוכימיים והפיזיולוגיים הנפגמים במחלה זו, ולשאול איך נוכל להשפיע על תהליכים אלו באמצעות חומרים טבעיים אשר כבר משתתפים בתהליכים? אולי חסר משהו ואפשר להשלימו? אולי גם אם אין חסר, ניתן לזרז את המנגנונים על ידי העלאת ריכוזי החומרים המשתתפים בהם? או שאולי קיימת רעילות כלשהי בהשפעת חומרים מהסביבה, חימצון או חומרים שנוצרו בגוף?.

בהקשר זה, כותב החוקר אנדרסון: "כנראה, בפתולוגיה של מחלת הפרקינסון מופיעים תפקוד לקוי של המיטוכונדריה, רמה מופחתת של אנרגיה תאית ועקה חמצונית".

מיטוכונדריה היא שם כולל לאיברונים שמייצרים אנרגיה בכל תא. בתוכם פועלים תהליכים ביוכימיים, שבאמצעותם נוצרת ATP, המולקולה שמספקת אנרגיה למרבית תהליכי החיים. חסרים תזונתיים שונים פוגעים בתפקודם של תהליכים אלו.

כמו כן, בתהליך נוסף הנקרא "שרשרת מעבר האלקטרונים" משתתפים חומרי הזנה שונים, ואחד מהם – קו-אנזים Q10 – עומד בצומת חשוב בתהליך זה. הייצור הפנימי של חומר זה יורד עם הגיל, ופעמים רבות, נוטלים חולי פרקינסון תרופות להורדת כולסטרול, אשר מורידות גם את רמת ה- CoQ10, ובכך פוגעות בייצור אנרגיית החיים.

מה אומרים המחקרים?

קו-אנזים Q10:

החוקר שולץ ועמיתיו נתנו CoQ10 במינונים של 300, 600 או 1,200 מ"ג ליום לקבוצות שונות של חולי פרקינסון, והשוו את התקדמות המחלה אצלם לקבוצה של חולים שקיבלו תרופת דמה. בסיכום כתבו החוקרים: "...ההטבה הייתה גדולה ביותר בקרב המטופלים שקיבלו את המינון הגבוה ביותר. קו-אנזים Q10 כנראה מאט את תהליך הירידה בתפקוד במחלת הפרקינסון."

NADH:

במרכז יצירת האנרגיה בתא עובד חומר בשם NADH. בצד השיפור בתפקוד שנצפה בקרב 80% מתוך 885 חולים שנטלו חומר זה, המחקרים הצביעו על הגברת הייצור הפנימי של דופאמין, ולכן NADH הנו תרופה טבעית מבטיחה לחולי פרקינסון.

ויטמין E ונוגדי חמצון אחרים:

בגלל הבעיות הכרוכות בתרופה לבודופה, דוחים הרופאים את השימוש בה ככל האפשר. חוקרים נתנו מינונים גבוהים של ויטמין E, יחד עם 3,000 מ"ג של ויטמין C, לקבוצת חולים. הזמן שעבר עד שחולים אלו נזקקו לקבלת לבודופה, התארך ל-5.75 שנים, לעומת מטופלים שלא קיבלו את נוגדי החמצון הללו, שהתחילו לקבל לבודופה לאחר כ-3.75 שנים.

כמו כן, לחולי פרקינסון בדרך כלל רמות נמוכות של נוגד החמצון גלוטתיון. מטפל מיומן בשיטת הרפואה האורתומולקולרית יכול לעזור בבחירת תוספים שיעלו את רמת הגלוטתיון. הטיפול הנכון בעניין זה הינו גורלי.


חומרים שונים המשפיעים על פרקינסון:

ויטמין D:

חשוב לבדוק את רמת ויטמין D אצל כל חולי פרקינסון, ולדאוג שהרמה תהיה באמצע טווח הנורמה. המינון של ויטמין D ומשך זמן נתינתו תלויים ברמתו ההתחלתית בדם ובהתקדמות העלייה ברמה הנבדקת מעת לעת. הפחד מהרעלת ויטמין D הוא מוגזם, ומחקרים בשנים האחרונות קבעו שאין לחשוש ממתן 10,000 יב"ל של ויטמין D, כאשר עוקבים אחר רמתו בדם.

הומוציסטאין:

רמת הומוציסטאין גבוהה יכולה להצביע על חסרים תזונתיים שפוגעים במערכת העצבים. בנוסף, ההומוציסטאין עצמו מזרז את מותם של הנוירונים. החשיבות של שליטה על רמת ההומוציסטאין עולה אצל חולים המקבלים לבודופה, כי תרופה זו בעצמה מעלה את ההומוציסטאין.

ויטמין B12:

מחסור בויטמין B12 פוגע במוח. טווח הנורמה המקובל של ויטמין זה אינו משקף את ההבנה המחקרית המודרנית, וראוי להעלות את רמתו בדם לקו העליון של הטווח בקרב חולי מחלות נוירולוגיות. זאת ועוד, מאמר שיצא לאחרונה ב-Journal of Orthomolecular Medicine, מסכם מחקרים המראים שרמה נורמלית של ויטמין B12 בדם אינה מצביעה בהכרח על כך שישנה רמה נאותה שלו בנוזל המוח והשדרה.

רעלים:

ראוי להימנע מחשיפה לכספית (כגון דרך סתימות אמלגם) ולרעלנים אחרים, כמו עופרת, קדמיום וחומרי הדברה. שיטות תזונתיות כמו דיאטות ניקוי יועילו בעניין זה. ויטמין C מנטרל מגוון רחב ביותר של רעלים, כאשר נוטלים אותו במינונים הנכונים.

ויטמין B3:

ד"ר אברם הופר, מייסד השיטה האורתומולקולרית, האמין שהדופאמין מתחמצן לחומר רעיל לתאי המוח, ושהוא אחד הגורמים לתופעת הדמנציה המצויה בקרב חולי פרקינסון, במיוחד אם הם נוטלים לבודופה. "מסיבה זו," כתב ד"ר הופר, "אני נותן ניאצין [B3] לחולים שמקבלים לבודופה."

לכן, לצד הטיפול הרפואי הקונבנציונלי בפרקינסון, מומלץ להתייעץ גם עם מומחה בשיטה האורתומולקולרית. השיפור באמצעות שיטה זו יכול לפעמים להיות דרמטי.


יש לכם שאלות בקשר למאמר זה או בנושא התזונה ותוספי תזונה? כנסו לפורום תזונה ותוספי תזונה שלנו.

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש בזמן שיעול יואל 16/02/2020 18:45
  • שלום ד"ר. אני בחור בן 32 ,בריא בד"כ, לפני כשבועיים החלו לי לי כאבי ראש בצד שמאל בצד הראש, הכאב לא ממוקד אלא באזור שמאל כולו,בזמן שאני משתעל חזק, ורק בזמן השיעול, ממה הדבר יכול לנבוע לדעתך ?

  • + הוסף תגובה
כאב ראש מירב 16/02/2020 18:41
  • שלום, כבר יומיים כאב ראש שמגיע בפיקים...באזור האחורי של הראש...ממש בפינה הימנית. כאב שמקרין על האוזן הימנית.שנוגעת באזור אז כואב לי בו. לא קיבלתי מכה. הכאב הולך ומתגבר ועכשיו הוא כל 20 שניות בערך...זרם של שניה. קיבלתי אטופן...רק התחלתי...אבל ממש סובלת

  • + הוסף תגובה
מיגרנה שלא פוסקת יום יומית קשה ביותר מיכל ג. 22/01/2020 18:07
  • סובלת ממיגרנות יום יומיות קשות ביותר עם תופעות לוואי נלוות. בעיית תפקוד ונעשו בדיקות. מטופלת בכדורים אבל לא עוזר.מה האופציות

  • + הוסף תגובה
מיגרנה ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/01/2020 15:32
  • מיכל שלום. ישנם טיפולים רבים וטובים למיגרנה. יש טיפול בעת התקף ויש טיפול למניעת התקפים. מציעה לך לפנות לנוירולוג בהקדם להתאמת טיפול.

  • + הוסף תגובה
מיגרנה שלא פוסקת תשובה מרכז מירב לטיפול במיגרנות 15/02/2020 10:10
  • שלום וברכה! מציעה לך לא להסתמך על כדורים, אלא באין ברירה. יש המון טיפולים טובים, שמשפיעים רגשית, מרגיעים לחץ שכולנו חשופים אליו ופשוט מי שסובל ממיגרנות יותר חשוף להבא הפסיכופתולוגי. ממליצה לך לעשות הומאופתיה קלאסית אצל מטפלים מוסמכים, או דיקור, רפלקסולוגיה. אל תצמצמי את עצמך לטיפול תרופתי. שלרוב, יגרום לך להתמכר לגוף, ולגרום לבחירה ההתקפים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!