דלג לתוכן

דופמין DA (Dopamine)

פרקינסון
1 דקות קריאה

דופמין הוא חומר כימי המתפקד גם כהורמון וגם כמוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר). הוא מיוצר בגוף האדם כתגובה לאוכל שעוזר בייצורו, ותפקידו הוא להעביר מידע בין נוירונים ולעזור בוויסות התנועה, הקשב, הלמידה והתגובות הרגשיות שלנו. 

למעשה, דופמין הוא החומר שגורם לנו להעז ולפעול בחיים. בזכותו אנחנו לא יצורים אדישים ונטולי התלהבות, כי אם בעלי רצון לעשות ולהתנסות. ומאחר שדופמין תורם גם לתחושת ההנאה והסיפוק, יש לו תפקיד משמעותי בהתמכרות – ברצון לצריכה חוזרת של מקור העונג.

לרמות הדופמין ולמידת הפעילות שלו, יש השפעות ישירות על מחלות ותסמונות בגוף האדם. כך למשל, מאחר שדופמין תורם רבות לכל מה שקשור למערכת המוטורית בגוף, רמות נמוכות שלו עלולות להוביל למחלת הפרקינסון. כמו כן, יש לו גם תפקיד בסכיזופרניה, בדיכאון, ב-ADHD ועוד.

במקרים רבים יש צורך בשימוש בתרופות המעודדות את ייצורו וגורמות להעלאת רמת הדופמין במוח. עם זאת, ישנם מקרים בהם הוא אינו יכול לעבור ממחזור הדם אל המוח ועל כן שימוש בתרופות, בזריקות, בתוסף תזונה דופמין ומעבר לדיאטת דופמין (אוכל המעודד ייצור דופמין), לא יעזרו בהעלאת רמתו במוח. 

רופאים בתחום
 נורית שמיט קלנדרוב
נורית שמיט קלנדרוב פסיכולוגיה התפתחותית
5.0
( 15 חוות דעת )
"לפני שנתיים וחצי נורית אבחנה במקצועיות וברגישות את ביתנו היקרה. נורית נתנה מיד מענה לטיפול בגישה נפלאה שהילדה כבר אז חיכתה כל השבוע לבוא לשחק איתה. באותה תקופה ביתנו לא הסכינה לשחק עם אף אחד זולת עצמה ונורית הצליחה בטיפול מסור ועקבי לקדם אותה שנות אור. כיום ברוך השם ביתנו משחקת בבית עם אחיה ואחיותיה גם ללא תיווך. התקדמה מאוד בכל התחומים התנהגותי רגשי וחברתי."
גברת אריאלה בר דויד
גברת אריאלה בר דויד פסיכולוגיה
MA , פסיכולוגית מומחית להפרעות אכילה, מרפאה בתנועה ופסיכותרפיה גופנית.
פרופסור חן הופמן
פרופסור חן הופמן דימות
ד"ר חן הופמן מנהל שירות לנוירורדיולוגיה לא פולשנית, אחראי הדמיית מוח בילדים ובעוברים במחלקת הדימות, מרכז רפואי ע"ש שיבא, בית חולים תל השומר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו