דלג לתוכן

בדיקת ויטמין B12 (Vitamin B12 Testing)

תזונה נכונה
3 דקות קריאה

בדיקת ויטמין B12 מודדת את רמת הוויטמין בדם על ידי בדיקת דם פשוטה. ויטמין B12 חיוני לתפקוד תקין של תאי הדם האדומים (Red Blood Cells- RBC's) ושל תאי מערכת העצבים. ויטמין B12 נמצא בעיקר במזונות מן החי, כגון: בשר, דגים, ביצים, חלב וגבינות. מרבית הניזונים ממאכלים אלה אינם מפתחים חסר בויטמין (Vitamin B12 deficiency) אלא אם קיימת בעיית ספיגה כלשהי. 
מתי עושים בדיקת דם של B12?

הסיבה הנפוצה ביותר לבדיקת רמות B12 היא בירור אנמיה (חוסר דם). רמת ויטמין B12 נמוכה גורמת לפגיעה בתאי הדם האדומים ולהגדלתם ולכן נקראת באנמיה מגלובלסטית (רמת המוגלובין נמוכה מהנורמה עם כדוריות דם אדומות מוגדלות)

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם

אוכלוסיות בסיכון

מחלות קשורות

חסר בויטמין B12 קשור למחלות הבאות: אנמיה מגלובלסטית, אנמיה ממארת (pernicious anemia), התרבות יתר חיידקית במעי (bacterial overgrowth), דלקת של הלבלב (pancreatitis), מחלות מעי דלקתיות (קרוהן), אנורקסיה נרבוזה, מחלת צליאק, תסמונת הלולאה ה"עיוורת" (blind loop syndrome) לאחר ניתוחי קיבה.גורמי סיכון לחוסר ויטמין B12

ישנם מספר גורמי סיכון לפתח חוסר בוויטמין B12 הכוללים תזונה צמחונית או טבעונית, שאינה מכילה ויטמין זה, ללא נטילת תוספים המספקים B12 באופן חיצוני. 


גורם סיכון נוסף הוא לאחר ניתוחי קיבה ומעי, בו נפגע האזור שאחראי על ספיגת הויטמין. 

בעיה בספיגת הויטמין עלולה להיווצר גם בשל התרבות חיידקים במעי (bacterial overgrowth) והפרעה לספיגה תקינה של המזון, חסר באנזימי לבלב ומעי האחראים על הספיגה עקב בעיה לבלבית (למשל דלקת בלבלב), ומחלות אחרות של המעי הגורמות להפרעה בספיגה כגון מחלת צליאק וכרוהן. 

אינדיקציה נוספת למדידת רמת הויטמין בדם היא בשל תסמינים וסימנים הקשורים למע' העצבים הפריפרית- תחושת נמלול/עקצוץ בקצות הגפיים או חוסר תחושה.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אופן ביצוע הבדיקה

בדיקה של רמת ויטמין B12 נעשית ע"י לקיחת דגימת דם. הבדיקה מבוצעת כאשר זרוע הנבדק מושטת הפוכה על גבי משטח ישר או שולחן. הבודק מהדק רצועת גומי סביב החלק העליון של הזרוע, על מנת לעצור את זרימת הדם ביד, בכדי למנוע דליפה מוגברת של דם מאזור הדקירה. 

לאחר מכן, הנבדק מתבקש לכווץ את כף היד לאגרוף, פעולה שמסייעת לבודק במציאת כלי דם טוב ללקיחת הדגימה, לרוב וריד באזור המרפק או האמה. לעיתים לוקחים את הדגימה מאזור גב כף היד. כאשר מאתרים וריד שנראה מתאים בגודלו, מחטאים את האזור ע"י מטלית ספוגה באלכוהול ודוקרים את הוריד ע"י מחט דקה, שמחוברת למבחנה, למזרק או ל"פרפרית" בדיקה. 

הפעולה מעט לא נעימה וגורמת לכאב קל בשל הדקירה. בהמשך הבודק שואב את כמות הדם הרצויה אל תוך מבחנת בדיקה מיוחדת. בסיום השאיבה, מוצאת המחט בזריזות מן הוריד, ויש ללחוץ מייד על אזור הדקירה ע"י מטלית, בכדי למנוע היווצרות שטף דם באזור. 
משך הבדיקה כ-5 דק'. המבחנה נלקחת למעבדה לצורך בדיקה.

אחרי הבדיקה

ניתן להפסיק ללחוץ על אזור הבדיקה לאחר כ-2-3 דק' או כאשר פוסק הדימום. לרוב מתפתח שטף דם קל באזור הדקירה, שחולף תוך מס' ימים ואינו דורש טיפול. לעיתים נדירות עלול להתפתח שטף דם משמעותי, כואב ונפוח באזור הדקירה, ויש לדווח על כך לרופא, על מנת לשלול זיהום באזור הוריד (פלביטיס), אשר דורש טיפול.

פענוח תוצאות

תוצאות דגימת הדם מגיעות לרוב תוך כיממה-שתיים.

רמות תקינות של ויטמין B12 הן 200-835 פיקוגרם/מיליליטר או 148-616 pmol/L. 

לרוב, רמות נמוכות מהתקין של ויטמין B12 נגרמות עקב צריכה בלתי מספקת שלו במזון או בעיה בספיגתו. במידה ומתגלה חסר בויטמין בדם ומעוניינים לאתר את הסיבה עושים לרוב את מבחן "שילינג". 

רמות B12 הגבוהות מהתקין אינן מזיקות כשלעצמן, אך עלולות להיגרם עקב מחלת כבד (למשל שחמת הכבד או הפטיטיס) או להופיע בסוגים מסוימים של סרטן הדם (לוקמיה). לכן, חשוב לבצע בירור מקיף.

המאמר נכתב על ידי אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר רוית גבע
ד"ר רוית גבע אונקולוגיה
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה
ד"ר שולים שפיגל
ד"ר שולים שפיגל אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא בדיקת ויטמין B12

האם התזונה שלנו משפיעה על מערכת החיסון?
האם התזונה שלנו משפיעה על מערכת החיסון?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/04/2021

באיזה אופן התזונה שלנו משפיעה על מערכת החיסון, אילו מחלות עשויות להימנע כתוצאה מתזונה בריאה ומאוזנת ואילו מזונות מו... לכתבה המלאה

מינון ויטמין B12 בחסר תזונתי במבוגרים עשוי להיות פי 200 מהמומלץ עד כה
מינון ויטמין B12 בחסר תזונתי במבוגרים עשוי להיות פי 200 מהמומלץ עד כה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/05/2005

מינון ויטמין B12 בחסר תזונתי במבוגרים עשוי להיות פי 200 מהמומלץ עד כה לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו