טיפול חדש יכול לרפא משחלות פוליציסטיות

בין 5-10% מכלל הנשים סובלות משחלות פוליציסטיות. למרות הדעה הרווחת, תסמונת זו אינה ייחודית לנשים בעודף משקל. עד היום, הטיפול כלל טיפולים נקודתיים לסימפטומים הרבים שגורמת התסמונת, אך כעת טיפול חדש שמוצע פותר את הבעיה עצמה ומפחית את הסימפטומים בכ- 90%

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/09/2014

בין 5-10% מכלל הנשים סובלות משחלות פוליציסטיות. למרות הדעה הרווחת, תסמונת זו אינה ייחודית לנשים בעודף משקל. עד היום, הטיפול כלל טיפולים נקודתיים לסימפטומים הרבים שגורמת התסמונת, אך כעת טיפול חדש שמוצע פותר את הבעיה עצמה ומפחית את הסימפטומים בכ- 90%


מהי תסמונת השחלות הפוליציסטיות?


תסמונת השחלות הפוליציסטיות מתאפיינת בחוסר איזון הורמונלי הנובע מליקוי מבני ותפקודי של השחלות, שגודלן פי 2-3 מהגודל הרגיל, והן מכילות חללים ציסטיים קטנים שהם למעשה זקיקים שהחלו בתהליך ההבשלה, אך לא בשלו. ליקוי זה גורם למחזור ווסת לא סדיר, לבעיות פוריות, לקושי להרות ולהיעדר ביוץ.


הגורמים לתסמונת אינם ידועים, אך קיימת השערה כי הסיבה היא הפרשה מוגברת של הורמוני מין זכריים מהשחלה ומבלוטת הכליה.


הסימפטומים הנלווים לתסמונת זו הם רב-מערכתיים ומתבטאים בעור שמן, אקנה, שיעור יתר, חסינות גבוהה לאינסולין (שעלולה לגרום לסוכרת מסוג 2). לאורך זמן, התסמונת עלולה לגרום למחלות לב וכלי דם, ללחץ דם גבוה, ואף לסרטן רירית הרחם.


בנשים בעלות משקל עודף, התסמונת עלולה לגרום לבעיות אורטופדיות של הברכיים, הירכיים והגב, וכן לדום נשימה.


עד היום: טיפול בסימפטומים בלבד


עד היום, הטיפול הנהוג היה טיפול נקודתי בסימפטומים הנגרמים מהתסמונת. בעור ובאקנה נהוג לטפל ברואקוטן, הכרוך בתופעות לוואי רבות. בהשמנת יתר או בסוכרת נהוג לטפל בעזרת דיאטה ובתרופות שניתנות לחולי סוכרת, את המחזור ניתן להסדיר בעזרת גלולות (שגם להן תופעות לוואי רבות כגון קרישיות יתר ועלייה במשקל), ובבעיות הביוץ מטפלים בהורמונים המגרים את השחלות לפעילות נמרצת שמביאה לביוץ אך עלולים לגרום לגירוי יתר שחלתי ולבעיות נוספות כגון הריונות מרובי עוברים.טיפול חדש: מטפל בשורש הבעיה


ברור, אם כך, שהטיפול הנקודתי בסימפטומים לא פותר את הבעיה, אלא רק עוזר להילחם במה שהבעיה מייצרת. החדשות הטובות הן, שניתוח המבוצע בגישה לפרוסקופית מאפשר לטפל בשחלות עצמן וכך לפתור את הבעיה באחוז גבוה מהמקרים. במהלך הניתוח, מוחדר סיב אופטי המחובר למצלמה ולמקור אור דרך 2-3 נקבים. כ-10 נקבים זעירים נעשים במעטפת החיצונית של השחלות, מעטפת עבה מזו של שחלות רגילות, באמצעות קרן לייזר או מחט המעבירה זרם חשמלי, או בעזרת סקלפל הרמוני.


הניתוח אורך 30-45 דקות, אחריו המטופלת חופשיה לחזור לביתה כעבור מספר שעות. ההתאוששות מהניתוח אורכת ימים בודדים והסיכונים ממנו הם כמו בכל התערבות לפרוסקופית – סיכוני הרדמה, דימום תוך בטני, פגיעה באיברים פנימיים והידבקויות תוך בטניות, אך חשוב להבהיר כי הם נמוכים מאוד ותלויים בעיקר במיומנות המנתח.


יתרונות הקסם של הניתוח


מחקרים שבדקו את ההשפעות של ניתוח זה על מטופלות הראו שיפור משמעותי אצל מעל 90% מהמטופלות: המחזור חזר להיות סדיר, האיזון ההורמונלי הושב, רמות האינסולין והורמוני המין הזכריים חזרו להיות תקינים, מצב העור השתפר, שיעור היתר נעלם, נצפתה ירידה משמעותית במשקל, והשיפור החשוב ביותר - נצפה הריון ספונטני בקרב כ- 60% מהמטופלות.


למי מיועד הניתוח?


בארץ נהוג לטפל בגישה ניתוחית רק כאשר הטיפול ההורמונלי נכשל. מן הראוי לשאול, מדוע זה המצב? תסמונת שחלות פוליציסטיות גורמת לכל כך הרבה תסמינים המפריעים לאיכות החיים ויוצרת שלל בעיות בטווח הארוך, חלקן מסכנות חיים, וניתן לטפל בה בעזרת ניתוח בעל התערבות מזערית. מניסיוני, חשוב להציע ניתוח זה כטיפול שווה בין שאר הטיפולים המוצעים לטיפול בתסמונת זו. 


פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!