תוספי התזונה החשובים כהכנה להריון

להכנה נאותה של הגוף לקראת הריון - חשיבות רבה ביותר הן לבריאותה של האם והן לבריאותו העתידית של העובר. בשלב מרגש זה במעגל חייך, כדאי שתכירי את הדרישות התזונתיות הייחודיות של גופך
כתבה פרסומית כתבת חסות


להכנה נאותה של הגוף לקראת הריון - חשיבות רבה ביותר הן לבריאותה של האם והן לבריאותו העתידית של העובר. בשלב מרגש זה במעגל חייך, כדאי שתכירי את הדרישות התזונתיות הייחודיות של גופך, שכן לתזונה מאוזנת ונכונה תפקיד משמעותי הן בשיפור סיכויי ההתעברות והן בהבטחת הריון בריא ותקין. תזונה מתאימה לקראת הריון יכולה לתרום ליצירה של ביצית תקינה, לביוץ תקין ולקיומם של תנאים אופטימליים להשרשה של העובר ולחלוקה תקינה של התאים


למה גופך זקוק בתקופה זו?


בתקופה זו, מושקעים משאבים רבים להבטחת תקינותה של מערכת הפריון. האיזון ההורמונאלי עדין ורגיש לשינויים קיצוניים במשקל, בתזונה ובמצב הרגשי. על כן, יש לוודא שקיימת אספקה סדירה ומספקת של רכיבי תזונה מגוונים, חלבונים איכותיים ושומנים חיוניים, תוך שמירה על משקל תקין. בתקופה זו, נבנית העתודה התזונתית של הגוף לקראת הריון, ותהליכי בניית העצם מגיעים לשיאם. על כן, יש לוודא אספקה של מינרלים הקשורים לבריאות העצם, במיוחד סידן. כמו כן, קיימת חשיבות למעקב אחר רמות ההמוגלובין ועתודות הברזל בגוף. 


לכן, זה הזמן לזנוח עיסוק מוגבר בדיאטות אפנתיות או קיצוניות למיניהן, העלולות לגרום לחוסרים תזונתיים, ולהתרכז בתזונה מאוזנת ומגוונת, המכילה את כל אבות המזון (גם פחמימות!).


בנוסף להקפדה על הרגלי תזונה ופעילות גופנית נכונים, מומלץ לשלב מגוון תוספי תזונה להשלמה תזונתית:


חומצה פולית – ויטמין הממלא תפקיד בתהליכים פיזיולוגיים מגוונים. מחסור ברכיב זה עלול להוביל לאנמיה על רקע ליקוי ביצירת תאי דם. לחומצה פולית תפקיד מכריע בתהליך התקין של חלוקת התא ועל כן היא חיונית בשלבי ההיריון המוקדמים. נמצא כי מחסור ברכיב זה עלול לגרום לפגם בהבשלת העובר, השרשת העובר והתפתחותו התקינה. חשיבותה של החומצה הפולית גוברת בשבועות הראשונים להריון, שלב בו לא תמיד מתגלה דבר קיומו. על כן, מומלץ להבטיח צריכה מספקת של הוויטמין לאורך כל תקופת הפריון. רשויות הבריאות ממליצות על נטילת תוסף המכיל 400 מק"ג חומצה פולית ליום לכל אישה המתכננת הריון. 


פרנטל - מולטי-ויטמין המתאים לנשים הרות או מתכננות הריון, ומכיל מגוון רחב של ויטמינים ומינרלים המתאימים בהרכב שלהם לדרישות התזונתיות הייחודיות של תקופה זו. רכיבים אלו חיוניים לצבירה של מלאי חומרי בנייה המתאים לצרכים התזונתיים שילכו ויתגברו בהמשך. למינונים מתאימים של הרכיבים חשיבות מכרעת, שכן מינוני יתר מצד אחד וחוסרים מצד שני עלולים לסכן את בריאות האם והעובר.


ויטמין B12 - קרוב לוודאי כי כהכנה להריון תתבקשי לבדוק את רמות ויטמין B12 בדמך. לויטמין זה חשיבות רבה לפעילות תקינה של מערכת העצבים, מניעת אנמיה ותמיכה בפעילות החומצה הפולית. במידה ויימצאו רמות נמוכות, תתבקשי להוסיף לתזונתך תוסף B12 במינון מתאים. 


ברזל - במהלך ההיריון, ובמקרים מסוימים לקראתו, תתבקשי לבדוק את רמות הברזל בדמך. רמות תקינות של ברזל בדם חיוניות לשמירה על רמות המוגלובין תקינות עם עליית נפח הדם. תוספי תזונה המכילים ברזל עדין, במינונים מתאימים, יעזרו למנוע חוסרים ולהבטיח רמות תקינות של המוגלובין.
אבץ - מינרל חיוני הן לפוריות האישה (בזכות פעילותו בתהליך הביוץ וההפריה) והן לפוריות הגבר (בזכות פעילותו בייצור הורמון הטסטוסטרון). במידה שרמת הצריכה אינה נאותה (בעיקר בקרב צמחונים, טבעונים, או אנשים הצורכים כמות גבוהה של סיבים תזונתיים) מומלץ לשלב תוסף תזונה המכיל אבץ. חשוב שלא לחרוג מהמינון המומלץ. 


סידן - סידן הוא אחד מאבני הבניין העיקריים של מערכת השלד של העובר. לקראת הריון, יש להבטיח מלאי מספיק של מינרל זה, לשמירה על בריאות העצם. אם התזונה שלך לא מכילה כמויות נאותות של סידן, יומלץ לך לשלב תוסף תזונה המכיל סידן, בכמויות המתאימות לך. במקביל, מומלץ לשלב נטילת תוסף מגנזיום ביחס של 1:2 למינון הסידן, להבטחת איזון בין שני מינרלים אלו. עוד מומלץ, לבחור בתוסף המכיל ויטמין D, לשיפור ספיגת הסידן ולתמיכה במערכת הרבייה.


אומגה 3 - לחומצות שומן מסוג אומגה 3, ולחומצת השומן DHA בעיקר, תפקיד חשוב בהתפתחותו התקינה של מוח העובר. אספקה סדירה של DHA חיונית כהכנה לקראת ההיריון ובמהלכו. מקורות ל- DHA מהתזונה הם דגי ים צפוניים (אשר בתקופת ההיריון ולפניו כדאי להגביל צריכה שלהם, בשל חשש לכמויות כספית גבוהות), זרעי פשתן ואגוזי מלך. בנוסף, לאומגה 3 השפעה מיטיבה על העור (פסוריאזיס, סבוריאה), איזון מצבי לחץ, ואף מסייעת במניעת דיכאון לאחר לידה


מסטיק תימני - מיצוי שרף עצי אלת המסטיק ולבונה מכיל רכיבים המחזקים את רירית הרחם ומסייעים בהסדרת הביוץ. נמצא כי פעילותו קשורה בוויסות רמות ההורמון פרולקטין אשר מופרש על ידי בלוטת יותרת המוח ומשרה, בין השאר, ייצור חלב לאחר הלידה.


שיח אברהם מצוי (Vitex agnus castus) - צמח בר נפוץ בישראל, המשמש מימי יוון הקדומה לטיפול בהסדרת מחזור חודשי וסיוע בכאבי ראש ומיגרנה על רקע הורמונלי. כמו כן, משמש הצמח לטיפול באיזון מצבי רוח והרגעה. מנגנון פעילותו קשור בהשפעה על הרצפטורים לנוירוטרנסמיטר דופמין בהיפותלמוס במוח. פירות הצמח קשורים בפעילות מסדירת ווסת וביוץ, משככת כאבי מחזור ומעכבת ייצור פרולקטין. כמו כן, משמשים פירותיו לטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות.


המידע המופיע לעיל הינו כללי בלבד ומתייחס לתקופה טרום הריונית. חלק מתוספי התזונה אינו מומלץ לנטילה בתקופת ההריון עצמו. יש להתאים תוסף תזונה באופן מקצועי ולאחר התייעצות עם הרופא המטפל. 


פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאה של מעקב זקיקים ביום 3 למחזור. בת 35 שירי 23/11/2020 19:44
  • עוד חודש בת 35. פרופיל הורמונלי ביום 4 למחזור: E2 190 LH 7.6 FSH 8.5 פרולקטין 209 פרוגסטרון קטן מ2 בבדיקת AFC ביום 5 למחזור: שחלה ימין כ-6 זקיקים עד 8 מ"מ שחלה שמאל 2 זקיקים קטנים עובי רירית 3.8 מה אני יכולה להבין מהתוצאות? האם כדאי להתקדם לשימור פריון? אני אמנם בזוגיות אבל לא נרצה להכנס להיריון בשנה הקרובה

  • + הוסף תגובה
הפרשות ביוץ ביום הזרקת האביטרול יול 23/11/2020 16:05
  • שלום,אשמח לעזרה.. זה קרה כבר פעמיים. ביום שהזקיקים שלי בגודל 18 אמרו לי להזריק אוביטרול ולעשות הזרעה יום למחרת.. בפעמיים האלה, ביום שבו הזרקתי היו לי הפרשות כמו של ביוץ נמתחות ועוד.. ביום לאחר הזריקה(יום ההזרעה) לא היו לי הפרשות כמעט בכלל ( כמו אחרי ביוץ).. האם יתכן שאני מפספסת את הביוץ.. שאני מזירקה אוביטרול באיחור? מפספסת ביוץ? הוא לא עובד עליי?

  • + הוסף תגובה
רירית עבה ככ 23/11/2020 10:28
  • במשך 4 ימים מחזור כתמים חומים ללא דימום היום הופנתי למעקב זקיקים לקרטת הזרעה שניה רירית רחם 6 זה לא תקין למה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!